bui
27.06.08,09:16
Dobry den, vobec si neviem rad. a preto Vas chcem poprosit o pomoc.
Pri vydani potvrdenia na zuct. zdrav. poistenia som si pri jednom zamestnancovi vsimla, ze v decembrovej vyplate asi nie je vsetko v poriadku. Pouzivam program Omega. Neviem z akeho dovodu sa to stalo ale z jeho vyplaty vypadli 3 dni. Pracoval cely mesiac, nema dovolenku ani PN, a vygenerovana vyplata je vypocitana tak ze do casoveho fondu sa nezapocitali 3 dni 17,18 a 19.12...nezistila som to, az teraz. Ako to mozem opravit, resp. co robit?
Za tieto 3 dni teda nema vyplatu, a ani neboli teda odvedene odvody z tychto troch dni. Ako to mam napravit?
Na potvrdeni o prijme pre ZP som to uvidela v prvom stlpci kde sa uvadza minimalny zaklad..ten je tam znizeny na 6515 sk.
Neviem preco program na to neupozorni ze v 3 dnoch nie je zadany ziaden druh vyplaty...
a tiez nechapem ako sa to mohlo tak vygenerovat, kedze ja dam vygenerovat vyplatu za dany mesiac a pokial nemal dovolenku ani PN tak s dnami nic nerobim....:mee:
m.hladka
27.06.08,07:52
Skúste znova prerátať výplatu. Ak to už prepočíta program dobre, tak treba dať opravne výkazy do ZP a SP a doplatiť fondy, taktiež doplatiť zamestnancovi doplatok výplaty. Ak to znova neprepočíta dobre, treba volať programatora programu.
bui
27.06.08,08:48
ale nevadi ze to bolo za minuly rok 2007? a co s danou z prijmov?...a ZP, v pondelok si odovzdava zamestnanec sam vyuctovanie ZP, teda potrebuje potvrdenie o prijme....a tam je teda odvod mensi o tie 3 dni..
m.hladka
27.06.08,10:43
Treba to opraviť, a potom vydať zamestnancovi správne potvrdenie, aby to ešte stíhol. No a tiež všetko upraviť v minulom roku. A na základe týchto opráv bude treba podať opravné DP.
Nie je to nič hrozné, to sa stáva. Vždy je lepšie, keď sa na chybu príde skôr ako kontrola.
Denda
27.06.08,10:52
ale nevadi ze to bolo za minuly rok 2007? a co s danou z prijmov?...a ZP, v pondelok si odovzdava zamestnanec sam vyuctovanie ZP, teda potrebuje potvrdenie o prijme....a tam je teda odvod mensi o tie 3 dni..
Nerozumiem prečo chcete niečo spätne prerábať, keď došlo aj k reálnemu vyplateniu - síce zlému. Vystavte mu potvrdenie také aké v skutočnosti mal a ostatné budete riešiť v prípade kontrol ak to zistia. Ak si správne spraví zúčtovanie tak prípadné nezrovnalosti si vysporiada v zúčtovaní.
Denda
27.06.08,10:54
Treba to opraviť, a potom vydať zamestnancovi správne potvrdenie, aby to ešte stíhol. No a tiež všetko upraviť v minulom roku. A na základe týchto opráv bude treba podať opravné DP.
Nie je to nič hrozné, to sa stáva. Vždy je lepšie, keď sa na chybu príde skôr ako kontrola.
Prečo by mal podávať opravné daňové priznanie, keď príjem v danom roku mal skutočne aj v danej výške vyplatený? Niekedy sa spätnými opravami narobí viac škody...
m.hladka
27.06.08,11:10
Veď mala urobený predpis na HM o 3 dni menej, to už je účet 521 o chýbajúcu sumu menší a naväzne na to aj účet 527. Možno to nie je veľká suma, ale ...
Jara
27.06.08,11:11
Ja by som to prepočítala za minulý rok ako to mal mať správne a doplatila by som mu v bežnom mesiaci. Aj odvody a nedavala by som opravné výkazy. Nemyslím, že to stojí za tu prácu. Opravené to bude mať teraz, na pásku by som to dala že oprava z min. roku. Dan z príjmu si vysporiada v tomto roku. Pre firmu to myslím ak ide o 3 dni nieje významná suma a pre účtarov by to bola hrozná práca
liba2
27.06.08,11:17
súhlasím, vypočítať mzdu za 3 dni a dať mu ju v najbližšej výplate napr. ako odmenu
Denda
27.06.08,11:27
Veď mala urobený predpis na HM o 3 dni menej, to už je účet 521 o chýbajúcu sumu menší a naväzne na to aj účet 527. Možno to nie je veľká suma, ale ...
Nemala ovplyvnené nič. Na účte 521 a 524 mala skutočnosť, ktorá aj reálne prebehla. Nevymýšľajme si účtovné prípady, ktoré nenastali.
bui
27.06.08,11:41
Volala som do Olympu a tam mi povedali opravit 12/2007...no tym by boli

