Betina2
29.06.08,17:21
Sme štvrťročný platiteľ DPH. Vystavujeme faktúry za služby (položkovite). V mesiaci 4/08 sme vystavili faktúru mesačnému platiteľovi DPH s niekoľkými položkami služieb. V júni nám ju vrátil na opravu (jedna položka bola omylom duplicitne faktúrovaná, ale služba dodaná len 1x). Myslím, že vzhľadom na to, že je mesačný platiteľ DPH, tak túto faktúru už zaevidoval do 4/08 alebo 5/08 a uplatnil si odpočítanie z danej faktúry. Faktúru už uhradili v plnej výške v 4/08. Ako máme správne opraviť faktúru? Volila som dobropis na predmetnú položku s dátumom dodania 13.6.08 (najskorší možný dátum v poradí) a v dobropise - daňovom doklade sme uviedli "Oprava základu dane (dobropis) k dokladu č. (č.pôvodnej fa)" a položky + do poznámky "V pôvodnej faktúre č.....bola duplicitná položka č......+ text, faktúrované bolo 2x, dodané len 1x." plus sme pripli kópiu pôvodnej faktúry. My sme Q.platitelia, preto u nás sa rozdiel prejaví v tom istom období - 2q/08. Bude to v poriadku?
Ďakujem.
m.hladka
29.06.08,18:32
Je to správne.
Vladimír Ozimý
29.06.08,19:41
Sme štvrťročný platiteľ DPH. Vystavujeme faktúry za služby (položkovite). V mesiaci 4/08 sme vystavili faktúru mesačnému platiteľovi DPH s niekoľkými položkami služieb. V júni nám ju vrátil na opravu (jedna položka bola omylom duplicitne faktúrovaná, ale služba dodaná len 1x). Myslím, že vzhľadom na to, že je mesačný platiteľ DPH, tak túto faktúru už zaevidoval do 4/08 alebo 5/08 a uplatnil si odpočítanie z danej faktúry. Faktúru už uhradili v plnej výške v 4/08. Ako máme správne opraviť faktúru? Volila som dobropis na predmetnú položku s dátumom dodania 13.6.08 (najskorší možný dátum v poradí) a v dobropise - daňovom doklade sme uviedli "Oprava základu dane (dobropis) k dokladu č. (č.pôvodnej fa)" a položky + do poznámky "V pôvodnej faktúre č.....bola duplicitná položka č......+ text, faktúrované bolo 2x, dodané len 1x." plus sme pripli kópiu pôvodnej faktúry. My sme Q.platitelia, preto u nás sa rozdiel prejaví v tom istom období - 2q/08. Bude to v poriadku?
Ďakujem.

zo strany odberateľa bude v poriadku ak si to uplatní včase kedy obdržal opravný doklad. Avšak vo vašom prípade podľa mňa nejde o opravu základu dane podľa § 25, pretože nedošlo ani k zníženiu, zrušeniu alebo zvýšeniu základu dane. Vy ste sa jednoducho pomýlili a t.j. ste povinní vlastnú chybu opraviť v období kedy ste tu chybu urobili. Keďže ste však kvartálny platiteľ nič to neovplyvní čo sa týka základu dane za 2 kvartál a zahrniete to do správneho zdaňovacieho obdobia. Či si to vy nazvete dobropis, storno alebo opravný doklad je len na váš pretože v zákone o DPH už nepoznáme iný pojem ako Oprava základu dane. Dobropis je pojem zo starého zákona.
Jana Acsová
30.06.08,13:25
Tak ako uvádza Vladimír Ozimý nejde o opravu základu dane podľa § 25 ZDPH ale o opravu chyby. Dátum dodania na "opravnom doklade" by mal byť rovnaký ako pri dodávke ... nedošlo k novým skutočnostiam pri pôvodnej dodávke, iba k oprave chyby.

A čo sa týka obchodného partnera:
- môže mať problém ak uplatnil odpočítanie dane z niečoho, z čoho daňová povinnosť nevznikla. To nie je správne.
zk24
16.10.11,20:30
§25
Oprava základu dane

(1) Základ dane pri dodaní tovaru alebo služby a pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa opraví

a) pri úplnom alebo čiastočnom zrušení dodávky tovaru alebo služby a pri úplnom alebo čiastočnom vrátení dodávky tovaru,
b) pri znížení ceny tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti,
c) pri zvýšení ceny tovaru alebo služby.

