Micuke
30.06.08,08:23
Viete niekto poradiť ekologický spôsob ničenia mandelíniek - okrem ručného zbierania, ktoré samozrejme praktizujem tiež.
hetty
30.06.08,07:47
striekanie slanou vodou - pozor nie veľa soly, lebo ti spáli zemiaky
lakon
30.06.08,08:08
Nemaju radi paradajkovu vnat ci uz vo forme vyluhu a zalievky, alebo nasi sadia paradajky priamo medzi zemiaky, ale to je policko 5x5m.
MarcelkaT
30.06.08,08:14
U nás mandelínky obľúbujú aj zemiaky, aj paradajky, aj paradajkovú vňať - skrátka všetko. Moja mama čím viac zberala tým ich bolo viac. Rozhodli sa pre chemický postrek, a teraz je pokoj.Aby som to neuriekla tak klop, klop, klop.....
vrabcek1
30.06.08,11:56
ked sme ešte pestovali zemiaky, môj manžel mandelinky zbieral, a každej do papuľky nasypal otrovu. :))
Micuke
30.06.08,13:37
-takže preto už dnes zemiaky nepestujete, že?
beba13
30.06.08,15:31
U nás mandelinky obžierajú aj paradajkovú vňať a zožrali mi aj okrasný tabak, tak treba ich len zlikvidovať chemicky.
Antea
30.06.08,15:59
Nemaju radi paradajkovu vnat ci uz vo forme vyluhu a zalievky, alebo nasi sadia paradajky priamo medzi zemiaky, ale to je policko 5x5m.
Vôbec nesúhlasím, keď nie sú zemiaky presťahujú sa na rajčiny.Mandelínky obľubujú všetky ľuľkovité rastliny.
wagner
30.06.08,16:10
U mňa tiež chodili aj na rajčiakovú vňať, ale už nechodia,ani na zemiaky. Kamarátka - záhradkárka mi každý rok zabezpečí moridlo na zemiaky, ktoré účinkuje proti koreňomoru ľuľkovému, chrastavitosti zemiakov,drôtovcom, prenášačom viróz a pásavke zemiakovej. V zarobenom roztoku zemiaky pomáčam a neviem čo je to mandelinka zemiaková. Používam to už tretí rok a vlani som ich u mňa videla asi päť, tento rok ani jednu. Účinkuje to. Doporučujem zabezpečiť si to. Problém je, že to predávajú len vo veľkom - 10 l balení, a preto si ten 1/2 dl zabezpečujem cez kamarátku. Ich organizácia si objedná vedľké balenie a potom to pre členov rozdelí podľa ich požiadavky. Ten 1/2 dl stojí okolo 150 Sk, ale keď by som si prerátala náklady na postreky a prácu s tým, tak som ešte zisková. Zbierať ich? No neviem čo by na to povedala moja chrbtica.:mad: Tak že to riešim týmto spôsobom.:)
Micuke
01.07.08,05:03
Moridlo by bolo fajn, len ho zohnať. Ale to je už pre mňa teraz pasé - asi kúpim nejakú tú chémiu.:D
lakon
01.07.08,05:07
Vôbec nesúhlasím, keď nie sú zemiaky presťahujú sa na rajčiny.Mandelínky obľubujú všetky ľuľkovité rastliny.

Neviem ale u nas to zebera listy ktore otec vystikuje z paradajok moci v sudoch a kym zahradkari okolo maju problem s ich zbieranim u nassa objavia 2-3.
