petacuckova
30.06.08,07:34
Dobrý deň. Prečítala som si všetky príspevky ohľadom zamestnávania cudzinca, ale väčšina je už podľa môjho názoru neaktálna a mám z toho chaos, preto vás prosím o radu.
Mali by sme zamestnať Albánca do pracovného pomeru. Vraj mu je potrebné rodné číslo, ktoré mu vygeneruje cudzinecká polícia. Pod týmto číslom ho mám prihlásiť do SP aj ZP ? A adresu bydliska mám dať z pasu ? A potom v ostatných veciach postupujem ako u normálneho zamestnanca ?
Ďakujem.
petacuckova
30.06.08,09:40
Prosím Vás o radu...
petacuckova
01.07.08,05:40
Viete mi poradiť ?
irma1
01.07.08,06:19
"Mojej" Ukrajinke vydala cudzinecká polícia povolenie na pobyt, kde bolo uvedené to rodné číslo a aj adresa, na ktorej u nás býva. A inak postupuješ tak, ako si napísala.
Evaman
01.07.08,11:54
Rodné číslo vygeneruje sociálna poisťovňa.On sa musí na cudzineckej polícii prihlásiť sám, musí tu mať zabezpečené ubytovanie - prechodný pobyt a na základe jeho žiadosti dostane povolenie k pobytu. Ty potom s týmto potvrdením pôjdeš na sociálnu poisťovňu kde mu vygenerujú to náhr. rodné číslo a riadne ho aj prihlásiš ako zamestnanca. Potom pôjdeš do zdravotnej poisťovni a prihlásiš ho aj tam.
petacuckova
02.07.08,05:05
Sociálna poisťovňa asi nevygeneruje rodné číslo, ale cudzinecká polícia, tak mi to povedali na sociálnej poisťovni.
Evaman
02.07.08,06:00
Sociálna poisťovňa asi nevygeneruje rodné číslo, ale cudzinecká polícia, tak mi to povedali na sociálnej poisťovni.

No aj mne to povedala pani pracovníčka na socke... :eek: ..ale ja ked som to pred casom zistovala,tak to bolo "iba telefonicky"...
jaja8008
24.07.08,12:12
ahojte
urcite socialka takymto osobam nevygeneruvava rodne cisla. kedysi to bolo v Banskej Bystrici nieco ako register rodnych cisiel alebo nieco take, a oni poslali rodne cislo.
teraz ho cudzinec dostane spolu s povolenim na pobyt uz uvedene od policie.
ale samozrejme co sa tyka zamestnania, tak musi mat v prvom rade povolenie na zamestnanie alebo informacnu kartu. teda pokial sa jedna tzv. tretie krajiny.
Stefan2005
24.07.08,13:47
Normal 0 21 false false false SK X-NONE X-NONE [I]Akékoľvek otázky v prípade, že niekto má záujem zamestnať- zamestnávať cudzinca alebo občana EÚ/EHP treba adresovať Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

Kvalitnú prvotnú informáciu záujmca nájde na stránkach EURES-u:

http://www.eures.sk/zamestnavanie-obcanov-eu-ehp-a-cudzincov-na-slovensku-94-1.html
jaja8008
25.07.08,06:40
co sa tyka tej stranky Eures, schvalne som si ju pozrela, kedze v tejto oblasti tiez pracujem / mam osem zamestnancov cudzincov plus vsetci tu maju deti a zeny, takze dokopy do dvasdsat a neustale riesim nieco.

tento odkaz na eures sa mi zda neaktualny a nic konkretne tam nie je.
ale suhlasim ze na urade prace urcite podaju aktualne a presne informacie.
avsak, stretla som sa i s tym, ze na jednom urade prace tvrdili ze pre cudzinca tretej krajiny s uznanym trvalym pobytom netreba povolenie ale informacnu kartu. a zaroven v tom istom case na inom urade prace tvrdia ze informacna karta je iba vylozene pre obcanov EU a nie tretie krajiny a i pocas trvaleho pobytu musi mat stale povolenie na pobyt.
tak v jednej pobocke mame informacne karty a v inej mame povolenia na pobyt kedze kazdy urad si stoji za svojim a ide podla svojho.
:)
Stefan2005
25.07.08,13:46
No viac sa dá nájsť aj na samotnej Porade.sk
Viď napríklad: http://www.porada.sk/t33987-cudzinec-ako-zamestnanec.html