namor999
29.06.08,17:14
Ahoj,
Mam pozemok siroky 13,5m a chcel by som postavit dom siroky 10m.
Uvazujem ze by som ho osadil tak ze z jednej strany kde by boli len okna (kupelka,WC,tech.miestnost) by bola vzdialenost od hranice mojho pozemku cca 70cm.
Z druhej strani domu by tym padom vznikol plac 2,8m a na tejto strane by boli okna do kuchyne a obyvacky + WC. Myslite si ze by som mal problem z osadenim domu?Podotykam ze ani z jednej strany nie su postavene ziadne domy su to len zahrady.
Niekde som sa docital ze ak by s takymito rozmermy suhlasili susedia tak by som nemusel mat problem osadit dom.
Dakujem
Fairy
29.06.08,16:39
Ja by som susedov požiadala o vyjadrenie. Pre istotu. Nevieš, čo bude v budúcnosti a papier je istota. A ak sú tam záhrady, tak by to nemal byť problém.
NInive
29.06.08,20:20
To, že sú tam záhrady, to nieje žiadny argument. Aj vedľa nás sú záhrady a chceli sme osadiť dom 1,6m od hranice pozemku. Sused vyskakoval, posúvali sme to na 2 metre. Stavebné sa už ťahá vyše 2 mesiace a ešte ho nemáme. Všetko záleží os susedov.....
driad
29.06.08,21:06
Prikúp časť záhrady od susedov,alebo celú. Ak sa nedá,nemôžeš , tak postav menší dom na šírku. 70 cm je veľmi malá vzdialenosť od plota nie pre suseda, ale pre Teba. Zistíš neskôr.
chandler
30.06.08,07:30
potrebujes 3,5 metra od hranice pozemku ak je to menej tak ti to susedia musia dovolit....
vieroslava
30.06.08,07:51
Minimálna vzdialenosť stavby od susedného pozemku je podľa vyhlášky 2 m. Menšia vzdialenosť môže byť len so súhlasom suseda.
katkaj
30.06.08,07:55
70 cm od suseda je veľmi málo. My sme 2,7 metra od suseda a keby sa dalo tak by sme dali viac. Treba pozerat aj na to že stenu môžeš mať od suseda 70cm ale máš nejaký presah strechy a hneď si na hranici.
chandler
30.06.08,10:14
Minimálna vzdialenosť stavby od susedného pozemku je podľa vyhlášky 2 m. Menšia vzdialenosť môže byť len so súhlasom suseda.

nerad by som niekoho mystifikoval ale vzdialenost dvoch domoch je min. 7 metrov to znamena ze ty mozes postavit dom 3,5m od hranice pozemku a sused tak isto... ak postavis 2metre od hranice sused si uz dva metre od hranice nemoze postavit ( iba ak by tam neboli okna atd.) teda ak si postavis dom 2 metre od hranice tak suseda obmedzujes v pripadnej buducej stavbe jeho domu a tym padom potrebujes od neho povolenie
Gabi03
30.06.08,10:35
nerad by som niekoho mystifikoval ale vzdialenost dvoch domoch je min. 7 metrov to znamena ze ty mozes postavit dom 3,5m od hranice pozemku a sused tak isto... ak postavis 2metre od hranice sused si uz dva metre od hranice nemoze postavit ( iba ak by tam neboli okna atd.) teda ak si postavis dom 2 metre od hranice tak suseda obmedzujes v pripadnej buducej stavbe jeho domu a tym padom potrebujes od neho povolenie

Pokiaľ na susednom pozemku nie je žiaden dom, hranica od pozemku musí byť minimálne 2 metre.

