Michael0
26.06.08,11:06
Dobrý deň, rád by som sa opýtal na postup pri technickom zhodnotení hmotného majetku. V 6/08 sme technicky zhodnotili server o 50.000,-. Mesiac 6/08 bol posledným mesiacom kedy sa účtujú účtovné odpisy a v ňom prišlo k technickému. Používame daňové odpisy zrýchlené a účtovné rovnomerné. Ako postupovať keď zostatková cena bola 1000 Sk? Odpisovať 50.000+1.000 na ďalšie 4 roky? Ale zaradiť to zhodnotenie ako druhy majetok a odpisovať ho zvlášť 4 roky? Alebo je to inak? Ďakujem za radu.
betka
26.06.08,12:16
3) Ocenenie jednotlivého dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sa zvýši o náklady na dokončené technické zhodnotenie, ak náklady v úhrne za účtovné obdobie sú vyššie ako suma uvedená v osobitnom predpise11) a technické zhodnotenie je v tomto účtovnom období uvedené do užívania. Náklady neprevyšujúce uvedenú sumu sa môžu účtovať ako
a) technické zhodnotenie,
b) služby, ak ide o dlhodobý nehmotný majetok,
c) náklady na hospodársku činnosť, ak ide o dlhodobý hmotný majetok.

TZ je vyššie ako 30 tis. Sk, zvýšim ZC o vykonané TZ a odpisujem za zvýšenej VC (ZC) 1000+50 tis.Sk
lynn
23.05.12,08:12
Chcela by som sa poradiť ohľadom účtovania technického zhodnotenia auta kúpeného na leasing. Ak technické zhodnotenie je v roku začatia leasingu, mám toto TZ/ prerobenie MV na plyn, zimné pneumatiky/ zaúčtovať osobitne a odpisovať 4 roky /v prípade ak presiahne sumu 1700€/ a použijem účet 029? Je nákup prvých zimných pneumatík technické zhodnotenie? Alebo hodnotu technického zhodnotenia pripočítam k istine a odpisujem rovnomerne so splátkami leasingu 36 mesiacov /nezdá sa mi to správne/. Dakujem
SilMar Group
23.05.12,08:45
Chcela by som sa poradiť ohľadom účtovania technického zhodnotenia auta kúpeného na leasing. Ak technické zhodnotenie je v roku začatia leasingu, mám toto TZ/ prerobenie MV na plyn, zimné pneumatiky/ zaúčtovať osobitne a odpisovať 4 roky /v prípade ak presiahne sumu 1700€/ a použijem účet 029? Je nákup prvých zimných pneumatík technické zhodnotenie? Alebo hodnotu technického zhodnotenia pripočítam k istine a odpisujem rovnomerne so splátkami leasingu 36 mesiacov /nezdá sa mi to správne/. Dakujem

Auto kúpené na leasing je podľa môjho názoru prenajatý majetok (až do momentu ukončenia a prepisu), takže by sa mal považovať za iný majetok a odpisovať samostatne.
Zimné pneumatiky - myslím, že na to nenájdeš jednotný názor. Niekto prvé zimné považuje za TZ, niekto dáva rovno do spotreby - ak si dáš na porade vyhľadať "zimné pneumatiky", zistíš viac.