Janinka
24.06.08,09:55
Dobry den,

zase mam jednu otazku, sme s.r.o. mame 10 zamestnancov a nekupujeme im stravne listky. Zamestnavatel im vsak prispieva v pevenej sume Sk 1000,- kazdy mesiac na stravne. Uvedenych 1000,- zuctovavam tak ze 0,55% z 98 dam do nakladov, zvysok cerpanie zo soc. fondu. Az dnes som si vsak vsimla v zakone poznamku, ze pre zamestnanca je prijem zo soc. fondu zdanitelnym prijmom a mne program celych 1000,- ako prispevok na stravovanie do ZD nezahrna. Je to takto dobre, je prispevok zo soc. fondu na stravovanie upraveny specialne v zakone. Dakujem
Tweety
24.06.08,07:58
Dobry den,

zase mam jednu otazku, sme s.r.o. mame 10 zamestnancov a nekupujeme im stravne listky. Zamestnavatel im vsak prispieva v pevenej sume Sk 1000,- kazdy mesiac na stravne. Uvedenych 1000,- zuctovavam tak ze 0,55% z 98 dam do nakladov, zvysok cerpanie zo soc. fondu. Az dnes som si vsak vsimla v zakone poznamku, ze pre zamestnanca je prijem zo soc. fondu zdanitelnym prijmom a mne program celych 1000,- ako prispevok na stravovanie do ZD nezahrna. Je to takto dobre, je prispevok zo soc. fondu na stravovanie upraveny specialne v zakone. Dakujem
Tento Fpríspevok na stravovanie je zdaniteľným príjmom zamestnancov.
Vladimír Ozimý
24.06.08,07:59
príspevok na stravovanie je od dane oslobodené podľa § 5 ods. 7 takže ak je to aj zo SF nezdaňujete zamestnancovi nič
Gabi03
24.06.08,08:00
Dobry den,

zase mam jednu otazku, sme s.r.o. mame 10 zamestnancov a nekupujeme im stravne listky. Zamestnavatel im vsak prispieva v pevenej sume Sk 1000,- kazdy mesiac na stravne. Uvedenych 1000,- zuctovavam tak ze 0,55% z 98 dam do nakladov, zvysok cerpanie zo soc. fondu. Az dnes som si vsak vsimla v zakone poznamku, ze pre zamestnanca je prijem zo soc. fondu zdanitelnym prijmom a mne program celych 1000,- ako prispevok na stravovanie do ZD nezahrna. Je to takto dobre, je prispevok zo soc. fondu na stravovanie upraveny specialne v zakone. Dakujem

Snáď 55% z 98,-. :D
Janinka
24.06.08,08:04
Ano precitala som si to, dakujem pekne. Takze nezdanujem a zvysnu cast dam ako cerpanie zo soc. fondu.
Denda
24.06.08,08:29
príspevok na stravovanie je od dane oslobodené podľa § 5 ods. 7 takže ak je to aj zo SF nezdaňujete zamestnancovi nič
Oslobodené je len nepeňažné plnenie. Finančný príspevok je zdaniteľným príjmom zamestnanca.
Denda
24.06.08,08:31
Ano precitala som si to, dakujem pekne. Takze nezdanujem a zvysnu cast dam ako cerpanie zo soc. fondu.
Musíte zdaniť. Vo Vašom prípade sa jedná o peňažné plnenie, ktoré je zdaniteľným príjmom zamestnanca. Oslobodené sú len nepeňažné plnenia poskytované zamestnávateľom.
Vladimír Ozimý
24.06.08,08:37
ja som to práve pochopil ako nepeňažné plnenie. On im nevypláca v hotovosti 1000 Sk ale rozhodol sa že bude prispievať 1000 Sk na stravovanie. t.j. 55% má povinnosť a rozdiel medzi tým bude považovať ako príspevok zo SF a zamestnanec doplatí len rozdiel...ja to považujem za nepeňažné plnenie, ja som to pochopil takto. Zadávateľ nepíše nikde že im to dáva ako finančný príspevok.
Janinka
24.06.08,09:02
§5 odst. 7 komentar: Je potrebne rozlisit stravne poskytovane zamestnancovi v penaznej forme do vysky naroku poskytovane podla zakona o cestovnych nahradach, ktore nie je predmetom dane -odst.7 pism. a) ZDP a penazny prispevok (v hotovosti) na stravovanie, ktory je zdanitelnym prijmom.