zle odvody do ZP a teda aj vykaz
zly odvody do SP a teda aj vykaz
zle vypocitana dan a teda aj jej uhrada, a stym suvisiaci
zly stvrtrocny prehlad
zle rocne hlasenie
zle potvrdenie o prijme
a teda aj zle danove priznanie zamestnanca, ktory si ho robil sam lebo je zivnostnik....

ale ked neopravim mzdu v decembri tak mi potom mzda na vyplatnej paske...hruba..nesedi so mzdou v pracovnej zmluve...a aj dni a hodiny prace na vyplatnej paske su nizsie o 3 dni....teda ocividna chyba...tie 3 dni nie su nicim pokryte...ako keby mal neplatene volno..a aj to nie..lebo tam by bolo zdravotne poistenie...

zamestnanec, mi navrhol aby som mu na mesiac zmenila prac. zmluvu, ze jemu to vobec nevadi, no mne sa to zda byt dost spekulativne, ze zamestnancovi sa na 1 mesiac zmeni plat na nejakych 15423 Sk....

Fakt neviem co je najlepsie

musim to vyriesit co najskor, aby som vedela ake potvrdenie o prijme dat zamestnancovi...k rocnemu zuct. ZP
m.hladka
27.06.08,11:57
Ak mu je to jedno, tak nech si vypíše tri dni neplatené voľno.
Jara
27.06.08,11:58
Ešte si zabudla, že aj Tvoje daňové priznanie ap. Ja som ale za to, že chyba sa stala a každý chybu z nás spraví. Ty si ju zistila teraz tak ju oprav teraz. Rok je uzatvorený a nechala by som to ozaj tak. Oprav to zamestnancovi teraz vo výplate a nič sa neboj. Veď keď som mala kontroly z nejakých poisťovni a našli nejakú chybičku tak sme to opravili nasledujúci mesiac v ktorom mi dali protokol z kontroly a život bežal ďalej. Nestresuj sa je piatoček.
Jara
27.06.08,12:03
Ak mu je to jedno, tak nech si vypíše tri dni neplatené voľno.

A čo tým porieši? Zamestnancovi chce doplatiť to, čo mu nedala. Teda by mu musela dať nejakú odmenu. To by hádam šlo. Ale čo s neplateným voľnom? Otvorí rok, keď to má uzavreté a do dochádzky dopíše neplatené voľno? Urobí prerušenie poistenia? Bude robiť dodatočne odvody do ZP? Myslím, že je to tiež nepríliš šťastné riešenie. Rozhodni sa teda sama, ale ja v tom nevidím problém, ak mu to dáš do výplaty hneď v najbližšom termíne.
Kathryn
27.06.08,12:13
A nemohol mať nižšiu výplatu z dôvodu slabších ;) pracovných výkonov. Súhlasím s tými, čo radia neopravovať, veľmi veľa vecí treba zmeni a môže sa stať, že na niečo pozabudneš. A opravovala by si nielen ty, ale aj on by musel opraviť svoje DP. Ak to zamestnancovi nevadí, vyplať mu rozdiel, o ktorý si mu krátila mzdu v najbližšej výplate.
bui
27.06.08,12:15
zamestnancovi vobec nejde o peniaze je zaroven spolocnikom nasej firmy, teda ide nam hlavne o tie odvody a dan..

