Monika C.
25.06.08,19:55
Pekný večer poradáci mala by som na Vás veľkú prosbu :
Ako by som nahradiť chybu keď nám spoloč. z Česka fakturovala licenčné poplatky, ktoré boli uhradené v plnej výške, neboli ponížené o zrážkovú daň ani neboli odvedené DÚ - nevedela som o nich - už teraz viem že sa mali odviesť a to 10 %, ale je už neskoro.Sú to tri FA:
1. Zál. FA na sumu 34023,-ČK zo dňa 25.3.08 uhradené 1.4.08 suma 44536,11
2. FA zo dňa 13.5.08 18630,- ČK zapl. 22.5.08 suma 23473,80
3. FA zo dňa 31.5.08 14223,- ČK zapl. 17963,65. Neviete mi poradiť alebo pomôcť aké pokuty môžem čakať . Oznámenie urobím aj odvedieme DÚ ale až na druhý týždeň. Z akej sumy mám odčítať tých 10 % - napr. 1FA 34023x10% ´= 3402 o toľko menej zaplatíme česk. spoločnosti alebo rozmyšlam zle a 3402 odvediem DÚ. Aké pokuty môžem čakať za neskoré odvedenie a oznámenie. Za odpovede veľmi pekne ďakujem. Prosím Vás o pomoc.
Monika C.
26.06.08,05:09
Poradáci neviete mi pomôcť ?
Monika C.
26.06.08,20:54
Poradáci nepomôžete mi ?
Monika C.
30.06.08,07:07
poradáci neviete mi pomôcť??
skaspa
30.06.08,08:13
zahraničnej spoločnosti vyplatíte sumu zníženú o zrážku dane

čo sa týka sankcií - podľa § 43 ods. 11 zákona o dani z príjmov ste povinný správcovi dane túto skutočnosť oznámiť (nie je však uvedená lehota, do ktorej to treba oznámiť). Odviesť zrazenú daň musíte do 15. dňa nasledujúceho mesiaca po vykonaní zrážky.
podľa zákona č. 511/1992 Zb. mi vychádza, že by ste mohli dostať sankciu podľa § 35 ods. 7 písm. b) - čiže ak si nesplníte oznamovanciu povinnosť v lehote podľa § 31 zákona o správe daní alebo oznamovaciu povinnosť podľa osobitného zákona (odkaz na zákon o dani z príjmov). Nakoľko v zákone o dani z príjmov nie je uvedená lehota, do ktorej to treba nahlásiť... nemôžete lehotu zmeškať, takže ani dostať pokutu za zmeškanie oznamovacej povinnosť.
čo sa týka sankcií vyplývajúcich z omeškania samotnej úhrady tak tá bude udelená v zmysle § 35b ods. 1 písm c) zákona č. 511/1992 vo výške 4 násobku základnej úrokovej sadzby NBS z dlžnej sumy
a podľa § 35b ods. 8 sa sankčný úrok nevyrubí ak nepresiahne v jednotlivom prípade 500 Sk (priznám sa nechcelo sa mi to prepočítavať, ale myslím si, že vo vašom prípade ho nepresiahne, vyrátajte si dni od splatnosti dane po samotnú úhradu daňovému úradu, pri zohľadnení výšky zrazenej dane a 4 násobky zákl. úrokovej sadzby NBS a zistíte)
Monika C.
30.06.08,10:41
Veľmi pekne ďakujem za dlhú a kvalitnú odpoveď. Prajem príjemný deň.
Milan Benka
30.06.08,11:15
zahraničnej spoločnosti vyplatíte sumu zníženú o zrážku dane

čo sa týka sankcií - podľa § 43 ods. 11 zákona o dani z príjmov ste povinný správcovi dane túto skutočnosť oznámiť (nie je však uvedená lehota, do ktorej to treba oznámiť). Odviesť zrazenú daň musíte do 15. dňa nasledujúceho mesiaca po vykonaní zrážky.
podľa zákona č. 511/1992 Zb. mi vychádza, že by ste mohli dostať sankciu podľa § 35 ods. 7 písm. b) - čiže ak si nesplníte oznamovanciu povinnosť v lehote podľa § 31 zákona o správe daní alebo oznamovaciu povinnosť podľa osobitného zákona (odkaz na zákon o dani z príjmov). Nakoľko v zákone o dani z príjmov nie je uvedená lehota, do ktorej to treba nahlásiť... nemôžete lehotu zmeškať, takže ani dostať pokutu za zmeškanie oznamovacej povinnosť.
čo sa týka sankcií vyplývajúcich z omeškania samotnej úhrady tak tá bude udelená v zmysle § 35b ods. 1 písm c) zákona č. 511/1992 vo výške 4 násobku základnej úrokovej sadzby NBS z dlžnej sumy
a podľa § 35b ods. 8 sa sankčný úrok nevyrubí ak nepresiahne v jednotlivom prípade 500 Sk (priznám sa nechcelo sa mi to prepočítavať, ale myslím si, že vo vašom prípade ho nepresiahne, vyrátajte si dni od splatnosti dane po samotnú úhradu daňovému úradu, pri zohľadnení výšky zrazenej dane a 4 násobky zákl. úrokovej sadzby NBS a zistíte)