Tak teraz to chapat ako? 1000 Sk je k vyplate, konkretne teraz za maj je 20 pracovnych dni - t.j. ze 50,- dostane zamestnanec ak na den, ale nakolko je 0,55*98=53,9 mozne dat do nakladov, zamestnanec nedostane v maji nic zo soc. fondu, takze to je ok, ale napriklad ak v aprili bolo dajme tomu 22 prac. dni tak 1000/22= 45,45 na den dostal od zamestnavatela, takze si to tiez moze dat zamestnavatel cele do nakladov. Ale mam zamestnanca, ktory odrobil len 13 dnix50=650 a dostal 1000,- tak ten rozdiel je ale vyplateny dobrou volou zamestnavatela, ale ten si to moze dat stale cele do nakladov.

Cize takouto uvahou dochadzam k tomu, ze tych 1000,- sa stale zmesti do tych 0,55*98x pocet prac. dni, takze stale si to zamestnavatel necha v nakladoch a prijem zo soc. fondu ak je vynimocne, tak zamestnancovi zdani.
Moze byt? Nekomplikujem to velmi?
Tweety
24.06.08,09:10
§5 odst. 7 komentar: Je potrebne rozlisit stravne poskytovane zamestnancovi v penaznej forme do vysky naroku poskytovane podla zakona o cestovnych nahradach, ktore nie je predmetom dane -odst.7 pism. a) ZDP a penazny prispevok (v hotovosti) na stravovanie, ktory je zdanitelnym prijmom.

Tak teraz to chapat ako? 1000 Sk je k vyplate, konkretne teraz za maj je 20 pracovnych dni - t.j. ze 50,- dostane zamestnanec ak na den, ale nakolko je 0,55*98=53,9 mozne dat do nakladov, zamestnanec nedostane v maji nic zo soc. fondu, takze to je ok, ale napriklad ak v aprili bolo dajme tomu 22 prac. dni tak 1000/22= 45,45 na den dostal od zamestnavatela, takze si to tiez moze dat zamestnavatel cele do nakladov. Ale mam zamestnanca, ktory odrobil len 13 dnix50=650 a dostal 1000,- tak ten rozdiel je ale vyplateny dobrou volou zamestnavatela, ale ten si to moze dat stale cele do nakladov.

Cize takouto uvahou dochadzam k tomu, ze tych 1000,- sa stale zmesti do tych 0,55*98x pocet prac. dni, takze stale si to zamestnavatel necha v nakladoch a prijem zo soc. fondu ak je vynimocne, tak zamestnancovi zdani.
Moze byt? Nekomplikujem to velmi?
Komplikuješ, a je to aj tak celé nesprávne. Celý FP zdaníš zamestnancovi.
Janinka
24.06.08,09:18
Preco by to bolo nespravne, proste im davam 1000,- mesacne na stravovanie, program mi to do ZD nedava, tak to mam umelo zdanit? 53,9/ na den je mozne dat na den do nakladov ak sa to tam vmesti, tak co je na tom zle?
Milan Benka
24.06.08,09:24
§5 odst. 7 komentar: Je potrebne rozlisit stravne poskytovane zamestnancovi v penaznej forme do vysky naroku poskytovane podla zakona o cestovnych nahradach, ktore nie je predmetom dane -odst.7 pism. a) ZDP a penazny prispevok (v hotovosti) na stravovanie, ktory je zdanitelnym prijmom.

Tak teraz to chapat ako? 1000 Sk je k vyplate, konkretne teraz za maj je 20 pracovnych dni - t.j. ze 50,- dostane zamestnanec ak na den, ale nakolko je 0,55*98=53,9 mozne dat do nakladov, zamestnanec nedostane v maji nic zo soc. fondu, takze to je ok, ale napriklad ak v aprili bolo dajme tomu 22 prac. dni tak 1000/22= 45,45 na den dostal od zamestnavatela, takze si to tiez moze dat zamestnavatel cele do nakladov. Ale mam zamestnanca, ktory odrobil len 13 dnix50=650 a dostal 1000,- tak ten rozdiel je ale vyplateny dobrou volou zamestnavatela, ale ten si to moze dat stale cele do nakladov.

Cize takouto uvahou dochadzam k tomu, ze tych 1000,- sa stale zmesti do tych 0,55*98x pocet prac. dni, takze stale si to zamestnavatel necha v nakladoch a prijem zo soc. fondu ak je vynimocne, tak zamestnancovi zdani.
Moze byt? Nekomplikujem to velmi?


§5/7 zák. 595/2003

Od dane je oslobodená : hodnota stravy poskytovaná ......

§19/2 c; 4. bod: zák. 595/2003 Zz.

Daňovým výdavkom je príspevok na stravovanie zamestnancov poskytovaný za podmienok ustanovených osobitným predpisom - odvolávka na §152 ZP.

Zák.práce
§ 152
Stravovanie zamestnancov

(1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu, s výnimkou zamestnancov vyslaných na pracovnú cestu, ktorí na svojom pravidelnom pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny. Povinnosť zamestnávateľa ustanovená v prvej vete sa nevzťahuje na zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme v zahraničí.

(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.

(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.