Vcera som ale cital v Zahradkarovi 7/2008 o postrekoch z byliniek a tam odporucali liehovy vyluh bazalky.
legolas
03.07.08,11:44
Moridlo by bolo fajn, len ho zohnať. Ale to je už pre mňa teraz pasé - asi kúpim nejakú tú chémiu.:D


Nooo, konečne si na to prišiel aj sam.:D
Ludmila Pavelova
11.07.08,20:44
Aj ja skusam vsetky dostupne rady.....ale moja mama bola v cakarni u lekara ucastnickou rozhovoru dvoch gazdov,..... ze dobrou,ekologickou a lacnou pomockou na mando(e)linky, je zemiaky posypat klasickym popolom.(Je dobre ked mate doma svoju piecku)Vraj sa ho napapaju viac ako dost a je po nich.Ja som to vyskusala..... no neni to az na 100% tak,ale na 99% urcite to pomohlo.A hlavne to neni chemia,ktoru strasne nerada na zahrade pouzivam. Sused uskutocnil aj postrek,a ked vidim namiesto peknych zelenych listkoch len zelene obzrate stebielka... je mi nanic... ale pohlad na moju zahradku ma potesí. A tak aj v lete kurime obcas do kachlovej pece,aby som nazberala aspon kolko-tolko popola a posypujem,,popolujem,, a tesim sa z peknych zemiackov.
Micuke
15.07.08,15:59
Zaujímavé-to som ešte nepočula, ďakujem za radu - vyskúšam na budúci rok. Tentokrát som to však nevydržala (lebo žrali navidimoči rýclosťou blesku) a postriekala chémiou - no a tie mrchy zmizli!
Darina1234
15.07.08,16:06
Aj mi je smiešne, ked počujem moju 80 ročnu mamu ako povie, že idee do záhrady oberat mandolinky. Ona ich oberie a dá do flaše s octom, flašu uzavrie a že vraj je po nich.
Magduš
17.07.08,07:25
U mňa tiež chodili aj na rajčiakovú vňať, ale už nechodia,ani na zemiaky. Kamarátka - záhradkárka mi každý rok zabezpečí moridlo na zemiaky, ktoré účinkuje proti koreňomoru ľuľkovému, chrastavitosti zemiakov,drôtovcom, prenášačom viróz a pásavke zemiakovej. V zarobenom roztoku zemiaky pomáčam a neviem čo je to mandelinka zemiaková. Používam to už tretí rok a vlani som ich u mňa videla asi päť, tento rok ani jednu. Účinkuje to. Doporučujem zabezpečiť si to. Problém je, že to predávajú len vo veľkom - 10 l balení, a preto si ten 1/2 dl zabezpečujem cez kamarátku. Ich organizácia si objedná vedľké balenie a potom to pre členov rozdelí podľa ich požiadavky. Ten 1/2 dl stojí okolo 150 Sk, ale keď by som si prerátala náklady na postreky a prácu s tým, tak som ešte zisková. Zbierať ich? No neviem čo by na to povedala moja chrbtica.:mad: Tak že to riešim týmto spôsobom.:)
Ahoj, mohla by si napísať názov alebo aspoň kde sa dá uvedené moridlo kúpiť? Ďakujem
wagner
17.07.08,16:25
Moridlo sa volá"Prestige 290 FS" Neviem kde to dostať kúpiť, lebo podľa informácií mojej kamarátky, oni (teda združenie záhradkárov) to objednávajú vo veľkom balení a potom si to prelejú do malých flašiek. Každý si v januári povie, koľko moridla potrebuje a toľko si ho objednajú. Kamarátka ma vždy informuje, že mi objednala moridlo. Začiatkom marca mi ho doručí. Takže mám po starosti.:D
Magduš
21.07.08,09:58
ďakujem, skúsim sa poinformovať v okolí NZ či niekto objednáva
zamecnikv
30.07.08,10:02
slana voda vzdy zaberie
simurkovci
05.06.14,15:57
pozdravujem,,ako často to treba aplikovať?
alchstuip
18.06.14,11:38
Skusali ste otriasanie? Funguje na larvy, ale treba aplikovat tak 3x denne niekolko dni za sebou. Prebehnut porast niecim, co postriasa larvy ale zaroven nepolame vnat. Takto sa larvy opakovanim strasenim a lezenim na rastlinu vysilia a uhynu. Pozor, nesmie sa prestavat, lebo po kazdom vynechanom striasani sa rychlo zotavia a budu este silnejsie. Takze bud pravidelene, alebo vobec, lebo nakoniec mozu zozrat aj vas, ked ich moc vytrenujete. :D