kutina
28.06.08,08:35
Momentálne som na rodičovskej dovolenke.(dcéra 10 mes.) od 1.1.2009 musím nastúpiť do roboty a na rodičovskú by išiel môj manžel. Ten je však živnostník. Chcem sa opýtať:
- ked preruší živnosť do veku 3 rokov dcérky musí platiť odvody?
- čo treba urobiť a kedy s tým začať, aby bol rodičovský príspevok posielaný na jeho meno?
- ked si ja založím živnosť, čo budem musieť platiť okrem odvovod zo zamestnania?
dakujem za odpoved, prosím poslať na e-mail. DAKUJEM
veronikasad
28.06.08,14:08
Momentálne som na rodičovskej dovolenke.(dcéra 10 mes.) od 1.1.2009 musím nastúpiť do roboty a na rodičovskú by išiel môj manžel. Ten je však živnostník. Chcem sa opýtať:
- ked preruší živnosť do veku 3 rokov dcérky musí platiť odvody?
- čo treba urobiť a kedy s tým začať, aby bol rodičovský príspevok posielaný na jeho meno?
- ked si ja založím živnosť, čo budem musieť platiť okrem odvovod zo zamestnania?
dakujem za odpoved, prosím poslať na e-mail. DAKUJEM

Keď bude mať manžel prerušenú živnosť, odvody do zdr. ani soc.poisťovne platiť nemusí.
Musí začať vybavovať na úrade práce, soc. vecí a rodiny, kde si podá žiadosť o rodičovský príspevok. Myslím, že sa k tomu prikladá kopia rod. listu.
Potom sa prihlási v soc.poisťovni na reg.liste FO ako osoba starajúca sa o dieťa.
Podobne sa musí prihlásiť aj v zdr.poisťovni, aby zdr.poistenie za neho platil štát.

Ak si počas RD vybavíš živnosť ty ako súbeh zamestnania, preddavky na zdr.poistenie v prvom roku platiť nemusíš, ak ti vyjde z RZZP predavok viac ako 100,- sk, potom v ďalšom období /od 1.7. nasl.roka/ už áno.
Povinné odvody do soc.poisťovne budeš platiť ak tvoj príjem za predch. kal.rok presiahne 12-násobok min. mzdy /bez ohľadu na to, že si zamestnancom a na materskej dovolenke/.

Dieťa nesmie navštevovať štátnu škôlku, alebo súkromnú s príspevkom štátu.