detektív
26.06.08,18:01
Uskutočnili sme prepravu v rámci SR-Bratislava-Košice.
Objednávatel je nemecká firma, ktorá ma pridelene danov.číslo.
Faktúru sme vystavili s 19% DPH. FA nám bola vrátena, že to nie je spravne, lebo tovar bol letecky prepravený z Nemecka do SR a aj CMR obsahuje tieto
údaje ale pritom v ich objednávke je preprava BA-KE.

Prosim o radu ako to ma byt????
eav77
26.06.08,16:15
Ma to byt fakturovane bez DPH - §43 ods.1 Oslobodenie od dane pri dodani tovaru z tuzemska do ineho clenskeho statu. Aj ked bola preprava vykonana na SR,fakturuje sa do D,kde je firma registrovana ako platca DPH.
Vladimír Ozimý
27.06.08,06:25
Ma to byt fakturovane bez DPH - §43 ods.1 Oslobodenie od dane pri dodani tovaru z tuzemska do ineho clenskeho statu. Aj ked bola preprava vykonana na SR,fakturuje sa do D,kde je firma registrovana ako platca DPH.

§ 43 ods. 1 s tým nemá nič spoločné. To sa týka tovaru a nie prepravnej služby. VY uplatňujete oslobodenie na základe § 16 ods. 2 druhej vety. T.j. prenášate daňovú povinnosť na odberateľa ak je nemecká spoločnosť platiteľ dane v nemecku čo asi je a tuzemská preprava je súčasť prepravy medzi dvoma členskými štátmi, čo takisto je....

Takže § 16 nie § 43
katka268
01.07.08,08:13
a to plati aj pre pre prepravu osob z tuzemska do zahranicia pripadne naspat? Uctuje sa k tomu DPH?
Vladimír Ozimý
01.07.08,08:51
a to plati aj pre pre prepravu osob z tuzemska do zahranicia pripadne naspat? Uctuje sa k tomu DPH?

par. 16 sa týka len prepravy tovaru. Čo sa týka osôb treba naštudovať par. 15 ods. 3 a následne par. 46 -
Milan Benka
01.07.08,08:58
Uskutočnili sme prepravu v rámci SR-Bratislava-Košice.
Objednávatel je nemecká firma, ktorá ma pridelene danov.číslo.
Faktúru sme vystavili s 19% DPH. FA nám bola vrátena, že to nie je spravne, lebo tovar bol letecky prepravený z Nemecka do SR a aj CMR obsahuje tieto
údaje ale pritom v ich objednávke je preprava BA-KE.

Prosim o radu ako to ma byt????