To, čo bude, ak tam bude chcieť sused postaviť dom, je teraz riešiť bezpredmetné. (V rámci dobrých susedských vzťahov o tom aspoň upozorniť suseda.)
chandler
30.06.08,11:28
532/2002 Z.z.
§ 6
Odstupy stavieb
3) Ak rodinné domy vytvárajú medzi sebou voľný priestor, vzdialenosť medzi nimi nesmie byť menšia ako 7 m. Vzdialenosť rodinných domov od spoločných hraníc pozemkov nesmie byť menšia ako 2 m.

podla mna je to vo vyhlaske napisane jasne, musia byt splnene obidva body a postavenim domu 2metre od hranice pozemku okamzite znehodnotite pozemok suseda - nemoze si tam postavit dom aky bude chciet 3,5metra od hranice pozemku (lebo by porusil tento odstavec)
ak take nieco povolia na stavebnom urade je to podla mna chyba (teda bez suhlasu suseda) ale netvrdim ze sa to nestava
Gabi03
30.06.08,11:52
532/2002 Z.z.
§ 6
Odstupy stavieb
3) Ak rodinné domy vytvárajú medzi sebou voľný priestor, vzdialenosť medzi nimi nesmie byť menšia ako 7 m. Vzdialenosť rodinných domov od spoločných hraníc pozemkov nesmie byť menšia ako 2 m.

podla mna je to vo vyhlaske napisane jasne, musia byt splnene obidva body a postavenim domu 2metre od hranice pozemku okamzite znehodnotite pozemok suseda - nemoze si tam postavit dom aky bude chciet 3,5metra od hranice pozemku (lebo by porusil tento odstavec)
ak take nieco povolia na stavebnom urade je to podla mna chyba (teda bez suhlasu suseda) ale netvrdim ze sa to nestava

Asi nečítaš pozorne, alebo nemáš jasno vo vyhláške. Zadávateľ otázky jasne poukazuje, že susedné pozemky nemajú žiadnu stavbu. Ak dodrží 2m od hranice, neporušuje tým zákon.
Predsa sa môže stať, že sused by o niekoľko rokov chcel postaviť dom, ale z nejakého dôvodu až o 5 m ďalej od hranice pozemku. V tomto prípade zadávateľovi stačí postaviť si 2 m od hranice. Teda ak by v tomto čase ho postavil predsa len o 3,5 ďalej, stratil by 1,5 m vo svoj neprospech!
chandler
30.06.08,12:59
samozrejme ze tam ziadny dom nie je.... ide prave o to ze ak si sused bude chciet postavit za nejaky cas dom, tak uz ho musi postavit az 5 metrov od hranice svojho pozemku (ak bude chciet mat okna tym smerom)
.
kazdy zo susedov si 3,5 metra od hranice moze postavit dom aky chce... ak si jeden postavi dom 2 metre od hranice... tak druhy sused si uz nemoze 3,5metra od hranice postavit dom aky chce... teda su dotknute jeho vlastnicke prava a musi dat suhlas na stavbu susedovho domu.
Gabi03
30.06.08,13:04
samozrejme ze tam ziadny dom nie je.... ide prave o to ze ak si sused bude chciet postavit za nejaky cas dom, tak uz ho musi postavit az 5 metrov od hranice svojho pozemku (ak bude chciet mat okna tym smerom)
.
kazdy zo susedov si 3,5 metra od hranice moze postavit dom aky chce... ak si jeden postavi dom 2 metre od hranice... tak druhy sused si uz nemoze 3,5metra od hranice postavit dom aky chce... teda su dotknute jeho vlastnicke prava a musi dat suhlas na stavbu susedovho domu.

Z vlastnej skúsenosti viem, že tak či tak musí sused súhlasiť so stavbou, aj keď je to viac ako 3,5 m.
Zo skúsenosti blízkeho človeka viem, že ak je medzi domami menej ako 2 m, so súhlasom suseda sa môže postaviť dom, dokonca na tú stranu aj s oknami.

V každom prípade ide o dohodu a následné povolenie od stavebného úradu.
chandler
30.06.08,13:12
ono je to trocha inac.... ak su to 3,5metra od hranice, suhlas je viac menej formalny a aj ked sused nebude suhlasit, moze si vyskakovat kolko chce povolenie dostanes. sused ti predsa nemoze kecat do toho co si stavias na svojom pozemku ak je to podla stavebneho uradu v poriadku.
a ak sa so susedom dohodnete tak si kludne mozete postavit dvojdom na obidvoch pozemkoch so spolocnou stenou na hranici.
Gabi03
30.06.08,14:09
ono je to trocha inac.... ak su to 3,5metra od hranice, suhlas je viac menej formalny a aj ked sused nebude suhlasit, moze si vyskakovat kolko chce povolenie dostanes. sused ti predsa nemoze kecat do toho co si stavias na svojom pozemku ak je to podla stavebneho uradu v poriadku.
a ak sa so susedom dohodnete tak si kludne mozete postavit dvojdom na obidvoch pozemkoch so spolocnou stenou na hranici.

