maska2
26.06.08,10:18
Ahojte poraďáci.Mám menší problémik , s ktorým by ste mi mohli prosím pomôcť.Máme v majetku firmy, zaradený , odpísaný automobil,za ktorý sme zaplatili daň z MV aj zákonnú poistku. Tento automobil sme zapožičali do zahraničia v rámci propagácie firmy.Nemalo to byť za nejakú protihodnotu????
Môžeme si dať následne do nákladov opravy spojené s údržbou automobilu v zahraničí?????
Prosím skúste poradiť,nedá mi to spávať?!
Ďakujem.
maska2
26.06.08,09:24
Ahojte, nikto mi neviete poradiť?Ďakujem.
Manual
26.06.08,15:33
Ahojte poraďáci.Mám menší problémik , s ktorým by ste mi mohli prosím pomôcť.Máme v majetku firmy, zaradený , odpísaný automobil,za ktorý sme zaplatili daň z MV aj zákonnú poistku. Tento automobil sme zapožičali do zahraničia v rámci propagácie firmy.Nemalo to byť za nejakú protihodnotu????
Môžeme si dať následne do nákladov opravy spojené s údržbou automobilu v zahraničí?????
Prosím skúste poradiť,nedá mi to spávať?!
Ďakujem.
Auto ste komu zapožičali ? Inej firme ? Ak áno, riešil by som to tak, že treba spraviť zmluvu o zapožičaní a tam dohodnúť podmienky za akých sa auto zapožičiava.To je cenu akú odplatu dostanete, ako bude zaplatená, čas od - do, a ostatné, kde by sa dohodli podmienky, že napr. nájomca sa bude riadne starať o zapožičané auto, prípadné závady a poruchy dá odstrániť na vlastné náklady atď. atď. Dať tam všetko to, čo potrebuješ.
Vo vašej firme v evidencii jázd bude zápis od: napr. 1.7.08 auto zapožičané, vy nebudete evidovať jazdy.
Ak ste auto nezapožičali, ale váš pracovník s ním jazdí v zahraničí, tak sú to všetko výdavky vašej firmy, opravy, PHL atď.
To je stručne všetko.
maska2
27.06.08,06:24
Automobil sa nezapožičal inej firme.Je to vlastne rodina, ktorá inde zije a je splnomocnená používať toto motorové vozidlo za účelom prieskumu trhu.Máme aj s nimi pripraviť nejakú zmulvu o zápožičke?A tá cena - protihodnota , môže bať ľubovolná ?
Ako je to následne s daňou zMV prípadnými opravami automobilu?Môžeme si ich dať do nákladov?
Ďakujem.
Vladimír Ozimý
27.06.08,07:20
Automobil sa nezapožičal inej firme.Je to vlastne rodina, ktorá inde zije a je splnomocnená používať toto motorové vozidlo za účelom prieskumu trhu.Máme aj s nimi pripraviť nejakú zmulvu o zápožičke?A tá cena - protihodnota , môže bať ľubovolná ?
Ako je to následne s daňou zMV prípadnými opravami automobilu?Môžeme si ich dať do nákladov?
Ďakujem.

no ono to nie je také jednoduché...ak s nimi uzavriete nájomnú zmluvu znáša drobné opravy a udržiavania nájomca nie prenajímateľ. Definuje to aj nájomná zmluva podľa Občianského zákonníka. Ak sa auto využíva na podnikanie v zahraničí mala by sa platiť daň z motorových vozdiel v zahraničí nie v tuzemsku. T.j. platiteľom by mal byť nájomca. Malo by platiť obdobne ako u nás v zákone 582/2004 v § 85 ods. 1 písm. d).
Cena medzi zahraničnými závislými osobami sa skúma takže ľubovolná cena sa tam akiste nedá spraviť pretože je potrebne upravovať základ dane v prípade ak by ste dali cenu vyššiu ako je cena obvyklá čím by ste si znížili základ dane viac než je povolené. ak dáte cenu nižšiu nič sa nestane pretože základ dane bude vyšší...
maska2
27.06.08,08:49
A keby bola spravená vlastne ta zmluva o zapozicke?Oni nie su podnikatelia.Dalo by sa to nejako osetrit?Ďakujem.
Vladimír Ozimý
27.06.08,09:03
môžte nič vám nebráni. Ale nepočítajte s nejakými daňovými výdavkami...všetko s prevádzkou auta budú nedaňové dokonca aj odpisy...
Denda
27.06.08,10:14
Ahojte poraďáci.Mám menší problémik , s ktorým by ste mi mohli prosím pomôcť.Máme v majetku firmy, zaradený , odpísaný automobil,za ktorý sme zaplatili daň z MV aj zákonnú poistku. Tento automobil sme zapožičali do zahraničia v rámci propagácie firmy.Nemalo to byť za nejakú protihodnotu????
Môžeme si dať následne do nákladov opravy spojené s údržbou automobilu v zahraničí?????
Prosím skúste poradiť,nedá mi to spávať?!
Ďakujem.
Ak zapožičianie súvisí s prieskumom a reklamou pre Vašu firmu, skúste sa pozrieť na mandátnu zmluvu podľa §556 Obchodného zákonníka. Zdá sa mi to schodnejšie ako zmluva o zápožičke ak sa jedná o prieskum a propagáciu robený pre Vás. Všetky podmienky o hradený nákladov spojených s touto akciou sa dajú dohodnúť v zmluve.