Pemy
27.06.08,08:48
Potreboval by som poradiť ako ďalej postupovať pri reklamácii vyúčtovania nákladov spojených s užívaním a správou bytu za obdobie 1.1.2007 – 31.12.2007.Jedná sa konkrétne o položku rozúčtovanie nákladov za SV r. 2006 a SV r.2007. Vo vyúčtovaní nákladov za r. 2006 bola bytovému domu vyfakturovaná spotreba SV v množstve 2.591,36 m3, nameraná spotreba bytovými vodomermi v dome 2.019,85, koeficient prepočtu spotreby 1,2827.Vo vyúčtovaní za r.2007 bola dofakturovaná spotreba SV za r.2006 v množstve 1.869,72 m3.Spotreba za r.2006 tak je celkovo 4.461.08 m3, nameraná bytovými vodomermi 2.019.85, koeficient prepočtu spotreby 2,2086 .V roku 2007 je fakturovaná spotreba SV v dome 3.559,34 m3, nameraná spotreba bytovými vodomermi 2.034,24 m3, koeficient prepočtu spotreby 1,7497.Bytový podnik v odpovedi na písomnú reklamáciu uvádza,že rozdiely môžu byťspôsobené :
1.fakturačné meradlo a pomerové merače sú rozdielne triedy meradiel
2.odpis faktur.meradla a pomerových rozdeľovačov bol vykonaný s časovým odstupom
3.možnosť neoprávneného zásahu do pomerových rozdeľovačov
4.únik vody za fakturačným meradlom
Ani jeden z uvedených dôvodov však podľa mňa nevysvetľuje hodnoverne obrovský rozdiel vo fakturovanej(podľa fakt.meradla) a nameranej(pomerové merače) spotrebe vody(r.2006-2.241,95m3,r.2007-1.521,1m3).Chyba v rozdielnej presnosti meradiel-podľa mňa -max.10-12%.Únik 2.240,resp.1520 m3 vody musí byť viditeľný(fakt.meradlo v suteréne).Spotreba SV za dom (44 bytov-rovnakých) od r.2000 v rozpätí 2.020-2570 m3.
Ako postupovať ďalej?Ak má niekto podobný problém ,ďakujem za radu.
VieraHu
27.06.08,18:04
Mali sme podobný problém. Vodomery v bytoch sme montovali koncom roka 2004 a od roku 2005 sme začali odpisovať stav vodomerov v bytoch. Zo začiatku každý mesiac a zistili sme veľké rozdiely medzi fakturačným a bytovými vodomermi. Spravila som si kontrolu rozvodov v dome. Zavrela som všetky stupačky SV a kontrolovala som fakturačný vodomer. Za hodinu sa vodomer nepohol, to znamená, že voda v rozvodoch v zemi neuniká. Poslala som žiadosť na vodárenský podnik, aby nám vymenili vodomer. Po výmene a následnej kontrole v skúšobni zistili, že vodomer je vadný. Vodomer nám nedali nový, ale repasovaný a ten ukazoval nasledovne:
I. štvrťrok rozdiel 34 m3
II. štvrťrok rozdiel 47 m3
III. štvrťrok rozdiel 92 m3
Znova som žiadala o výmenu vodomeru a po preskúšaní zistili, že nevyhovuje.
Aj po tejto výmene bol rozdiel rozdiel za IV. štvrťrok 50 m3.
Po osobnej návšteve v zákazníckom centre som sa s nimi dohodla, že nám namontujú nový vodomer. Po jeho výmene rozdiel poklesol na 24 m3, K 1,067
čo je už prijateľné. Máme 28 bytov a rozdiel 8 m3 za mesiac už nie je veľa. Netreba dať na ich reči o čiernom odbere atď. Pri odpočte vodomerov si kontrolujem plomby a stav vodomerov.
Rada na záver : skúste požiadať o výmenu vodomeru a jeho preskúšanie. Ak by zistili, že je vyhovujúci, bude Vás to stáť asi 1 300.- Sk.
Orim
27.06.08,19:19
Pri výmene vodomeru žiadajte certifikát že bol oficiálne preskúšaný. Ja tam číslo vodomeru, dátum a výsledok, či splňuje normu plus ďalšie veci. To nevadí, že je repasovaný ak má certifikát.
waitinka7
01.07.08,17:59
Ja mám trošku iný problém.
Prišlo nám vyúčtovanie za byt. Všetko by bolo OK, pokiaľ by som si nahodou neporovnala naklady za teplo v našom byte a v byte mojej známej.
Totižto ona býva v uplne rovnakej bytovke hned vedla nasej bytovky a v úplne rovnakom byte. Avšak naša bytovka má merače na teplo, ich nemá. Celá naša bytovka škrtí, lebo chce ušetriť, takže zákonite odber tepla do našej bytovky musí byť nižší ako ich a aj je. Rocne naklady za teplo su v nasom byte o 2600 Sk vyššie ako v jej! Nam sa teplo rozratava 30% podla m2 a 70% podľa jednotiek na meračoch. V jej bytovke všetko rovnym dielom podla m2. Ked som pisala spravcovi o tom, ako je to mozne, ze ziadam logicke vysvetlenie, tam mi napisal len cisla, ktore iba potvrdzujú, ze mám pravdu. Naša bytovka bere tepla 1760 GJ a jej 2224 GJ. Vraj mam reklamaciu napisat firme, ktora nam dala merace a ktora to pocita, ze oni s tym nemaju nic. Tak co teraz vlastne robit? Napisat reklamaciu? Podla mna ma budú chciet nejako odbit, ze ich vypocty su spravne atd...a nejake porovnavanie bytoviek s meracmi a bez ich nezaujima. Nemal nikto taky problem?
peton
02.07.08,03:07
Takýto "problém" majú všetci vlastníci, ktorí porovnávajú neporovnateľné. Waitinka nikdy sa neporovnávaj so susedmi, či známymi pokiaľ nie sú rovnaké premenné, čo je aj tento prípad. Vypisovať sa Ti moc neoplatí - poviem to rovno, ušetri si poštovné a začítaj so do Porady. Je tu toho písané aj k Tvojmu "problému" veľmi veľa.
Jediné čo si môžeš porovnať je, ako si hospodárila s energiami oproti predchádzajúcemu obdobiu (-iam).
Karas Milan
02.07.08,03:54
Takýto "problém" majú všetci vlastníci, ktorí porovnávajú neporovnateľné. Waitinka nikdy sa neporovnávaj so susedmi
1, Jediné čo si môžeš porovnať je, ako si hospodárila s energiami oproti predchádzajúcemu obdobiu (-iam).