Takže v konečnom dôsledku so mnou súhlasíš! ;)
V tomto prípade, ak v susednom pozemku nie je žiaden dom a je dodržaných 2 m, susedov súhlas je formálny. Je tak? :rolleyes: :D
chandler
30.06.08,14:48
nie, formalny suhlas je iba pri 3,5m a viac. a je uplne jedno ci na tom pozemku je alebo nie je dom.
no nechajme to to tak, snad napise niekto kto s tym ma osobnu skusenost :)
vieroslava
30.06.08,16:19
Keď už sa tu citoval ods.3 § 6 Zák.532/2002 Z.z., je potrebné teda doplniť aj ods. 4:
V stiesnených územných podmienkach možno vzdialenosť medzi rodinnými domami znížiť až na 4 m, ak v žiadnej z protiľahlých častí stien nie sú okná obytných miestností, v týchto prípadoch sa nevyžaduje dodržanie vzdialenosti od spoločných hraníc pozemkov podľa odseku 3.

Z vlastnej skúsenosti viem, že sused stavia 2 m od hranice nášho pozemku bez nášho nejakého špecifického súhlasu. Pravdou je, že sme ani nenamietali ale keby aj, tým, že my ešte nemáme vydané stavebné povolenie, neuspeli by sme.

Zadávateľ otázky jasne napísal, že sa jedná o pozemok, kde na susedných pozemkoch žiadne stavby nestoja, čiže môže ísť na 2 m od hranice pozemku. Ale úplne najlepšiu odpoveď dostane na stavebnom úrade.
chandler
30.06.08,16:32
myslim ze je uplne jedno ci tam stavby su alebo nie su, a ak by ste namietali tak stavebne povolenie nedostane.
.
aj tak je to irelevantne lebo odpoved na jeho otazku je jasna, ak sa so susedmi dohodne tak stavat moze, ak sa nedohodne tak to nepojde tak ako si predstavuje.
Gabi03
01.07.08,05:08
nie, formalny suhlas je iba pri 3,5m a viac. a je uplne jedno ci na tom pozemku je alebo nie je dom.
no nechajme to to tak, snad napise niekto kto s tym ma osobnu skusenost :)

