Rosomakk
24.06.08,09:34
Pri kúpe osobného vozidla v autobazáre mi autobazár predal automobil stým že nemá ABS, kontrolky abs nesvetili. V kúpno predajnej zmluve nebola uvedená ani závada abs. Technický preukaz od vozidla mi doručili až po podpísaní zmluvy a zaplatený. Majiteľ vozidla bol už odhlásený s evidencie. Vtedy som zistil že na tech. preukaze je zapísané ABS. Môžem odstúpiť od zmluvy.
Stalo sa to pred 24h poradte. Ďakujem
Braňo
24.06.08,07:41
O tom ABS ste hovorili ústne, alebo máš v zmluve napísané, že auto nemá ABS?
Chobot
24.06.08,07:46
Pri kúpe osobného vozidla v autobazáre mi autobazár predal automobil stým že nemá ABS, kontrolky abs nesvetili. V kúpno predajnej zmluve nebola uvedená ani závada abs. Technický preukaz od vozidla mi doručili až po podpísaní zmluvy a zaplatený. Majiteľ vozidla bol už odhlásený s evidencie. Vtedy som zistil že na tech. preukaze je zapísané ABS. Môžem odstúpiť od zmluvy.
Stalo sa to pred 24h poradte. Ďakujem

Ja by som povedal, že to nie je dôvod na odstúpenie, pokiaľ ti autobazár dobrovoľne neumožní. To je ako keby bolo na letáku uvedené, že auto nemá opierky na hlavu a po kúpe by si ich našiel v kufri. Tiež by si povedal, že ho nechceš, lebo má opierky?

Ty si kupoval auto v takom stave ako bolo. V predajnom letáku môžu byť chyby.

Pokiaľ tam je ABS a má závadu, môžeš ale požadovať, aby to opravili.
Rosomakk
24.06.08,07:52
Majiteľ automobilu ústne deklaroval že auto nemá ABS presnejšie sme sa ho spýtali či je ABS uvedené v TP odpovedal nie, V zmluve nieje o ABS napísané nič nieje uvedené ani medzi výbavou ani medzi chybami. ABS vo vozidle je a je chybne. Takže podla vašej rady zatajenie ABS-ka nieje dôvodom ale zatajenie jeho nefunkčnosti už ano???
Chobot
24.06.08,08:01
Majiteľ automobilu ústne deklaroval že auto nemá ABS presnejšie sme sa ho spýtali či je ABS uvedené v TP odpovedal nie, V zmluve nieje o ABS napísané nič nieje uvedené ani medzi výbavou ani medzi chybami. ABS vo vozidle je a je chybne. Takže podla vašej rady zatajenie ABS-ka nieje dôvodom ale zatajenie jeho nefunkčnosti už ano???

Tak by som to chápal ja. Nemôže ti vypísať všetko, čo to auto obsahuje, resp. ak niečo neuvedie, nerobí to zmluvu neplatnou. Napr. by neuviedol, že je to turbomotor a pritom by to bol. Ty si mal možnosť si auto pozrieť.

Iné je to s tým technickým stavom. Myslím, že pokiaľ nie je funkčné ABS, tak je auto nespôsobilé na prevádzku na komunikáciách. A zmluve bude asi napísané, že auto je spôsobilé na prevádzku. Tak to môžeš požadovať napraviť. Otázne je, ako to zoberie predajca. Predpokladám, že to zatají, že tá chyba bola pri predaji, resp. že povie, že sa to pokazilo po prevzatí auta.

A ako vieš, že je chybné ABS?
Rosomakk
24.06.08,13:52
Viem to jednak s praktickej skúsenosti pri prudkom brzdení a zablokovaní kolies musí zabrať ABS čoš nerobí. Čidlá na kolesách pre ABS sú a aj jednotka ABS. Z manuálu ale aj praktických skúseností iných majiteľov totožného vozu keď ABS funguje pri zapnuti klučika sa na 2s objaví kontrolka ABS a potom zmizne pri nefunkčnosti ABS svieti stále pri zatajení vady ABS nesvieti lebo ju niekto odpojil.
Chobot
25.06.08,08:02
Viem to jednak s praktickej skúsenosti pri prudkom brzdení a zablokovaní kolies musí zabrať ABS čoš nerobí. Čidlá na kolesách pre ABS sú a aj jednotka ABS. Z manuálu ale aj praktických skúseností iných majiteľov totožného vozu keď ABS funguje pri zapnuti klučika sa na 2s objaví kontrolka ABS a potom zmizne pri nefunkčnosti ABS svieti stále pri zatajení vady ABS nesvieti lebo ju niekto odpojil.

Choď do servisu, nech zistia, čo s tým je (možno je len vypálená kontrolka). V závislosti od toho podnikni ďalšie kroky. Pokiaľ by oprava bola rádovo pár tisíc SKK, nemá význam sa naťahovať s predajcom, daj si to opraviť a je to.

