Janette
25.06.08,09:19
Ahojte,

ako úštujete nájomné? Ďakujem
Jara
25.06.08,07:31
Na 518/321... ak ide o došlú faktúru. Alebo ti ide o lízing?
janaGT
25.06.08,08:16
518 - dod.fa
renataton
26.06.08,12:24
a keď sa jedná o prenájom dopravného prostriedku, kde je nájom rozrátaný na osem splátok a okrem toho bola zaplatená splátka - niečo ako akontácia?
Tweety
26.06.08,12:26
a keď sa jedná o prenájom dopravného prostriedku, kde je nájom rozrátaný na osem splátok a okrem toho bola zaplatená splátka - niečo ako akontácia?
Sú to služby- 518AE.
renataton
26.06.08,12:38
dopravný prostriedok teda zaradím až keď bude zaplatená posledná splátka?
zlatica76
26.06.08,18:46
o aký lízing ide? Keď splatíš všetky splátky bude automobil tvoj? Nie je to náhodou nákup na splátky?

Ak je to nákup na splátky, tak auto už malo byť dávno zaúčtované v majetku - splátky potom účtuješ ako čiastočnú úhradu záväzku.

Príliš málo informácií na správne zodpovedanie dotazu.
renataton
27.06.08,13:05
tento mesiac sme kúpili T 815 pričom máme zavretú nájomnú zmluvu akontáciou sme v tomto mesiaci uhradili 1,5 mil. Sk a zvyšok máme rozrátané formou nájomnej zmu vy po dobu 8 mesiacov vo výške cca 223. tis.
čo teraz s tým? Mala som to teraz zaradiť do majetku?
zlatica76
30.06.08,07:03
Príliš málo informácií!
Aká je to nájomná zmluva? Čo sa tam píše o prevode vlastníctva? Keď trvá len 8-9 mesiacov, zjavne to nebude lízingová zmluva.

Ale stále neviem, čo po tých 9 mesiacoch sa stane s autom.
MartinkoK
01.07.08,08:10
Prosíííííííím Vás a ako zaúčtujem faktúru za prenájom keď ja som prenajímateľ?
Tweety
01.07.08,08:13
Prosíííííííím Vás a ako zaúčtujem faktúru za prenájom keď ja som prenajímateľ?
Do výnosov na 602 -služby.
zlatica76
01.07.08,08:14
Vy ste zlatí :)! Čo by ste robili, keby tu nebol internet a hlavne porada??

Takže - je prenajímanie čohosi tvojou činnosťou zapísanou v OR? Ak áno, tržby z prenájmu sa účtujú na 602. DPH si ošetri podľa platného zákona.

Ak nie - prúser :) Ale v zásade je to tvoj výnos. (skoro) všetko, za čo dostávam peniaze, je skôr či neskôr moj výnos.
MartinkoK
01.07.08,10:26
[Takže - je prenajímanie čohosi tvojou činnosťou zapísanou v OR? Ak áno, tržby z prenájmu sa účtujú na 602. DPH si ošetri podľa platného zákona.

Ak nie - prúser :) Ale v zásade je to tvoj výnos. (skoro) všetko, za čo dostávam peniaze, je skôr či neskôr moj výnos.[/quote]

V OR nemáme prenájom ak predmet činnosti. Ale kúpili sme budovu pre vlastné potreby a máme troch nájomníkov, musíme doplniť predmet podnikania aby to bolo OK?
zlatica76
01.07.08,10:33
Čo prenajímate? Komu prenajímate? Ako sú uzatvorené zmluvy?

Toto je už skôr problém pre právnika. Môj sedliacky rozum mi hovorí, že nech čokoľvek prenajímaš (a budeš to robiť dlhodobejšie), mal by si to mať zapísané v OR. Inak ide o nedovolené podnikanie.
betka
01.07.08,17:12
[Takže - je prenajímanie čohosi tvojou činnosťou zapísanou v OR? Ak áno, tržby z prenájmu sa účtujú na 602. DPH si ošetri podľa platného zákona.

Ak nie - prúser :) Ale v zásade je to tvoj výnos. (skoro) všetko, za čo dostávam peniaze, je skôr či neskôr moj výnos.

V OR nemáme prenájom ak predmet činnosti. Ale kúpili sme budovu pre vlastné potreby a máme troch nájomníkov, musíme doplniť predmet podnikania aby to bolo OK?

Nemusíte mať prenájom ako predmet činnosti, ak poskytujete len holý prenájom. Takže nejde o prúser, nebojte sa.

Ak budete okrem prenájmu poskytovať napr. upratovacie služby, už by mal byť potom prenájom ako predmet činnosti a zapis. v OR.

Neplašte sa. Všetci prenajímajú a nemajú ako predmet činnosti

Dôkaz: Živnostenský zákon:

§ 4
Činnosti spojené s prenájmom nehnuteľností
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16919-zivnostensky-zakon-od-1-1-2008-a.html#hore)

(1) Prenájom nehnuteľností, bytových a nebytových priestorov je živnosťou, pokiaľ sa popri prenájme poskytujú aj iné než základné služby spojené s prenájmom.

(2) Prevádzkovanie garáží alebo odstavných plôch pre motorové vozidlá je živnosťou, ak sú splnené podmienky podľa odseku 1 alebo ak garáže, prípadne odstavné plochy slúžia na umiestnenie najmenej piatich vozidiel patriacich iným osobám než majiteľovi alebo nájomcovi nehnuteľnosti.
JDM
12.11.08,11:03
Mám splátkový kalendár od leasingovej spoločnosti za nájom náradia do požičovne. /rozne stavebné a vŕtacie náradie/. Lízing trvá 44 mesiacov, počas doby splácanie je tento predmet lízingu ako celok majetkom prenajímateľa, po ukončení riadneho splácania prejde do majetku našej firmy. Pýtam sa, či účtujem správne cez účty 474,568 a 343, či som správne vylúčila nákladový účet 518. Ide o účtovanie riadnej mesačnej splátky /hoci v splátkovom kalendári sa uvádza slovo nájomné/. Ďakujem.