Petro99
26.06.08,19:37
Dobrý deň. Poprosím Vás o radu.Prechádzam od 1.7.2008 na platcu DPH.

Ako zaúčtujem v ALFE faktúry , ktoré som vystavil teraz ako NEPLATCA DPH?

Jedná sa mi o to, či budem z nich odvádzať DPH alebo nie.

Ďakujem
abel
26.06.08,17:42
Ak bol deň dodania služby alebo tovaru do 30. 6. 2008, vystavíš ich bez DPH a žiadnu daň z nich neodvádzaš, v tej dobe si ešte nebol platiteľom DPH. Urobíš si ale inventúru zásob napr. tovaru ( neviem, v čom podnikáš) k 30. 6. 2008 a z tohoto budeš mať nárok na odpočítanie dane, pretože už to budeš predávať od 1. 7. 2008 s DPH.
Petro99
26.06.08,21:25
Ďakujem za odpoveď.
To o tých zásobách som sa na porade dočítal,
išlo mi o to , ako v Alfe zaúčtujem faktúrý ktoré som vystavil do 30.6. (bez DPH)
a uhradené mi budú napr. 7.7.(už budem platcom DPH)

ďalšou vecou je napr.
Dodávateľ (je platcom DPH) mi dodal dnes tovar.Splatnosť je 14.7.2008 - vtedy už budem platcom DPH.
Zaujíma či si budem môcť uplatniť z tejto faktúry odpocet DPH, aj keď polovicu
z tohto tovaru predám do 30.6 ako neplatca DPH
cloe
26.06.08,21:31
Ďakujem za odpoveď.
To o tých zásobách som sa na porade dočítal,
išlo mi o to , ako v Alfe zaúčtujem faktúrý ktoré som vystavil do 30.6. (bez DPH)
a uhradené mi budú napr. 7.7.(už budem platcom DPH)

ďalšou vecou je napr.
Dodávateľ (je platcom DPH) mi dodal dnes tovar.Splatnosť je 14.7.2008 - vtedy už budem platcom DPH.
Zaujíma či si budem môcť uplatniť z tejto faktúry odpocet DPH, aj keď polovicu
z tohto tovaru predám do 30.6 ako neplatca DPH

abel ti to objasnila v predchádzajúcom príspevku. Uplatníš si DPH len z toho tovaru, ktorý budeš mať na sklade k 30.6., na základe inventúry. Takže z tej časti, ktorú predáš do 30. 6., si DPH neuplatníš.
abel
27.06.08,06:11
Ďakujem za odpoveď.
To o tých zásobách som sa na porade dočítal,
išlo mi o to , ako v Alfe zaúčtujem faktúrý ktoré som vystavil do 30.6. (bez DPH)
a uhradené mi budú napr. 7.7.(už budem platcom DPH)

