Zuzana110
25.06.08,16:16
Dobrý deň všetkým členom porady,

chcela by som Vás poprosiť o stručnú radu ohľadne jednoduchého účtovníctva. Prechádzam z práce účtovníčky podvojného rozpočtového účtovníctva k živnostníkovi, ktorý si vedie jednoduché. Platca DPH, mesačný. Čo mám tak v kocke spraviť každý mesiac alebo quartál, aby som náhodou niečo nezanedbala na úradoch a poisťovniach?

ďakujem
ekopo
25.06.08,14:42
Hlavne mesačne DPH do 25 za predchádzajúci mesiac., ak má zamestnancov tak do výplatného termínu mzdy, odvody, výkazy, následne Q prehľady na DU,. do 30.6. RZZP, DP FO do 31.3., tak isto hlásenie ak má zamestnancov, do 31.1.2009 DP z MV ak používa auto...a vždy sa niečo ešte nájde ..
alicacka
29.06.08,12:12
Ja by som spomenula, že od januára je taká zmena, že ak ti pribudne nejaké nové vozidlo, alebo práve naopak, predáte, vyradíte atď, tak treba na DÚ vyplniť tlačivo - oznámenie o vzniku alebo zániku..., (nájdeš ho na stránke dú) do 30 dní od zmeny. Následne do konca januára 2009 budeš podľa toho aj podávať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel. budeš vedieť, koľko máš prihlásených a koľko odhlásených, odkedy dokedy atď.
Zuzana110
29.06.08,17:27
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď - moc ste mi pomohli. Mám z toho trošku strach, aby som niečo nepovŕbila. :-)))
aninka 1
16.07.08,17:06
Ahoj poraďáci, penke prosím o radu. Podnikateľ dnes kúpil staré auto ako občan od predajcu áut, a rozmyslel si, že by ho chcel vložiť do podnikania. Ako má postupovať? Cena auta bola 30 000,-Sk. Ďakujem
Kathryn
16.07.08,17:17
Ahoj poraďáci, penke prosím o radu. Podnikateľ dnes kúpil staré auto ako občan od predajcu áut, a rozmyslel si, že by ho chcel vložiť do podnikania. Ako má postupovať? Cena auta bola 30 000,-Sk. Ďakujem

Má dve možnosti, buď ho vloží do obchodného majetku firmy, vtedy si môže uplatniť do nákladov aj kúpu auta, všetky opravy, pohonné látky podľa spotreby v TP. Alebo auto nevloží do obchodného majetku, ale bude ho používať na podnikanie - vtedy si môže uplatniť paušálnu náhradu za odjazdené km (5,50 Sk/km) a spotrebované pohonné látky podľa TP. Pri obidvoch prípadoch však musí nahlásiť na príslušný DÚ, že bude uvedené auto používať na podnikanie a má na to 30 dní.
aninka 1
17.07.08,18:29
Ďakujem, mne ide práve o to, že ako ho vložiť do majetku firmy. Je potrebné znalecký posudok? Alebo nejaký zápis o vklade majetku do podnikania? Či stačí len priložiť uvedenú kúpnu zmluvu, keďže bola uzatvorená včera? Cena auta, je 30 000,- Sk, mohol by ho dať celé do nákladov?
Modroocko
17.07.08,18:55
Ďakujem, mne ide práve o to, že ako ho vložiť do majetku firmy. Je potrebné znalecký posudok? Alebo nejaký zápis o vklade majetku do podnikania? Či stačí len priložiť uvedenú kúpnu zmluvu, keďže bola uzatvorená včera? Cena auta, je 30 000,- Sk, mohol by ho dať celé do nákladov?

Znalecký posudok netreba, ak má na kúpu uzatvorenú zmluvu, tá úplne postačuje. Zápis o vklade majetku do podnikania urobte, keďže to pôvodne kúpil asi na súkromnú osobu a nie na podnikateľa. Do nákladov to môžeš dať aj jednorazovo, ale ja by som to riešila tak, že ho zaevidujem do hmotného majetku firmy a uplatním 100 % odpis. Tak bude auto celé v nákladoch a zároveň bude aj zaevidované v majetku firmy s nulovou zostatkovou hodnotou. Kým ho bude podnikateľ používať, nezabudnite platiť aj daň z motorových vozidiel.
betka
17.07.08,19:04
Osobne by som takéto auto nedávala do OM, a uplatňovala by som si náhradu 5,5 Sk a PHM.

Optimalizujme, (ak nebudú napr. vysoké náklady na opravu)
1. Ak dám do OM, budem tam mať len 30 tis.Sk, uplatním PHM, opravy......
2. Ale....ak podnikateľ najazdí na aute napr. 1000 km/mesiac už je výška jeho náhrady 5500, sk a do roka to bude 66000, Sk. Náhrada obsahuje: odpisy, opravy....

TAk, čo je výhodnejšie? Jednoznačne náhrada.
Manual
17.07.08,19:17
Ešte doplním betku, že ak by kúpil aj nové auto napr, za 400.000 (aj také sú :D) a ak SZČO jazdí veľa, aj tak sa mu "kilometrovné" vyplatí viac, než auto odpisovať. Ak by najazdil mesačne len 2000 km tak mu vyjde kilometrovné za rok cca 200.000 Sk a pri zaradenom aute do majetku firmy odpíše ročne len 100.000 Sk a treba podotknúť, že nové auto sa prakticky nekazí, takže kalkulovať s nákladmi na opravu moc správne nie je. Všetko treba zvážiť podľa predpokladaného vyťaženia auta. A ešte jedna vec, KJ pri nezaradenom aute je o trošku jednoduchšia, nesleduješ stav tachometra, a môžeš jazdiť súkromne koľko chceš.
betka
17.07.08,19:24
Ešte doplním betku, že ak by kúpil aj nové auto napr, za 400.000 (aj také sú :D) a ak SZČO jazdí veľa,

Ešte doplním i ja Janíčka, ...

Ak kúpi toto auto za 400 tis. Sk, lebo naozaj i takéto sú. A najazdím na ňom mesačne 200 km. Tak takéto auto zaradím do OM a náhrada sa mi neoplatí. :)
Modroocko
17.07.08,19:28
A potom stačí jedna totálka a je po paráde :---
Manual
17.07.08,19:32
A potom stačí jedna totálka a je po paráde :---
Ale po paráde by bolo tak či tak, či by bolo zaradené alebo nie, ale myslím že tvoj príspevok bol myslený tak trochu na odľahčenie pri DPH...:D
Modroocko
17.07.08,19:36
Ale po paráde by bolo tak či tak, či by bolo zaradené alebo nie, ale myslím že tvoj príspevok bol myslený tak trochu na odľahčenie pri DPH...:D

Áno, presne tak som to myslela. ;)