Ahoj Waitinka.

1, Detto si pozri panelák.

Ahoj
Ka Mil
waitinka7
02.07.08,07:43
Takze podla vas je to normalne a spravodlive? tak podla mna to teda nie je OK. A porovnavam jednotlive hodnoty tepla ktore idu do bytovky jednej a druhej, tak pri stejnom byte sa to musi nejako odrazit? V tomto pripade ale sme skodni my.
peton
02.07.08,08:04
Waitinka, vôbec si to nepochopila. Nikto tu nehovorí o tom či je to spravodlivé alebo nie (pozri čo som písal pri vodnom stočnom). Je to v rámci zákona, ktorý je taký aký je a v rámci vašich dohôd medzi vlastníkmi.
A opäť a naposledy - porovnávaš neporovnateľné!
Jozef I
02.07.08,08:28
Takze podla vas je to normalne a spravodlive? tak podla mna to teda nie je OK. A porovnavam jednotlive hodnoty tepla ktore idu do bytovky jednej a druhej, tak pri stejnom byte sa to musi nejako odrazit? V tomto pripade ale sme skodni my.
Na druhej strane si treba uvedomiť že iný byt (ak ste rovnaké bytovky) určite platí menej ako v tej druhej bytovke. Nakoľko celkovo ste odobrali menej tepla ako bytovka. Teda ak ty povieš že to je "nespravodlivé", čo povie tvoj sused, ktorý ušetril oproti rovnakému bytu v druhej bytovke napr. 3000 Sk ?;)
Predpokladám že pár bytov platí možno viac a iný zase menej. Celkovo musíte ako bytovka platiť menej keďže ste spotrebovali menej tepla ako dom.
Čisto teoreticky ti môžu zle merať merače a môžeš ich reklamovať. Ak máš pocit, že ste šetrili a aj tak platíte veľa. Ale v prípade neoprávnej reklamácie znášaš náklady ty.
waitinka7
02.07.08,17:13
Milí poraďáci,
vy asi trosku nechapete mna.
Ved ked su predsa dve rovnake bytovky, a porovnavam dva rovnake byty a viem presne, kolko GJ tepla islo do jednej aj druhej bytovky, tak si logicky viem vyratat, kto ma platit viac.
1. bytovka -2224 GJ
2. bytovka - 1760 GJ (tu byvam ja)
Pri vyuctovani bol naklad na teplo v 1. bytovke - 17600 Sk, v 2. bytovke - 20300 Sk.
to nie je rozdiel 5 Sk... Jednoducho mi ide o princíp .Takze Vam to nepripada nelogicke? Skoda.
Elena Navrátilová
02.07.08,17:32
Porovnala si aj zálohy za kúrenie? Tie neuvádzaš.
waitinka7
02.07.08,17:37
Zálohy predsa nie sú podstatné...dôležitý je ročný celkový náklad.
Elena Navrátilová
02.07.08,17:43
Porovnávala si náklady v byte. Preplatok je za náklad v byte. A ročne mali koľko u susedov zálohy na kúrenie v porovnaní s Vami? Ja som videla len uvedenú spotrebu GJ.
Elena Navrátilová
02.07.08,17:46
Zálohy predsa nie sú podstatné...dôležitý je ročný celkový náklad.