Miesto dodania služby (§16/1,2) Nemecko. Na preukázanie správnosti fakturácie priložte CMR ( príp. jej kópiu) k fa.
Zuzanak1
09.07.08,07:58
Ahojte. Chcem sa opýtať. Sme firma zaoberajúca sa prepravou tovaru. Môžeme "zamestnať" na prepravu tovaru -našim automobilom- živnostníka ?
Tweety
09.07.08,08:01
Ahojte. Chcem sa opýtať. Sme firma zaoberajúca sa prepravou tovaru. Môžeme "zamestnať" na prepravu tovaru -našim automobilom- živnostníka ?
Zamestnať na PZ určite nie, ale objednať si jeho činnosť( ako dodávateľa) určite. Svoju činnosť Vám bude fakturovať, a faktúra za prepravu bude pre vás nákladom.
KvetkaK
09.07.08,08:01
Ahojte. Chcem sa opýtať. Sme firma zaoberajúca sa prepravou tovaru. Môžeme "zamestnať" na prepravu tovaru -našim automobilom- živnostníka ?
Pracovnú zmluvu je možné uzavrieť aj so živnostníkom. Ak ste to mysleli "zamestnať" ako zamestnať. ;)
KvetkaK
09.07.08,08:04
Zamestnať na PZ určite nie, ale objednať si jeho činnosť( ako dodávateľa) určite. Svoju činnosť Vám bude fakturovať, a faktúra za prepravu bude pre vás nákladom.
Prečo by ho nemohli zamestnať, ak by robil u nich pravidelne a používal ich auto?
Tweety
09.07.08,08:06
Pracovnú zmluvu je možné uzavrieť aj so živnostníkom. Ak ste to mysleli "zamestnať" ako zamestnať. ;) Áno samozrejme, ale ja som skôr myslela na to, že nie ako so SZČO, ale ako s FO nepodnikateľom, ktorý nebude svoju činnosť fakturovať.
Zuzanak1
09.07.08,10:32
Ďakujem za odpoveďe.
Ja som to zamestnať nemyslela, skutočne zamestnať, ale akože by pre nás jazdil a fakturoval by nám to, ale chodil by na našom aute. Overujem si to, lebo mi bolo povedané, že to nemôže živnostník, jazdiť na našom aute. Je v tom nejaký problém ?
KvetkaK
09.07.08,10:54
Ďakujem za odpoveďe.
Ja som to zamestnať nemyslela, skutočne zamestnať, ale akože by pre nás jazdil a fakturoval by nám to, ale chodil by na našom aute. Overujem si to, lebo mi bolo povedané, že to nemôže živnostník, jazdiť na našom aute. Je v tom nejaký problém ?
Môže to byť problém, lebo na výkon činnosti bude používať majetok Vašej firmy. Bolo by najlepšie riešiť to pracovnou zmluvou alebo dohodou o pracovnej činnosti.
Zuzanak1
09.07.08,11:14
Môže to byť problém, lebo na výkon činnosti bude používať majetok Vašej firmy. Bolo by najlepšie riešiť to pracovnou zmluvou alebo dohodou o pracovnej činnosti.
A to vadí, keď bude používať majetok našej firmy - je na to nejaký zákon, kde je to zakázané ?
KvetkaK
09.07.08,11:17
A to vadí, keď bude používať majetok našej firmy - je na to nejaký zákon, kde je to zakázané ?
Ono to nevadí a ani nieje zakázané, ale táto práca ak bude vykonávaná pravidelne, môže byť posudzovaná ako závislá činnosť.
Zuzanak1
09.07.08,12:16
Ono to nevadí a ani nieje zakázané, ale táto práca ak bude vykonávaná pravidelne, môže byť posudzovaná ako závislá činnosť.
Takže iný zádrhel, tam nie je. ďakujem.
Monika Kováčová
09.07.08,12:31
Uvedený živnostník má na prepravu koncesiu? Ak nie, je to porušenie Živnostenského zákona
Ak bude vykonávať činnosť vodiča pravidelne, táto činnosť bude považovaná za závislú prácu (porušenie Zákonníka práce, daň zo závislej činnosti podľa Zákona o dani z príjmov zrazená z príjmu)

V tvojom prípade by som volila pracovnú zmluvu, resp. Dohodu o pracovnej činnosti. Určite nie živnosť.
Zuzanak1
09.07.08,12:59
Uvedený živnostník má na prepravu koncesiu? Ak nie, je to porušenie Živnostenského zákona
Ak bude vykonávať činnosť vodiča pravidelne, táto činnosť bude považovaná za závislú prácu (porušenie Zákonníka práce, daň zo závislej činnosti podľa Zákona o dani z príjmov zrazená z príjmu)

V tvojom prípade by som volila pracovnú zmluvu, resp. Dohodu o pracovnej činnosti. Určite nie živnosť.
No predsa je to problém, aj som si také niečo myslela, len som si to chcela nechať overiť.
Ďakujem za pomoc.
Zuzanak1
10.07.08,06:51
Uvedený živnostník má na prepravu koncesiu? Ak nie, je to porušenie Živnostenského zákona
Ak bude vykonávať činnosť vodiča pravidelne, táto činnosť bude považovaná za závislú prácu (porušenie Zákonníka práce, daň zo závislej činnosti podľa Zákona o dani z príjmov zrazená z príjmu)