:D Už je to paródia. Čítaš vôbec, čo tu niekto píše. Viď môj príspevok č. 13. ;)
Jajka77
01.07.08,11:42
Ked sa tu bavite o tych 2m.
Sused zbural stary dom a zacal stavat novy. Ani sa nas nespytal ci moze stavat menej ako 2m od hranice pozemku. Na poziadanie ukazat projekt, nahliadnut do neho, nereaguje. Zacne okolo ze to bude tak a tak. Dokonca uz ma v zemi betonove zaklady domu ktore su maxim. 50 cm od hranice!
Ako som tu citala minim je to 2m. Teraz nam prisli papiere aby sme sa vyjadrili k stavebnemu konaniu. Je to strasne blizko. Babka vsak uz nechce mat s nim rozpory a tak sa chcem spytat ci je mozne zakomponovat do vyjadrenia nieco take ze v pripade dajakej skody pripadne ujmy na zdravi bude znasat vsetky nasledky nakolko od nas danu vzdialenost nema schvalenu. A to este nevieme co dalsie,napr.aky bude sklon strechy, oplotenie... , chysta. Ide sa na stavebny urad kde chceme nahliadnut do projektu a mame sa potom pisomne vyjadrit.
KEJKA
01.07.08,12:09
Tiež by som chcela vediet, ako to je, ked starý dom je takmer na hranici pozemku, kedysi sa tak stavalo. Nový by mal byť na tých istých základoch, neviem teda, či to prejde.
Ak by sa starý dom iba rekonštruoval, tak by predsa tie hranice nemohli vadiť.
Jajka77
01.07.08,12:27
A neberie sa to uz ako novostavba? ved stary dom zbural, nerekonstruoval sa, takze by sa mala dodrzat nova Vyhlaska.
KEJKA
01.07.08,12:35
hej, ja som sa iba pripojila. Tiež si myslím, že pri budovaní nového domu sa musia dodržať nové predpisy.
Ja som však naozaj požiadala o vyjadrenie, čo v prípade, ak by sa celý prípad vopred vybavoval ako rekonštrukcia. Vidím v tom anomáliu - porovnávam s prípadom v Tatrách, ked ponechali ba prednú stenu, všetko vybudovali nové, a potom tuším tu prednu stenu zbúrali. Považujem takéto postupy za podvod.
Jajka77
01.07.08,12:39
jasne Kejka, v pohode. Vidis aj tak sa da. Ludia vymyslia hocico.
vieroslava
01.07.08,12:55
Ked sa tu bavite o tych 2m.
Sused zbural stary dom a zacal stavat novy. Ani sa nas nespytal ci moze stavat menej ako 2m od hranice pozemku. Na poziadanie ukazat projekt, nahliadnut do neho, nereaguje. Zacne okolo ze to bude tak a tak. Dokonca uz ma v zemi betonove zaklady domu ktore su maxim. 50 cm od hranice!
Ako som tu citala minim je to 2m. Teraz nam prisli papiere aby sme sa vyjadrili k stavebnemu konaniu. Je to strasne blizko. Babka vsak uz nechce mat s nim rozpory a tak sa chcem spytat ci je mozne zakomponovat do vyjadrenia nieco take ze v pripade dajakej skody pripadne ujmy na zdravi bude znasat vsetky nasledky nakolko od nas danu vzdialenost nema schvalenu. A to este nevieme co dalsie,napr.aky bude sklon strechy, oplotenie... , chysta. Ide sa na stavebny urad kde chceme nahliadnut do projektu a mame sa potom pisomne vyjadrit.

Určite by som namietala, ak ide o novú stavbu, čo sa týka vzdialenosti. Ďalej by som na stavebný úrad oznámila, že ešte nemá vydané stavebné povolenie a už stavia. A búracie povolenie mal vydané?
Do vyjadrenia zakonponovať môžeš hocičo, ale ak to nemá oporu v zákone, stavebný úrad to neuzná.
Uvedomte si, že v zime vám bude padať na pozemok sneh zo susedovej strechy a vy ho budete musiet z vášho dvora odpratávať, ďalej môže Vám tieniť na váš dom. V akej vzdialenosti je váš dom od susedovho?
My sme takto zastavili susedovi stavebné konanie. Tiež chcel postaviť nový dom namiesto starého, ale vyšší o jedno poschodie a tiež na hranici. Dali sme námietky a do dnešného dňa nemá stavebné povolenie. Chvíľu sa na nás hneval, ale dnes sme už opäť kamaráti. Aj sám uznal, že tá stavba by bola nad jeho sily.
Ďalším dôležitým aspektom je aj to, že stavebné práce, ak stavia na hranici, musí robiť aj z vášho pozemku a ak mu bude stavba trvať 10 rokov, tak 10 rokov budete mať vo dvore stavenisko. Rozhodne, ani najlepšiemu kamarátovi by som nedovolila stavať na hranici. lebo aj do budúcna všetky opravy bude musieť robiť z vášho pozemku.
chandler
01.07.08,14:00
Z vlastnej skúsenosti viem, že tak či tak musí sused súhlasiť so stavbou, aj keď je to viac ako 3,5 m.
Zo skúsenosti blízkeho človeka viem, že ak je medzi domami menej ako 2 m, so súhlasom suseda sa môže postaviť dom, dokonca na tú stranu aj s oknami.