Ako sa prosim postupuje ak sme nadobudli službu zo zahranicia v 2Q (30.6.2011) - podalo sa DP DPH so samozdnanenim.
Cca 20.7.2011 (3Q) nam listom doslo, ze dobropisuju cast sumy, a ze celkova suma je nizsia, nech uhradime iba cast FA. Uhradena bola nizsia suma.

Ako sa postupuje v takychto pripadoch?

Ďakujem.
KEJKA
17.10.11,06:15
za júl, rresp.u vás za III.Q. zahrnieš dbp. do DP DPH, lebo v júli ti dbp.-oprava ZD došla. DP sa nemení, lebo ide tiež o samozdanenie.
zk24
17.10.11,06:56
za júl, rresp.u vás za III.Q. zahrnieš dbp. do DP DPH, lebo v júli ti dbp.-oprava ZD došla. DP sa nemení, lebo ide tiež o samozdanenie.

Dobropis ide do DP DPH s minusovymi znamienkami? moze mat danove priznanie ciste minusove hodnoty?
KEJKA
17.10.11,10:07
môže, ale to by bol jediný doklad? alebo je ten dbp. tak vysoký, že ho nevyrovnajú iné, plusové hodnoty?
zk24
17.10.11,10:10
Jediny doklad...
mikumi
19.10.11,11:12
Dobrý deň, chcem sa s vami poradiť:
Na základe zmluvy o prenájme sme prenajali osobné mot.vozidlo, partnerovi sme faktúrovali mesačný prenájom + DPH, ktorú sme mesačne odvádzali. Vzhľadom k tomu, že od mája neplati, sme mu vozidlo odobrali - faktúry však zostali neuhradené a pravdepodobne ich už ani nikdy neuhradí.
Môžem k uvedeným faktúram vystaviť storno faktúr a nárokovať si DPH späť?
Prípadne mi prosím poradte čo mám spraviť. Storno, dopropis, opravne DP?
Ďakujem za každú odbornú radu.
Kája.
19.10.11,11:37
Faktúry stornovať ani dobropisovať nemôžeš. Služby ste dodali, jediné čo Vám ostáva vymáhať od neho peniaze.
mikumi
19.10.11,13:03
Ďakujem za odpoveď - doplním bola to zmluva o prenájme mot.vozidla s následným odkúpením ( samozrejme po splnení všetkých podmienok - úhradení faktúr).
Zákazník v máji prestal platiť (naša chyba, že sme mu auto nechali a vystavovali ďaľšie faktúry).
Vzhľadom k tomu, že len sľuboval, že zaplati a neplatil, sme mu auto v septembri odobrali a mne ostali a už navždy ostanú nezaplatené faktúry.
Uvedené auto chceme samozrejme predať. Myslela som, že keď sa nám vlastne tovar vrátil späť, môžem použiť storno pôvodnej faktúry. Takto si odvedenú DPH vrátim naspäť a zákazník, ktorý si DPH nárokoval by ju mal vrátiť DÚ.
Inak svoje peniaze a vladtne odvedenú DPH neuvidím.
Vyveďte ma z omylu, ak rozmýšlam zle.
Ešte raz ďakujem.
KEJKA
19.10.11,13:41
áno, rozmýšľaš zle. Auto ste odobrali v seúptembri, za september faktúru už vystavovať nemusíš, resp. by si ju mohla stornovať, skoršie emsiace však nie. Dôvod neobstojí, že nebude fa uhradená, je iný problém, stornom sa to nerieši.
mikumi
19.10.11,13:52
Ďakujem za odpoveď.
Myslela som že môžem použiť § 25 ods.1 písm.a zákona o DPH, kde sa píše že pri úplnom vrátení tovaru sa vykoná oprava základu dane. Vystavím dobropis ako daňový doklad s poradovým číslom a mínusovým znamienkom k pôvodnému číslu faktúry.
A nakoniec po vyhotovení a zaúčtovaní dobropisu , pohľadávku a dobropis vypárujem .
KEJKA
19.10.11,13:55
ale to nie je tvoj prípad. Vrátili auto ale v septembri.
V predchádzajúäcich mesiacoch došlo k dodaniu služby.
mikumi
19.10.11,14:06
Čiže viem to riešiť len cez opravné položky a to je cesta na 3 roky.
Ďakujem.
mikumi
26.10.11,12:29
?
Dobrý deň, chcem sa s vami poradiť:
Na základe zmluvy o prenájme sme prenajali osobné mot.vozidlo, partnerovi sme faktúrovali mesačný prenájom + DPH, ktorú sme mesačne odvádzali. Vzhľadom k tomu, že od mája neplati, sme mu vozidlo odobrali - faktúry však zostali neuhradené a pravdepodobne ich už ani nikdy neuhradí.
Môžem k uvedeným faktúram vystaviť storno faktúr a nárokovať si DPH späť?
Prípadne mi prosím poradte čo mám spraviť. Storno, dopropis, opravne DP?
Ďakujem za každú odbornú radu.

