caramellka
26.06.08,10:34
Dobrý deň,

nemám veľa skúseností s účtovaním dlhodobého majetku a v účtovníctve mi nastal takýto prípad:

- z 26.5.08 máme faktúru za plechový kontajner + doprava + manipulácia -v celkovej hodnote 50.000,- Sk bez DPH. Faktúru som v tejto sume zaúčtovala na 042 a v ten istý deň (26.5.) som majetok zaradila do evidencie (022/042).
Dnes mi ale prišla faktúra -ťarchopis -za dofakturáciu sumy dopravy (vraj nastala chyba v pôvodnej faktúre). Ťarchopis je na sumu 1.000,-Sk bez DPH.
Prosím Vás, na aký účet treba tento ťarchopis zaúčtovať a ako "doplniť" do evidencie dlhodobého majetku? Bude to ako "Zvýšenie ceny dlhodob. majetku"? (-Vraj sa ale používa hlavne po daňových kontrolách a pod. ...) :confused:

Ďakujem pekne.
betka
26.06.08,11:22
Ťarchopis: 042/321

Zvýšenie ceny DHM 022/042.

Ide o zvýšenie ceny DHM. (vystavený ťarchopis predstavuje i zmenu odpis.plánu)
caramellka
26.06.08,11:50
Ďakujem, Betka.
A nie je to možné v evidencii dlhodob. majetku dať ako technické zhodnotenie? Mne to v OMEGE pri voľbe "zvýšenie ceny" ponúka len možnosti: 1.) zvýš. ceny po daňovej kontrole a 2.) zvýš. ceny pri zrušení registrácie DPH...
betka
26.06.08,11:56
§ 29
Technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku

(1) Technickým zhodnotením hmotného majetku a nehmotného majetku sa na účely tohto zákona rozumejú výdavky na dokončené nadstavby, prístavby a stavebné úpravy, 107) rekonštrukcie a modernizácie prevyšujúce pri jednotlivom hmotnom majetku a nehmotnom majetku 30 000 Sk v úhrne za zdaňovacie obdobie.

Ide o dofakturáciu, nie TZ.
Ak cena prepravy za 1 km Vám bola FA 35 Sk, a zmluvne ste sa dohodli na 40 Sk/km, došlo k oprave-ťarchopisu, kt. zvyšuje pôvodnú OC.

(viem, že je to iba 1000 Sk, a roboty okolo toho s prerábaním a novými dokladmi, na ďalšiu hod. navyše, čo narobíte, účtovníctvo je náročná vec. )