katka84
27.06.08,14:30
Dobry deň, potrebovala by som surne poradit.

Nasa firma zaplatila anglickemu zamestnancovi skolne za semester v Anglicku. Ide o nepenazny prijem zamestnanca, ktory sa musi zdanit pri najblizsej vyplate mzdy. Skolne bolo uradene 30.5., co som zistila az na zaklade bankoveho vypisu a teda som to nestihla zohladnit v mzde za maj. Chcem sa opytat ako je to z odvodmi z tohto prijmu. Viem ze bude sucastou vymeriavacieho zakladu na zdravotne poistenie, ale ako je to so socialnym poistenim? Ide o príjem zamestnanca za vykonanú prácu podľa § 138 ods.1 Zakona o soc. poisteni? Mozem tento prijem zohladnit v mzde za jun, alebo mam opravit mzdy za maj?

Dakujem !!!!!!!
Vladimír Ozimý
27.06.08,12:33
ja by som to zohľadnil vo mzde za jún...
katka84
27.06.08,12:39
Nebolo by lepsie opravit mzdu za maj, ked to bolo vyplatene v maji? A co s odvodmi? Vstupuje to do vymeriavacieho zakladu na socialne poistenie??
Vopred dakujem :)
Denda
27.06.08,12:42
Nebolo by lepsie opravit mzdu za maj, ked to bolo vyplatene v maji? A co s odvodmi? Vstupuje to do vymeriavacieho zakladu na socialne poistenie??
Vopred dakujem :)
Sumu školného ste zaplatili zamestnancovi alebo priamo agentúre, ktorá semester organizuje?
katka84
27.06.08,12:44
Skolne sme poslali priamo na ucet univerzity do Londyna
Denda
27.06.08,12:56
Skolne sme poslali priamo na ucet univerzity do Londyna
Ak už máte uzatvorený výplatný termín za mesiac máj, nerobte žiadne opravy.
Zdaňte mu to v najbližšom výplatnom termíne a uvedený typ výdavku nevstupuje do vymeriavacieho základu pre výpočet poistného do SP.
katka84
27.06.08,13:07
Dakujem pekne.
skuba
11.11.09,09:02
Ahojte, prosila by som o radu, zamestnancom sme zakupili ročne permanentky do agua relaxu, zamestnancom zo mzdy zrazím daň a tiež aj odvody do ZP. Mohli by sme tú permanentku,ktorá má hodnotu 300 EUR a platí na 365 dní, zrážať zo mzdy ako nepeňažný príjem postupne? (300 EUR/12 mesiacov), či sme povinný to stiahnuť hneď ako im permanentku dáme. Dakujem
simonka1
11.11.09,10:02
Ahojte, prosila by som o radu, zamestnancom sme zakupili ročne permanentky do agua relaxu, zamestnancom zo mzdy zrazím daň a tiež aj odvody do ZP. Mohli by sme tú permanentku,ktorá má hodnotu 300 EUR a platí na 365 dní, zrážať zo mzdy ako nepeňažný príjem postupne? (300 EUR/12 mesiacov), či sme povinný to stiahnuť hneď ako im permanentku dáme. Dakujem
Nechápem! prečo chceš zamestnancom strhávať mesačne pomernú časť z 300euro? To by si fakticky zaplatili tú permanentku sami a nebol by to žiadny nepeňažný príjem predsa.
skuba
11.11.09,10:37
prepáčte zle som to vysvetlila, hodnota permanentky je 300 EUR ja zamestnancovi strhnem dan aj ZP vo výške spolu 23 % (z 300 EUR zamestnanec zaplatí 66,72 EUR) avšak z dôvodu toho ze zamestnancovi je vela dat hned 66,72 EUR rozmýšlala som, že by sme im tu sumu 300 EUR /12 mesiacmi (kedze ta permanentka plati 365 dni od zakupenia) a kazdy mesiac by sme im strhli dan zo ZP zo sumy 25 EUR
simonka1
11.11.09,11:42
prepáčte zle som to vysvetlila, hodnota permanentky je 300 EUR ja zamestnancovi strhnem dan aj ZP vo výške spolu 23 % (z 300 EUR zamestnanec zaplatí 66,72 EUR) avšak z dôvodu toho ze zamestnancovi je vela dat hned 66,72 EUR rozmýšlala som, že by sme im tu sumu 300 EUR /12 mesiacmi (kedze ta permanentka plati 365 dni od zakupenia) a kazdy mesiac by sme im strhli dan zo ZP zo sumy 25 EUR
A čo ak volaktorí zamestnanci tú permanentku nepoužijú vôbec? zaplatí síce daň a ZP vlastne z ničoho.
skuba
11.11.09,11:47
To sme zo zamestnancami prejednali, a oni sa mohli rozhodnut ci chcu alebo nie, a tí co chcu sa ma spýtala či by sa to dalo sťahovať postupne
Čučoriedka 5
11.11.09,11:53
Ahoj,v našej organizácií sme to robili tak, že jednu permanentku využívali štyria zamestnanci ( 300:4 = 75,- ) teda aj nepeňažný príjem bol na jedného zamestnanca 75,- Eur ( čo znamená , menšia daň )





