nika2886
28.06.08,10:14
Dobrý deň,

nachádzam sa v celkom zvláštnej situácii. S priateľom sme sa rozhodli, že chceme spolu bývať a tak sme začali vybavovať všetky formality, ako zháňať byt a vybavovať úver v banke. Nakoľko som v tom čase menila prácu, bola som v skúšobnej dobe a ako to je zvykom, na papieri mám iný plat ako v skutočnosti. Takže keby sme si brali spoločne úver, nevyšiel by nám taký vysoký, keďže nie sme ani manželia boli by sme jednoducho rizikoví pre banku. Nakoľko priateľovi vychádzal dobre raiting, zobral na seba úver. Lenže teraz je problém, že ešte byt prerábame a ja sa chcem zabezpečiť, aby ma z bytu nemohol vyhodiť, pretože ako som sa dočítala na tejto stránke trvalý pobyt by mi mohol hocikedy zrušiť. Pritom, ale chce aby sme tam spolu bývali a on bude platiť úver a ja mám platiť nájom + elektrinu a starať sa o kompletnú domácnosť a aj pri kúpe elektrospotrebičov budú splátky na mňa. Tým pádom keď sme to počítali, budeme platiť narovnako. Prosím o radu, ako sa z tohto dostať. Nechcem aby sa jedného dňa stalo, že ma vyhodí bez slova navyše.....
O darovacej zmluve nechce ani len počuť.... Je to pre mňa veľmi súrna vec a chcem to vyriešiť, kým sa tam nasťahujeme....
waitinka7
28.06.08,09:07
Podľa mňa je dôležité, na aké meno byt kúpite, nie na koho ste zobrali úver. Ak byt kúpi priateľ výlučne do svojho vlastníctva a ty ešte nie si jeho manželka, byt je jeho a "vyhodit" ta môže kedy on chce. Od hnuteľných vecí si radšej nechávaj všetky bločky, aby si mala dôkaz, že je to "tvoje" a máš nárok si to vziať keby náhodou dačo.
Zvláštne, ale podľa mňa človek ktorý s tebou plánuje budúcnosť by rád uvítal spoločné vlastníctvo bytu, keďže ste obidvaja zárobkovo činní a v spoločnej domácnosti by ste sa obidvaja podieľali na splácaní úveru...Hm, no je to o dohode.
nika2886
30.06.08,11:55
Ďakujem za odpoveď. Aj podľa mňa by bolo najlepšie keby sme spoločne zapísaný ako vlastníkmi bytu a neviem či je to možné aj keď je byt zaťažený ťarchou?. Chcela by som vedieť ako si zmluvne a právne zariadiť to, aby som jednoducho neostala na ulici. Čítala som niečo aj o zmluve o zriadeni vecneho bremena. Pomohla by mi v tejto situácii takáto zmluva? ďakujem za reakcie....
vieroslava
30.06.08,16:30
Jednoznačne trvaj na spoločnej kúpe a v rovnakých podieloch, jedine to ti zaručí, že ťa priateš nebude môcť v prípade nejakých rozchodov vyhodiť z bytu bez náhrady. Nejedná sa o maličkosť, byt má nejakú hodnotu, ktorá bude len stúpať, určite neklesne. Na druhej strane však, pokiaľ sa rozídete a úver bude len na priateľa, bola by si v jednoznačnej výhode, lebo by si vlastnila polovicu bytu a žiaden úver, ktorý bude určite potrebné splácať dlhšie obdobie.
Zmluva o vecnom bremene ti síce dáva právnu istotu užívania nehnuteľnosti, ale v prípade rozchodu sa toto právo v praxi dosť ťažko prakticky vymáha.
nika2886
02.07.08,06:19
Ďakujem za reakciu... Zrejme si ma nepochopila. My už byt kúpený máme a na liste vlastníctva je iba priateľ. Ja nechcem mať napísanú polovicu bytu, keďže úver spláca on, na to by nikdy nepristúpil, ale myslela som, že či neexistuje nejaký dodatok, alebo niečo podobné nato, aby som bola ako užívateľka toho bytu a nebála sa, že ma môže hocikedy vyhodiť. Existuje niečo takéto??? Ďakujem
Gabi03
02.07.08,07:03
Ďakujem za reakciu... Zrejme si ma nepochopila. My už byt kúpený máme a na liste vlastníctva je iba priateľ. Ja nechcem mať napísanú polovicu bytu, keďže úver spláca on, na to by nikdy nepristúpil, ale myslela som, že či neexistuje nejaký dodatok, alebo niečo podobné nato, aby som bola ako užívateľka toho bytu a nebála sa, že ma môže hocikedy vyhodiť. Existuje niečo takéto??? Ďakujem

