Jozef528
27.06.08,22:02
Prosím poraďte; môj kamarát mi zveril auto, na ktorom som vykonal opravu, náhle umrel, auto mi zostalo. Prebehlo dedičské konanie, kde som si uplatnil pohľadávku za opravu a zároveň upovedomil notára o existencii vozidla, ktoré malo byť predmetom dedičstva. Po roku ma notár informoval, o ukončení ded. konania, vrátenie auta dedičovi neriešil. Čo mám robiť s autom?
hanelie
28.06.08,06:30
kontaktovať príbuzných resp dedičov
Jozef528
09.07.08,17:47
Ďakujem za radu, možno som pozabudol napísať, že dedičom je maloleté dieťa a to zastupuje matka, ktorá je problem. Pristavim jej auto a čo? Ako ju donutim aby auto prevzala? Resp. mi to podpísala?
Ajuška
09.07.08,19:17
Ďakujem za radu, možno som pozabudol napísať, že dedičom je maloleté dieťa a to zastupuje matka, ktorá je problem. Pristavim jej auto a čo? Ako ju donutim aby auto prevzala? Resp. mi to podpísala?

Matka je síce zákonný zástupca, ale ak sa jedná o právne úkony, pri ktorých by mohlo dôjsť k rozporu záujmov rodičov a maloletých detí, je zo zákona ustanovený kolízny opatrovník na ich zastupovanie. Kontaktovala by som toho, ktorý dieťa zastupoval na dedičskom pojednávaní... prípadne by som zvážila (na Tvojom mieste ;)) podanie žiadosti na príslušný súd o ustanovenie kolízneho opatrovníka na doriešenie tejto záležitosti... :rolleyes: ...
Petra Nová
10.07.08,16:56
Prosím poraďte; môj kamarát mi zveril auto, na ktorom som vykonal opravu, náhle umrel, auto mi zostalo. Prebehlo dedičské konanie, kde som si uplatnil pohľadávku za opravu a zároveň upovedomil notára o existencii vozidla, ktoré malo byť predmetom dedičstva. Po roku ma notár informoval, o ukončení ded. konania, vrátenie auta dedičovi neriešil. Čo mám robiť s autom?
Ja by som Ti radila postupovať takto:
Napíšeš list matke, v ktorom ju
a) vyzveš, aby ako zákonná zástupkyňa prevzala za maloletého dediča jeho auto , uvedieš miesto a čas, kde jej ho odovzdáš,

b) upozorníš ju, že ak v uvedený deň a čas si nepríde prevziať vozidlo za jej maloletého syna, ponecháš ho svojmu osudu na tom mieste, kde si ho mala prevziať a kľúče jej pošleš nejakou kuriérskou službou. Ďalej uvedieš , že ona bude znášať vo vzťahu k maloletému všetky dôsledky plynúce z toho, že si vozidlo neprevzala. Môžeš to tak do listu bez obáv uviesť, pretože žiadny zákon neprikazuje občanovi, aby sa staral o cudziu vec.

c) vyzveš ju na zaplatenie pohľadávky a určíš jej lehotu dokedy má tak urobiť s tým, že ak v lehote nezaplatí, budeš svoju pohľadávku za opravu vymáhať voči maloletému cestou súdu,

d) vyčísliš účelne vynaložené náklady na opatrovanie vozidla od smrti jej manžela a vyzveš ju na úhradu za maloletého, svoj nárok môžeš odvodiť od ustanovenia § 451 a nasl. Občianskeho zákonníka o bezdôvodnom obohatení.

Súd v dedičskom konaní nemal dôvod rozhodovať o prevzatí vozidla maloletým. Nepíšeš prečo vozidlo nechce prevziať. To je zaujímavé, pretože skôr by sa dalo očakávať, že bude od Teba žiadať, aby si jej ho vydal.
Jozef528
14.07.08,09:58
Ďakujem Petra, pomohla si mi. Keď som sa zaujímal u notára, ktorý dedičstvo riešil, napísal mi, že súd určil marku dieťata ako kolízneho opatrovníka, takže mne je jasné komu mám auto odovzdať, len ju poznám a mne je tiež čudné že za dva roky nejavila o auto záujem, ani ho nežiadala u notára zapísať do dedičstva. No zámer jej konania mi známy nie je, auto je staré, len z úcty k priateľovi som ho opatroval. Jeho rodinu nepoznám, len z rozprávania a viem že boli orzvedení. Takže asi tam je pôvod.