lorelei
26.06.08,20:24
Potrebovala by som radu od vas skusenych a mudrych poradakov. Kamarat podnika na zivnost - opravy domov, bytov, prerabky, sanita atd. Prave sme mali debatu o tom, ci ked nakupi v Metre - plati DPH, ale ako ju moze odpisat, ked to nie je priamo material potrebny k praci, ale aj potraviny, drogeria a vobec skor veci pre domacnost. Je to vobec mozne dat si tu DPH niekde do uctovania? Alebo ako to vlastne funguje. Vopred dakujem.

Este dodam,ze ma zivnost aj na velkoobchod a maloobchod, okrem svojej cinnosti, ale ide o to, ze nema dalej na tieto produkty odber.
Braňo
26.06.08,18:30
a ako súvisia potraviny s predmetom jeho podnikania? odporúčam oddeliť
lorelei
26.06.08,18:39
a ako súvisia potraviny s predmetom jeho podnikania? odporúčam oddeliť

To znamena, ze musi mat separatnu fakturu na potraviny a podobne? A teda si ju neuplatni nikde,ano?
Luna
26.06.08,19:18
Presne tak, faktúru prepočítať čo súvisí s podnikaním.DPH prepočítať na veci ktoré súvisia s podnikaním. Ostatné dať na osobnú spotrebu.
m.hladka
26.06.08,19:50
Najlepšie pri pokladni už rozdeliť tovar na dve kôpky a nechať nablokovať na dve faktúry. Tovar, ktorý ide do nákladov firmy a položky, ktoré sú pre osobnú spotrebu. Je to bežné.
betka
26.06.08,19:57
Nemusí sa tovar rozdeľovať na 2 kopky.

Tovar na osobnú spotrebu zaúčtuje ako VNZD a tovar na podnikanie ako VOZD, pričom z tovaru na podnikat. účely si odpočíta DPH
m.hladka
26.06.08,19:59
Áno, ale aspoň nedráždi kontrolórov. Prečo si komplikovať život a prácu?
betka
26.06.08,20:10
Áno, ale aspoň nedráždi kontrolórov. Prečo si komplikovať život a prácu?

A prečo by to malo dráždiť kontrolorov. Osobne ako kontrolor by som si povedala, aký čestný človek.....(robím to takto vždy, a ešte som ich nevydráždila, nemalo som prečo.)

Prečo by si SZČO nemohla kúpiť v Metre nákup na osobné účely a cez účto. Však si platíme či dovolenky, či osobné veci cez účty, ....

A poviem, že tento spôsob platby cez Metro na jednom účte má i svoje výhody. Som človek, kt. vyhadtuje všetky bločky do koša. A keby som si kúpila telku na súkromný účel a zaúčtovala by som ju ako VNZD, o polo roka by sa mi pokazila. Skočila by som 2 metre do výšky, že mám doklad, či nie? :D:D
m.hladka
27.06.08,05:44
Odpovedala som iba na otázku a to bol iba môj názor na vec a prax.
Braňo
27.06.08,05:55
A prečo by to malo dráždiť kontrolorov. Osobne ako kontrolor by som si povedala, aký čestný človek.....(robím to takto vždy, a ešte som ich nevydráždila, nemalo som prečo.)

Prečo by si SZČO nemohla kúpiť v Metre nákup na osobné účely a cez účto. Však si platíme či dovolenky, či osobné veci cez účty, ....

A poviem, že tento spôsob platby cez Metro na jednom účte má i svoje výhody. Som človek, kt. vyhadtuje všetky bločky do koša. A keby som si kúpila telku na súkromný účel a zaúčtovala by som ju ako VNZD, o polo roka by sa mi pokazila. Skočila by som 2 metre do výšky, že mám doklad, či nie? :D:D

Problém je v tom, že predaj v metre je predaj nie súkromným osobám :
Zákazníkom METRA sa môže stať každý podnikateľský subjekt – právnická alebo fyzická osoba, ktorej podnikateľská činnosť je v čase registrácie aktívna.

Zákazníkom Metra sa môže stať každý zákazník, ktorý má bydlisko na území SR alebo v zahraničí pokiaľ pracuje alebo patrí do jednej z nasledujúcich skupín zákazníkov:



maloobchodníci = podnikateľské subjekty prevádzkujúce obchodnú činnosť, väčšinou súkromné osoby
Horeca ostatné podnikateľské subjekty = podnikatelia v oblasti gastronómie – hotely, reštaurácie, catering alebo remeselníci mimo maloobchod
iné subjekty = nemocnice, školy, ústavy a združenia, remeselníciPreto neodporúčam účtovanie na osobnú spotrebu, ale oddelenie ako uviedla m.hladka. Použitzie tovaru na súkromnú spotrebu je možné považovať za porušenie obchodných podmienok Metra.
abel
27.06.08,06:04
A prečo by to malo dráždiť kontrolorov. Osobne ako kontrolor by som si povedala, aký čestný človek.....(robím to takto vždy, a ešte som ich nevydráždila, nemalo som prečo.)

Prečo by si SZČO nemohla kúpiť v Metre nákup na osobné účely a cez účto. Však si platíme či dovolenky, či osobné veci cez účty, ....

A poviem, že tento spôsob platby cez Metro na jednom účte má i svoje výhody. Som človek, kt. vyhadtuje všetky bločky do koša. A keby som si kúpila telku na súkromný účel a zaúčtovala by som ju ako VNZD, o polo roka by sa mi pokazila. Skočila by som 2 metre do výšky, že mám doklad, či nie? :D:D
Betka, toto je jeden z mála príspevkov, kedy s Tebou nesúhlasím. Ja idem z kože vyskočiť, keď mi klient prinesie doklad z Metra, a má tam celorodinný a celofiremný nákup. Samozrejme to ani neoznačí a ja musím rozpočítavať materiál, tovar, réžiu aj osobnú spotrebu a vyčleňovať DPH.
Upozorňujem ich na to, aby mi do účtovníctva dávali len výdavky súvisiace s podnikaním a svoj súkromný nákup nech si tiež dávajú pred pokladňou na druhú kôpku.
mimotemy Igelitkár mi tu raz priniesol svoju zbierku, a potom sa ma telefonicky pýtal, či tam nemá kartičku, kedy bol objednaný zubárovi. Takže účtovníctvo je jedna vec a archív nákupov a súkromných vecí klientov je niečo iné.
lepka
27.06.08,06:16
mimotemy A súkromný archív nerobíš,je by som potrebovala sledovať nie len návštevy u zubára,ale aj gynekológa,alergológa,nejaký ten cyklus,plodné dni,zaplatené účty,dotácie celej rodine na účty,poistné a pod.Doma mi to nejde,ale pre klientov to snáď robiť budem a keď je treba ty mne a ja tebe a budeme si to elektronicky vymieňať.:D:D:D:
VladoaKatka
27.06.08,06:28
Problém je v tom, že predaj v metre je predaj nie súkromným osobám :
Zákazníkom METRA sa môže stať každý podnikateľský subjekt – právnická alebo fyzická osoba, ktorej podnikateľská činnosť je v čase registrácie aktívna.

Zákazníkom Metra sa môže stať každý zákazník, ktorý má bydlisko na území SR alebo v zahraničí pokiaľ pracuje alebo patrí do jednej z nasledujúcich skupín zákazníkov:


maloobchodníci = podnikateľské subjekty prevádzkujúce obchodnú činnosť, väčšinou súkromné osoby
Horeca ostatné podnikateľské subjekty = podnikatelia v oblasti gastronómie – hotely, reštaurácie, catering alebo remeselníci mimo maloobchod
iné subjekty = nemocnice, školy, ústavy a združenia, remeselníciPreto neodporúčam účtovanie na osobnú spotrebu, ale oddelenie ako uviedla m.hladka. Použitzie tovaru na súkromnú spotrebu je možné považovať za porušenie obchodných podmienok Metra.