Vyúčtovanie je rozdiel medzi nákladmi a zálohami. Takže zálohy sú rovnako dôležité. Z čoho chceš potom vychádzať pri vyúčtovaní keď budeš vedieť len náklad?
waitinka7
02.07.08,18:05
Ja neporovnavam preplatky a nedoplatky, ale naklady, asi ma nerozumies.
Predsa to je jedno, ci zalohy platim 21800 a skutocny naklad je 21000, tak mam preplatok 800 Sk.
Elena Navrátilová
02.07.08,18:14
Ja mám trošku iný problém.
Prišlo nám vyúčtovanie za byt. Všetko by bolo OK, pokiaľ by som si nahodou neporovnala naklady za teplo v našom byte a v byte mojej známej.
Totižto ona býva v uplne rovnakej bytovke hned vedla nasej bytovky a v úplne rovnakom byte. Avšak naša bytovka má merače na teplo, ich nemá. Celá naša bytovka škrtí, lebo chce ušetriť, takže zákonite odber tepla do našej bytovky musí byť nižší ako ich a aj je. Rocne naklady za teplo su v nasom byte o 2600 Sk vyššie ako v jej! Nam sa teplo rozratava 30% podla m2 a 70% podľa jednotiek na meračoch. V jej bytovke všetko rovnym dielom podla m2. Ked som pisala spravcovi o tom, ako je to mozne, ze ziadam logicke vysvetlenie, tam mi napisal len cisla, ktore iba potvrdzujú, ze mám pravdu. Naša bytovka bere tepla 1760 GJ a jej 2224 GJ. Vraj mam reklamaciu napisat firme, ktora nam dala merace a ktora to pocita, ze oni s tym nemaju nic. Tak co teraz vlastne robit? Napisat reklamaciu? Podla mna ma budú chciet nejako odbit, ze ich vypocty su spravne atd...a nejake porovnavanie bytoviek s meracmi a bez ich nezaujima. Nemal nikto taky problem?
Uvedené informácie sú podľa mňa potom odlišné od toho čo chceš vedieť. Uvádzaš spotrebované GJ na teplo a náklady zas uvádzaš na rovnaké byty. Buď sa budú porovnávať celkové náklady (ale podľa spotreby je to jednoznačné) alebo ostaň pri porovnávaní nákladov za byt. Na vyhodnotení PRVN by si mala mať uvedené aj náklady na UK za Váš dom. Potom počet nameraných jednotiek... z toho vidíš náklady na jednu nameranú jednotku. Ešte si môžeš porovnať náklady na m2 vykurovanej plochy v jednom aj druhom dome. Ale ak ideš porovnávať náklady na byt... je aj rovnako polohovaný? Nedá sa odvolávať na to, že Vy máte merače a oni nemajú... ale porovnaj aj náklady za Tvoj a susedný byt. Za dom máte nižšiu spotrebu takže za dom musíte mať nižšie náklady. Ale byty sa skutočne nedajú porovnávať. Podľa mňa ešte na tie m2 vykurovanej plochy.
anonym222
02.07.08,18:30
Waitinka, pokiaľ si dostala riadne vyučtovanie nákladov, poriadne si ho preštuduješ, musí ti byť všetko jasné. Musíš tam mať uvedené celkové náklady tepla na váš dom aj pomernú časť, ktorú si spotrebovala ty. Podľa stavu tvojich pomerových meračov si vieš skontrolovať, či si nespotrebovala viac ako je priemer na tvoj byt a pod. Medzi domami môžeš porovnávať iba celkovú spotrebu tepla. Medzi podobnými bytmi iba vtedy ak si vypočítaš pomernú časť pripadajúcu na tvoj byt, čo nie je prroblém z vyučtovania zistiť.
Orim
02.07.08,18:45
Milí poraďáci,
vy asi trosku nechapete mna.
Ved ked su predsa dve rovnake bytovky, a porovnavam dva rovnake byty a viem presne, kolko GJ tepla islo do jednej aj druhej bytovky, tak si logicky viem vyratat, kto ma platit viac.
1. bytovka -2224 GJ
2. bytovka - 1760 GJ (tu byvam ja)
Pri vyuctovani bol naklad na teplo v 1. bytovke - 17600 Sk, v 2. bytovke - 20300 Sk.
to nie je rozdiel 5 Sk... Jednoducho mi ide o princíp .Takze Vam to nepripada nelogicke? Skoda.

