2young
26.06.08,14:04
Čo sa týka účtovníctva, som úplný začiatočník a napriek tomu, že som študovala zákon o DPH nerozumiem, kedy má firma nárok na plný odpočet. Veľmi by mi pomohlo, keby ste mi to trochu objasnili...
plavčík
26.06.08,12:12
Odporúčam znovu prečítať zákon o DPH............ ale celý!
.... v kocke povedané ...nárok na plný odpočet DPH/ tuzemsko/ -musí byť dodávateľ aj odbrateľ registrovaný ako plátci DPH, odberateľ nesmie poskytovať služby oslobodené od DPH / lebo v tom prípade by mal nárok iba čiastočný - počítal by tzv. koeficient/ Píše sa o tom v zákone o DPH §49
Vladimír Ozimý
26.06.08,12:38
Čo sa týka účtovníctva, som úplný začiatočník a napriek tomu, že som študovala zákon o DPH nerozumiem, kedy má firma nárok na plný odpočet. Veľmi by mi pomohlo, keby ste mi to trochu objasnili...

nooo to by sme tu mohli prekopírovať zákon s komentárom :D. Tu treba riešiť konkrétne prípady ktoré sa dejú v praxe a nie vysvetľovanie zákona. Takže ak máte nejaký problém a neviete ho vyriešiť tak napíšte sem a my sa popasujeme...takéto otázky sú prílišne obšírne a nie je úplne isté či to pochopíte z naších výkladov ;)
SAIVI
26.06.08,13:01
1.skupina - plný nárok na odpočet
daňové doklady a zjednodušené daňové doklady s možnosťou odpočítania dane v plne výške (nákup služieb a tovaru použitých na zabezpečenie príjmov s DPH)

2.skupina - bez nároku na odpočet
daňové doklady a zjednodušené daňové doklady bez možnosti odpočítania dane (nákup služieb a tovaru použitých na zabezpečenie príjmov výhradne bez DPH - napr. pri prenájme nehnuteľnosti platcom DPH neplatcovi DPH - napr. za energie a iné prijaté služby a tovary výhradne s tým spojené)

3.skupina - odpočet v pomernej výške
daňové doklady a zjednodušené daňové doklady s možnosťou odpočítania dane v pomernej výške podľa koeficientu (prijaté zdaniteľné plnenia pri krorých nemožno jednoznačne určiť ,či boli použité na zabezpečenie príjmov s DPH, alebo oslobodených od DPH)