vobec nepotrebuje ani odmenu ani doplatok, nic....ide o smiesnu sumu...

ide mi o to ze na potvrdeni o prijme pre ZP je v poslednom riadku teda za mesiac 12/2007 namiesto minimalneho zakladu 7600 suma 6515 (na zaklade tohoto sme na danu chybu aj prisli)
dalej na vyplatnej paske je odpracovanych dni a teda aj hodin o 3 dni menej....najaka kontrol by sa teda mohla pytat a co ie 3 dni, co to je?
preco nema mzdu? nerobil? a ked nerobil preco tam nema ani PN, ani neplatene volno ani nic?

Teda neviem co mam a ci vlastne mam kedy a ako opravit...

Ak zmenim sumu hrubej mzdy v decembri tak aby mi to vyslo na odvody a dan ktoru som naozaj odviedla a opravim ze robil vsetky dni, tak jedine co nebude sediet je hruba mzda na vyplatnej paske s mzdou uvedenou na jeho prac. zmluve...
ale napravi sa tym minimalny zaklad na potvrdeni pre zuct. ZP a aj odpracovane dni na vyplatnej paske...
Odvody , dan aj vykazy zostanu nezmenene...

Ja by som potrebovala keby existovala taka polozka mzdy, ktora by znizovala hrubu mzdu ...nieco ako minusova odmena:D..no neviem o takej
JanoL
27.06.08,12:39
zamestnancovi vobec nejde o peniaze je zaroven spolocnikom nasej firmy, teda ide nam hlavne o tie odvody a dan..

vobec nepotrebuje ani odmenu ani doplatok, nic....ide o smiesnu sumu...

ide mi o to ze na potvrdeni o prijme pre ZP je v poslednom riadku teda za mesiac 12/2007 namiesto minimalneho zakladu 7600 suma 6515 (na zaklade tohoto sme na danu chybu aj prisli)
dalej na vyplatnej paske je odpracovanych dni a teda aj hodin o 3 dni menej....najaka kontrol by sa teda mohla pytat a co ie 3 dni, co to je?
preco nema mzdu? nerobil? a ked nerobil preco tam nema ani PN, ani neplatene volno ani nic?

Teda neviem co mam a ci vlastne mam kedy a ako opravit...

Ak zmenim sumu hrubej mzdy v decembri tak aby mi to vyslo na odvody a dan ktoru som naozaj odviedla a opravim ze robil vsetky dni, tak jedine co nebude sediet je hruba mzda na vyplatnej paske s mzdou uvedenou na jeho prac. zmluve...
ale napravi sa tym minimalny zaklad na potvrdeni pre zuct. ZP a aj odpracovane dni na vyplatnej paske...
Odvody , dan aj vykazy zostanu nezmenene...

Ja by som potrebovala keby existovala taka polozka mzdy, ktora by znizovala hrubu mzdu ...nieco ako minusova odmena:D..no neviem o takej

Naozaj nerob nič ako ti radia Denda, Jara či liba2 v predošlých príspevkoch. Suma minimálneho základu je nezujímavá pri jeho 15000.- plate. Domievam sa že ani vykrytie 3 chýbajúcich dní ZP v 12/2007 nepotrebuje - píšeš že je živnostník.



...................
Nestresuj sa je piatoček.


