Monika V.
26.06.08,10:40
Ak by mi niekto poradil čo robiť s človekom, ktorí je závislý na tipovaní budem rada. Môj brat už dlhšie doslova vydiera mojich rodičov. Začala to tým, že si požiačiaval peniaze, ktoré vraj pretipoval a potom pýtal od našich s niekoľkonásobným prísľubom, že to skončí. Ale neskončilo doteraz. Otec ho presvedčil isť k psychologičke, ale on pomoc odmietol, takže nasilu sa s ním nikto nebude baviť. Otec si zobral úver, aby mu poplatil dlhy a teraz sa stalo to isté, nevrátil peniaze z tržby do roboty. A stále kolotoč dokola. Čo sa dá robiť, resp. ako sa dá "pomôcť" takýmto ľuďom? Trápi to aj mňa, pretože rodičia nevedia ako ďalej. Snažila som sa to skrátiť, ale viac to nešlo, snáď niekto poradí kto sa s takým niečim stretol.:mee:
misolga
26.06.08,08:57
Ja by som navrhovala liečenie, ináč s tým brat neprestane: V Banskej Bystrici je liečebňa pre závistlosti od alkoholu, drog, hráčov na automatoch, dokonca jedna klientka sa liečila zo závislosti od nakupovania. Na Prednej Hore myslím že už liečia aj záv. na mobiloch.
Monika V.
26.06.08,09:00
Ja by som navrhovala liečenie, ináč s tým brat neprestane: V Banskej Bystrici je liečebňa pre závistlosti od alkoholu, drog, hráčov na automatoch, dokonca jedna klientka sa liečila zo závislosti od nakupovania. Na Prednej Hore myslím že už liečia aj záv. na mobiloch.
Viem že je potrebné liečenie, sme z TN, už sme sa informovali všade, aj na psychiatrii, pretože sa vyhrážal zabitím. Dozvedeli sme sa, že pokiaľ on sám si to neprizná a nechce sa liečiť, tak mu nikto nepomôže.
Míšatko
26.06.08,09:06
Ahoj Monika, to, čo si napísala, je veľmi vážny problém a netreba to podceňovať. Ja si myslím, že pokiaľ si ten človek neprizná, že je závislý, ťažko mu je pomôcť, no môže sa do toho veľmi zapliecť. Mám známu, ktorej muž počas manželstva s tipovaním začal a nedokázal prestať, do ich vzťahu prišla nedôvera, klamstvo, ona sa mu snažila s tým pomôcť, no nedal si povedať, dostal sa aj do obrovských dlhov a tiež mu veľakrát pomohli rodičia, no to nie je riešenie, robil to pokojne dalej a zatiahol do tých pôžičiek vlastne aj manželku, a hoci už nežiju spolu, spoločnosti teraz od nej vymáhajú tie sumy a nakoniec to skončilo rozvodom a ako trpia deti, to si možno vieš predstaviť. Gemblérstvo je choroba, závislosť a myslím, že treba vyhľadať odbornú pomoc, kým nie je neskoro. ale ten človek musí aj sám chcieť:(
Monika V.
26.06.08,09:23
:mee:
Ahoj Monika, to, čo si napísala, je veľmi vážny problém a netreba to podceňovať. Ja si myslím, že pokiaľ si ten človek neprizná, že je závislý, ťažko mu je pomôcť, no môže sa do toho veľmi zapliecť. Mám známu, ktorej muž počas manželstva s tipovaním začal a nedokázal prestať, do ich vzťahu prišla nedôvera, klamstvo, ona sa mu snažila s tým pomôcť, no nedal si povedať, dostal sa aj do obrovských dlhov a tiež mu veľakrát pomohli rodičia, no to nie je riešenie, robil to pokojne dalej a zatiahol do tých pôžičiek vlastne aj manželku, a hoci už nežiju spolu, spoločnosti teraz od nej vymáhajú tie sumy a nakoniec to skončilo rozvodom a ako trpia deti, to si možno vieš predstaviť. Gemblérstvo je choroba, závislosť a myslím, že treba vyhľadať odbornú pomoc, kým nie je neskoro. ale ten človek musí aj sám chcieť:(
No veď práve, musí sám chcieť, len to je ten problém, on si to nechce priznať. Ja som aj našim hovorila, že splácaním mu nepomôžu, ale hlavne mame sa to zle počúva. Otec ho chcel vyhodiť, nech si už zháňa peniaze kde chce,ale ako sa s tým zmieri mama, že vyhadzuje svoje dieťa to neviem.
BXLmiami
26.06.08,09:23
Je to tak,že pokial dospelý človek nesúhlasí s liečbou,tak nasilu ho nikto nutiř nesmie,jedine pokial by ohrozoval dokazatelne okolie,vtedy by mohol určiř liečbu súd.Klúč k riešeniu majú tvoji rodičia.Pri patologických hráčoch presne tak ako pri drogovo závislých a alkoholikoch je len jediná cesta a síce vyhodit z domu,vymenit zámky,prestat komunikova a nechat ich samých na seba.Bud sa spamatajú a budu sa liečiř,alebo nie.Prestat žehlit to co vyvedie a nechat ho pripadne zavriet,aby niesol zodpovednost za svoje ciny.Taký človek aby si uvedomil,že potrebuje pomoc,musí padnut na dno a čím skor padne tým menej škůd bude na okolí.Toto je velmi kruté a rodičom to trhá srdce,ale ked ten chlapec má o seba postarané,má kde bývat a čo jest a niekto stále za neho platí dlhy,prečo by sa mal meniř?Ved jemu je dobre.
