Panoramix
24.06.08,12:59
Ahoj priatelia,

riešim nepekný súboj s pre mňa neznámou formou škodcu. Keďže naozaj neviem, čo by som mal robiť, dúfam, že vy mi budete vedieť poradiť.

Kúpili sme si do bytu rastlinky stéviu, mätu a jahodu - všetky u firmy Sieberz s.r.o. Rastlinkám sa istú dobu (cca 2 týždne) darilo ale potom ich napadlo naraz viacero škodcov (aspoň myslím):

- po mäte začali loziť malinkaté tvory, akoby pavúčiky. Spriadajú si medzi listami miniatúrne pavučinky a podľa toho, ako listy schnú by som povedal že ich nejakou formou cicajú, pretože na lístkoch nie sú hryzance ako od húsenice, oba po tom, ako sa na nich objavia tieto pavúčiky vyschnú a je na nich množstvo belavých fliačikov, takže vyzerajú ako spálené.

- to isté platí aj pre jahodu na ktorej sa objavili tie isté pavúčiky. Listy schnú a sú od nich akoby špinavé - ako keby mali hrdzavý povlak (vyzerá to ako keby boli obliate špinavou vodou a mali na sebe nejakú usadeninu)

- na druhej mäte sú zas tmavohnedé tvory, ktoré tiež lezú, ale sú ešte menšie ako biele pavúčiky, ktoré som už opísal. Zgrupujú sa na spodnej strane lístkov a tiež ich vysušujú.

- stévia začala bez varovania a dôvodu schnúť. Má dostatok vody, presadili sme ju do dobrej hliny a prihnojujeme CERERIT-om. Nič nepomáha, či je na slnku alebo v polotieni stále kontinuálne vädne.

Snáď mi odpustíte tento vyčerpávajúci opis, ale nesmierne ma mrzí, že nám rastlinky takto hynú, hoci každý deň behám okolo nich a snažím sa poškodené lístky otrhať. Jahodu som osprchoval, odstrihol poškodené lístky s hniezdami pavúčikov, mätu tiež opatrujem ako sa dá. V kvetinárstve mi poradili prípravok CYPER ktorý by mal tieto parazity zahubiť, ale večer ich postriekam a ráno zasa veselo hodujú v ešte väčšej grupe. Mätu by sme chceli použiť na mojito, ale takto bude asi nanič.

Ďakujem za akékoľvek vaše rady či skúsenosti, veľmi rád by som rastlinky zachránil a kúpim akýkoľvek postrek bude treba. Ďakujem všetkým a prajem pekný deň!
Panoramix
27.06.08,13:53
Hm, zeby nikto na moju otazku nevedel odpovedat? Zvlastne, inde je komentarov hojnost...
legolas
28.06.08,05:34
Hm, zeby nikto na moju otazku nevedel odpovedat? Zvlastne, inde je komentarov hojnost...


Chcel by som vedieť, čo myslíš pod slovom "Do dobrej hliny" čiže: môže to byť práve z tej hliny/najväčšia pravdepodobnosť/ pretože ak je taká dobrá prečo ju ešte prihnojujete Cereritom? Skús rastlinky presadiť a postriekať prípravkom proti voškám a ta škvrnitosť je od vody. Nepíšeš kde ich vlastne máš /na balkóne?/ :confused:
jess
28.06.08,06:29
Mám rovnaký problém každý rok.....tiež jahody, paradajky....mám to na balkóne.:mad::mad::mad: Použila som mydlovú vodu na postrek aj som trošku poliala zem a nič.
romanroman
28.06.08,07:12
Ja som počul ale neskúšal.Úplne obyčajný rezaný tabak zaliať malým množstvom vody.Deň dva lúhovať a použiťmiesto postreku.Môžešaj zeminu dobre popolievať.
dari1
28.06.08,07:42
tie pavuciky casto napadaju citronovniky, skus niektore fora o nich, tam najdes. Ale ani mne sa ich nepodarilo celkom zlikvidovat. Odporuca sa caste sprchovanie a rosenie, ze vraj nemaju radi vlhko.
takto iba kratko
Panoramix
28.06.08,12:33
@legolas - "dobrá hlina" je v mojom ponímaní hlina odporúčaná v kvetinárstve na presádzanie kvetov s vhodným pH a podľa toho, čo je na nej napísané nemá nič zvláštne a naopak má všetko, čo by kvietok mohol potrebovať. V tomto bode sa úplne mýliš, pretože stévia začala drasticky vysychať už predtým, ako sme ju presadili - takže z tejto hliny to byť nemôže. Prihnojujeme ju preto, aby sa pozviechala.