V každom prípade ide o dohodu a následné povolenie od stavebného úradu.

z vlastnej skusenosti nevies co by sa stalo ak by nesuhlasil sused so stavbou co je 3.5metra od hranice..... takze tato tvoja skusenost je irelevantna
ja tvrdim, ze ak je to 3.5metra a viac moze sused nesuhlasit kolko chce a nic mu to nepomoze.

niekto ti povedal ze medzi domami je menej ako 2metre a okna ... to je pravda, ale nesuvisi to s temou pretoze susedia sa dohodli.

citam co pises ale nema to suvis s tym ci 2metre alebo 3.5metra... kazdpadne odpoved na otazku je jasna... musi mat suhlas susedov tak je o tom asi zbytocne dalej diskutovat, kym sa nezapoji niekto kto chcel stavat 3metre od susedovho pozemku a sused nesuhlasil - to je osobna skusenost, ktoru som mal na mysli
chandler
01.07.08,14:05
k tej rekonstrukcii:
ak je to v stavebnom povoleni uvedene ako rekonstrukcia, tak to moze postavit na tom istom mieste (oficialne by mal zachovat aspon nejake steny - ale to sa neda dokazat ci naozaj a aj tak sa to da obist)

ale podla tohto robi nove zaklady blizsie, tak mozete byt proti, ale ak sa s nim nechcete hadat tak by vam mal podpisat ze vam bude napr. ten sneh odpratavat... toto sa ale myslim neriesi v stavebnom povoleni
KEJKA
01.07.08,15:37
k tej rekonstrukcii:
ak je to v stavebnom povoleni uvedene ako rekonstrukcia, tak to moze postavit na tom istom mieste (oficialne by mal zachovat aspon nejake steny - ale to sa neda dokazat ci naozaj a aj tak sa to da obist)


hej, ja som túto tému využla aj na získanie informácií, ktoré sú dôležité pre mňa. Tiež mám možnosť stavať na úzkom pozemku, starý dom je na hranici, tak chcem nájsť riešenie, ktoré nebude vyložene podvod, ale zasa nechcem riskovať, že mi susedia budú účinne robiť prieky.
Takže sa rozhodujem medzi rekonštrukciou a novým domom.
vdaka za rady.
Zoltán Kovács
01.07.08,16:06
U nás v dedine je aktuálny prípad. V ochrannom pásme cintorína (ak dobre viem je to 60 m) nie je možné stavať. Tak polku starého domu zburali, a pred ponechanou stavbou sa začalo stavať. Zrejme to majú ako rekonštrukcia.
chandler
01.07.08,20:38
hej, ja som túto tému využla aj na získanie informácií, ktoré sú dôležité pre mňa. Tiež mám možnosť stavať na úzkom pozemku, starý dom je na hranici, tak chcem nájsť riešenie, ktoré nebude vyložene podvod, ale zasa nechcem riskovať, že mi susedia budú účinne robiť prieky.
Takže sa rozhodujem medzi rekonštrukciou a novým domom.
vdaka za rady.

vzdy ak by bol nejaky problem so stavebnym povolenim sa robi rekonstrukcia, alebo sa to vola rekonstrukcia a pristavba... v zasade moze byt rekonstrukcia vsetko kde ostava aspon cast z povodnych murov... ale velmi casto sa to robi tak ze zacnes rekonstrukciu a pri nej bud padne ta jedina stena co mala ostat, alebo statik po zacati prac ju prikaze zburat... vseto je ale v poriadku, pretoze je to stale rekonstrukcia. preto sa robi tolko rekonstrukcii :)
Jajka77
02.07.08,08:13
Určite by som namietala, ak ide o novú stavbu, čo sa týka vzdialenosti. Ďalej by som na stavebný úrad oznámila, že ešte nemá vydané stavebné povolenie a už stavia. A búracie povolenie mal vydané?
Do vyjadrenia zakonponovať môžeš hocičo, ale ak to nemá oporu v zákone, stavebný úrad to neuzná.
Uvedomte si, že v zime vám bude padať na pozemok sneh zo susedovej strechy a vy ho budete musiet z vášho dvora odpratávať, ďalej môže Vám tieniť na váš dom. V akej vzdialenosti je váš dom od susedovho?
My sme takto zastavili susedovi stavebné konanie. Tiež chcel postaviť nový dom namiesto starého, ale vyšší o jedno poschodie a tiež na hranici. Dali sme námietky a do dnešného dňa nemá stavebné povolenie. Chvíľu sa na nás hneval, ale dnes sme už opäť kamaráti. Aj sám uznal, že tá stavba by bola nad jeho sily.
Ďalším dôležitým aspektom je aj to, že stavebné práce, ak stavia na hranici, musí robiť aj z vášho pozemku a ak mu bude stavba trvať 10 rokov, tak 10 rokov budete mať vo dvore stavenisko. Rozhodne, ani najlepšiemu kamarátovi by som nedovolila stavať na hranici. lebo aj do budúcna všetky opravy bude musieť robiť z vášho pozemku.