Pokiaľ by to bolo drahšie, môžeš začať dlhú tortúru naťahovačiek a korešpondencie o uhradenie nákladov na opravu.
egron
20.08.10,04:53
Dobrý deň,
predvčerom sme po ich pracovnej dobe v autobazáre zložili zálohu 1118 € a podpísali leasing. zmluvu na auto. Chceli sme prísť na další deň, ale oni trvali na tom, že zostanú dlhšie. Pri našom odchode sme zistili estetické chyby na ktorých sa majiteľ už len zasmial. Auto sme na nasledujúci deň hned po otváracej dobe prišli vrátiť, no v zmluve bolo uvedená pokuta 5% z kúpnej ceny a tak nám majiteľ vyplatil o 400 € menej. čo mám robiť? Poradte mi prosím.
Dakujem
Chobot
20.08.10,06:46
Dobrý deň,
predvčerom sme po ich pracovnej dobe v autobazáre zložili zálohu 1118 € a podpísali leasing. zmluvu na auto. Chceli sme prísť na další deň, ale oni trvali na tom, že zostanú dlhšie. Pri našom odchode sme zistili estetické chyby na ktorých sa majiteľ už len zasmial. Auto sme na nasledujúci deň hned po otváracej dobe prišli vrátiť, no v zmluve bolo uvedená pokuta 5% z kúpnej ceny a tak nám majiteľ vyplatil o 400 € menej. čo mám robiť? Poradte mi prosím.
Dakujem


Čo sú to estetické chyby? Myslíš ako na aute nejaké škrabance?

A čo ti máme na to povedať? Prečo kupuješ niečo narýchlo? Najmä u takých hodnotnejších vecí si to treba zvážiť a riadne prezrieť vec. Keď si raz podpísal zmluvu, kde si sa zaviazal uhradiť zmluvnú pokutu pri vrátení veci, tak si povinný ju uhradiť.

Treba si dať pozor, najmä keď predávajúci na teba nalieha s predajom. Najmä vtedy nepodpisujem a rozhodnutie odložím, lebo si nechám čas na premyslenie, prečo to predávajúcemu súri.

AK je v zmluve skutočne uvedená tá 5% pokuta, tak teraz už neurobíš nič. Nabudúce si dáš väčší pozor pri kúpe auta.

A nemusíš na poradu dávať príspevok do rôznych tém, stačí 1 krát.
egron
20.08.10,08:02
estetické chyby : roztrhnutá koža na madle dverí spolujazdca a prichytená len spinkami, tak aby to nebolo vidieť, dve 1-2 cm diery na koženej ochrane šalpáky a vpredu na prednej kapote prasknuté mriežky čo je typický znak bmw.
Zobrala som auto na druhý deň do servisu a tam mi dali vedieť , že by ma oprava stála len v materiále 552 eur
Chobot
20.08.10,08:36
estetické chyby : roztrhnutá koža na madle dverí spolujazdca a prichytená len spinkami, tak aby to nebolo vidieť, dve 1-2 cm diery na koženej ochrane šalpáky a vpredu na prednej kapote prasknuté mriežky čo je typický znak bmw.
Zobrala som auto na druhý deň do servisu a tam mi dali vedieť , že by ma oprava stála len v materiále 552 eur

Ale však si kupoval ojazdené auto, nie nové! Tak nemôžeš očakávať, že bude ako nové.
Petra Nová
20.08.10,09:09
Možno by bolo dobré popozerať tie ustanovenia zmluvy, kde sa hovorí o vadách veci a tiež do protokolu o odovzdaní a prevzatí auta. Čo je tam napísané? V akom stave Ti odovzdávali auto. písala si, že tých 1118 € bola záloha. Nie prvá splátka lízingu? Ťažko radiť bez ničoho. Mala by si sa ísť poradiť k právnikovi, či sa s tým niečo dá robiť, pretože tá zmluvná pokuta 5% by sa mohla uplatniť spravidla v tom prípade, ak by si auto vrátila len tak z rozmaru, nie pre prípady vady veci. Aj keď to, čo napísal Chobot v predchádzajúcich príspevkoch vo všeobecnosti platí.
egron
24.08.10,06:18
žiadny protokol o odovzdaní a prevzatí auta nám nedali podpísať ani nič kde sa hovorí o vadách veci dostala som len kúpnu zmluvu a dosť
misoft
26.08.10,22:27
Pokiaľ kupuješ vozidlo v autobazári, je potrebné počítať s určitými nedostatkami (estetickými, ale aj technickými), ale o tých ťa musí predávajúci oboznámiť.
Ale to, že na kúpnej zmluve nie je o vozidle nič uvedené, je veľmi divné, ba je tu až podozrenie zo zatajovania skutočného stavu. Pozri si vzor kúpnej zmluvy na http://www.autovia.sk/informacie/auto-kupna-zmluva-25 , kde sa môže uvádzať:

Článok IV
Stav Predmetného motorového vozidla

Predávajúci vyhlasuje, že Predmetné motorové vozidlo:

- bolo používané,
- bolo riadne udržiavané,
- ku dňu podpisu tejto Zmluvy má najazdených ........... kilometrov,
- je v dobrom stave,
- nemá žiadne vady / má nasledovné vady: ................................tu by sa mali uvádzať VŠETKY známe vady a nedostatky

Kupujúci vyhlasuje, že sa so stavom Predmetného motorového vozidla riadne oboznámil jeho obhliadkou a skúšobnou jazdou a kupuje ho v stave, v akom sa nachádza ku dňu podpisu tejto Zmluvy.


Na druhej strane: nič ti nebránilo spísať si to a dať predajcovi podpísať.