Jano
Kathryn
27.06.08,12:41
A nedá sa ti rozrátať tá hrubá mzda tak, že odpracoval celý mesiac ? Ale keďže bude nižšia než tá v zmluve, budeš musieť vyriešiť ešte aj to. Možno krátením nejakej odmeny ak je súčasťou mzdy.
m.hladka
27.06.08,12:42
Ale ako zamestnanec s minimálnou mzdou by mal mať od 10/07 minimálny základ 8100,- Sk?
Aj napriek tomu si myslím, že treba opraviť všetko tak, ako to má byť, podať opravné výkazy pre ZP, SP a DU.
On opravovať DP nemusí, lebo tento doplatok dostane teraz a tak ho zdaní v tomto roku.
Aj firma za neho doplatí tento rok doplatky zo mzdy:DzM, ZP a SP.
A touto opravou by malo byť potom správne potvrdenie pre neho na ZP.
Oprava dozadu je veľmi nevďačná robota, ale dá sa to zvládnuť.
Denda
27.06.08,12:49
Do potvrdenia mu vyplňte sumu minimálneho základu správne 7600,- Sk a skutočný vymerievací základ, ktorý dosiahol v 12/2007. Začínate sa zbytočne zamotávať;)
Okrem iného ak by ste robili opravu výkazov za 12/2007 v sociálnej poisťovni Vám ho nebudú akceptovať. Odvolávajú sa na Zákon o účtovníctve (novinka).
JanoL
27.06.08,13:11
Ale ako zamestnanec s minimálnou mzdou by mal mať od 10/07 minimálny základ 8100,- Sk?
Aj napriek tomu si myslím, že treba opraviť všetko tak, ako to má byť, podať opravné výkazy pre ZP, SP a DU.
On opravovať DP nemusí, lebo tento doplatok dostane teraz a tak ho zdaní v tomto roku.
Aj firma za neho doplatí tento rok doplatky zo mzdy:DzM, ZP a SP.
A touto opravou by malo byť potom správne potvrdenie pre neho na ZP.
Oprava dozadu je veľmi nevďačná robota, ale dá sa to zvládnuť.

Dotyčný nemá minimálnu mzdu. Poberá 18000.-, len v tom 12m mu vyšla HM 15423.- Okrem toho minimálny VZ pre ZP je durchom durch;) celý rok 7600.- a aj keď mu vyšiel za 12m 6515.- tak ho vysoko prekračuje.
Ja tvrdím že potvrdenie je správne, lebo vychádza zo skutočnosti - podľa MZ listu pracoval 18 dní. (3 dni síce lietajú.. nuž čo už)

Jano
m.hladka
27.06.08,13:46
Nuž čo už, tak to treba nechať tak, taká je skutočnosť, však ZP sa ozve.
bui
27.06.08,13:51
keby mal vo vyplate odmenu tak by to bola pohoda, tak by som ju zrusila a dala do vypaty aj tie tri dni...to by bolo super..ale on tam ma len malu nahradu za nadcasy...
takze nemam opravovat ani ten minimalny zaklad v potvrdeni?


ale ked tak na to pozeram tak tak ma tie nadcasy..keby som ich zrusila a nahodila ze robil aj tie 3 dni tak by som musela hrubu mzdu opravit z 18 tis na 17530 cim by sa chyba zmensila...

cize chyba by bola ze som mu nahodila o 470 sk nizsiu mzdu ako ma v zmluve...

a nadcasy..hm...to by som uz musela nejako vyriesit....to su problemy teda teda
m.hladka
27.06.08,14:00
Ja osobne by som neopravovala v potvrdení nič. Predsa je to doklad, ktorý slúži k ďalším úkonom. Ak nechcete prerábať mzdy za 12/07, tak to nechajte tak ako to je.
bui
27.06.08,14:08
ako sa riesi absencia v praci?...myslim vo vyplatach....ak zamestnanec neoznami a nepride do prace....

takto by sa to nedalo zdovodnit?neviem len rozmyslam....ze sa tri dni neukazal v praci a tak nedostal za tie dni vyplatu...
Kathryn
27.06.08,14:48
ako sa riesi absencia v praci?...myslim vo vyplatach....ak zamestnanec neoznami a nepride do prace....

takto by sa to nedalo zdovodnit?neviem len rozmyslam....ze sa tri dni neukazal v praci a tak nedostal za tie dni vyplatu...