Buracie prace mal povolene.
A kedze sme ucastnikmi konania, suhlas od nas nema takze z toho vyplyva ze stavia bez staveb. povolenia.
Vzdialenost nasho domu od jeho by bola okolo 2,5 m viac urcite nie.
Spytam sa podotazku. Ked nam prislo 27.6. doporucene aby sme sa vyjdradrili k staveb.konaniu, 7 dnova lehota uplynie 4.7., dovtedy mozeme podat vyjadrenie, je to spravne?
lubix
02.07.08,16:15
Šírka pozemku 13,5 m je dobrá aj pre rodinný dom, ktorý bude mať menej ako 10 metrov šírky. A tiež to môže byť dobrý rodinný dom. Ja by som skôr uvažoval nad domčekom samotným ako špekulovať nad vzdialenosťami od hraníc. Na takej šírke pozemku môže dom s 10 m šírkou pôsobiť ozrutne, ale ak to bude pôdorys "L" to môže vyzeráť ináč. A to už nevravím o prízemnom dome typu bungalov. To je iná kategória domov, ktoré sú vhodné na iné pozemky.
yoyo74
30.08.08,10:32
trochu neskoro, ale nikdy nie je neskoro ...
ak sa v tejto oblasti stavia, mozno uz existuje uzemne rozhodnutie, ktore toto vsetko riesi- myslim sirky domov, osadenie na pozemku, maximalnu zastavanost atd ... potom je to jasne a musi sa dodrzat UR.....
treba ist na stavebny urad, prip. si vyziadat UPI na tuto parcelu a budete mudrejsi a bude zbytocne stavat 10 m sirku lebo dlzku by si mal mozno 5 m nakoniec ...
liduska
30.08.08,10:59
Je vhodný na stavbu domu pozemok šírky 9,20 m ?
yoyo74
30.08.08,11:10
podla mna na stavbu zahradnej chatky mozno, klasicky dom pri dodrzani stavebneho zakona asi nie, pokial tam nie je nahodou radova zastavba domov povolena
skmaros
31.08.08,16:31
moja realna skusenost je ze je mozne stavat na pozemku sirokom 13,5m
Akurat v priebehu 10dni dokoncujem zakladovu dosku.
Mam pozemok 1,5m siroky a 45m dlhy.Stavebne povolenie je schvalene a sirka domu je 7,6m a dlzka 11m
podlahova plocha je 74m2 a zastavana plocha je 84m2.
Typ domu bude Bungalov./3izbový/
Kazu
31.08.08,17:28
moja realna skusenost je ze je mozne stavat na pozemku sirokom 13,5m
Akurat v priebehu 10dni dokoncujem zakladovu dosku.
Mam pozemok 1,5m siroky a 45m dlhy.Stavebne povolenie je schvalene a sirka domu je 7,6m a dlzka 11m
podlahova plocha je 74m2 a zastavana plocha je 84m2.
Typ domu bude Bungalov./3izbový/

Koľkooo? :---:---:---
Zitulda
31.08.08,17:40
moja realna skusenost je ze je mozne stavat na pozemku sirokom 13,5m
Akurat v priebehu 10dni dokoncujem zakladovu dosku.
Mam pozemok 1,5m siroky a 45m dlhy.Stavebne povolenie je schvalene a sirka domu je 7,6m a dlzka 11m
podlahova plocha je 74m2 a zastavana plocha je 84m2.
Typ domu bude Bungalov./3izbový/


Nesekol si sa pri šírke pozemku?!:rolleyes::rolleyes::rolleyes: Asi je širroký 15,00m nie???:D
bylinoz
05.10.12,13:17
Zdravím, vie mi niekto poradiť, koho súhlas potrebujem v podobnej situácii, ak je susedný pozemok v družstevnom vlastníctve (reálne je tam roľa, ktorú každoročne osievajú)? Žeby predsedu? Ďakujem.