@romanroman - o tomto som počul, vraj to pomáha. Skúsim kúpiť tabak a vyskúšať. Ďakujem za radu.

@dari1 - jahodu som vysprchoval (lebo vošky [alebo čo to bolo] boli všade) a pomohlo - už na nej nie je vôbec nič. Stačil poriadne silný prúd zo sprchy, pridržať lístky aby ich to neodtrhlo a všetko ok. Skúsim aj na mätu. Tiež ďakujem za radu.
arizona
28.06.08,20:40
...
Kúpili sme si do bytu rastlinky stéviu, mätu a jahodu - všetky u firmy Sieberz s.r.o. Rastlinkám sa istú dobu (cca 2 týždne) darilo ale potom ich napadlo naraz viacero škodcov (aspoň myslím):

- po mäte začali loziť malinkaté tvory, akoby pavúčiky. Spriadajú si medzi listami miniatúrne pavučinky a podľa toho, ako listy schnú by som povedal že ich nejakou formou cicajú, pretože na lístkoch nie sú hryzance ako od húsenice, oba po tom, ako sa na nich objavia tieto pavúčiky vyschnú a je na nich množstvo belavých fliačikov, takže vyzerajú ako spálené.

- to isté platí aj pre jahodu na ktorej sa objavili tie isté pavúčiky. Listy schnú a sú od nich akoby špinavé - ako keby mali hrdzavý povlak (vyzerá to ako keby boli obliate špinavou vodou a mali na sebe nejakú usadeninu)

- na druhej mäte sú zas tmavohnedé tvory, ktoré tiež lezú, ale sú ešte menšie ako biele pavúčiky, ktoré som už opísal. Zgrupujú sa na spodnej strane lístkov a tiež ich vysušujú.

- stévia začala bez varovania a dôvodu schnúť. Má dostatok vody, presadili sme ju do dobrej hliny a prihnojujeme CERERIT-om. Nič nepomáha, či je na slnku alebo v polotieni stále kontinuálne vädne.
...

Mne to tiež pripadá , že to mohla spôsobiť zemina, nakoľko sú napadnuté všetky rastlinky.(Aj originál zemina zakúpená v obchode neraz obsahuje množstvo škodcov)

Začnem od konca: stévia: ja som ju nedávno kúpila od iného záhradníka.Vyhynula mi-reklamovala som,reklamáciu uznali-vraj je háklivá na posielanie:rolleyes:

Mäta a jahody: zasadiť do ťažšej zeminy(nejaká záhradná).
Mätu (celú,aj s koreňom)vyumývať pod tečúcou vodou a zasadiť.Byľky sa môžu na zeminu položiť aj na šírku,lepšie zakorení.Nebáť sa, rastie jak zelina.
Jahody-obtrhať choré lístky,nebáť sa nechať iba srdiečko.Zasadiť plytko,aby srdiečko nebolo zakryté zeminou.
Oboje polievať primerane,neprelievať!Mätu stačí málo.

Drobné biele chrobáčiky sa často objavujú v zemine, alebo pri prelievaní.
Ak treba, postriekať nejakým iným prostriedkom,v záhradníctve je toho veľa.
Neprihnojovať aspon2-3 týždne po presadení.Hnojivo môže "spáliť" mladé korienky.
Držím palce.
legolas
29.06.08,05:25
@legolas - "dobrá hlina" je v mojom ponímaní hlina odporúčaná v kvetinárstve na presádzanie kvetov s vhodným pH a podľa toho, čo je na nej napísané nemá nič zvláštne a naopak má všetko, čo by kvietok mohol potrebovať. V tomto bode sa úplne mýliš, pretože stévia začala drasticky vysychať už predtým, ako sme ju presadili - takže z tejto hliny to byť nemôže. Prihnojujeme ju preto, aby sa pozviechala.

@romanroman - o tomto som počul, vraj to pomáha. Skúsim kúpiť tabak a vyskúšať. Ďakujem za radu.

@dari1 - jahodu som vysprchoval (lebo vošky [alebo čo to bolo] boli všade) a pomohlo - už na nej nie je vôbec nič. Stačil poriadne silný prúd zo sprchy, pridržať lístky aby ich to neodtrhlo a všetko ok. Skúsim aj na mätu. Tiež ďakujem za radu.

Prepáč. ale to, že Ti poradili v kvetinárstve ešte neznamená, že je to dobrá hlina/práve odtiaľ si prinášame domov v tej dobrej hline všetku tu háveď ktorá sa potom prenáša na iné rastliny a my si s tým nevieme poradiť/. Dnes sa darí tomu kto rýchle predá svoj tovar :cool::cool: