romono
26.06.08,12:24
Chcem sa opytat ohladom bankoveho uctu zacinajuceho zivnostnika: treba si zriadit osobitny ucet, ak ide len o prilezitostne prijmy v ramci zivnosti popri zamestnani, alebo mozno pouzivat sukromny ucet.

Odvody: musi platit zivnostnik odvody aj zo zivnosti, ak je v trvalom pracovnom pomere a zivnost je len popri zamestnani s nizkymi prijmami? Ako je to? Kde by som nasiel suvisiace predpisy?

Vdaka.
hanelie
26.06.08,12:17
bankový účet môže byť aj súkromný
odvody do zp áno - prvý rok z 14% z MM
do SP po daňovom priznaní za príslušné obdobie - povinnosť od brutto prijmu vyššieho ako 12 x MM
optimistka
26.06.08,12:31
Podľa mňa nemusí platiť ani odvody do ZP, pokiaľ je poistený z titulu pracovného pomeru a vysporiada si to RZZP k 30.6. nasl. roka, až potom, ak mu vyjdú preddavky aj nižšie ako minimálny odvod mal by ich priebežne platiť
Martin Mocko
26.06.08,12:46
Podľa mňa nemusí platiť ani odvody do ZP, pokiaľ je poistený z titulu pracovného pomeru a vysporiada si to RZZP k 30.6. nasl. roka, až potom, ak mu vyjdú preddavky aj nižšie ako minimálny odvod mal by ich priebežne platiť

Zdravotku odporucam platit podla toho, aky vysoky prijem dosiahne zo zivnosti..a aky vysoky prijem ma v zamestnani. Je to na vlastnom uvazeni. Kedze je SZCO poistena v zamestnani (ZP), v rocnom zuctovani bude platit zdravotku zo svojho zisku. Je to na vlastnom uvazeni.
romono
26.06.08,12:59
Dakujem vam vsetkym za pomoc a cenne rady ... A pekny bliziaci sa vikend zelam :cool: ... R.
romono
26.06.08,13:08
Este k tomu BANKOVEMU UCTU: na stranke uspesne-podnikanie.sk som nasiel toto:


Ak už máte svoj súkromný účet v banke, je vhodné, aby ste si tento účet zachovali ako "súkromný", t.j. nepoužívali pre podnikanie. Založte si radšej nový účet. Prečo? Sú na to minimálne štyri dobré dôvody.
Prvým dôvodom je fakt, že číslo účtu, ktorý budete používať na podnikanie, budete musieť nahlásiť na daňový úrad. Všetky pohyby na tomto účte budete musieť evidovať v účtovníctve. Každý nákup v hypermarkete, za ktorý zaplatíte bankovou kartou, každý výber z bankomatu, každú operáciu na účte budete musieť evidovať v účtovníctve a všetky Vaše súkromné operácie na účte budú k dispozícii daňovému úradu.Tak to sa mi zda nejake divne, nie? Naozaj moze nastat takato situacia, ked budem pouzivat sukromny ucet aj na zivnost, ked ide len o prilezitostne prijmy zo zivnosti? To sa mi predsa neoplati zakladat osobitny bankovy ucet....

R.
veronikasad
26.06.08,14:31
Este k tomu BANKOVEMU UCTU: na stranke uspesne-podnikanie.sk som nasiel toto:


Ak už máte svoj súkromný účet v banke, je vhodné, aby ste si tento účet zachovali ako "súkromný", t.j. nepoužívali pre podnikanie. Založte si radšej nový účet. Prečo? Sú na to minimálne štyri dobré dôvody.

Prvým dôvodom je fakt, že číslo účtu, ktorý budete používať na podnikanie, budete musieť nahlásiť na daňový úrad. Všetky pohyby na tomto účte budete musieť evidovať v účtovníctve. Každý nákup v hypermarkete, za ktorý zaplatíte bankovou kartou, každý výber z bankomatu, každú operáciu na účte budete musieť evidovať v účtovníctve a všetky Vaše súkromné operácie na účte budú k dispozícii daňovému úradu.Tak to sa mi zda nejake divne, nie? Naozaj moze nastat takato situacia, ked budem pouzivat sukromny ucet aj na zivnost, ked ide len o prilezitostne prijmy zo zivnosti? To sa mi predsa neoplati zakladat osobitny bankovy ucet....

R.
Ak nebudeš viesť účtovníctvo, ale výdavky si budeš uplatňovať paušálom, môžeš používať aj súkromný účet. Musíš ho však nahlásiť na DU. Pri vedení účtovníctva sa musí zaúčtovať do peň.denníka každý pohyb - aj súkromné platby kartou ako nedaňový výdavok. Pri položkovej cene za účtovníctvo sa potom niektorí čudujú, prečo tak veľa platia - a niekedy je to za súkromné platby oveľa viac ako poplatok banke za vedenie samostatného podnikateľského účtu v banke.
unidat
30.06.08,04:55
Toto ma prekvapilo. Koncom minulého roku som bol na podpore, potom som
začal "podnikať" (ŽL). Na úrade práce ma ubezpečili, že nemusím zakladať nový účet, keďže sa jedná o vyslovene príležitostné práce popri zamestnaní.
(tesne pred začiatkom som si našiel prácu). Vo výpisoch z banky vyznačujem každú operáciu týkajúcu sa podnikania (príjmy, výdaje), tak ako mi to povedali na ÚP. V PD evidujem iba tieto položky. To čo ste písali je predpis alebo iba nejaké dporučenie?
romono
30.06.08,10:09
Ďakujem pekne za Vašu reakciu. R.