Jara
26.06.08,09:25
Asi by najlepšie bolo zbaviť ho svojprávnosti. Potom by ten, kto bude jeho poručníkom mohol ho dať aj na liečenie. Skúsenosť s tým nemám, ale možno by to takto šlo.
Monika V.
26.06.08,09:26
Je to tak,že pokial dospelý človek nesúhlasí s liečbou,tak nasilu ho nikto nutiř nesmie,jedine pokial by ohrozoval dokazatelne okolie,vtedy by mohol určiř liečbu súd.Klúč k riešeniu majú tvoji rodičia.Pri patologických hráčoch presne tak ako pri drogovo závislých a alkoholikoch je len jediná cesta a síce vyhodit z domu,vymenit zámky,prestat komunikova a nechat ich samých na seba.Bud sa spamatajú a budu sa liečiř,alebo nie.Prestat žehlit to co vyvedie a nechat ho pripadne zavriet,aby niesol zodpovednost za svoje ciny.Taký človek aby si uvedomil,že potrebuje pomoc,musí padnut na dno a čím skor padne tým menej škůd bude na okolí.Toto je velmi kruté a rodičom to trhá srdce,ale ked ten chlapec má o seba postarané,má kde bývat a čo jest a niekto stále za neho platí dlhy,prečo by sa mal meniř?Ved jemu je dobre.
Máš pravdu a ďakujem všetkým, ktorí sa mi k tejto téme vyjadrili. Presne na to sa snažím rodičom nahovoriť, aj keď je to ťažké. Mysleli sme si, že sa spamätal naposledy, keď mu išlo o robotu, ale ako vidíme tak nie. Tak bude mať kruté obdobie. Ešte raz ďakujem
motylik7
26.06.08,10:15
Je mi ľúto toho, čo sa u vás deje, je mi ľúto rodičov i teba, ale najmä tvojho brata. Nič sa nedeje len tak bez príčiny, tak aj jeho závislosť určite nezačala len tak. Pátrala by som po príčine vzniku závislosti, aké okolnosti v rodine, vo výchove "prinútili" toho chlapca sa uchýliť k náhražke, ktorá mu poskytne pocit uspokojenia namiesto .... čoho? Namiesto lásky, pocitu bezpečia, pocitu istoty v rodine, v živote?
Reštrikčné opatrenia majú zmysel len vtedy, pokiaľ je odstránená naozajstná príčina problému. Treba mu poskytnúť to, čo potrebuje v skutočnosti, po čom mu dušička piští.
Ak si neuvedomuje, že by sa mal liečiť, tak riešením by mohlo byť odblokovanie u kineziológa. Bude sa ti to zdať možno čudné, ale on sa toho ani dokonca nemusí zúčastniť, stačí rodinný príslušník (lebo je to problém rodovej línie). Ak vieš, o čo v tomto prípade ide, nepríde ti táto rada zvláštna. Ja osobne som ešte do činenia s odblokovaním u kineziológa nemala, ale poznám viac ľudí, ktorým to výrazne pomohlo v riešení podobných problémov, ako máte vo vašej rodine. Viac informácií nájdeš na internete. Držím palce.
lepka
26.06.08,10:32
Dovolím si nesúhlasiť s motýlik7,nie je to len o tom,čo ten človek potrebuje,niekedy je to o tom ,že človek je nádoba hriešna a zlyhal a treba ho zraziť na samé dno,aby sa mal od čoho odraziť.Prežili sme niečo podobné,chytili sme to hneď na začiatku,problém vyriešili,tým že sa od neho odvrátila celá rodina,ostal sám a vtedy zistil,čo je dôležitejšie,či rodina,či to čomu holduje.Vyhrala rodina a je ABSOLÚTNY kľud 5-6 rokov,pomaly aj zabudol,že niekedy niečo podobné robil a tvrdí: Bol som blbec,mohol som o všetko prísť a ozaj by ste ma nechali len tak a vyhodili z domu? PRISAHÁM,že áno.Neverím,že tento problém vyrieši kineziológ a ešte k tomu niekto iný za neho. "Múdri sa učia na chybách iných,hlúpi na chybách svojich."Patrím medzi hlúpych,ale postupne múdriem.:)
Monika V.
