cojaviem
27.06.08,10:31
Máme taký problém. Pri poslednom vyúčtovaní sme mali vysoký nedoplatok za elektrickú energiu v spoločných priestoroch (po prepočte cca 700 kWh!!! na bytovku - 22 bytov). Máme senzorové svetlá tak tam problém nebude, skôr mám podozrenie na mrazáky :confused: v pivniciach. Ako na týchto ľudí zatlačiť aby sa nepriživovali na ostatných? S OSBD sme túto vec konzultovali - dokonca sme museli obísť dôverníčku (nemá záujem to riešiť - asi sama má mrazák), ale čo z toho keď aj na schôdzi niektorí odmietajú ukázať pivnicu. Máme si zniesť aj my mrazák do pivnice a vytešovať sa, alebo mám sa párkrát pohrať s ističom a pokaziť im mrazáky alebo je legálnejšia cesta?
Odsťahovať sa mi nechce. :D
Ďakujem za rady.
Braňo
27.06.08,09:08
Myslím, že je jednoduché odkontrolovať, či v prípade vypnutého svetla na chodbe sa elektromer točí alebo netočí. A potom zaujať stanovisko na spoločnej schôdzi.Myslím, že 700 KWh len na svietenie je skutočne veľa.
duves
27.06.08,09:42
Rozhodne si treba ujasnit kolko je vas tych bez mrazakov a dohodnut sa na spolocnom postupe. Podla mna nebude riešenie "zniest tam mrazak tiež", lebo kazdy mozete mat rozny typ s roznou spotrebou. Take riesenie nebude dlhodobe.
adi11
27.06.08,09:59
Tiež sa chcem opýtať čo s takými nájomníkmi, čo majú nulovú spotrebu teplej a studenej vody, že sa s tým nedá nič robiť? Pritom celý rok ju používajú.Prečo by mali druhí za nich platiť. Je to všetko zlá legislatíva ? alebo sa dá niečo cez právnika s nimi spraviť.
majkii
27.06.08,10:06
a nebudete mať na tie hodiny aj výťáh? 700 kwh zas nie je na svetlo málo, ale na mrazák to nevyzerá. môj starší mrazák ma spotrebu 2 kw za 24 hod čo za rok je cca 730 kwh. tak neviem.
A aký vysoky ste teda mali nedoplatok za elektrinu? pri prepočte na sk mi to vychýdza cca 190 Sk na byt za rok, čo je zanedbateľné.
Jara
27.06.08,10:50
No teda tak to je šokujúce, čo ľudí všetko nenapadne. Ale je dobrý nápad pokaziť tam ističe, kto sa vyzná nech to urobí a tie mrazáky berú do bytov... Ja si myslím, že keď sa im pokazí mäso čo tam majú a prídu o zásoby, tak si to hádam rozmyslia a nebudú sa priživovať ako si písala...
carolain
27.06.08,11:48
No teda tak to je šokujúce, čo ľudí všetko nenapadne. Ale je dobrý nápad pokaziť tam ističe, kto sa vyzná nech to urobí a tie mrazáky berú do bytov... Ja si myslím, že keď sa im pokazí mäso čo tam majú a prídu o zásoby, tak si to hádam rozmyslia a nebudú sa priživovať ako si písala...

Lenže potom budu mať v priestoroch tmu :mee:.

Nepíšu či majú pivnice vo vlastníctve, ale predpokladám že nie, ako je možné že tam máte zásuvky:eek:, mi máme v pivnici len svetlo.
Jara
27.06.08,12:20
Kto pokazí ten istič tak si vezme baterku... :D :D :D

Veď nejaký fígeľ musí byť aj na takých, ktorí sú prefíkaní, nie? Ak to robia oni a nemajú chrbtovú kosť a ešte sa môžu kľudne dívať susedom do očí, tak ako inak ich potrestať? Nech aspoň prídu o to, čo tam mrazia... No potom asi treba aj plynovú masku :D lebo keď to v takých horúčavach začne smrdieť... :D

Asi by ste mali ísť na nejaký pobyt cez víkend a ich vytrestať... :D
GABRIELA
27.06.08,12:28
My sme dali urobiť špeciálnu revíziu elektriky a po dohode s revíznikom, dal do správy , že spoločné priestory nesmú mať zásuvky , len vypínače, že tam nesmú byť žiadne elektrické spotrebiče. Dal sa oznam, že sa vykoná následná kontrola a čo nebude odstránené , bude zlikvidované počas tejto následnej kontroly aj so zápisom. A je pokoj. Odporúčam každý mesiac odpísať elektromery v spoločných priestoroch a hneď budete vedieť či sa niekde niekto nepripojil.
cojaviem
27.06.08,13:40
majkii
Bývame v bytovke kde nieje výťah, z toho vyplýva že chladnička resp mrazák. (spotreba cca 220kWh/rok).
carolain & GABRIELA
My sme žiadali o revíziu ale pivnice sú OV a cca 1/3 ľudí nechce otvoriť pivnice.

Ja viem, že cca 190 sk na byt nie je veľa, ale ide mi o to chrapúňstvo. Ak to robí 3 roky koľko ušetril? Sa im hádam nebudeme skladať? Keby to bol niekto v núdzi, tak nie je problém, ale dotyčný (mám tušenie kto) netrpia núdzou. A Dôverníčka nechce mať v bytovke nepriateľov tak sedí ticho. No hnus. :eek:
cojaviem
27.06.08,13:44
Ešte som rozmýšľal, čo keby revízny technik prepočítal príkon a dal istič tak aby len tak tak zdržal svetlo vo všetkých pivniciach? To znamená Ak dá namiesto 10A ističa iba 1A tak chladničky hneď vyhodia ističe.
:rolleyes:
Ide mi ešte o jednu vec, veď ak sa pripojili na staré vedenie (čo ono aj je) môže preťažením vzniknúť požiar - čisto teoreticky. :cool: