vladan
24.06.04,09:20
Ahojte všetci diskutujúci, potrebovala by som poradiť v nasledovnom:
prijali sme objednávku na tovar, ktorého dodacia lehota (v tej objednávke) bola do určitého dátumu /napr. 07.07.2004/. Text objednávky bol ..... žiadame o dôsledné dodržanie termínu zhotovenia, v opačnom prípade Vás budeme nútení penalizovať sumou 1% z celkovej ceny za každý deň omeškania. Moja otázka znie, ak sme na túto objednávku nejak špeciálne neodpovedali, len sme na základe nej vystavili zálohovú faktúru môže firma uplatniť túto penalizáciu ak nedodržíme dátum zhotovenia? Mám na mysli, že ak nie je podpísaná kúpna zmluva, či môžu použiť objednávku za základ uplatnenia penalizácie, alebo to má byť podpísané oboma stranami (teda objednávateľom a dodávateľom)? Ak sme "akceptovali" objednávku, tým že sme vystavili zálohovú faktúru, môže sa brať, že sme s podmienkami súhlasili a firma môže voči nám uplatniť penlizáciu? ďakujem za rady
Ervin
02.07.04,05:49
V každom prípade došlo k uzavretiu zmluvy (podľa môjho názoru zmluvy o dielo). Obchodný zákonník písomnú formu zmluvy o dielo nevyžaduje, rozhodujúci je konsenzus o podstatných náležitostiach zmluvy- predmet diela, cena diela, ku ktorému podľa môjho názoru došlo vystavením zálohovej faktúry z Vašej strany. Situácia je teda taká, že je uzavorená zmluva o dielo s pomerne nejasným a komplikovane preukázateľným obsahom. Pokiaľ by ste pristúpili k uzavretiu zmluvy o dielo v písomnej forme, výhody takéhoto riešenia by sa prejavili minimálne v tom, že by ste si museli prečítať k čomu sa vlastne zaväzujete, a taktiež v prípade vzniku súdneho sporu by bola vaša procesná pozícia neporovnateľne výhodnejšia.
V prípade vzniku problému s omeškaním pri zhotpvení diela odporúčam odvolať sa na nejasnosť pokynov objednávateľa resp. neposkytnutie súčinnosti s jeho strany, zákonný režim Obchodného zákonníka (iný ste si nedohodli) vám potom garantuje že do omeškania ste sa nedostali. Protistrana bude len ťažko preukazovať opak:-)