Keďže Váš príspevok nie je príspevkom na stravovanie v zmysle týchto ustanovení, je to finančný príspevok, je zdaniteľným príjmom zamestnanca.
Milan Benka
24.06.08,09:25
Preco by to bolo nespravne, proste im davam 1000,- mesacne na stravovanie, program mi to do ZD nedava, tak to mam umelo zdanit? 53,9/ na den je mozne dat na den do nakladov ak sa to tam vmesti, tak co je na tom zle?

Nesprávne je to, že im to dávate ako peňažné plnenie.
Vladimír Ozimý
24.06.08,09:35
Preco by to bolo nespravne, proste im davam 1000,- mesacne na stravovanie, program mi to do ZD nedava, tak to mam umelo zdanit? 53,9/ na den je mozne dat na den do nakladov ak sa to tam vmesti, tak co je na tom zle?

vy im vyplácate 1000 sk ku mzde? ako finančný príspevok...lebo sa tu motáme a ja stále neviem či teda dám im to ako finančný príspevok alebo príspevok ku stravovaniu zo SF. Ako o tom účtujete?
Janinka
24.06.08,09:51
Ano 1000,- ku mzde. Robim to takto tento rok prvykrat a v uctovnictve to este nemam celkom jasne. Ale rozuctovavam to na 527/331 ak ak suma na den prevysuje (53,9), co sa zatial nestalo tak to dam na 472/331. Program mi ponukol polozku do mzdy - prispevok na stravovanie a ten mi do ZD nedava.
Milan Benka
24.06.08,09:56
Ano 1000,- ku mzde. Robim to takto tento rok prvykrat a v uctovnictve to este nemam celkom jasne. Ale rozuctovavam to na 527/331 ak ak suma na den prevysuje (53,9), co sa zatial nestalo tak to dam na 472/331. Program mi ponukol polozku do mzdy - prispevok na stravovanie a ten mi do ZD nedava.

Nie je príspevok ako príspevok.

Pozorne si prečítajte celú diskusiu ešte raz. Mám za to, že Váš postup nie je správny.
Tweety
24.06.08,09:56
Ano 1000,- ku mzde. Robim to takto tento rok prvykrat a v uctovnictve to este nemam celkom jasne. Ale rozuctovavam to na 527/331 ak ak suma na den prevysuje (53,9), co sa zatial nestalo tak to dam na 472/331. Program mi ponukol polozku do mzdy - prispevok na stravovanie a ten mi do ZD nedava.
Do nákladov si môže firma z tohto príspevku uplatniť max. 55 % z 98.- za jednu zmenu dlhšiu ako 4 hod. t.j. 53,90. Ostatné, je už potom možnosť príspevku zo SF- Ale aj tak to nič nemení na tom, že tento príspevok ( celý) musíte zamestnancovi zdaniť.:)
Milan Benka
24.06.08,10:07
Ano 1000,- ku mzde. Robim to takto tento rok prvykrat a v uctovnictve to este nemam celkom jasne. Ale rozuctovavam to na 527/331 ak ak suma na den prevysuje (53,9), co sa zatial nestalo tak to dam na 472/331. Program mi ponukol polozku do mzdy - prispevok na stravovanie a ten mi do ZD nedava.


Keďže sa nejedná o príspevok na stravovanie v zmysle §19/2 c; 4bod zák. 595/2003 Zz, zastávam názor, že sa jedná o mzdový náklad pre zamestnávateľa ( teda v plnej výške je uznateľným daňovým nákladom ) a pre zamestnanca je tento "príspevok" zdaniteľným príjmom zo závislej činnosti.



Do nákladov si môže firma z tohto príspevku uplatniť max. 55 % z 98.- za jednu zmenu dlhšiu ako 4 hod. t.j. 53,90. Ostatné, je už potom možnosť príspevku zo SF- Ale aj tak to nič nemení na tom, že tento príspevok ( celý) musíte zamestnancovi zdaniť.:)

Mám za to, že nie je opora v zákone pre tento postup.
Janinka
24.06.08,10:10
No dobre,

takze teraz musim spatne od februara opravit mzdy a odvody o tych 1000 Sk predpokladam. Tak to je super. Ale aj tak dakujem.
Vladimír Ozimý
24.06.08,10:13
pozríte je rozdiel zápis

472/331 - peňažný príspevok, je potrebné zdaniť.
472/213(321) - nepeňažný príjem zamestnanca, je oslobodený od DzP
Tweety
24.06.08,10:20
Keďže sa nejedná o príspevok na stravovanie v zmysle §19/2 c; 4bod zák. 595/2003 Zz, zastávam názor, že sa jedná o mzdový náklad pre zamestnávateľa ( teda v plnej výške je uznateľným daňovým nákladom ) a pre zamestnanca je tento "príspevok" zdaniteľným príjmom zo závislej činnosti.




Mám za to, že nie je opora v zákone pre tento postup.
A čo ZP § 152 ?:

(5) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2, alebo ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom.
Potom do výšky 55% to je daň. náklad, nie?

(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.
Milan Benka
24.06.08,10:27
A čo ZP § 152 ?:

(5) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2, alebo ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom.
Potom do výšky 55% to je daň. náklad, nie?

(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.

V zadaní témy nie je napísaná žiadna info o možnosti uplatnenia tohoto ustanovenia.

V prípade, že by sa jednalo o takýto prípad, uplatnil by sa tento postup.
Denda
24.06.08,11:02
Ano 1000,- ku mzde. Robim to takto tento rok prvykrat a v uctovnictve to este nemam celkom jasne. Ale rozuctovavam to na 527/331 ak ak suma na den prevysuje (53,9), co sa zatial nestalo tak to dam na 472/331. Program mi ponukol polozku do mzdy - prispevok na stravovanie a ten mi do ZD nedava.
To, že im dávate finačný príspevok musíte chápať ako náhradu za to, že zamestnávateľ podľa §152 Zákonníka práce nemôže zabezpečiť stravovanie buď podávaním teplého jedla na pracovisku alebo zabezpečím formou stravných lístkov od sprostredkovateľov. Toto si musíte obhájiť možno pre kontrolou IP - pretože sa už nejedná o poskytovanie stravovania tak ako to uviedol Benka a pre firmu je to klasický mzdový náklad a nemôžete to považovať za príspevok podľa ods.3 §152 Zákonníka práce.
Ak tento finačný príspevok krátite o počet odpracovaných dní atď...je len Váš interný postup, ktorý však nemá žiadne obmedzenia z hľadiska dane z príjmov, pretože je vždy zdaňovaný.
Janurka
26.06.08,13:01
No dobre,

takze teraz musim spatne od februara opravit mzdy a odvody o tych 1000 Sk predpokladam. Tak to je super. Ale aj tak dakujem.
Bude potrebné upraviť odvody do Zdravotnej poisťovne, nakoľko vym. základom je príjem zamestnanca, ktorý podlieha dani z príjmov FO. Odvody do SP nie je potrebné upravovať, keďže vymer. základom je príjem za vykonanú prácu /príspevok na stravovanie nie je príjmom za vykonanú prácu/.
bsbs
03.10.08,09:54
Rád by som sa aj opýtal v súvislosti s touto témou. Dostal som účtovníctvo, kde firma zaúčtováva tiež finančný príspevok na stravu priamo do miezd. Z uvedeného vyplýva, že zaúčtovaný finačný príspevok priamo vstupuje do nákladov (mzdové náklady). Okrem toho je ešte výška finančného príspevku zaúčtovávaná do ID 527/331. Je takéto zaúčtovanie správne? Nie je to duplicitné zaúčtovanie nákladov?
Ďakujem za odpoveď.
Tweety
03.10.08,10:05
Rád by som sa aj opýtal v súvislosti s touto témou. Dostal som účtovníctvo, kde firma zaúčtováva tiež finančný príspevok na stravu priamo do miezd. Z uvedeného vyplýva, že zaúčtovaný finačný príspevok priamo vstupuje do nákladov (mzdové náklady). Okrem toho je ešte výška finančného príspevku zaúčtovávaná do ID 527/331. Je takéto zaúčtovanie správne? Nie je to duplicitné zaúčtovanie nákladov?
Ďakujem za odpoveď.
Áno, je. FP neúčtujeme do mzdových nákladov ale na účet 527.
bsbs
03.10.08,12:59
Ďakujem za odpoveď, ale mám ešte otazku. Zamestnávateľ pri spracovaní miezd zaúčtuje spolu so mzdou aj FP do výplatnej pásky, aby zamestnanec vedel, že mu FP bol poskytnutý, po zaúčtovaní miezd sa FP spolu so mzdou prejavý ako náklad na účte 521. A keď sa FP ešte samostatne zaúčtuje na 527, nie je to duplicitný náklad pre firmu ?
Tweety
03.10.08,13:02
Ďakujem za odpoveď, ale mám ešte otazku. Zamestnávateľ pri spracovaní miezd zaúčtuje spolu so mzdou aj FP do výplatnej pásky, aby zamestnanec vedel, že mu FP bol poskytnutý, po zaúčtovaní miezd sa FP spolu so mzdou prejavý ako náklad na účte 521. A keď sa FP ešte samostatne zaúčtuje na 527, nie je to duplicitný náklad pre firmu ?
Ale veď som to už písala, že áno, bude to dupllicita. Musíte ten náklad z miezd zaúčtovať na účet 527, nie tak, ako máte 521, to nie sú mzdy.Ďalší ID už neúčtujete vôbec.