Kefil
24.06.08,10:43
Dobry den,

po 8 rokoch manzelstva chcem podat navrh na rozvod. Dovodom su neustale nezhody, hadky, konflikty a ja uz to nedokazem denne znasat. Preto som sa takto rozhodol, pretoze potrebujem trocha viac, ako iba spolubyvajuceho cloveka. Je to cim dalej tym horsie a naprava nie je mozna...uz som sa o to pokusal niekolkokrat. Rozhodnutie to je tazke, ale takto zit dalej nedokazem. Deti nemame, tak komplikacie tohto charakteru nehrozia. Chcel by som sa s manzelkou na vsetkom dohodnut, nechcem sa hadat, akurat ona sa s tym nestotoznuje. Preto sa chcem spytat par veci:

1) mame byt, ktory sa stal spolocnym majetkom pocas manzelstva pri prevode druzstevneho bytu do osobneho vlastnictva. Na byt poskytla peniaze manzelkina mama. Je mi jasne, ze byt je v sucasnosti BSM a teda mi pripada minimalne polovica jeho hodnoty. Mam vsak obavy, ze manzelka suhlasit s mojim podielom nebude a bude musiet nasledovat sud. Existuje nejaka moznost, ze pridem o polovicu hodnoty bytu? Do bytu sme investovali nemalo financii a usilia.

2) chcel by som sa z bytu odstahovat niekde do podnajmu, nechcem tam uz zit. Ak sa nedohodneme na vysporiadani, bude to musiet riesit sud, ale ako riesit byt (najma co sa tyka platieb), ked by v nom byvala manzelka kym sa nevysporiadame, aby som neprisiel o 1/2 bytu? Akym sposobom spisat nejaku dohodu?

3) k navrhu o rozvod je potrebne prilozit sobasny list a doklad o poslednom spoločnom bydlisku. Staci kopia sobasneho listu a musi byt overena? Co sa rozumie pod dokladom o spolocnom poslednom bydlisku?

Zatial Vam vsetkym dakujem za rady a dufam, ze moje dotazy nie su prilis rozsiahle.
betyna8
24.06.08,09:11
Ahoj,
moc Ti neporadim,ale aspon tolko.Sobasny list staci neoverena kopia a doklad o poslednom spolocnom bydlisku som napr. ja vobec nedavala.Iba som v ziadosti uviedla ake bolo nase spolocne bydlisko, pretoze sa nestotoznovalo s adresou mojho trvaleho pobytu.
Drzim palec, ale ak manzelka nebude s tym suhlasit asi to vsetko potrva.....
Je tu viacero otvorenych tem o rozvode,ak mas cas, prestuduj,najdes vela rad.
Kefil
24.06.08,10:52
Dakujem aspon za to betyna8. Ano, cital som co sa dalo a nielen tu, ale niektore veci sa odlisuju, tak som chcel vediet konkretne k mojmu pripadu.

A napadlo ma len tak mimo temu...co ziska clovek tym, ze sa nechce rozviest, ak vie, ze ten druhy ho nelubi a nechce s nim uz zit? Je to nelogicke. Ak su deti alebo nejake extremne existencne problemy, tak to chapem.
vlastinka1
24.06.08,11:19
Možno sa nechce manželka rozviesť, lebo Ťa stále ľúbi. Skús sa na to pozrieť z jej pohľadu. Hádky sú možno aj preto, že ju nevieš alebo nechceš pochopiť, ale je to Vaša osobná vec.
O 1/2 bytu neprídeš, to sa neboj, iba ak by si jej ho sám daroval pri rozvode, čo sa asi nestane. Ak to chceš mať rýchlejšie za sebou, skús si na pojednávanie o rozdvode vziať aj vypracovaný znalecký posudok k bytu a ostatnému majetku, kde sudca navrhe, ako ďalej postupovať. Asi bude ďalšie konanie - pojednávanie vo veci rozdelenia majetku. Patrí Ti zo všetkého 50%, okrem majetku, ktorý bol Váš pred svadbou, alebo ktorý bol výslovne jednému z Vás darovaný nejakou osobou. Ak bude chcieť manželka ostať v "starom" byte, bude Ťa musieť vyplatiť presne polovicou podľa znaleckého posudku veci. Len či má peniaze. Možno si vezme úver - aj to je riešenie.
betyna8
24.06.08,11:37
Dakujem aspon za to betyna8. Ano, cital som co sa dalo a nielen tu, ale niektore veci sa odlisuju, tak som chcel vediet konkretne k mojmu pripadu.