Asi ťa teraz sklamem. Vôbec mi ten rozdiel nepripadá nelogický. Určite to bude presný matematický výpočet niečoho na základe nejakých podkladov. Celková cena v dome s vyššou spotrebou bude určite vyššia ako v dome s nižšou spotrebou.
Predstav si u nás dva úplne rovnaké byty, na tej istej strane, rozdiel je medzi nimi 2 poschodia. Obidva sú v strede. Rozdiel v platbách bol medzi nimi okolo 8 000.- Sk. bolo to dávnejšie a to sme vtedy mali odhlasovaný pomer 80 na 20, pomeráky na plochu. Ja ťa chápem, že u vás je spotreba síce celková nižšia ale platby v niektorých jednotlivých bytoch môžu byť u vás vyššie ako vo vedľajšej bytovke.
A logicky všetky byty vo vedľajšej bytovke zaplatia za teplo viac ako všetky byty spolu vo vašej bytovke.

Popýtaj sa ostatných susedov koľko zaplatili oni.
Karas Milan
02.07.08,19:11
Ja neporovnavam preplatky a nedoplatky, ale naklady, asi ma nerozumies.
Predsa to je jedno, ci zalohy platim 21800 a skutocny naklad je 21000, tak mam preplatok 700 Sk.

A 100 Sk je sprepitné
Ka Mil
Halli
02.07.08,21:17
Ja neporovnavam preplatky a nedoplatky, ale naklady, asi ma nerozumies.
Predsa to je jedno, ci zalohy platim 21800 a skutocny naklad je 21000, tak mam preplatok 700 Sk.

Ak to lepšie pochopíš je to tak, že v paneláku bez meračov sa rozpočítali náklady medzi všetkých podľa plochy a tým zniesli aj vyššie náklady ako vo Vašom , kde ste šetrili-škrtili viac.
Vo Vašom paneláku sa rozpočítalo teplo podľa meračov a to na úkor "štrílkov", ktorí sa postarali o to, aby na tvoj byt pripadlo väčšie množstvo tepla, ako keby si to mala na plochu.
Moj názor na merače je známy, už som ho prezentovala a preto merače v mojom paneláku nechcem, pokiaľ bude systém rozpočítania tak "sprosto" nedokonalý aký je!:rolleyes:
Jozef I
03.07.08,05:50
Aby sme tu zbytočne nepolemizovali a nepredbiehali sa v tom kto má pravdu a kto koho nechápe, navrhol by som, aby sem waitinka7 prilepila alebo napísala CELÉ svoje vyúčtovania a vyúčtovanie svojej známej s vedlajšieho domu. Aby sme si vedeli všetky údaje prezrieť a prepočítať. (údaje za dom aj byt)
waitinka7
03.07.08,09:08
Jozef,
nemam scaner, a to je tolko cisel ze dovidenia, ma to tri strany, ale dakujem za zaujem.
Jozef I
03.07.08,10:53
Jozef,
nemam scaner, a to je tolko cisel ze dovidenia, ma to tri strany, ale dakujem za zaujem.
ak máš dig. foťák stačí odfotiť ;)
ingama
03.07.08,10:54
Milí poraďáci,
vy asi trosku nechapete mna.
Ved ked su predsa dve rovnake bytovky, a porovnavam dva rovnake byty a viem presne, kolko GJ tepla islo do jednej aj druhej bytovky, tak si logicky viem vyratat, kto ma platit viac.
1. bytovka -2224 GJ
2. bytovka - 1760 GJ (tu byvam ja)
Pri vyuctovani bol naklad na teplo v 1. bytovke - 17600 Sk, v 2. bytovke - 20300 Sk.
to nie je rozdiel 5 Sk... Jednoducho mi ide o princíp .Takze Vam to nepripada nelogicke? Skoda.

