Lucka86
29.06.08,10:48
Ahojte, potrebujem poradiť.

Tento rok (11.6) som ukončila VŠ štúdium štátnou skúškou. Hneď (12.6) som sa šla zaregistrovať na Úrad práce a takisto som túto skutočnosť oznámila aj zdravotnej poisťovni.

Taktiež som ich informovala o skutočnosti, že som si podala prihlášku na doktoranské štúdium. Prekvapila ma však reakcia pracovníčky ZP. Oznámila mi, že ak BUDEM PRIJATÁ na doktoranské štúdium musím si obdobie medzi skončením VŠ štúdia (11.6) a začiatkom doktoranského štúdia (presný dátum určí príslušná vysoká škola) doplatiť sama.

Kamarátovi však povedala iná pracovníčka ZP, že nič platiť nemusí. Že ak bude prijatý na doktoranské štúdium je považovaný za PLATITEĽA ŠTÁTU nepretržite.

Ako je to vlastne naozaj??? :confused:
Katy a R
29.06.08,08:58
Ja si myslím, že ak ťa zaradili na UPSVaR do evidencie uchádzačov o zamestnanie, tak bude za teba platiť poistné štát ... ak by si sa neprihlásila do evidencie - v tom prípade od štátnej skúšky až do doby, kým budeš prijtá na dok. štúdium by si si platila poistenie sama.
Potom si znova poistencom štátu.

pozri aj toto http://www.porada.sk/t82878-dvp-s-doktorantom.html
Lucka86
29.06.08,16:58
Na UPSVaR ma do evidencie NECHCU zaradiť, kym nemaju vyrozumenie o prijati / neprijati na doktoranske studium. Mi to vysvetlili takto:
- ak ma prijmu, akokeby som na UPSVaR akoby nikdy nebola
- ak ma neprijmu, zaradia ma do evidencie od 12.6 (11.6 som mala statnice)
Lucka86
29.06.08,17:01
Kazdopadne si myslim, ze je hlupost, aby som si teraz platila ZP sama. Nemam ani z coho. To si ma platit aj bakalar v období medzi prijatím na ing-studium?
Jozef Mihál
29.06.08,17:48
Niečo iné je prechod z I. stupňa VŠ na II. stupeň, niečo iné je prechod z II. stupňa na III. stupeň.

Súčasná garnitúra na MZ SR tomu zrejme bohužiaľ nie celkom rozumie a z toho vyplýva aj zmätok, ktorý sa týka budúcich doktorandov a ich postavenia v zdravotnom poistení.