kačenka
24.06.08,19:49
Prosím súrne o radu,
môže firma - platiteľ DPH - predať pozemok, ktorý je definovaný v LV ako ostatné plochy, predať s DPH?
Viem že dani podliehajú len stavebné pozemky. Ale zaujíma ma či je aj táto možnosť takýto pozemok, ktorý ešte nie je stavebný taktiež predať s DPH a či si túto DPH kupujúci môže uplatniť.

ďakujem
Vladimír Ozimý
25.06.08,06:27
z pohľadu DPH má LV nezaujíma. Vy si musíte zistiť ako je pozemok definovaný v územnom pláne obci. ak nie je stavebný pozemok predaj musí byť vždy bez DPH. V tomto zákon nedáva možnosť sa rozhodnúť.
kačenka
27.06.08,10:15
v územnom pláne mesta sú to definované ako stavebné pozemky pre priemyselný park. Tak v tomto prípade je správne naúčtovaná DPH.?
Myslím, že áno.
ďakujem za odpoveď
verca2
07.06.10,11:54
Ahojte,

toto stále platí? Teda že nemôžem predať pozemok, ktorý nie je stavebný s DPH?

ďakujem
IvoM
07.06.10,13:22
Verca, rieši to §38.2, ak sa nejedná o stavebný pozemok tak je predaj takéhoto pozemku od DPH oslobodený.



§ 38 Dodanie a nájom nehnuteľnosti

(2) Oslobodené od dane je dodanie pozemku okrem dodania stavebného pozemku. Pokiaľ sa stavebný pozemok dodáva so stavbou, vzťahuje sa na jeho dodanie odsek 1.
verca2
08.06.10,06:13
Verca, rieši to §38.2, ak sa nejedná o stavebný pozemok tak je predaj takéhoto pozemku od DPH oslobodený.



§ 38 Dodanie a nájom nehnuteľnosti

(2) Oslobodené od dane je dodanie pozemku okrem dodania stavebného pozemku. Pokiaľ sa stavebný pozemok dodáva so stavbou, vzťahuje sa na jeho dodanie odsek 1.


Ivo, ďakujem. Paragraf mi je známy. Len kolega by potreboval oslobodený pozemok predať s DPH, aby si druhá strana mohla uplaniť odpočet. Preto sme začali uvažovať nad tým, či môžem zaťažiť DPH-čkou niečo, čo je oslobodené.
Zákona umožnuje rozhodnúť sa iba pri nájme, či s DPH, alebo nie. Ale pri dodaní tovaru takúto možnosť nepripúšťa. Takže ak je niečo oslobodené, musí byť bez DPH.
Toto som chcela mať potvrdené aj od vás poraďákov.
azla
08.06.10,06:39
Je to presne tak, ako si napísala. :)

Inač nevidím žiadnu výhodu pri predaji s Dph. O čo by to malo byť výhodnejšie pre kupujúceho ?
Veď Dph, ktorú si kupujúci odpočíta musí predávajúcemu zaplatiť. Ak za oslobodený pozemok by zaplatil 100 za zdaňovaný zaplatí 119,
19 odpočíta a je na tom istom - ohľadom casch.