Ja si myslím, že by si mala napísať firme, ktorá vám robí rozpočítavanie tepla. Cena za GJ musí byť rovnaká ak máte jedného dodávateľa tepla. Ak majú v 1. bytovke iného dodávateľa tepla, môžu mať aj inú cenu za GJ a za väčší odber potom zaplatili menej ako vaša bytovka. Ak však máte rovnakého dodávateľa, treba sa na to spýtať. Kto sa na nič neopýta, nič sa nedozvie.
Jozef I
03.07.08,11:02
Ja si myslím, že by si mala napísať firme, ktorá vám robí rozpočítavanie tepla. Cena za GJ musí byť rovnaká ak máte jedného dodávateľa tepla. Ak majú v 1. bytovke iného dodávateľa tepla, môžu mať aj inú cenu za GJ a za väčší odber potom zaplatili menej ako vaša bytovka. Ak však máte rovnakého dodávateľa, treba sa na to spýtať. Kto sa na nič neopýta, nič sa nedozvie.

V podstate súhlasím až na tú počiarknutú vetu. S tou iba na 50%. ;) Cena (faktúrovaná) za GJ od dodávateľa je síce tá istá (ak je to ten istý), ale nemusí byť po prepočte v dome cena za GJ rovnaká. Ide o to, ako si ktorý dom objednal teplo. Ak má niekto fixných Gj viac, tak aj po prepočte cena v dome za GJ ako náklad domu bude väčšia ako v inom dome. Čiže aj pri spotrebe úplne rovnakého množstva GJ nemusí byť cena za GJ v rámci domu rovnaká.
predseda SVB
03.07.08,15:31
Otázka pomerových rozdeľovačov tepla ( ľudovo merače ) je často diskutovanou témou.Donedávna boli tieto merače prezentované ako jediné spravodlivé rozdelenie nákladov na kúrenie. Dokonca sa istú dobu hovorilo že budú povinné. Podľa môjho názoru pomerové rozdeľovače síce môžu prispieť k relatívne presnému stanoveniu pomerného množstva odobratej energie z centrálneho rozvodu, ale rozhodne nezabezpečia SPRAVODLIVÉ rozdelenie nákladov. Spotrebu tepla v byte ovplyvňuje viacero faktorov ktoré by som nazval objektívne a subjektívne. Tie subjektívne môže užívateľ bytu ovplyvniť vlastným správaním ( zbytočné prekurovanie, nefektívne vetranie, malé ale dlhodobé úniky tepla - netesné alebo nedokonale zatvorené okná ... ). Objektívne faktory však nemôže jednotlivec nijako ovplyvniť aj keby sa akokoľvek snažil. Tepelné straty cez stavebné konštrukcie domu ( obvodové múry, strecha, podlaha nad nevykurovanými priestormi, orientácia bytu voči svetovým stranám, náveterná strana ... ). Sú to staré známe veci ktoré sa riešia kolektívne dodatočným zlepšením tepelnoizolačných vlastností stavebných konštrukcií tzv. zateplenie. Ale ani to neodstráni rozdiely medzi jednotlivými kategóriami bytov ( okrajový alebo dokonca rohový, najvyšší prípadne prízemný byt nad nevykurovaným priestorom). Ak obývam byt do ktorého mi cez okná svieti slnko už od rána, určite mám vyšší pocit tepelnej pohody ako v byte do ktorého svieti slnko až popoludní a to najviac tak 3 hodiny. Takže všetci užívatelia takto nevýhodne polohovaných bytov musia pre udržanie primeranej tepelnej pohody intenzívnejšie kúriť, čo samozrejme pomerové rozdeľovače spoľahlivo zaznamenajú. Čím viac kúrim - tým viac platím. A vidím to na vlastné oči na "merači". To je ten psychologický moment, ktorý núti obyvateľov bytov privierať ventily na radiátoroch a "šetriť". Otázkou je či naozaj šetria. Zákony fyziky ( zjednodušene ) hovoria že teplo z telesa ktoré je teplejšie bude prestupovať na chladnejšie teleso dovtedy kým sa ich teploty nevyrovnajú. To