:eek: Prečo chceš ostať ako užývateľka bytu, keď to nie je tvoj byt?
Iná vec by bola, ak by si doň vrážala aj ty svoje peniaze. Ak je to tak, ako vyššie spomínali, odkladaj si všetky doklady, ktoré vrážaš do toho bytu. Ma ešte napadla spísať nejakú zmluvu o pôžičke pre tvojho priateľa, ktorú by si pri rozchode požadovala späť. No to nech ti poradia skôr právnici. :o
waitinka7
02.07.08,07:55
Ďakujem za reakciu... Zrejme si ma nepochopila. My už byt kúpený máme a na liste vlastníctva je iba priateľ. Ja nechcem mať napísanú polovicu bytu, keďže úver spláca on, na to by nikdy nepristúpil, ale myslela som, že či neexistuje nejaký dodatok, alebo niečo podobné nato, aby som bola ako užívateľka toho bytu a nebála sa, že ma môže hocikedy vyhodiť. Existuje niečo takéto??? Ďakujem


Ak uz má "priateľ" byt kúpený, tak ty už nemáš žiadne práva....môže ťa vyhodiť kedy chce. On je výlučným vlastníkom.
nika2886
02.07.08,12:12
A ako by sa to dalo zmeniť? okrem darovacej zmluvy? Nie sú nato ešte nejaké dodatky alebo zmluvy?Alebo som právne skončila a tým pádom si radšej nemám v tom byte ani neplánovať žiadnu budúcnosť? Lebo nikdy neviem či ma nevyhodí?
nika2886
02.07.08,12:18
:eek: Prečo chceš ostať ako užývateľka bytu, keď to nie je tvoj byt?
Iná vec by bola, ak by si doň vrážala aj ty svoje peniaze. Ak je to tak, ako vyššie spomínali, odkladaj si všetky doklady, ktoré vrážaš do toho bytu. Ma ešte napadla spísať nejakú zmluvu o pôžičke pre tvojho priateľa, ktorú by si pri rozchode požadovala späť. No to nech ti poradia skôr právnici. :o
Ďakujem Gabi 03...
Problém je ten, že ja tam peniaze už vrážam, platila som kolky ohľadom kúpy, nakúpila najzákladnejsie veci, začala kupovať veci, ktoré budeme potrebovať, zaplatila zatiaľ 1. nájom, atd. Ak by som si bločky odkladala, kde mám istotu, že ak by som si ich vymáhala cez Občiansko právny súd, že ich naozaj dostanem späť? A kde by som tie veci uskladnila? Veď toto nemôže byť jedinné riešenie.....
nika2886
24.07.08,06:39
Prosím Vás poraďte mi niekto kompetentný.
ninkajavca
24.07.08,07:08
odpoved na toto by zaujimala aj mna...

lebo sa mi to javi - ze dotycna je v dost velkej nevyhode -lebo ak to spravne chapem - bude platit najom a zariadenie bytu - ok - zariadenie si raz moze "odniest prec" keby ju vyhodil - ale mlady muz vlastne splaca hypo -a byt je na neho - ona z neho nic mat nebude - ale mlady muz potom byva zadarmo - kedze najom plati ona -a aj uziva jej veci zadarmo.... co je teda do neba volajuca nespravodlivost a ked to vychadza financne pol na pol ako pisala vyssie - mlady muz by mal polovicu bytu prepisat na nu - alebo jej platit najom za zariadenie ktore kupi ona a on pouziva - tak ako ona plati najom za "jeho byt"....
maruška123
24.07.08,07:48
nika 2886 - neviem, čo ťa viedlo k tomu, že tieto veci riešiš teraz, už keď ste byt kúpili...... prečo si na zadné kolieska nepozerala pred tou kúpou, v dnešnej dobe je tu málokedy láska až za hrob