Ak ti nezdôvodní neprítomnosť tak potom ide o neospravedlnenú absenciu a za A sa sťahujú dva dni dovolenky za každý deň neprítomnosti. Ale vyššie ktosi spomínal, že pokiaľ je živnostník, tak možno toto obdobie bude mať pokryté zo živnosti a nie je nutné sa trápiť s opravami mzdy.
Peterika
27.06.08,14:50
Keď má absenciu, zase dávaš na SP registračný list začiatok prerušenie poistenia a koniec prerušenia poistenia.
bui
27.06.08,20:57
takze absenciou to riesit nemozem.Takze mi zostava rozhodnut opravit ci nepravovat nic. Ide mi o to ake potvrdenie o prijme pre zuct. ZP mu dat...

Zacinam sa pomaly priklanat k nazoru neopravovat, no stale rozmyslam ci neopravit aspon tie dni...myslim tym nenechat 18000 na 18 dni ale zrusit ten priplatok za nadcasy a dat 17530 na 21 dni....cim by sa povodne odvedene odvody a dan vobec nezmenili, a teda ani vykazy a ine hlasenia..len by sa tym opravil v potvrdeni o prijme pre ZP ten minimalny zaklad v 12 mesiaci na 7600...
JanoL
28.06.08,06:12
takze absenciou to riesit nemozem.Takze mi zostava rozhodnut opravit ci nepravovat nic. Ide mi o to ake potvrdenie o prijme pre zuct. ZP mu dat...

Zacinam sa pomaly priklanat k nazoru neopravovat, no stale rozmyslam ci neopravit aspon tie dni...myslim tym nenechat 18000 na 18 dni ale zrusit ten priplatok za nadcasy a dat 17530 na 21 dni....cim by sa povodne odvedene odvody a dan vobec nezmenili, a teda ani vykazy a ine hlasenia..len by sa tym opravil v potvrdeni o prijme pre ZP ten minimalny zaklad v 12 mesiaci na 7600...

V hlásení do ZP za 12/2007 bolo u tohto zamestnanca koľko dní? Ak bolo 18, tak by si musela posielať opravné.

Inak nechápem prečo mu v tom potvrdení chceš stále dať 7600,- a nie sumu ktorá je správna za vykazované dni poistenia.

Jano
m.hladka
28.06.08,12:34
Ak opraviš potvrdenie, potom musíš tak, či tak poslať do ZP opravený výkaz, lebo to nebude sedieť. Alebo to nechaj tak, ako je, a uvidiš, či ťa o pár mesiacov ZP vyzve k oprave, alebo príde na kontrolu, alebo sa vôbec nič neudeje.
bui
28.06.08,15:25
V hlásení do ZP za 12/2007 bolo u tohto zamestnanca koľko dní? Ak bolo 18, tak by si musela posielať opravné.

Inak nechápem prečo mu v tom potvrdení chceš stále dať 7600,- a nie sumu ktorá je správna za vykazované dni poistenia.

Jano

hlasenie do ZP za 12/2007? Myslis vykaz preddavkov? tam je predsa 31 dni...ani 18 ani 21....to vyplna Olymp sam....31 dni
ci niekde inde si myslel?

A tych 7600 chcem opravit lebo sa mi to zda by mensie zlo...teda ak mu zrusim vo vyplate mzdu a priplatok za nadcasy a presuniem to do mesacnej mzdy (co by mala byt mzda podla prac. zmluvy) a pri tejto mesacnej mzde opravim dni aby tam boli aj tie 3 tak sa v odvodoch nic nezmeni, ani vo vyslednej sume k vyplate....
teda aby bolo jasne co myslim..
teraz je vo vyplate
mesacna mzda 18000 ale za 18 dni len v sume 15429 Sk
mzda za nadcas 17 hodin 1722 Sk
nadcasovy priplatok 279 Sk