isté sa dá aplikovať aj na susediace priestory s rozdielnou teplotou. Veď preto sa zateplujú domy. Ale čo s tepelným prestupom vo vnútri domu? Ak sa jeden sused rozhodne "šetriť" a úplne odstaví radiátory, neznamená to že do rána bude mať doma -15°C. Jeho byt síce určite ochladne ale rozhodne nezamrzne, pretože ho cez spoločné stavebné konštrukcie vykurujú susedia. Môžu si to dovoliť užívatelia tzv. vnútorných bytov, ktorí z každej strany susedia s vykurovaným priestorom a samozrejme tí ktorým neprekáža relatívne nízka teplota v byte. A verte, že poznám aj takéto extrémne prípady. Teda čím intenzívnejšie sused "šetrí" tým viac a intenzívnejšie musia kúriť byty okolo neho, lebo časť tepla prestupuje aj k tomuto šporovlivému susedovi. Ja tento názor prezentujem odvtedy, čo sme na schôdzi SVB a NP rozhodovali o tom akým spôsobom sa budú rozúčtovávať náklady na kúrenie v našom dome. Takže na záver, kým bývame v bytových domoch kde jednotlivé byty niesú dokonale od seba tepelne odizolované, nepovažujem pomerové rozdeľovače za ten najvhodnejší spôsob spravodlivého rozdelenia nákladov na kúrenie. Prikláňam sa k metóde rozdeľovania podľa plochy vykurovaného priestoru. A čo sa týka šetrenia, šetriť treba, ale s rozumom a citom pre potreby každého obyvateľa domu. Ľuďom treba stále pripomínať ( niektorým ešte častejšie ), aby sa správali pri hospodárení s teplom zodpovedne aj bez "meračov", neplýtvali, a odoberali len toľko tepla, koľko skutočne potrebujú. Veď správanie každého jednotlivca sa prejaví na celkových nákladoch, z ktorých pomernú časť bude znášať aj on. Potom nepotrebujeme kupovať žiadne merače ani platiť firmu ktorá ich montuje, odčítava dieliky, vyhodnocuje spotrebu... a platiť a platiť. Ale to už vyzerá ako SCI-FI o tých krásnych zajtrajškoch ktoré nám všetci sľubujú - najmä pred voľbami.
P.S. Ospravedlňujem sa za neprimeraný rozsah môjho príspevku a sľubujem že už budem dobrý a budem len čítať.
Elena Navrátilová
03.07.08,15:37
mimotemylLen píš... :D ... 12.7. je stretko u Pacha... http://www.porada.sk/t6177-p136-kafcotreff-prievidza.html#post767143 ;)
predseda SVB
03.07.08,16:07
Ďakujem za pozvanie, ak mi to pracovné povinnosti dovolia, rád prídem. Len o koľkej?
Elena Navrátilová
03.07.08,16:14
Máš tam link... stačí kliknúť a vidíš všetko. Zvyčajne je začiatok :D od 13,30 - 14,00 hod. Vtedy zvykneme dať zraz. :D
anonym222
03.07.08,17:13
To predseda SVB: V podstate všetko čo si napísal je pravda, aj tak však celkom s tvojím názorom nesúhlasím. Ak by sme nemali merače, kto ma donúti šetriť? Ja budem šetriť a sused bude celý deň vetrať v zime? To by museli v dome bývať všetci normálni ľudia, ale pochybujem že sa niekde taký dom nájde. U nás je dnes oproti časom, keď sa teplo nemeralo spotreba cca 30% pôvodnej spotreby. O niečom to asi svedčí nie?
Elena Navrátilová
03.07.08,17:19
To predseda SVB: V podstate všetko čo si napísal je pravda, aj tak však celkom s tvojím názorom nesúhlasím. Ak by sme nemali merače, kto ma donúti šetriť? Ja budem šetriť a sused bude celý deň vetrať v zime? To by museli v dome bývať všetci normálni ľudia, ale pochybujem že sa niekde taký dom nájde. U nás je dnes oproti časom, keď sa teplo nemeralo spotreba cca 30% pôvodnej spotreby. O niečom to asi svedčí nie?