Ahojte, prosila by som o radu, zamestnancom sme zakupili ročne permanentky do agua relaxu, zamestnancom zo mzdy zrazím daň a tiež aj odvody do ZP. Mohli by sme tú permanentku,ktorá má hodnotu 300 EUR a platí na 365 dní, zrážať zo mzdy ako nepeňažný príjem postupne? (300 EUR/12 mesiacov), či sme povinný to stiahnuť hneď ako im permanentku dáme. Dakujem
skuba
11.11.09,12:04
My sme pôvodne mali mať tiež dve firemné permanetky, a viedol by sa zoznam, kto kedy permanentku použil,avšak zamestnanci s tým nesúhlasili lebo ako sa budu navzajom dohodovat,kto kedy pôjde,ja som im povedala, ze sa dohodneme na konkrétnych dnoch a ze vsetkym potom stiahnem rovnaku ciastku, to nechceli,ze radsej by boli keby mali kazdy zvlast,tak sme teda vybavili 7 permanentiek pre kazdeho, mesacne ju môze pouzit len podla dlzky mesiaca,lebo je to permanentka na dni, tak som rozmyslala ze im to budem mesacne ak to ma oporu v zakone zrazat
skuba
12.11.09,12:15
posúvam, prosím nejaké návrhy
erifej
13.11.09,13:40
Dobrý deň,
prosila by som o radu.
Nepeňažným príjmom zamestnanca je 1 % z OC vozidla. Ak toto vozidlo používajú 2 zamestnanci, rozdeľuje sa táto suma na dvoch, alebo každému ide celé 1%?
Ďakujem pekne za odpoveď
erifej
01.12.09,05:11
odpovedám sama sebe, ale možno to niekomu pomôže.
Vyjadrenie DRSR:

Ak motorové vozidlo používajú aj na súkromné účely v tom istom kalendárnom mesiaci dvaja zamestnanci, je 1 % zo vstupnej ceny vozidla - podľa § 5 ods.3 písm. a) zákona NR SR č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, súčasťou zdaniteľných príjmov obidvoch zamestnancov.

Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica
Odbor služieb pre verejnosť
milanr
16.07.10,08:44
Mám otázku k nepeňažnému príjmu zamestnanca. V kolektívnej zmluve máme zakotvené, že ZĽ uhrádza ZC 50% z ceny vakcíny proti hepatitíde, zároveň ZĽ poskytuje ZC stroje a dopravné prostriedky pre osobnú potrebu s 50% zľavou. Zvyšujú tieto príjmy ZC základ dane a vstupuju do VZ pre ZP, predpokladám, že do VZ pre SP nevstupujú, pretože nejde o príjem za prácu. ZĽ uhradil ZC cenu kurzu vodičov motor. vozíkov - nejedná sa o zvýšenie kvalifikácie. Považuje sa to za nepeňažný príjem ZC, ktorý zvyšuje ZC základ dane a vstupuje do VZ pre ZP ?