V zákone o dani z príjmov je daná lehota . §43/11 - druhá veta.
skaspa
30.06.08,12:36
V zákone o dani z príjmov je daná lehota . §43/11 - druhá veta.
druhá veta znie: "Túto skutočnosť je platiteľ dane súčasne povinný oznámiť správcovi dane, ak správca dane na žiadosť platiteľa dane neurčí inak."

zrejme myslíš tretiu vetu: "Platiteľ dane, ktorý vykonal zrážku z príjmov zo závislej činnosti podľa odseku 3 písm. j), je povinný hlásenie o vykonaní zrážky a odvedení zraznej dane oznámiť správcovi dane na tlačive podľa § 39 ods. 9 písm. a) v lehote podľa § 49 ods. 2."
tu sa ale uvádza "zrážku zo závislej činnosti" - čo nie je náš prípad a je aj predpísané tlačivo - čo opäť nie je náš prípad (aspoň ja o takomto predpísanom tlačive neviem, ale nepracujem s tým často, takže sa môžem mýliť).

§ 39 ods. 9 písm a) - je prehľad o zrazených o odvedených preddavkoch na daň a dane vyberanej podľa § 43 z príjmov zo závislej činnosti a pri podávaní tohto tlačiva treba dodržať lehotu, do tohto prehľadu sa asi nebude dávať zrazená daň, riešená v tomto prípade

na http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/zrazka_2_08.pdf
je vzor oznámenia, neviem, či je toto oznámenie niekde zákonne ošetrené, že má vyzerať tak ako na priloženom linku - ja o tom vedemosť nemám;

na základe týchto skutočností usudzujem, že lehota a predpísané tlačivo sa vzťahuje len na zrážku zo závislej činnosti, nie na zrážku riešenú v tejto téme;
Vladimír Ozimý
30.06.08,12:40
druhá veta znie: "Túto skutočnosť je platiteľ dane súčasne povinný oznámiť správcovi dane, ak správca dane na žiadosť platiteľa dane neurčí inak."

zrejme myslíš tretiu vetu: "Platiteľ dane, ktorý vykonal zrážku z príjmov zo závislej činnosti podľa odseku 3 písm. j), je povinný hlásenie o vykonaní zrážky a odvedení zraznej dane oznámiť správcovi dane na tlačive podľa § 39 ods. 9 písm. a) v lehote podľa § 49 ods. 2."
tu sa ale uvádza "zrážku zo závislej činnosti" - čo nie je náš prípad a je aj predpísané tlačivo - čo opäť nie je náš prípad (aspoň ja o takomto predpísanom tlačive neviem, ale nepracujem s tým často, takže sa môžem mýliť).

§ 39 ods. 9 písm a) - je prehľad o zrazených o odvedených preddavkoch na daň a dane vyberanej podľa § 43 z príjmov zo závislej činnosti
do tohto prehľadu sa asi nebude dávať zrazená daň, riešená v tomto prípade

na http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/zrazka_2_08.pdf
je vzor oznámenia, neviem, či je toto oznámenie niekde zákonne ošetrené, že má vyzerať tak ako na priloženom linku - ja o tom vedemosť nemám;

na základe týchto skutočností usudzujem, že lehota a tlačivo sa vzťahuje len na zrážku zo závislej činnosti nie na zrážku riešenú v tejto téme;

POZOR lehota je jednoznačne určená. Tá lehota je uvedená v prvej vete, pretože v druhej vete je uvedené slovíčko "a súčasne" čo znamená v preklade že v termíne na úhradu dane je povinný aj oznámiť zrážku správcovi dane. Tlačivo nie je predpísané, t.j. forma je na daňovníkovi.
skaspa
30.06.08,13:09
POZOR lehota je jednoznačne určená. Tá lehota je uvedená v prvej vete, pretože v druhej vete je uvedené slovíčko "a súčasne" čo znamená v preklade že v termíne na úhradu dane je povinný aj oznámiť zrážku správcovi dane. Tlačivo nie je predpísané, t.j. forma je na daňovníkovi.
takto som sa na to nepozeral, ale každopádne má to význam a zmysel;
len to nie je celkom jednoznačné, teda aspoň pre mňa nie
v prípade, že by som za to dostal pokutu, tak by som sa minimálne pokúsil odvolať, za pokus to stojí, neni čo stratiť
Monika C.
30.06.08,17:02
Ďakujem poradáci za pomoc čiže ked dám teraz oznámenie a hned aj uhradíme malo by to byť v poriadku.Ěšte raz ďakujem za pomoc všetkým.