Vzhľadom k tomu, že mi nejde pripojiť odpoveď z DR SR na moju otázku prepíšem ju a ešte raz poprosím o názor:

Na základe vášho dopytu podané prostredníctvom internetu Vám DR SR oznamuje následovné:
Ak dojde k zrušeniu dodávky tovaru alebo služby, alebo k vráteniu dodávky tovaru, alebo k zníženiu ceny tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti, alebo k zvýšeniu ceny tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti, opravi sa pôvodný základ dane pri dodaní tovaru alebo služby v tuzemsku alebo pri intrakrakomunitárnom nadobudnutí tovaru. Rozdiel medzi pôvodným základom dane a opraveným ZD a rozdiel medzi pôvodnou daňou aopravenou daňou sa uvedú v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom sa vyhotovil doklad o oprave základu dane.
Dodávateľ pri dodatočnom znížení ceny opraví základ dane a vyhotoví pre svojho odberateľa doklad podľa §75 ods.7 o znížení pôvodného základu dane a dane.

Takže toto mi odpísali z odboru služieb pre verejnosť a ja v tom chcem vidieť, že môžem stornovať alebo dopropisovať faktúry, ktoré sme za 4 mesiace vystavili, odviedli DPH, ale nikdy ich nebudeme mať zaplatené.
Prosím napíšte mi čo si o tom myslíte.
Ďakujem.
Tweety
26.10.11,12:35
?
Dobrý deň, chcem sa s vami poradiť:
Na základe zmluvy o prenájme sme prenajali osobné mot.vozidlo, partnerovi sme faktúrovali mesačný prenájom + DPH, ktorú sme mesačne odvádzali. Vzhľadom k tomu, že od mája neplati, sme mu vozidlo odobrali - faktúry však zostali neuhradené a pravdepodobne ich už ani nikdy neuhradí.
Môžem k uvedeným faktúram vystaviť storno faktúr a nárokovať si DPH späť?
Prípadne mi prosím poradte čo mám spraviť. Storno, dopropis, opravne DP?
Ďakujem za každú odbornú radu.

Vzhľadom k tomu, že mi nejde pripojiť odpoveď z DR SR na moju otázku prepíšem ju a ešte raz poprosím o názor:

Na základe vášho dopytu podané prostredníctvom internetu Vám DR SR oznamuje následovné:
Ak dojde k zrušeniu dodávky tovaru alebo služby, alebo k vráteniu dodávky tovaru, alebo k zníženiu ceny tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti, alebo k zvýšeniu ceny tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti, opravi sa pôvodný základ dane pri dodaní tovaru alebo služby v tuzemsku alebo pri intrakrakomunitárnom nadobudnutí tovaru. Rozdiel medzi pôvodným základom dane a opraveným ZD a rozdiel medzi pôvodnou daňou aopravenou daňou sa uvedú v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom sa vyhotovil doklad o oprave základu dane.
Dodávateľ pri dodatočnom znížení ceny opraví základ dane a vyhotoví pre svojho odberateľa doklad podľa §75 ods.7 o znížení pôvodného základu dane a dane.