Ono to je celé o ľuďoch... presne tak to ľudia robia. Po namontovaní termoventilov u nás, o niečo spotreba nákladov na UK... ale najviac po namontovaní PRVN.
Halli
03.07.08,18:37
To predseda SVB: V podstate všetko čo si napísal je pravda, aj tak však celkom s tvojím názorom nesúhlasím. Ak by sme nemali merače, kto ma donúti šetriť? Ja budem šetriť a sused bude celý deň vetrať v zime? To by museli v dome bývať všetci normálni ľudia, ale pochybujem že sa niekde taký dom nájde. U nás je dnes oproti časom, keď sa teplo nemeralo spotreba cca 30% pôvodnej spotreby. O niečom to asi svedčí nie?

Toto už dávno neplatí... že sa vetrá odušu... Nedať merače neznamená neurobiť ani reguláciu tepelnej sústavy. A správna regulácia /čo je najdôležitejšie/ už dávno neumožńuje vetrať celý deň v zime.:rolleyes: Tie časy prekurovania sú už dávno preč, len v hlavách to zostalo. V peňaženkách už nie.
Jumil
03.07.08,19:16
Toto už dávno neplatí... že sa vetrá odušu... Nedať merače neznamená neurobiť ani reguláciu tepelnej sústavy. A správna regulácia /čo je najdôležitejšie/ už dávno neumožńuje vetrať celý deň v zime.:rolleyes: Tie časy prekurovania sú už dávno preč, len v hlavách to zostalo. V peňaženkách už nie.

Ak by boli všetci vlastníci bytov takí uvedomelí ako sa snažíš prezentovať, nemuseli by sme chodiť po súdoch s neplatičmi. Vieš veľmi dobre, že najväčší spotrebitelia teplá sú práve títo vlastníci. Peniaze sú u nich gombička, ale tieto stále nemajú. Kto donúti týchto ľudí k výmene starých rozsušených okien za nové. Kto im pôjde povedať, že fajčia v byte cez zimu pri otvorenom okne a vypúšťajú peniaze za teplo ostatných vlastníkov. Ak by neboli PRVN doplácali by na takýchto ľudí tí, ktorí si uvedomujú cenu teplá a tak sa aj správajú.
anonym222
04.07.08,17:48
Ešte by som doplnil svoj názor k prestupom tepla. Áno naozaj existujú, ale aké veľké sú tieto prestupy medzi bytmi ak je v jednom 20 st. a v druhom 22 stupňov? Aj tu musí platiť fyzika a prestup tepla je úmerný rozdielu teplôt.
Ide o to, že napr. u nás stúpačky vykúria byt s úplne zatvorenými radiátormi na cca 19 až 20 st. Toto nemôžem ovplyvniť, preto platíme u nás paušálne až 40%. Ak chcem zvýšiť z 20 na 22 musím dosť kúriť radiatormi, pretože úniky sú najmä oknami. Ak nám raz vypadli v dvoch stúpačkach asi na 10 hodín čerpadla, mal som v tej časti bytu skoro o 4 stupne chladnejšie ako tam kde sa kúrilo. Prečo sa mi tieto časti neohriali prestupom z druhej časti môjho bytu, keď existujú spomínané prestupy tepla?
Prestupy tepla naozaj existujú, ale netreba ich význam až tak zdôrazňovať. O koľko sú väčšie prestupy tepla nekvalitnými oknami, keď vonku je -15 a dnu je +20? (rozdiel je až 35 stupňov!)
Ja som si dal urobiť nové kvalitne okna a spotreba mi výrazne klesla. Prečo mám platiť toľko ako môj sused, ktorý si okna nechce vymeniť, lebo to s princípu považuje za zbytočné a ktorý v zime stále necháva otvorené spoločné vchodové dvere?