Ešte by som dodala, že takú "podskupinu zákazníkov" tvoria rodinný príslušníci alebo zamestnanci, ktorým môže zamestnávateľ vybaviť kartu na svoju firmu.
Tiež delím nákupy a niekedy aj kvôli záručnému listu aj pre firmu, alebo nápoje, hygienické a čistiace prostriedky, kancelárske potreby alebo atď. z dôvodu typu pohybu, hlavne pri majetku z dôvodu odpisovania. Mám to tak zaužívané a určite viem, kde nájdem konkrétny doklad v prípade potreby.
betka
27.06.08,10:12
Dobre, dobre, už som tichučko, veď o názoroch je porada.


mimotemy
Braňo: podmienky Metra: každá osoba ich v týchto podmienkach porušuje, keby sa mali títo ľudia stíhať za porušenie podmienok, tržby Metra by poklesli možno o 50%. :D:D

Takže, neporušujme podmienky :D
Braňo
27.06.08,10:26
Dobre, dobre, už som tichučko, veď o názoroch je porada.


mimotemy
Braňo: podmienky Metra: každá osoba ich v týchto podmienkach porušuje, keby sa mali títo ľudia stíhať za porušenie podmienok, tržby Metra by poklesli možno o 50%. :D:D

Takže, neporušujme podmienky :D

viem, že sa porušujú. snažím sa iba poradiť správne.
Denda
27.06.08,10:42
No je jeden okruh osôb, ktoré majú pridelené číslo odberateľa alkoholu v Metre a v prípade, že nakupuje alkohol aj na svoju osobnú sppotrebu je povinný o tom účtovať a mať vedenú evidenciu aj v účtovníctve. Tak, že alkoholici nedeliť faktúry.:D
betka
27.06.08,10:51
No je jeden okruh osôb, ktoré majú pridelené číslo odberateľa alkoholu v Metre a v prípade, že nakupuje alkohol aj na svoju osobnú sppotrebu je povinný o tom účtovať a mať vedenú evidenciu aj v účtovníctve. Tak, že alkoholici nedeliť faktúry.:D

:---:---:---:---

(aspoň raz, i keď v alkohole, je napísané nedeliť:D:D)
betka
27.06.08,11:06
Ešte možno malá poznámočka okolo Metra. Skúste sa zamyslieť??? A prečo dať vôbec cez účto:

Ak nejaký subjekt kupuje tovar z Metra na kartu, kt. má pridelené registračné číslo xyz. (napr. reštika).
90% nákupu predstavuje Metro, čo napr. činí v jeho obratoch 1 mil. Sk/rok.

Súčinnosť tretích osôb kontrola:

DK môže požiadať Metro o obraty subjektu s kartou xyz a zrazu sa zistí, že nákupy neboli 1 mil.Sk ale 1,2 mil.sk Kde je 200 tis. Sk? Ak by som to mala v účte SZČO zaúčtované ako VNZD, mám dokázateľné, že sú tam veci na osobnú spotrebu. Ak to tam nemám, ako potom dokáže subjekt tento rozdiel? Prečo by niekoho nemohlo napadnúť, že kupuje na dva doklady a potom podľa potreby predáva bez dokladov? Slováci sú výmyselníci, ale niekedy....... (a to je jedno...:rolleyes:)
Denda
27.06.08,11:20
m.hladka
27.06.08,11:21
Veď ja si môžem nakúpiť tovar v Metre, ale nemusím to dávať do nákladov - napr. keď využijem paušal. (a vlastne je to naozaj jedno ...)
Podobne sa to deje aj so stravenkami, ktoré sú na stravu pre zamestnancov a používajú to skoro všetci na nákup potravín pre domácnosť, ale to už by bola asi iná téma.
abel
27.06.08,12:37
mimotemy Teraz som si spomenula na jednu rozprávku, keď sa voda sypala a piesok sa lial, keď jeden chytrák (predchodca podnikateľa) ponúkol jednému kráľovi zbraň a potom druhému kráľovi protizbraň.. A potom zase na tú protizbraň tomu prvému kráľovi ďalšiu zbraň, a potom druhému kráľovi na tú druhú zbraň znovu protizbraň. Atď, atď. Už nemáme kráľovstvo, ale trhové hospodárstvo a zákonodarcov, ale v podstate je to to isté. Pokiaľ zákon nezakáže, že v Metre alebo vo veľkosklade vyslovene nesmiem kupovať aj na osobnú spotrebu, tak si to môžem predsa obhájiť.
iriska
29.06.08,12:25
o.k. - tak prečo vôbec v Metre predávajú cigarety v rozlíšení "na ďalší predaj" a na osobnú spotrebu. Pričom ich ešte aj rozlišujú cenovo. To si tam ozaj nemôžem kúpiť vrece zemiakov na doma?