mala by si požiadať priateľa, aby Ti daroval 1/2 bytu, nakoľko sa na živobytí v byte podieľate rovnako : on platí úver, Ty ostatné výdavky spojené s bytom, t.j. rovnakou polovicou sa podieľaš na úvere a on naopak na ostatných výdavkoch ( takže polovicu bytu Ti právom patrí), keby sa nedaj bože stalo, že sa rozídete tak Ty síce budeš mať polovicu bytu, ale na tom byte je záložné právo, takže naprv by ste sa museli vysporiadať s touto otázkou a vyplatiť úver napr. tak, že byt predáte

odkladaj si samozrejme všetky výpisy z účtov, odkiaľ platíš inkaso potraviny atď., nikdy nevieš načo to budeš potrebovať

a keby Tvoj priateľ s tým nesúhlasil, tak nie je o čom, ja by som tam nebývala a platila ostatné výdavky,

záver je ten, že nech spravíte teraz čokoľvek, vždy jeden z Vás bude vo väčšej výhode či nevýhode, nikdy nebude v tom zaručená spravodlivosť, avšak je potrebné to urobiť tak, ak by sa niečo stalo, aby ste každý z Vás po finančnej stránke trpeli čo najmenej
nika2886
28.07.08,15:59
Ďakujem za reakcie...
Čo ma viedlo k tomu až teraz po kúpe? Ja som to chcela riešiť už na začiatku pred kúpou bytu, ale jednoducho sa stalo to, že pribudli ďalšie okolnosti ako moja zmena práce atd.... Vtedy sa to riešiť nedalo, alebo mi bolo tak povedané... Až teraz som sa dozvedela o niekolkych sposoboch, ako sa to dalo spravit na zaciatku... Je to len moja chyba, ze som sa dalej neinformovala..
iriska
29.07.08,06:48
len na okraj - dajú sa robiť zmeny s vlastníctvom bytu, keď je na katastri plomba v podobe úveru naň?
Chobot
29.07.08,09:42
len na okraj - dajú sa robiť zmeny s vlastníctvom bytu, keď je na katastri plomba v podobe úveru naň?

TO asi nebude plomba, ale ťarcha, nie? Dobre si si to pozrela?

Plomba sa dáva vtedy, pokiaľ sa dá návrh na prevod a aby do zapísania návrhu nebolo s nehnuteľnosťou manipulované, tak sa dá plomba.

Ťarcha je niečo iné - tá sa dáva napr. práve v prípade úveru, keď je nehnuteľnosť vinkulovaná v prospech banky. Vtedy sa dajú robiť zmeny vo vlastníctve, ale len so súhlasom banky.
Kazu
29.07.08,11:34
Ďakujem za reakciu... Zrejme si ma nepochopila. My už byt kúpený máme a na liste vlastníctva je iba priateľ. Ja nechcem mať napísanú polovicu bytu, keďže úver spláca on, na to by nikdy nepristúpil, ale myslela som, že či neexistuje nejaký dodatok, alebo niečo podobné nato, aby som bola ako užívateľka toho bytu a nebála sa, že ma môže hocikedy vyhodiť. Existuje niečo takéto??? Ďakujem

