Frederik
15.04.05,20:49
zaujímalo by ma, či do skupiny remeselnej živnosti opravy pracovných strojov patria aj opravy odevných strojov, živnostenský úrad mi to zaradil pod opravy
pracovných strojov, ale daňový úrad mi to nechce uznať kôli možnosti uplatniť
si paušálne výdavky 60%, ich verzia je, že opravy odevných strojov patria pod
voľnú a nie remeselnú živnosť. Kto s tým má skúsenosť, prosím, čakám na príspevok, ďakujem
ondrejvla
15.04.05,18:55
Skús si pozrieť:

http://www.sme.sk/clanok.asp?cl=1925096

Vlasta
Shaman
15.04.05,18:58
Pokial mas v zivnosti predmet podnikania - Opravy pracovnych strojov a vsetky tvoje prijmy za minuly rok su prijami za OPRAVY PRACOVNYCH STROJOV, tak ti 60%tne vydavky musia uznat.
Ale tipujem, ze mas aj prijem z inych cinnosti. Preto ti to nechcu uznat a maju pravdu.
evina
15.04.05,20:56
zaujímalo by ma, či do skupiny remeselnej živnosti opravy pracovných strojov patria aj opravy odevných strojov, živnostenský úrad mi to zaradil pod opravy
pracovných strojov, ale daňový úrad mi to nechce uznať kôli možnosti uplatniť
si paušálne výdavky 60%, ich verzia je, že opravy odevných strojov patria pod
voľnú a nie remeselnú živnosť. Kto s tým má skúsenosť, prosím, čakám na príspevok, ďakujem
Ak Ti ŽÚ označil Tvoju činnosť ako opravy pracovných strojov ĎÚ Ti musí uznať, že ide o remeselnú činnosť v zmysle prílohy č. 1 živ. zákona č. 455/1991 v znení neskorších predpisov.
Problém môže byť len v tom, čo píše Shaman, že si možno vykonával i inú samostatnozárobkovú činnosť, prípadne si mal príjmy z prenájmu, a potom sa uplatňuje iba 25% paušal z úhrnu príjmov. Aby si mohol uplatniť 60% musíš mať príjmy len z tejto rem. činnosti, prípadne popritom i príjmy zo závislej činnosti a ostatné príjmy podľa § á, vtedy nárok na 60% paušál nestrácaš.

Ak takýto prípad nenastal DÚ nemá pravdu, odevné stroje nevidím v zákone nikde zvlášť vypichnuté.