Takže toto mi odpísali z odboru služieb pre verejnosť a ja v tom chcem vidieť, že môžem stornovať alebo dopropisovať faktúry, ktoré sme za 4 mesiace vystavili, odviedli DPH, ale nikdy ich nebudeme mať zaplatené.
Prosím napíšte mi čo si o tom myslíte.
Ďakujem.
Ak boli vystavené oprávnene, t.j. služba bola dodaná, tak nemôžeš urobiť ani storno, a dobropis už vôbec(ten sa robí len vtedy, ak sa opravuje ZD a daň) a toto nie je tvoj prípad.
KEJKA
26.10.11,14:25
už si odpoved dostala, aj opakovane. Chceš vidieť niečo, čo nie je obsiahnuté ani v Z_DPH ani v odpovedi drsr.
emma01
27.10.11,05:54
Ako ti už bolo odpovedané, storno ani dobropis z titulu neuhradenia faktúr vystaviť nemôžeš. Jediné čo môžeš urobiť je, že v prípade neuhradenia faktúr ani po upomienkach, môžeš pohľadávku vymáhať súdnou cestou.
mikumi
27.10.11,07:47
Ďakujem dievčatá za všetky rady.
enya63
10.01.12,11:23
Želám všetkým pekný deň a prosím o radu: Mám nákladovú faktúru v ktorej mi dodávateľ tiež dvakrát fakturoval sumu, faktúru som vrátila, sľúbil, že vystaví dobropis, tak som si ju zaúčtovala v nami uznanej výške a uhradili sme nami uznanú výšku sumy, dobropis neprišiel, napísala som mu dve výzvy s popisom ako to má prerátať no nič, keďže som musela podať dph tak som uviedla náklady iba v nami uznanej výške , k faktúre som pripla moje výzvy a nechala to tak,dodávateľ má zaplatené skutočné výkony ja zaúčtované skutočné náklady no opravný doklad mi neposlal a pochybujem, že pošle, môžem mať v účtovníctve túto faktúru pod jej číslom no zaúčtovanú len na nami uznanú výšku s pripnutými výzvami aj bez opravného dokladu? Nemôžem si predsa uplatniť náklady v neoprávnenej výške. Prosím poraďte
Adiks
10.01.12,13:07
My podobné prípady riešime tak, že nesprávne vystavenú faktúru vrátime poštou dodávateľovi spolu so sprievodným listom a následne nám dodávateľ vystaví faktúru v správnej čiastke.
KEJKA
10.01.12,13:09
Želám všetkým pekný deň a prosím o radu: Mám nákladovú faktúru v ktorej mi dodávateľ tiež dvakrát fakturoval sumu, faktúru som vrátila, sľúbil, že vystaví dobropis, tak som si ju zaúčtovala v nami uznanej výške a uhradili sme nami uznanú výšku sumy, dobropis neprišiel, napísala som mu dve výzvy s popisom ako to má prerátať no nič, keďže som musela podať dph tak som uviedla náklady iba v nami uznanej výške , k faktúre som pripla moje výzvy a nechala to tak,dodávateľ má zaplatené skutočné výkony ja zaúčtované skutočné náklady no opravný doklad mi neposlal a pochybujem, že pošle, môžem mať v účtovníctve túto faktúru pod jej číslom no zaúčtovanú len na nami uznanú výšku s pripnutými výzvami aj bez opravného dokladu? Nemôžem si predsa uplatniť náklady v neoprávnenej výške. Prosím poraďte
podľa mňa to máš dobre a bez rizika, ved ty si uplatňuješ nižšiu DPH aj nižšie náklady - DU sa iba poteší.
Problém môže mať dodávateľ, ak si nevystaví dbp. - mal by zaúčtovať svoju faktúru v plnej výške aj váýnosy priznať v sume faktúry.
enya63
10.01.12,18:26
Ďakujem za pomoc, mám rada ak mám všetko v poriadku, náš dodávateľ je fyzická osoba výkon zdaní až pri úhrade a dph mu asi neprekáža, aj taký ľudia sú