Ty nechceš mať napísanú polovicu bytu???? No to ja by som veru chcela mať!!!
Porada je veľmi dobrá vec a dúfam, že bude mať dlhé trvanie. Obávam sa však, že za pár rokov tu budeme čítať tvoj príspevok "Čo robiť keď ma priateľ vyhadzuje z bytu". Má to ten tvoj "priateľ" dobré spočítané. On si zaplatí úver na svoj vlastný byt /naozaj chvályhodné, že to nenecha platiť teba/, financovanie jeho životných nákladov veľkoryse prenechá svojej priateľke a sex má ako bonus za to, že tam môžeš spať a upratovať. A keď nebudeš držať hubu a krok, môžeš si zbaliť to svoje staré "harampádí" a vypadnúť. A on si nájde k bytu priateľku s novým zariadením. To je naozaj taký božský, že ti stojí za to?? Mať takéhoto frajera, fúúúú, no s mojou povahou?:rolleyes: Hm, hm, ...... ako by som to len slušne povedala? Ale by som od neho práááášila.
Jara
29.07.08,11:43
Ty nechceš mať napísanú polovicu bytu???? No to ja by som veru chcela mať!!!
Porada je veľmi dobrá vec a dúfam, že bude mať dlhé trvanie. Obávam sa však, že za pár rokov tu budeme čítať tvoj príspevok "Čo robiť keď ma priateľ vyhadzuje z bytu". Má to ten tvoj "priateľ" dobré spočítané. On si zaplatí úver na svoj vlastný byt /naozaj chvályhodné, že to nenecha platiť teba/, financovanie jeho životných nákladov veľkoryse prenechá svojej priateľke a sex má ako bonus za to, že tam môžeš spať a upratovať. A keď nebudeš držať hubu a krok, môžeš si zbaliť to svoje staré "harampádí" a vypadnúť. A on si nájde k bytu priateľku s novým zariadením. To je naozaj taký božský, že ti stojí za to?? Mať takéhoto frajera, fúúúú, no s mojou povahou?:rolleyes: Hm, hm, ...... ako by som to len slušne povedala? Ale by som od neho práááášila.

Tak to je super :D/ myslím, že kameňak na dnešný deň/ :D :D :D
Ja ale úplne súhlasím s Tvojim názorom. Veď byt sa dá predať aj s hypotékou a potom by sa svorne podelili. Keď to už tak je, že ona platí všetky náklady jeho bytu tak je to potrebné čo najskôr dať na pravú mieru. Myslím, že takto po lopate by jej to nikto okrem Poraďáka nepovedal. Si super
nika2886
01.08.08,09:48
Ďakujem za reakcie.. Tieto zistenia, viem už veľmi dlho, ale ja potrebujem vedieť akou zmluvou si môžem toto zabezpečiť, aby sa nestalo to, že ma jednoducho vyhodí z bytu. Či existuje nejaká takáto zmluva a či to nie je neskôr napadnuteľné. Ja tiež nechcem žiť len u niekoho, keď si tam všetko platím, ale chcem aby to bolo aj moje. Chcem vedieť či existuje nejaká zmluva s ťarchou, aby vlastne bol písaný na mňa tiež byt, ale aj s hypotékou, alebo či existuje nejaký dodatok ku zmluve, že mám právo rozhodovať o tom byte aj ja, keďže tam platím polovicu vecí... Potrebovala by som vysvetliť aký mám zaujať ďalší postup....
Ďakujem
maruška123
01.08.08,10:11
nech Ti priateľ daruje polovicu bytu darovacou zmluvou
iriska
03.08.08,16:48
Pardon, nenapadlo ma slovo ťarcha, tak teda - môže jeden človek darovať (previesť) polovicu bytu druhému, keď je na katastri ťarcha na ten byt - úver od banky?
Watson
03.08.08,18:55
Ďakujem za reakcie.. Tieto zistenia, viem už veľmi dlho, ale ja potrebujem vedieť akou zmluvou si môžem toto zabezpečiť, aby sa nestalo to, že ma jednoducho vyhodí z bytu. Či existuje nejaká takáto zmluva a či to nie je neskôr napadnuteľné. Ja tiež nechcem žiť len u niekoho, keď si tam všetko platím, ale chcem aby to bolo aj moje. Chcem vedieť či existuje nejaká zmluva s ťarchou, aby vlastne bol písaný na mňa tiež byt, ale aj s hypotékou, alebo či existuje nejaký dodatok ku zmluve, že mám právo rozhodovať o tom byte aj ja, keďže tam platím polovicu vecí... Potrebovala by som vysvetliť aký mám zaujať ďalší postup....
Ďakujem

Úvodom - som odporca konkubinátov a raz, ak si nájdem seberovnú životnú partnerku, tak bez váhania ju požiadam o ruku. Ale váš citový život tu riešiť nebudeme.
V podstate si si navrhla riešenia aj sama. Ja ti vysvetlím iba nevýhody.