A napadlo ma len tak mimo temu...co ziska clovek tym, ze sa nechce rozviest, ak vie, ze ten druhy ho nelubi a nechce s nim uz zit? Je to nelogicke. Ak su deti alebo nejake extremne existencne problemy, tak to chapem.

Ohladom majetku je urcite samostatne, teda druhe pojednavanie. Nuz a co tym ziska druhá strana,ked nesuhlasi s rozvodom? Neviem, v mojom pripade suhlasila.Ale asi to bude tak, ze veri v zachranu manzelstva a urovnanie vztahov.No na to treba dvoch....
hanelie
24.06.08,11:42
Na byt poskytla peniaze manzelkina mama.
pokiaľ to bolo darovacou zmluvou na dcérine meno - tak byt patrí jej / vašej manželke / vy potom nemate nárok na tento byt
Kefil
02.07.08,17:58
Dakujem Vam vsetkym za odpovede...nemohol som reagovat skor, ale dakujem.

Vlastinka1: Dakujem za nazor. Co sa tyka delenia, ano, aj ja by som pristupil na to, vyplatit ju sposobom, ze si vezmem uver. Ale ona o deleni bytu nechce ani pocut. To, ze by si zobrala uver ona, uz vobec nepripada do uvahy. Peniaze samozrejme nema.

hanelie: nie, nic nebolo ziadnou darovacou zmluvou. A aj ked to nie je v tomto pripade podstatne, neviem, ci by to aj tak zavazilo, pretoze byt ziskala (kupila - hoci vlastnikom bolo bytove druzstvo a teda je tazko asi mozne kupit majetok niekoho ineho, aj ked sa to tak bezne robilo) len ako najomca, nie vlastnik. A clenstvo v bytovom druzstve som mal zase ja a nie ona. Avsak byt presiel do osobneho vlastnictva az po 2 rokoch manzelstva.

Este mam otazku...ako dlho moze trvat cely proces sudenia sa o byt? Je mi jasne, ze az po nadobudnuti pravoplatnosti rozsudku o rozvode. Su nejake molznosti zo strany manzelky natahovat tieto pojednavania? Kolko by to mohlo najviac teoreticky trvat? Pytam sa preto, lebo situacia s bytmi na trhu je katastrofalna a s uvermi to lepsie tiez nebude. Preto by som bol velmi rad, keby sa moja situacia vyriesila do konca roka.

Navrh na rozvod podavam tento tyzden. Myslite, ze budu nejake prietahy kvoli letnemu obdobiu ohladom rozvodu?

Este raz Vam velmi pekne dakujem za vase rady a nazory.
intro
12.02.11,00:16
Ja budem reagovať na to "mimo tému ". Čo získa človek rozvodom , ak ho nepotrebuje - väčšinou potrebuje rozhodnutie pre vstup do ďalšieho vzťahu.
Samotné pojednávanie na súde nie je sedenie v kine - a ak má prísť na pojednávanie ten oklamaný/sklamaný tak nech tam príde, keď sa sám rozhodne, že to chce /aby bol vnútorne vysporiadaný s tým čo sa udialo sa a čo prežil/spracoval, resp. ešte spracováva a ostatné je relatívne poriešené/.
ivka70
12.02.11,06:54
K tomu bytu, nie je upkne jednoznacne, ze je v BSM.
Pri druzstevnom byte je to totiz zavisle od toho, kto bol podielnikom druzstva pred jeho odkupenim.
Ak to bola manzelka, tak byt je jej, aj ked ste ho kupili az pocas manzelstva.
Byt by bol sucat BSM iba v pripade, ze ste boli podielnikmi druzstva pred jeho odkupenim obaja.
ty mas narok na polovicu vynalozenych nakladov na kupu a rekonstrukciu. Kedze kupu zariadila svokra darom, tak z toho nie ,ale mas narok na vyplatenie polovice nakladov na rekonstrukciu.
willma
12.02.11,07:08
reagujete na tému z roku 2008