V tvojom prípade by som volila pracovnú zmluvu, resp. Dohodu o pracovnej činnosti. Určite nie živnosť.
Ahojte. Tak ma ešte napadlo, že na prepravu do 3,5t nepotrebujeme ani my koncesiu,(tú sme riešili až keď sme chceli špedíciu), takže by ju nepotreboval ani on. Ak by mal v živnosti prepravu tovaru do 3,5t, tak by to mohol pre nás robiť, aj na našom aute. Nie?
O tých ďalších veciach nehovorím, to sa porušuje stále a všade.
KvetkaK
10.07.08,06:53
Ak bude vykonávať činnosť vodiča pravidelne, táto činnosť bude považovaná za závislú prácu (porušenie Zákonníka práce, daň zo závislej činnosti podľa Zákona o dani z príjmov zrazená z príjmu)

Toto som odkopírovala z príspevku od ermona, a už aj ja som to tu raz uviedla, takže ak sa tá činnosť dá posúdiť podľa hore uvedeného, tak to nemôže pre vás robiť na živnosť.
Zuzanak1
10.07.08,07:08
Ak bude vykonávať činnosť vodiča pravidelne, táto činnosť bude považovaná za závislú prácu (porušenie Zákonníka práce, daň zo závislej činnosti podľa Zákona o dani z príjmov zrazená z príjmu)

Toto som odkopírovala z príspevku od ermona, a už aj ja som to tu raz uviedla, takže ak sa tá činnosť dá posúdiť podľa hore uvedeného, tak to nemôže pre vás robiť na živnosť.
Tomu rozumiem, ale je veľa takých živnostníkov, ktorí tak pracujú, to ma až tak netrápi. On možno nebude pracovať až tak pravideľne. A prečo by som si nemohla objednávať u toho istého živnostníka viac krát tú istú vec.
Mňa to skôr zaujíma z pohľadu Živnostenského zákona.
Monika Kováčová
10.07.08,08:41
Tomu rozumiem, ale je veľa takých živnostníkov, ktorí tak pracujú, to ma až tak netrápi. On možno nebude pracovať až tak pravideľne. A prečo by som si nemohla objednávať u toho istého živnostníka viac krát tú istú vec.
Mňa to skôr zaujíma z pohľadu Živnostenského zákona.

no porušenie zákonníka práce a zákona o dani z príjmu by ma trápilo na tvojom mieste viac ako porušenie živnostenského zákona. ;)
Monika Kováčová
10.07.08,08:50
neviem ako si to myslela s tou koncesiou, ale v Živnostenskom zákone, v prílohe č. 3 je Cestná motorová doprava (vnútroštátna nepravidelná autobusová doprava, vnútroštátna nákladná cestná doprava, vnútroštátna taxislužba) uvedená živnosť na základe koncesie a živnostník musí mať osvedčenie o odbornej spôsobilostia doklad o finančnej spoľahlivosti. Čo má živnostník, ktorý bude pre vás vykonávať "vodiča" (ani napísať to nejde, vodič na živnosť je taká blbosť ako čašník na živnosť...) uvedené vo svojom živnostenskom liste?
mandula
10.07.08,14:33
neviem ako si to myslela s tou koncesiou, ale v Živnostenskom zákone, v prílohe č. 3 je Cestná motorová doprava (vnútroštátna nepravidelná autobusová doprava, vnútroštátna nákladná cestná doprava, vnútroštátna taxislužba) uvedená živnosť na základe koncesie a živnostník musí mať osvedčenie o odbornej spôsobilostia doklad o finančnej spoľahlivosti. Čo má živnostník, ktorý bude pre vás vykonávať "vodiča" (ani napísať to nejde, vodič na živnosť je taká blbosť ako čašník na živnosť...) uvedené vo svojom živnostenskom liste?

vodič na živnosť tam bude mať uvedené, citujem:


M I N I S T E R S T V O V N Ú T R A S L O V E N S K E J R E P U B L I K Y
S E K C I A V E R E J N E J S P R Á V Y
odbor živnostenského podnikania
Z O Z N A M
O D P O R Ú Č A N Ý C H O Z N A Č E N Í V O Ľ N Ý C H Ž I V N O S T Í
A I C H B L I Ž Š I E V Y M E D Z E N I E
M Á J 2008
......
......