Teda spolu je hruba mzda 17530 Sk
Na potvrdeni pre ZP je v 12 mesiaci minimalny zaklad nie 7600 ale 6515 Sk

a keby som zrusila nadcasy..mzdu za priplatok..,a urobila iba jednu polozku mzdy
mesacna mzda 17530 ale za 21 dni ako ma byt teda suma 17530

tak by hruba mzda a teda aj odvody zostali rovnake, a teda aj vsetky vykazy ak sa nemylim
na potvrdeni pre ZP by bolo v 12 mesiaci minimalny zaklad 7600 ako ma byt
a teda jedina chyba by bola ze je nespravne nahodena mesacna mzda..nebude sediet s prac. zmluvou.


Ja neviem, je niekde inde ako na vyplatnej paske ..v nejakom vykaze...uvedene pocet dni, odpracovanych? Ja to nikde nevidim..vsade je plny pocet kalendarnych dni v mesiaci....
m.hladka
28.06.08,16:07
Pozri si výkaz, ktorý si odovzdala do ZP za mesiac 12/07. Koľko tam máš dní a aký VZ? Tak sa toho drž, preože ak to teraz zmeniš v potvrdení, tak to budeš mať zle, lebo to nebude totožné s výkazom, ktorý je už odovzdaný.
bui
28.06.08,16:09
Ked zmenim mzdu tak ako som napisala..teda nezmenim hrubu mzdu len polozky mzdy tak vymeriavaci zaklad zostane rovnaky, a pocet dni je tam (vo vykaze) vzdy pocet kalendarnych dni..31....ci ma vo vyplate 18 dni, ci tam ma 21....to sa mi nezmenilo....
JanoL
28.06.08,16:35
Ked zmenim mzdu tak ako som napisala..teda nezmenim hrubu mzdu len polozky mzdy tak vymeriavaci zaklad zostane rovnaky, a pocet dni je tam (vo vykaze) vzdy pocet kalendarnych dni..31....ci ma vo vyplate 18 dni, ci tam ma 21....to sa mi nezmenilo....

Nič nemeň v mzde za 12/2007. Oprav to potvrdenie k RZZP min. VZ za 12/2007 na 7600.-

V najbližšom výplatnom termíne daj odmenu alebo prémiu vo výške rozdielu čo mal dostať a sumy čo dostal. Tým si opravíš rozdiel medzi zmluvným platom a skutočnou mzdou. Ak je ten konateľ taký pohodový ako si predtým spomínala, tak by to nemal byť problém.

P.S. Formuláre RZZP 2007 pošlite v pondelok na zdravotku spolu s konateľom poštou. Podľa p. Jurčoviča z SHMU bude dusno.

Jano
jana32
07.12.09,07:02
Dobrý deň prajem , ja mám tiež problém s doplatkom výplaty, zamestnancovi potrebujem doplatiť 3 dni, pracovný pomer však u nás už skončil v júli 2009. Ak som dobre pochopila, tak by trebalo urobitť opravné výkazy a rozdiel doplatiť. Ibaže ja sa spätne v programe nemôžem vrátiť do júla a tak neviem ako to spraviť aby mi to celé sedelo. Bolo by to celkom zlé, keby že ich teraz v decembri na jeden deň prihlásim a celé to vyrovnám takto?
jana32
09.12.09,10:44
Dobrý deň prajem , ja mám tiež problém s doplatkom výplaty, zamestnancovi potrebujem doplatiť 3 dni, pracovný pomer však u nás už skončil v júli 2009. Ak som dobre pochopila, tak by trebalo urobitť opravné výkazy a rozdiel doplatiť. Ibaže ja sa spätne v programe nemôžem vrátiť do júla a tak neviem ako to spraviť aby mi to celé sedelo. Bolo by to celkom zlé, keby že ich teraz v decembri na jeden deň prihlásim a celé to vyrovnám takto?


Prosím neporadíte mi ako to dorovnať? Ďakujem