1. Zriadenie vecného bremena doživotného užívania bytu. Zapíše sa to v katastri do listu vlastníctva. Myslíš, že ti to pomôže? Byt môže predať a ty budeš iba "príslušenstvo" bytu. Zbaviť - psychicky vyštvať z bytu ťa môže nový majiteľ alebo napokon aj samotný tvoj "ex". Spôsoby a detaily si isto domyslíš...

2. Darovanie polovice bytu. Darca sa môže domáhať svojho daru od obdarovaného späť. Dôvody sú v zákone. Myslíš, že by bol problém vykonštruovať právny dôvod vrátenia daru späť?

Sama vidíš, že manželstvo nie je len zdrap papiera. Rozumné riešenie v tvojom prípade nie je. Je len zlé a horšie. Ty si peniaze ľudovo povedané preješ a on si ich investuje do nehnuteľnosti. Vymáhať si ich neskôr späť by bolo obtiažne a určite nie v plnej výške. Ak si hlboko presvedčená a tvoja intuícia ti hovorí, že je to tvoj pravý, tak prečo tieto obavy? ...
:confused:
Chobot
03.08.08,21:31
Pardon, nenapadlo ma slovo ťarcha, tak teda - môže jeden človek darovať (previesť) polovicu bytu druhému, keď je na katastri ťarcha na ten byt - úver od banky?

Pokiaľ banka dá na to súhlas, tak áno.
iriska
04.08.08,07:18
Ale v reále som videla, že banka nedala súhlas ani keď do splatenia úveru chýbali už len 3 splátky.
Chobot
04.08.08,09:21
Ale v reále som videla, že banka nedala súhlas ani keď do splatenia úveru chýbali už len 3 splátky.

Veď preto som písal, že AK dá banka súhlas. Pokiaľ súhlas nedá, tak nemožno s nehnuteľnosťou manipulovať. Sú aj prípady, ak súhlas dá, napr. ak niekto iný prevezme úver.
nika2886
06.08.08,11:28
Veď preto som písal, že AK dá banka súhlas. Pokiaľ súhlas nedá, tak nemožno s nehnuteľnosťou manipulovať. Sú aj prípady, ak súhlas dá, napr. ak niekto iný prevezme úver.
Poprosila by som Vás p. Chobot, veľa Vašich príspevkov som čítala a radili ste v skutku rozumné veci, ako mám postupovať ďalej?? Akú zmluvu si mám napísať? Za odpoveď ďakujem
Chobot
06.08.08,14:06
Poprosila by som Vás p. Chobot, veľa Vašich príspevkov som čítala a radili ste v skutku rozumné veci, ako mám postupovať ďalej?? Akú zmluvu si mám napísať? Za odpoveď ďakujem

Neviem, či ti nejaká zmluva pomôže. Resp. keď neviem, čo chceš dosiahnuť, je ťažké poradiť. Akákoľvek zmluva medzi tebou a priateľom, pokiaľ by to nebolo uzavretie manželstva alebo na základe ktorej by si nadobudla časť nehnuteľnosti, ta pred vyhodením z bytu neochráni. Pretože zmluva nie je priamo záväzná, jej obsah by si si musela vymôcť súdom, keby ju priateľ odmietol plniť.

A neviem, aká zmluva by ťa ochránila pred stratou bytu a vznikom finančnej škody v prípade rozchodu s priateľom.

Myslíš, že založenie ťarchy na byt vo forme doživotného práva užívať byt by ťa ochránil? Vieš si predstaviť, ako by si si to vymáhala, keby ste sa rozišli? Zostala by si bývať v byte? Nemala by si z takej zmluvy nárok na vyplatenie z nehnuteľnosti.

Jediné, čo by ti dalo istotu, je získanie vlastníckeho podielu v byte. Proty vyhodeniu z bytu by ti pomohlo aj manželstvo, vtedy by si síce byt nevlastnila, ale nemohol by ti zrušiť trvalý pobyt. Ale v prípade rozvodu by ti to nepomohlo.

Celá tá konštrukcia prípadu, že byt aj úver je na jeho meno, je nesprávna pre situáciu, že byt ste chceli nadobudnúť spoločne. Takto, formálne, byt nadobudol len tvoj priateľ. Darmo sa budete deliť o náklady - splátky úveru on, nájomné ty, keď ťaháš za kratší koniec. Nijako nemôžeš preukázať, že byt je aj tvoj. Po právnej stránke je len jeho.

