aninam
26.06.08,13:25
Ahojte.Viete mi niekto poradit,od akeho veku treba zacat dietatko ucit cudziemu jazyku?Zaujima ma to, tak zhanam nejake info. Diky
BXLmiami
26.06.08,11:30
:) žeby od narodenia?
Džudi
26.06.08,11:36
Viem, že dnes už dávajú aj batoľatá na nejaké tie kurzy, ale môžem reagovať z vlastnej skúsenosti. Mám 5 ročnú dcérku, minulý rok začala chodiť na AJ a tak sa super chytila, je to bomba, veľmi ju to baví , veľmi rada sa učí a za jeden rok sa naučili veľmi veľa slov, berie to ako hru. Oni sa aj formou hry učia. Takže vrelo doporučujem, čím skôr.
Jara
26.06.08,11:54
Súhlasím, že skoro. Môj syn chodil od 4 rokov a potom od 6 už chodil na 2 jazyky. Dbala som ale, aby stále pokračoval. Chodil aj v škole aj súkromne. Perfektne vie 4 v 22 rokoch a pasívne ešte 2. Chyba je niekedy v tom, že deti sa učia na ZŠ a potom pôjdu na strednú a učia sa od začiatku. Treba si dať pozor, aby stále nároky stúpali a hlavne čo najviac pomohlo synovi bol pobyt v zahraničí, niekedy stačí aj mesiac dva na zdokonalenie. Je to technik, študuje techniku, teda vie aj logicky rozmýšľať a aj jazyky sú samozrejmosťou. Teda bral to ako súčasť bežného života, že od malička sa učil.
hanelie
26.06.08,12:02
súbežne s materinským jazykom -
aninam
26.06.08,12:37
Ja som pozerala nejake studie a tam tiez hovorili, ze ked sa od narodenia hovori na babatko dvoma jazykmi, ze si zvykne a nauci sa.
My planujeme rodinku... obaja vieme po dva jazyky. Takze sme premyslali, ze zacneme hned od zaciatku. Mam kolegynu, jej dcera zije v GB, a ta svoje deti ucila od narodenia dvom jazykom... a vedia dobre aj po slovensky aj po anglicky
BXLmiami
26.06.08,12:59
Ked chceš dieta vychovávat bilinguálne je to fajn,musíš ake zadržiavat základné pravidlo-od začiatku musí byt jazyk viazaný na osobu.Ciže ak začneš na dieta hovorit anglicky,tak treba aby si v tom pokračovala,nie raz tak a raz tak.Ked hovoris s okolim,mozes vraviet slovensky ale v momente ako sa otocis na dieta,je to anglictina.Toto je absolutny zaklad.Inak,pokial to nie je od narodenia,vhodná doba je 4 roky,vtedy sa zacinajú anglictinu učiř deti aj na zapade.
hanelie
26.06.08,13:18
presne ako píše BXLmiami :)
Braňo
26.06.08,13:21
čo najskôr.
janasv
27.08.08,18:28
Na tejto stránke sú detské hry v angličtine pre malé deťuše - škola hrou:).
Skús: http://www.bbc.co.uk/cbeebies/
Naše dieťa sa tam dosť vyšantilo, keď malo cca 3,5-5 rokov. A aj ja som sa niečo naučila. :---
paolo19
09.10.08,18:37
cim skor , tym lepsie,
ucenim sa nic nepokazi.
paolo19
10.10.08,18:49
.....cokolvek urobime, co donuti detsky mozok “hybat zavitmi” je pozitivne. Detsky mozok, sama priroda naprogramovala tak, aby bol schopny prijimat co najviac informacii. Pricom, kazda informacia ho len posilnuje. Prijem informacii, povedal by som, je to akasi forma treningu, teda cim viac detsky mozok trenujeme, tym sa stava vykonnejsi.

Ked boli nase deti male, tiez sme sa im snazili maximalne venovat.
Urobil som im napriklad vlastnorucne pexeso, nebolo obrazkove ako z obchodu, ale ja som tam proste napisal celu nasu slovensku abecedu, velke tlacene pismena. No a hrali sme sa. Ked som hladal kartu,vzdy som naschval nahlas opakoval /aby deti poculi/…….”tak co teraz hladame?”, “no predsa pismenko C ", “kde by len to C mohlo byt?” No a ked som otocil kartu pexesa a bolo tam povedzme F, tak som si zasa nahlas / hlavne aby deti poculi/ zabedakal, “boze moj to F ma znici.......”
Nepamatam si uz presne, za aky cas sa naucili celu abecedu, lebo uz nejaky ten rocik uplynul,
Kazdopadne viem, ze to bolo velmi rychlo. Poznajuc vsetky pismenka, bol uz iba krocik, aby sa naucili citat.
Dcerka mala styri roky aj nejaky mesiac, ked bola hospitalizovana v nemocnici na infekcom oddeleni /tusim izolacka sa to volalo/, nikto za nou nesmel, navsevy prisne zakazane! Na kus papiera sme jej nieco nakreslili, napisali list a odovzdali v nemocnici sestricke s prosbou, aby nasej dcerke toto dorucila. Sestricka sa sama ponukla, ze ona jej ten list precita. Vtedy som hrdo povedal, “dakujem ste mila, ale nasa Tana uz vie citat................”

Medzi ludmi sa casto hovori, ze nie je dobre, ked deti idu do prvej triedy a uz vedia citat.
Z vlastnych skusenosti mozem potvrdit, ze nikdy sa to negativne neprejavilo, pricom obidve nase deti uz vedeli citat, ked isli do prvej triedy.
Ked niekto, nieco vie, vzdy to mozeme povazovat za pozitine.

Cize, ak ucit deti, tak co najskor a co najviac, samozrejme ziadne nasilie, ziadne, ze musis!,
najlepsie formou hry.:)