monikammm
26.06.08,12:36
tohto roku prvýkrát pestujem na záhradke hrášok. Narástol pekný, zdravý, ale ked sa z kvetov začínali robiť struky, celý zožltol. Má nasadených dosť luskov, ale prázdnych, rastliny sú úplne žlté, pomaly uschýnajú. Pravidelne ho večer polievam odstátou dažďovou vodou, takže zo sucha to určite nie je.
V zádhradkárskych potrebách mi na to nevedeli nič poradiť. Nevidím na ňom žiadne parazity, skôr tie lístky majú také svetlé mapy, prv ako úplne zožltnú. Túto úrodu sa mi už asi nepodarí zachrániť, ale ked hrach vytrhám, chcem zasadiť nový. Vie mi niekto poradiť, čo s tým, ak sa bude situácia opakovať? Ako ho zachrániť?
vema
26.06.08,10:53
Je to plieseň. Mali ste ho postriekať prv ako začal kvitnúť. Všimla som si, že sa to stáva vtedy, keď sa hrach seje neskoršie. Keď som zasiala zavčasu na jar, tak nebol problém.
monikammm
27.06.08,11:11
asi máte pravdu, fakt som ho sadila neskôr,ako susedia. Prosím, ešte poraďte, čím ho mám postriekať. (už asi len ten budúci).
Ďakujem
pavol54
29.06.08,19:58
Ak si všimnete, toto sa hrachu stáva ak sú výdatné zrážky, vy ste ho skrátka utopili,polievajte max raz za týždeň a nie každý deň trochu mu prekyprite pôdu keď preschne, hrach si sám vytvára dusík takže mu treba dať len draselné hnojivo zálievkou, rastliny dýchajú celou sústavou nielen listom
durisovad
30.06.08,12:33
Raz som tento problem s hrachom mala aj ja. Stara pani susedka mi vtedy poradila, ze mam podu, do ktorej idem hrach sadit, trochu povapnit. Na dalsi rok som to spravila, robim to kazdorocne hrach je pekny. Povapnit treba tolko, ako ked sa pocukruje kolac, teda nie vela, len tak zlahka.
Hrach nezvyknem polievat, len kym vyklici, ak je velmi sucho.
monikammm
14.07.08,09:29
ďakuje všetkým za rady.