26.06.08,11:07
Dovolím si nesúhlasiť s motýlik7,nie je to len o tom,čo ten človek potrebuje,niekedy je to o tom ,že človek je nádoba hriešna a zlyhal a treba ho zraziť na samé dno,aby sa mal od čoho odraziť.Prežili sme niečo podobné,chytili sme to hneď na začiatku,problém vyriešili,tým že sa od neho odvrátila celá rodina,ostal sám a vtedy zistil,čo je dôležitejšie,či rodina,či to čomu holduje.Vyhrala rodina a je ABSOLÚTNY kľud 5-6 rokov,pomaly aj zabudol,že niekedy niečo podobné robil a tvrdí: Bol som blbec,mohol som o všetko prísť a ozaj by ste ma nechali len tak a vyhodili z domu? PRISAHÁM,že áno.Neverím,že tento problém vyrieši kineziológ a ešte k tomu niekto iný za neho. "Múdri sa učia na chybách iných,hlúpi na chybách svojich."Patrím medzi hlúpych,ale postupne múdriem.:)
Dovolím si s tebou súhlasiť, taký človek si to musí uvedomiť, ale už dlhšie rozmýšľame aj nad tým ako motýlik7. Len sme prišli na zatiaľ na to, že okolo seba mal veľa ľudí s dobrými platmi, dokonca veľa takých, ktorí si zarobili dosť peňazí v zahraničí. Chcel sa im vyrovnať, ale na to s reálneho slovenského platu nemal, tak začal mínať a to mu nestačilo. Keď sme sa ho pýtala prečo to robí, tak je argument bol "pretože mi to nevychádza", myslím tie peniaze mu nestačia.Len neviem ako poradím rodičom aby spravili prvý krok, to je najťažšie, čo mu povedia "choď si kde chceš"?Možno tak to bude najlepšie, ešte raz ďakujem za ohlasy.
BXLmiami
26.06.08,11:34
Nie chod si kde chceš,ale dat na výber.Ideš sa liečit,alebo sa odstahuješ.Bez našej podpory.Jedno alebo druhé.Mám ta velmi rada a preto to robim.Mam ta tak rada,ze v zaujme tvojho zdravia som schopna ta vyhodit z domu aj ked mi to trha srdce.Povedat mu to takto.Myslim si,ze je to pre teba dobre,čo teraz robim a preto to spravim.
lepka
26.06.08,11:41
Nemôžem iba stlačiť,že súhlasím lebo ja SÚHLASÍM asi tak 10 x sami sme to tak urobili a zabralo to,ja sama som bola v pozícii matky a pre svoje dieťa som to chcela urobiť a keď bude ešte niekedy v budúcnosti treba spraviť takýto krok tak ho spravím,aj keď mi srdce trhá,ale na svet som ho priviedla a spravím všetko preto,aby tento život žil bez problémov,aj keď idem proti nemu a jemu sa zdá,že to čo robím ja je zlé.Čas ukáže,že to čo som spravila bolo pre neho dobré,keď treba bojovať proti pliage s ním som tam,keď treba bojovať za neho tak to nejde.každý žijeme len sám za seba.
lepka
26.06.08,11:45
A ozaj na to rozhodnutie som nebola sama,zašla som si za psychologičkou do centra pre závislosti,tam som si to nacvičila a potom iba aplikovala,požiadať o pomoc odborníkov nie je hanba,hanba je tú pomoc nevyužiť.Keď ma bolí zub nejdem k internistovi,keď ma bolí duša nepomôže zubár.
betka631
26.06.08,12:19
Tiež sme pred pár rokmi riešili v rodine niečo podobné.Sestrin manžel prepadol hre na automatoch a nepozeral na nikoho.Bohužiaľ ani na deti a sestra v snahe najprv ho zakrývať, len aby sa to nikto nedozvedel len tíško trpela a zhaňala peniaze na jeho dlhy. Našťastie bývali vtedy u našich rodičov a otec sa k tomu postavil jednoznačne: buď prestane alebo okamžite opustí dom.Neviem, ale zrejme to zabralo, pretože sa spamätal i keď to nebola ľahká cesta. Teraz sa už pekných pár rokov drží.
Ja si tiež myslím, že tu pomôže jedine radikálne riešenie, pretože pokiaľ má doma komplet servis a ešte k tomu istotu, že mu tie dlhy niekto zaplatí, tak asi ťažko prestane.
vogel
26.06.08,19:09
Rodičia by ho mali prestat podporovať, musí konečne prevziať plnú zodpovednosť za svoje správanie. Možno to nemusí byť hneď vyhodenie z domu, stačí neplatit jeho dlhy. Ak pôjde pred súd a je podozrenie na psychickú poruchu, bude vyšetrený sudnymi znalcami zo psychiatrie a psychologie. Pri potvrdení psych. poruchy- závislosti na hre- nepojde do väzenia, ale súd nariadi liečbu proti jeho vôli, na ktorú musí nastúpiť či chce alebo nechce. Može to byť ambulantná forma alebo ustavná. Prípadne súd može nariadiť pozbavenie právnej sposobilosti a poručník bude disponovať peniazmi a dávať súhlas s liečbou.

Druhá možnosť by bola dať podmienku- pomôžeme ti splatit dlhy, ale až potom ked absolvuješ liečbu závislosti /spravidla trvá 3 mesiace/. Rozhodne treba dohodu dodržať, žiadna pomoc pred alebo počas absolvovania liečby, striktne až po jej skončení.