Aj keby ste spísali zmluvu, že v prípade rozchodu ti vyplatí polovicu hodnoty bytu, keby ti nič nevyplatil, bolo to ťažké súdne vymáhať takéto plnenie, pretože sa nezakladá na nijakom protiplnení, je to len jeho verejný prísľub.

Neviem, akou čiastkou si sa podieľala na kúpe bytu ty. Pokiaľ by to bola nejaká významnejšia suma, tak by sa dalo spísať dohodu o pôžičke, že v prípade rozchodu, alebo zrušenia trvalého pobytu je povinný túto pôžičku vrátiť. Tam už je protiplnenie (ty požičiaš, on vráti). V prípade prvej zmluvy nie je (on má vyplatiť, ale ty neposkytuješ žiadne plnenie za to).

Nepoznám jeho pohnútky ani plány, ale dobré by bolo sa vážne s ním porozprávať, aké sú jeho plány či ako si predstavuje budúcnosť, najmä, čo sa spoločného majetku týka.

Keby ste mali v pláne sa vziať, tak by sa dala spísať predmanželská dohoda, kde by sa uviedlo, že ty si sa spolupodieľala na kúpe bytu a preto v prípade rozvodu je povinný ti vyplatiť nejakú dohodnutú sumu (alebo podiel na byte).

Inak ti fakt neviem poradiť, si v nezávideniahodnej situácii a asi ťa priateľ využil.
Zoltán Kovács
06.08.08,14:11
Keby ste mali v pláne sa vziať, tak by sa dala spísať predmanželská dohoda, kde by sa uviedlo, že ty si sa spolupodieľala na kúpe bytu a preto v prípade rozvodu je povinný ti vyplatiť nejakú dohodnutú sumu (alebo podiel na byte).



Odkedy funguje u nás takáto dohoda, a akú má právnu váhu?
Chobot
06.08.08,14:17
Odkedy funguje u nás takáto dohoda, a akú má právnu váhu?

Ja viem, že u nás taký pojem neexistuje, ani že nemá veľkú právnu váhu, ale dáva jej akú takú nádej, že v prípade rozvodu môže súd prihliadnuť na túto zmluvu ako hodnoverný dôkaz o majetku, s ktorým manželia vstupovali do manželstva. Pri rozvode je práve problémom preukázať, že niekto mal nejaké prostriedky alebo majetok už pred vznikom manželstva a potom je to tvrdenie proti tvrdeniu. Takto, ak to bude v zmluve dané, tak druhá strana ťažko odškriepi, že tá prvá nemala žiadny majetok, ak to v tej zmluve priznala pred manželstvom.
Zoltán Kovács
06.08.08,14:23
Ja viem, že u nás taký pojem neexistuje, ani že nemá veľkú právnu váhu, ale dáva jej akú takú nádej, že v prípade rozvodu môže súd prihliadnuť na túto zmluvu ako hodnoverný dôkaz o majetku, s ktorým manželia vstupovali do manželstva. Pri rozvode je práve problémom preukázať, že niekto mal nejaké prostriedky alebo majetok už pred vznikom manželstva a potom je to tvrdenie proti tvrdeniu. Takto, ak to bude v zmluve dané, tak druhá strana ťažko odškriepi, že tá prvá nemala žiadny majetok, ak to v tej zmluve priznala pred manželstvom.

Ďakujem za vysvetlenie. Veru aj u nás by mohol fungovať inštitúť predmanželskej zmluvy ako v iných krajinách. Predišlo by sa rôznym sporom, keď už dôjde k rozpadu manželstva.
nika2886
11.08.08,08:19
Neviem, či ti nejaká zmluva pomôže. Resp. keď neviem, čo chceš dosiahnuť, je ťažké poradiť. Akákoľvek zmluva medzi tebou a priateľom, pokiaľ by to nebolo uzavretie manželstva alebo na základe ktorej by si nadobudla časť nehnuteľnosti, ta pred vyhodením z bytu neochráni. Pretože zmluva nie je priamo záväzná, jej obsah by si si musela vymôcť súdom, keby ju priateľ odmietol plniť.

