berry
24.06.08,06:17
Pekný deň
Konateľ v sro-čke má aj vlastnú firmu ako FO. V majetku (v FO) má zaradené auta. Jedno nie je ešte doodpisované. Sú v prenájme v sro. Ale teraz prerušil živnosť a potrebuje tie auta predať do sro. Akým spôsobom je to možné?
Musím ich mať nejakým spôsobom ohodnotené?
jeden človek mi povedal, ze stačí ich predať za zostatkovú cenu.
Tzn: že auto čo nie je ešte doodpisované tak ho môžem predať za tu cenu čo ešte nie je odpisané. A ostatné čo už sú doodpisované môžem predať napríklad za 10 000,- (hodnota je podstatne vyššia) a ževraj mu to prešlo aj auditom. A nerobil takto iba auta ale aj ostatný majetok (PC, budovy,...)
Vladimír Ozimý
24.06.08,05:24
väčšinou to tak funguje že sa to odpredá za zostatkovú cenu aby dopad na zdanenie bol nulový. S.r.o. si odpíše zvyšok zostatkovej ceny za ktorú odkúpila majetok
berry
24.06.08,07:32
No tak teraz som bola na DU a tam mi povedali, že takto sa to vôbec nemôže nemôže robiť. Že môžme to tak urobiť ak chceme, ale ak pôjdeme na kontrolu tak nám dopočítajú rozdiel.
Že ho musím ohodnotiť súdnym znalcom, alebo priložiť nejaké avizo alebo iný časopis, kde sa takého auta predávajú (rovnaký rok výroby, typ, značka,...). A keby som aj dala nižšiu cenu , tak len v tom prípade ak má najazdených veľa km, alebo je najak inak poškodené. Inak že mi to neprejde.
berry
24.06.08,07:32
väčšinou to tak funguje že sa to odpredá za zostatkovú cenu aby dopad na zdanenie bol nulový. S.r.o. si odpíše zvyšok zostatkovej ceny za ktorú odkúpila majetok
A prešiel niekto s týmto kontrolou ?
Vladimír Ozimý
24.06.08,07:53
oni môžu skúmať prepojenosť podľa § 2. Ale príde mi choré ak ja nejakým spôsobom neokrádam štát aby mi to napadli. Viem že v praxi to tak funguje a nikto zatiaľ nemal s tým problém. Ale pravda je taká že každý správca dane koná po svojom...Každopádne by som si to neoceňoval sudným znalcom zbytočné prachy...našiel by som si najlacnejší autobazár a predal za tú cenu. Poprípade to urobiť ako vklad do spočnosti alebo dar.
Vladimír Ozimý
24.06.08,07:56
No tak teraz som bola na DU a tam mi povedali, že takto sa to vôbec nemôže nemôže robiť. Že môžme to tak urobiť ak chceme, ale ak pôjdeme na kontrolu tak nám dopočítajú rozdiel.
Že ho musím ohodnotiť súdnym znalcom, alebo priložiť nejaké avizo alebo iný časopis, kde sa takého auta predávajú (rovnaký rok výroby, typ, značka,...). A keby som aj dala nižšiu cenu , tak len v tom prípade ak má najazdených veľa km, alebo je najak inak poškodené. Inak že mi to neprejde.

a ono to zase nie je také jednoduché ako si to milé úradničky predstavujú že urobia bubu bubu a človek koná ako oni povedia. Je síce pravda že obchodné vzťahy atď majú byť ocenené cenou obvyklou. Ale čo je cena obvyklá. Vy sa nezaoberáte kúpou a predajom aut. Iné by bolo ak by ste predávali bežne auta napr. a v rámci prepojených firiem predáte za cenu nižšiu to áno ale ak ja príležitostne predám čo je cena obvyklá pretože je to vzťah medzi dvoma osobami ktoré sa dohodli na nejakej cene. A mňa nemá čo zaujímať ako to predáva nejaký autobazár...oni majú svoju obchodnú politiku. Takže ak by bola silná firma dokázala by sa pekne pohrať s daňovým úradom lebo ono dokázať cenu obvyklú nie je až také jednoduché ako si to oni predstavujú že si vystrihnú z novín nejaký cenník aut alebo neviem čo...