Adelaide
26.06.08,10:54
Ahojte.

Prosím o radu. Mám takýto prípad:

Tuzemský odberateľ si u nás objednal stroj. V apríli zložil zálohu v EUR, ale keďže mu stroj nebol ešte vydaný, vystavila sa mu faktúra na prijatú zálohu v EUR kurzom prijatia zálohy.
Teraz sa odberateľ rozhodol, že stroj bude brať na leasing a leasingová spoločnosť nám uhradí celú sumu stroja. Potrebujeme teda odberateľovi vystaviť dobropis k zálohovej faktúre (v EUR). Mám ale dilemu, aký kurz pri vystavovaní dobropisu použiť. Podľa môjho názoru by to mal byť kurz, ktorý bol v deň prijatia zálohy. Je to tak?:confused:

Ďakujem za odpoveď.
Vladimír Ozimý
26.06.08,08:56
Správne uvažujete. Hovorí o tom par. 26 ods. 1 v poslednej vete.
Adelaide
26.06.08,09:07
ĎAkujem za rýchlu odpoveď.

Presne z tohto paragrafu som vychádzala, len som si nebola istá, či možno tento môj konkrétny prípad zaradiť do paragrafu 25, ktorý hovorí o troch prípadoch opravy základu dane:

a) pri úplnom alebo čiastočnom zrušení dodávky tovaru alebo služby a pri úplnom alebo čiastočnom vrátení dodávky tovaru,
b) pri znížení ceny tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti,
c) pri zvýšení ceny tovaru alebo služby.

My sme ale cenu nezvýšili ani neznížili a takisto nedošlo ani k zrušeniu dodávky len k zmene spôsobu platby.
Vladimír Ozimý
26.06.08,11:50
ĎAkujem za rýchlu odpoveď.

Presne z tohto paragrafu som vychádzala, len som si nebola istá, či možno tento môj konkrétny prípad zaradiť do paragrafu 25, ktorý hovorí o troch prípadoch opravy základu dane:

a) pri úplnom alebo čiastočnom zrušení dodávky tovaru alebo služby a pri úplnom alebo čiastočnom vrátení dodávky tovaru,
b) pri znížení ceny tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti,
c) pri zvýšení ceny tovaru alebo služby.

My sme ale cenu nezvýšili ani neznížili a takisto nedošlo ani k zrušeniu dodávky len k zmene spôsobu platby.

Vo vašom prípade došlo k zrušeniu dodávky pretože vy to budete faktúrovať na leasingovú spoločnsť, t.j. zmena nadobúdateľa...