20. DOPRAVA

Odporúčané označenie: Obsahové vymedzenie:
20.5 Poskytovanie služby vedenia cudzieho
motorového vozidla
Monika Kováčová
10.07.08,14:54
mandula to si kde vyhrabala? uveď zdroj, resp. celú smernicu, či čo to je, ale zákon určite nie.
Monika Kováčová
10.07.08,15:09
mandula našla som odporúčaný zoznam voľných živností: http://www.civil.gov.sk/p09/p09-05.shtm
mandula
10.07.08,15:42
mandula našla som odporúčaný zoznam voľných živností: http://www.civil.gov.sk/p09/p09-05.shtm

ano Monika, aj ja to mám odtiaľ, potrebovala som to kvôli jednému známemu, ktorý si takto podniká, sám si vybavil aj zaplatil kartu vodiča, lekárske prehliadky, školenia, používa vlastné mapy, navigačný prístroj aj mobil, s vozidlom parkuje doma vo dvore, od majiteľa dostane len dispozície že kedy kde má nakladať a vykladať, ale časy, trasu, aj drobnejšie problémy si všetko manažuje sám a s majiteľom sa stretne len dvakrát do mesiaca čo mu odovzdá papiere a samozrejme svoju faktúrku za svoje služby :)
Zuzanak1
15.07.08,07:41
neviem ako si to myslela s tou koncesiou, ale v Živnostenskom zákone, v prílohe č. 3 je Cestná motorová doprava (vnútroštátna nepravidelná autobusová doprava, vnútroštátna nákladná cestná doprava, vnútroštátna taxislužba) uvedená živnosť na základe koncesie a živnostník musí mať osvedčenie o odbornej spôsobilostia doklad o finančnej spoľahlivosti. Čo má živnostník, ktorý bude pre vás vykonávať "vodiča" (ani napísať to nejde, vodič na živnosť je taká blbosť ako čašník na živnosť...) uvedené vo svojom živnostenskom liste?
Nákladná cestná doprava vykonávaná vozidlami s celkovou hmotnosťou do 3,5 t vrátane prípojného vozidla - netreba Koncesiu.
Zuzanak1
15.07.08,07:43
ano Monika, aj ja to mám odtiaľ, potrebovala som to kvôli jednému známemu, ktorý si takto podniká, sám si vybavil aj zaplatil kartu vodiča, lekárske prehliadky, školenia, používa vlastné mapy, navigačný prístroj aj mobil, s vozidlom parkuje doma vo dvore, od majiteľa dostane len dispozície že kedy kde má nakladať a vykladať, ale časy, trasu, aj drobnejšie problémy si všetko manažuje sám a s majiteľom sa stretne len dvakrát do mesiaca čo mu odovzdá papiere a samozrejme svoju faktúrku za svoje služby :)
Tak to je presne to, čo potrebujem. ďakujem.
vaneta
27.10.08,08:32
Ja sa každý mesiac pozastavujem nad svojím problémom a stále mi nejde do hlavy. Mohol by ma niekto uistiť, že naozaj postupujem správne, budem mu veľmi povďačná. Ide o to, že slovenská firmy nám faktúruje prepravu (rôznu - raz s DPH, raz bez DPH, podľa toho, kde je miesto ZP) a túto prepravu ja "refakturujem" do nemecka. Stále mám problém s tým, že ak mám faktúru od prepravcu s DPH, túto DPH si uplatním na vstupe a následne "refaktúrujem" do Nemecka bez DPH - či postupujem správne. (pozn. všetky zúčastnené strany sú platcami DPH vo svojej krajine).
Monika Kováčová
27.10.08,19:40
pokiaľ je miesto dodania IČŠ, nemáš problém: refakturuješ bez dane.