A neviem, aká zmluva by ťa ochránila pred stratou bytu a vznikom finančnej škody v prípade rozchodu s priateľom.

Myslíš, že založenie ťarchy na byt vo forme doživotného práva užívať byt by ťa ochránil? Vieš si predstaviť, ako by si si to vymáhala, keby ste sa rozišli? Zostala by si bývať v byte? Nemala by si z takej zmluvy nárok na vyplatenie z nehnuteľnosti.

Jediné, čo by ti dalo istotu, je získanie vlastníckeho podielu v byte. Proty vyhodeniu z bytu by ti pomohlo aj manželstvo, vtedy by si síce byt nevlastnila, ale nemohol by ti zrušiť trvalý pobyt. Ale v prípade rozvodu by ti to nepomohlo.

Celá tá konštrukcia prípadu, že byt aj úver je na jeho meno, je nesprávna pre situáciu, že byt ste chceli nadobudnúť spoločne. Takto, formálne, byt nadobudol len tvoj priateľ. Darmo sa budete deliť o náklady - splátky úveru on, nájomné ty, keď ťaháš za kratší koniec. Nijako nemôžeš preukázať, že byt je aj tvoj. Po právnej stránke je len jeho.

Aj keby ste spísali zmluvu, že v prípade rozchodu ti vyplatí polovicu hodnoty bytu, keby ti nič nevyplatil, bolo to ťažké súdne vymáhať takéto plnenie, pretože sa nezakladá na nijakom protiplnení, je to len jeho verejný prísľub.

Neviem, akou čiastkou si sa podieľala na kúpe bytu ty. Pokiaľ by to bola nejaká významnejšia suma, tak by sa dalo spísať dohodu o pôžičke, že v prípade rozchodu, alebo zrušenia trvalého pobytu je povinný túto pôžičku vrátiť. Tam už je protiplnenie (ty požičiaš, on vráti). V prípade prvej zmluvy nie je (on má vyplatiť, ale ty neposkytuješ žiadne plnenie za to).

Nepoznám jeho pohnútky ani plány, ale dobré by bolo sa vážne s ním porozprávať, aké sú jeho plány či ako si predstavuje budúcnosť, najmä, čo sa spoločného majetku týka.

Keby ste mali v pláne sa vziať, tak by sa dala spísať predmanželská dohoda, kde by sa uviedlo, že ty si sa spolupodieľala na kúpe bytu a preto v prípade rozvodu je povinný ti vyplatiť nejakú dohodnutú sumu (alebo podiel na byte).

Inak ti fakt neviem poradiť, si v nezávideniahodnej situácii a asi ťa priateľ využil.


Ďakujem za informácie Chobot. Viem, že som v nezávideniahodnej situácií, a preto chcem prísť na spôsob, ako sa poistiť, aby som neostala bez domova, keď začneme spolu bývať.
Gabi03
11.08.08,08:21
Ďakujem za vysvetlenie. Veru aj u nás by mohol fungovať inštitúť predmanželskej zmluvy ako v iných krajinách. Predišlo by sa rôznym sporom, keď už dôjde k rozpadu manželstva.

Neviem, nakoľko môžu byť informácie v televíznych správach vierohodné, ale podľa nich sa chystá novela občianskeho zákonníka, kde budú predmanželské zmluvy už zahrnuté. A ak som dobre počúvala, malo by to byť od roku 2010. :D Počkáš ešte? :D:D
kunkelovaa
12.08.08,09:44
Nepomohlo by kedy ste výdavky na domácnosť a pôžičku platili na polovičku, ale tým spôsobom, že ty by si platila preukázateľne polovičku pôžičky (teda vkladala by si pravidelne mesačne na jeho účet hotovosť vo výške polovičky mesačnej splátky)? A ostatné výdavky by ste platili tiež na polovicu. Neviem, ale myslíl, že keď preukážeš, že si niekomu platila polovicu pôžičky dá sa s tým niečo robiť.
A schvaľujem tvoj postoj, človek hociako zaľúbený musí pozerať do budúcnosti a ozaj nikto nevieme čo nám prinesie.
Prajem veľa šťastia