rolob
27.06.08,07:01
Dobry deň

Chcel by som sa spýtať či mám nejaký právny nárok na výrub susedových ihličnatých stromov, ktoré ohrozujú moje zdravie a majetok (rodinný dom). Počas poslednej búrky jeden spadol asi meter od môjho domu, ale zostali ešte ďalšie tri. On ich nechce vyrúbať a argumentuje to tým že stromy tam boli oveľa skôr ako som začal zo stavbou. Že vraj som si to mal rozmyslieť skôr.
Ja som chcel dom posunúť ďalej s ohľadom na tie stromy, ale s posunutím zase sused nesúhlasil a nechcel mi podpísať súhlas na stavbu. Sú vysoké asi 10m.

Ďakujem
duves
27.06.08,07:39
No na vyrub asi nemas narok. Ale co keby stromom "zmizli" nejake konare?
To, ci strom bude vyvaleny, je tvorenie plochou vetvi. Ak zostane holy kmen, je po probleme.
A este dačo: nemate, ci nema sused v blizkosti stromov (konarov) el.vedenie? Energeticke zavody vydali nariadenie, že stromy, ktore ohrozuju vedenie s napätim je potrebne upravit, aby neprislo k poskodeniu ich zariadeni. Možno by sa dalo toho chytit. Uz by si dajako zariadil "upravu" stromov.:D
IgyPop
27.06.08,10:39
Dobry deň

...On ich nechce vyrúbať a argumentuje to tým že stromy tam boli oveľa skôr ako som začal zo stavbou. Že vraj som si to mal rozmyslieť skôr.
Ja som chcel dom posunúť ďalej s ohľadom na tie stromy, ale s posunutím zase sused nesúhlasil a nechcel mi podpísať súhlas na stavbu. Sú vysoké asi 10m.

Ďakujem

teda toto je iný argument. asi by som posteklil suseda, tým, ze ak jeho padajúci strom poskodí tvoj dom a nebodaj niekoho zdravie, bude mat na krku zalobu za náhradu skody na zdraví za niekolko milionov Sk, ci eur.
Inak musí sa to dat riesit cez najaký úrad, tipujem zivotného prostredia, lebo jeho stromy nemozu ohrozovat okolité stavby a zdravie obcanov. Je za ne zodpovedný.
Jara
27.06.08,11:28
Myslím, že najlepšie by bolo dať žiadosť na Mestský úrad odbor životného prostredia a to s tým, že sa bojíš poškodenia domu a tiež s tým, že navrhuješ, aby boli prestrihané. Možno to urobia a na druhej strane ak nie, tak budeš mať doklad, ak by sa niečo stalo, že si mal podanú žiadosť a budeš môcť žiadať náhradu škody. Ja by som neodporúčala robiť nejaké zásahy z Tvojej strany, lebo je to nie tvoj majetok a tiež ide o zeleň, a to z pohľadu ochranárov by sa asi moc nemuselo vyplatiť.
Milan.Žiška
27.06.08,12:21
Nepoznám dobre konkrétnu situáciu, ale argument že si dom staval a vtedy ti stromy nevadili je irelevantný. Z druhej strany keby sme všetci chceli vyrúbať stromy u suseda väčšie ako 10m, tiež nepovažujem za schodné riešenie.
Určite by som poslal dožiadanie informácie na životné prostredie a stavebný úrad (príp. úrad starostu - podla toho odkial si ) aby som mal to staré " JA SOM TO HOVORIL " a argument v prípade škody.
Sused je zrejme nejaký nepríjemný mrzút a ty ho otravuješ. Ponukol si mu pomoc pri riešení problému? Možno pomoc pri vysadení nových stromov ( dnes sa dajú presádzať i väčšie ).
Za spílenie stromov by ťa ochranári asi nepochválili a asi by to aj finančne ocenili ale k preriedenie ( presvetleniu ) stromov by nemal nikto nič vážne namietať, dokonca ani sused veď vietor môže fúkať aj opačným smerom.
Alternatívne by som ho skúsil načať ( na Slovensku) pozvaním na pohárik a debatu - možno by povolil ( ak je problé v tom že sa mu do toho nechce a vidí v tom len robotu navyše ).


Veľa zdaru pri debate.