astherixova
25.06.08,10:45
Prosím rozhodli sme sa kúpiť z firemných peňazí kolegyni dar na jej vlastnú svatbu. Je to poukážka na víkendový pobyt pre 2 osoby do hotela s wellnes poraďte mi ako to zaúčtovať 543,513 alebo 518 nedaňový alebo zo SF ale to by sme jej museli zdaniť však? Poraďte ako je to najsprávnejšie. Budem vám nesmierne vďačná lebo platbu musím zaúčtovať.
veronikasad
25.06.08,09:18
Prosím rozhodli sme sa kúpiť z firemných peňazí kolegyni dar na jej vlastnú svatbu. Je to poukážka na víkendový pobyt pre 2 osoby do hotela s wellnes poraďte mi ako to zaúčtovať 543,513 alebo 518 nedaňový alebo zo SF ale to by sme jej museli zdaniť však? Poraďte ako je to najsprávnejšie. Budem vám nesmierne vďačná lebo platbu musím zaúčtovať.
zo sociálneho fondu a zdaniť ako nepeňažný príjem
astherixova
25.06.08,10:45
inak sa to účtovať neda a ak nemame taky SF a nechceme ani zamestancovi to daniť tak ako to zaúčtovať?
veronikasad
25.06.08,14:12
inak sa to účtovať neda a ak nemame taky SF a nechceme ani zamestancovi to daniť tak ako to zaúčtovať?

Zdaneniu u zamestnanca sa nevyhneš aj keď to zaúčtuješ na účet 528 - Ostatné sociálne náklady. Podĺa Cenigovej "Účet 528 je účelovým účtom, na ktorom sa účtujú ostatné sociálne náklady vynaložené v prospech zamestnancov nad rámec zákonných predpisov, napr....
b/ príspevky na rekreácie, liečebné pobyty a pod., pokiaľ sa neuhrádzajú zo sociálneho fondu ...

...Zvyčajne ide o sociálne náklady, ktoré nie sú považované za daňové náklady"
astherixova
26.06.08,02:48
A ked sa budem tvarit ze to dávam obchodnému partnerovi ako dar na 543 to by som sa takto vyhla zdanovaniu zamestnancovi? Alebo nie je to životné jubileum svatba to je tusim oslobodené od dane zamestnanca. Naozaj neexistuje žiadny sposob ako to nedaniť zamestancovi prosím pripojte sa aj vy ostatní. Ja chcem aby to bol čisty dar nie este o 1500 Sk stiahnuty na výplate chudáka zamestnanca. Dakujem.
Tweety
26.06.08,05:28
A ked sa budem tvarit ze to dávam obchodnému partnerovi ako dar na 543 to by som sa takto vyhla zdanovaniu zamestnancovi? Alebo nie je to životné jubileum svatba to je tusim oslobodené od dane zamestnanca. Naozaj neexistuje žiadny sposob ako to nedaniť zamestancovi prosím pripojte sa aj vy ostatní. Ja chcem aby to bol čisty dar nie este o 1500 Sk stiahnuty na výplate chudáka zamestnanca. Dakujem.
Je dobrým zvykom, že na svadobné dary sa poskladajú ostaní kolegovia zamestnanca.
astherixova
26.06.08,05:44
My sme sa aj čiatočne poskladali ale nakolko sme 4 a dar stoji 10000 tak je to velka položka a ceníme si že firma to ostatné doplatí a berie aj to že je to nedanovy naklad len sa mi nepaci ze to musíme zdaniť tomu zamestancovi. Tak poradte este.
Zyka
23.09.08,12:57
My sme sa aj čiatočne poskladali ale nakolko sme 4 a dar stoji 10000 tak je to velka položka a ceníme si že firma to ostatné doplatí a berie aj to že je to nedanovy naklad len sa mi nepaci ze to musíme zdaniť tomu zamestancovi. Tak poradte este.

Prosim vas, zaujimalo by ma, ako ste ten dar nakoniec zauctovali. Budem zrejme riesit podobny probleeeem.
dakujem
Rozalka
23.09.08,15:42
My sme sa aj čiatočne poskladali ale nakolko sme 4 a dar stoji 10000 tak je to velka položka a ceníme si že firma to ostatné doplatí a berie aj to že je to nedanovy naklad len sa mi nepaci ze to musíme zdaniť tomu zamestancovi. Tak poradte este.

Napadla mi taká smiešna myšlienka: ak zamestnávateľ "dopláca" za dar, na ktorý sa mali poskladať spolupracovníci - nemala by sa suma zdaniť ako nepeňažný príjem spolupracovníkom a nie ženíchovi/neveste?
Nie som mzdárka, ale asi to má nejakú logiku, nie?
:D
Tweety
23.09.08,15:58
Napadla mi taká smiešna myšlienka: ak zamestnávateľ "dopláca" za dar, na ktorý sa mali poskladať spolupracovníci - nemala by sa suma zdaniť ako nepeňažný príjem spolupracovníkom a nie ženíchovi/neveste?
Nie som mzdárka, ale asi to má nejakú logiku, nie?
:Dmimotemy
Podľa Zákona o dani z príjmov, nepeň. príjem podlieha dani u toho, komu je poskytnutý :), a podľa dobrých kolegiálnych zákonov:---( nič iné ma nenapadlo) asi by to mali pocítiť na vlastnej koži tí kolegovia.
Rozalka
23.09.08,17:12
mimotemy
presne takto som to myslela ;)
(však aj tí spolupracovníci ušetria, keď sa "neskladajú" napr. po 2000, ale len po 500)