ďalšou vecou je napr.
Dodávateľ (je platcom DPH) mi dodal dnes tovar.Splatnosť je 14.7.2008 - vtedy už budem platcom DPH.
Zaujíma či si budem môcť uplatniť z tejto faktúry odpocet DPH, aj keď polovicu
z tohto tovaru predám do 30.6 ako neplatca DPH
Z faktúry nie, ale podklad pre odpočet bude spísaná inventúra z nepredaného tovaru, ktorý na tej faktúre je uvedený. Napr. máš tam 100 ks tričiek. Do konca júna predáš 10 ks ešte ako neplatiteľ, 30. 6. 2008 urobíš inventúru, zásoby budú 90 ks tričiek a z tých si už môžeš DPH odpočítať, pretože tie už budeš predávať s daňou.
Pozor aj na plyn, elektrinu, telefón a podobne. Dôležitý je dátum dodania služby alebo tovaru, nie dátum vystavenia faktúry. Faktúru za jún Ti môžu vystaviť ešte aj 15. 7. 2008, ale ak dodanie bude 30. 6., nárok na odpočítanie DPH ešte nebudeš mať.
Sinkl
27.07.08,08:56
Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať ako by som mala postupovať pri prechode z neplatcu DPH na platcu DPH. Nemám sklad ani zásoby. keďže sa jedná o montáže bez dodávky. Treba urobiť pri prechode nejakú uzávierku v účtovníctve? alebo nejakú inventúru o stave majetku? Možno je to banálna otázka ale potrebovala by som odpoveď. Vopred Vám veľmi ďakujem.
ego.mc
28.07.08,16:35
Nie, nie je to potrebné. Inventúru treba spraviť iba u zásob, u ktorých je nárok na odpočet DPH. (Čo vo Vašom prípade nie je, keďže nemáte sklad tovaru ani nespotrebovaného materiálu.)
Zoltán Kovács
28.07.08,16:37
Ale ak sú iné zložky majetku (dlhodobý hmotný majetok), tak je potrebná aspoň dokladová inventúra. Samozrejme ak je možnosť uplatnenia DPH zo zostatkovej hodnoty takéhoto majetku.
veronikasad
28.07.08,18:08
Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať ako by som mala postupovať pri prechode z neplatcu DPH na platcu DPH. Nemám sklad ani zásoby. keďže sa jedná o montáže bez dodávky. Treba urobiť pri prechode nejakú uzávierku v účtovníctve? alebo nejakú inventúru o stave majetku? Možno je to banálna otázka ale potrebovala by som odpoveď. Vopred Vám veľmi ďakujem.
V prvom zdaňovacom období si môžeš uplatniť odpočítanie dane aj z drobného hmotného majetku, nakúpeného v roku registrácie
lorenc
28.07.08,18:16
ja prosim o radu...! Kedže mam autodopravu a chcem tankovat pohonnne hmoty v CZ ...tak vraj si DPH nemôžem uplatnit....!
Pokial viem tak sa dala uplatnit DPH na PH v kurzy NBSR alebo kurzom v ten deň!....Prosím o radu?!
Ako ja to vlastne?
veronikasad
28.07.08,18:18
ja prosim o radu...! Kedže mam autodopravu a chcem tankovat pohonnne hmoty v CZ ...tak vraj si DPH nemôžem uplatnit....!
Pokial viem tak sa dala uplatnit DPH na PH v kurzy NBSR alebo kurzom v ten deň!....Prosím o radu?!
Ako ja to vlastne?
Pokial si registrovaný ako platitel v SR, DPH z bločkov PHM tankovaných v CZ si nemôžeš uplatniť. Celá hodnota bločku, prerátaná kurzom NBS, je však pre teba výdavkom ovplyvňujúcim základ dane
KEJKA
28.07.08,18:57
Pokial si registrovaný ako platitel v SR, DPH z bločkov PHM tankovaných v CZ si nemôžeš uplatniť. Celá hodnota bločku, prerátaná kurzom NBS, je však pre teba výdavkom ovplyvňujúcim základ dane
môžeš požiadať o vrátenie CZ DPH finančný úrad v ČR.
veronikasad
28.07.08,19:01
môžeš požiadať o vrátenie CZ DPH finančný úrad v ČR.
Kejka, môžeš prosím bližšie vysvetliť ako to funguje ? Musí sa prihlásiť za platiteľa DPH v ČR ?
KEJKA
28.07.08,19:54
nie, nemusí, pokiaľ to zákon nevyžaduje - jeho forma podnikania.
Podá žiadosť a predloží doklady..... podobne ako to funguje u nás.
veronikasad
28.07.08,20:08
nie, nemusí, pokiaľ to zákon nevyžaduje - jeho forma podnikania.
Podá žiadosť a predloží doklady..... podobne ako to funguje u nás.

ďakujem .......
lorenc
31.07.08,16:03
Takže si bloček do DPH nemôžem dať do DPH ( PHM z CZ)ale do danoveho priznania ano!?...Tak by to malo byt?
Alebo musím sa nahlásiť na danovom úrade v CZ o návrat DPH?!
lorenc
19.10.08,07:19
Dobrý deň , ako to je z tým prechodom na platcu DPH?V zákone sa píše , ak je obrat nad 1 500 000 Sk za 12 mesiacov...... a to sa chcem opítať. Každy hovorí ak máš príjem nad 1 500 000 ,-Sk ...a potom čo je obrat ?!
sway
19.10.08,07:53
Dobrý deň , ako to je z tým prechodom na platcu DPH?V zákone sa píše , ak je obrat nad 1 500 000 Sk za 12 mesiacov...... a to sa chcem opítať. Každy hovorí ak máš príjem nad 1 500 000 ,-Sk ...a potom čo je obrat ?!

Príjem - obrat v zmysle hrubého príjmu, bez odpočítania nákladov, nie príjem pre účely daňového priznania, teda laicky povedané všetky tržby a vystavené odoslané faktúry za posledných 12 po sebe idúcich mesiacov.;)

akurát sa o tom bavia aj tu:
http://www.porada.sk/848099-post17.html