Tita
17.04.05,17:57
môžete prosím prekontrolovať výpočet tejto mzdy,
Január 2005, odpracoval 20 dní / sviatok počítam priemerkou/
mesačná mzda 7800,-

môj výpočet:
ZM 7429,- (7800/21*20)
náhrada mzdy 357,-
príspevok na stravu v hotovosti 1000,-
HM 8786
(Odvody počítané zo základu 7429+357=7786 bez príspevku)
poistné 1046,-
nezdaniteľná časť 7328
základ dane 412,- (HM+odvody+nezdaniteľná časť)
preddavok na daň 78,-
k výplate 7 662,-

zistila som až teraz že priemernu mzdu som vyratala zle, a to
mzda bez náhrad/skutočne odpracovaný čas, má to vraj byť odprac. čas vrátane sviatkov...
ak je to tak a mám to zle mám to dodatočne opraviť z 357 na 339, zmení to výšku odvodov, takže musím posielať opravné výkazy?
Pretože teraz potrebujem vypočítať mzdu za marec a neviem aku priemerku tam dať či to možem zmeniť alebo nechať 357?


ondrejvla
17.04.05,16:48
môžete prosím prekontrolovať výpočet tejto mzdy,
Január 2005, odpracoval 20 dní / sviatok počítam priemerkou/
mesačná mzda 7800,-

môj výpočet:
ZM 7429,- (7800/21*20)
náhrada mzdy 357,-
príspevok na stravu v hotovosti 1000,-
HM 8786
(Odvody počítané zo základu 7429+357=7786 bez príspevku)
poistné 1046,-
nezdaniteľná časť 7328
základ dane 412,- (HM+odvody+nezdaniteľná časť)
preddavok na daň 78,-
k výplate 7 662,-

zistila som až teraz že priemernu mzdu som vyratala zle, a to
mzda bez náhrad/skutočne odpracovaný čas, má to vraj byť odprac. čas vrátane sviatkov...
ak je to tak a mám to zle mám to dodatočne opraviť z 357 na 339, zmení to výšku odvodov, takže musím posielať opravné výkazy?
Pretože teraz potrebujem vypočítať mzdu za marec a neviem aku priemerku tam dať či to možem zmeniť alebo nechať 357?



Ja by som neopravovala február, ale opravu by som vykonala v 03/2005, ale neviem, prečo príspevok na stravu v hotovosti?! To sú diéty? - lebo inak by to malo byť zdaniteľné, pokiaľ viem, môžeš prispievať formou bezhotovostnou, t.j.stravné lístky, alebo formou diét. Alebo sa mýlim, boli nejaké zmeny?! Som veľmi zvedavá, čo napíšu ostatní Poraďáci?!
Ja som takto nikdy nedoplácala, takže priamu skúsenosť nemám, ale mám pocit, že v zákone je to tak, ako hovorím.
Vlasta
P.S.
Nechápem, prečo robíš ručne, keď máš PC, a programy nie sú až také drahé!
Tita
17.04.05,20:06
Myslím že sa nemýliš, čo sa týka stravy...ale zamestnávateľ chce dávať zamestnancom príspevok na stravu v hotovosti, tak len dufam že to robím správne....skušala som to nahodiť v programe (v demoverzii) a zarátalo to do hrubej mzdy...takže aj zdanilo,...len odvody vypočítalo bez nej,...tak to počítam aj ja
to že robím ručne ani ja nechápem...rada by som "šéfa prehovorila, ale zatial sa dal ukecať len na Alfu....aj ked viem že by mi to nemálo pomohlo mať program, no nič nenarobím, len to musím naštudovať a snažiť sa nepomýliť.

A k tej oprave až v 03/2005, nevadí že sa tým pádom vyrátali a zaplatili odvody za 2/2005 z iného základu ako mali?
andrej_rv
17.04.05,20:13
Ja by som to tiež opravil až v marci, tak akoTi poradila Vlasta. A odvody sa počítajú zo zúčtovaných miezd, takže by to malo byť v poriadku (a aj tak sociálka určite nebude prepočítavať, či si mzdu vypočítala správne, pre nich je rozhodujúce len to, či si z vypočítanej mzdy urobila dobre odvody).
vladan
17.04.05,20:16
zistila som až teraz že priemernu mzdu som vyratala zle, a to
mzda bez náhrad/skutočne odpracovaný čas, má to vraj byť odprac. čas vrátane sviatkov...
Tita, priemerka sa ráta tak ako uvádzaš: mzda bez náhrad/skutočne odpracovaný čas ... v tvojom príklade uvádzaš, že sviatok preplácaš priemerkou, takže to máš dobre ... ak by si mala zamestnancov, ktorým platíš sviatok mzdou (to sú zvyčajne zamestnanci odmeňovaní mesačnou mzdou), tak vtedy sa aj sviatky berú ako odpracovaný čas
Tita
20.04.05,08:34
Tita, priemerka sa ráta tak ako uvádzaš: mzda bez náhrad/skutočne odpracovaný čas ... v tvojom príklade uvádzaš, že sviatok preplácaš priemerkou, takže to máš dobre ... ak by si mala zamestnancov, ktorým platíš sviatok mzdou (to sú zvyčajne zamestnanci odmeňovaní mesačnou mzdou), tak vtedy sa aj sviatky berú ako odpracovaný často som potom rada ak je to dobre...ale mam zamestnancov odmeňovaných mesačnou mzdou....mám teda preplácať tie sviatky ako odpracovaný deň?

môžem začať od marca...alebo musím zmeniť sviatok na odpracovaný den aj v januári?
misurka
20.04.05,09:15
Ja preplacam vsetkych - teda hodinovych aj mesačnych cez priemerku.
to som potom rada ak je to dobre...ale mam zamestnancov odmeňovaných mesačnou mzdou....mám teda preplácať tie sviatky ako odpracovaný deň?

môžem začať od marca...alebo musím zmeniť sviatok na odpracovaný den aj v januári?
Tita
20.04.05,09:17
takže všetko po starom? myslela som že som nedodržala nejakú zmenu v zákone
Aňuška
20.04.05,10:59
to som potom rada ak je to dobre...ale mam zamestnancov odmeňovaných mesačnou mzdou....mám teda preplácať tie sviatky ako odpracovaný deň?

môžem začať od marca...alebo musím zmeniť sviatok na odpracovaný den aj v januári?
Par. 122 Zákonníka práce hovorí:" U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý prac. deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí." Ak je to však dohodnuté v kolektívnej alebo prac. zmluve,
môže sa aj u pracovníka odmeňovaného mesačnou mzdou použiť náhrada mzdy.
maotao
21.04.05,08:10
ahojcek. Ako je to s výškou exekúcie v závislosti od výšky mzdy?
Do akej výšky ju môžem zamestnancovi zraziť? vďaka
lenkak
21.04.05,09:01
exekúcie - to tu bolo veľa popísané, skús si dať vyhľadávanie, ale v skratke:
z čistej mzdy mu odpočítaš minimum 1600 na neho, ak má manželku tak -600, ak dieťa tak - 600Sk.
Napr: čistá mzda: 6000Sk - 1600-600-600=3200. Z tejto sumy 1/3 je zrážka. Viacej je vo vyhľadávaní.
maotao
22.04.05,09:49
Lenkak, veľká vďaka.