vierkat
18.04.05,07:20
Čaute Poraďáci...
V piatok som podávala daňové priznanie DPH a dnes som zistila, že jeden doklad (PPD) som mala opačne zaúčtovaný, čo sa týka DPH-čky, čiže som ju mala na strane MD a nie na strane D. Ale keď som si to opravila, vôbec mi to neovplyvnilo celkovú DPH, vôbec nič sa nezmenilo. Skúsila som preto v nejakom doklade zmeniť sumu DPH, ale aj tak sa nič nezmenilo. Teraz som na pochybách, či tá DPH-čka je vôbec dobre vypočítaná. Poradí niekto? Ďakujem...
Zuzana210
18.04.05,05:28
V MRP DOS je to tak, že do priznania ide DPH nie z účtovníctva ale z Knihy daňových dokladov (myslím že tak sa to volá). Takže oprava sumy na účte 343 ti priznanie k DPH vôbec neovplyvní.
vierkat
18.04.05,05:35
Lenže ja nerobím v DOS-e ale vo Windowse.
Zita5
18.04.05,05:40
Vierkat , v určite v každom SW je DPH naprogramovaná rovnako to znamená :

Zdaniteľné obchody - SW zaúčtuje už pri vystavení faktúry - zdaniteľný obchod - automaticky / pokiaľ to máš správne nastavené/ . Neúčtuje DPH pri úhrade fa na základe PPD . TO je omyl .

Odpočitateľná daň - SW zaúčtuje pri zápise do záväzkov / došlá fa / automaticky , pokiaľ máš paragón a účtuješ ho cez pokladňu tak DPH Ti zaúčtuje na základe tvojho účtovného zápisu cez pokladnu .

Takto približne by to mal akýkoľvek SW realizovať .
vierkat
18.04.05,07:11
Aj tak neviem, ako to spraviť tak, aby sa mi to zmenilo aj vo výpočte DPH. Vie niekto pomôcť? Ďakujem...
Zita5
18.04.05,07:16
Aj tak neviem, ako to spraviť tak, aby sa mi to zmenilo aj vo výpočte DPH. Vie niekto pomôcť? Ďakujem...Počkaj ešte na ďalšiu pomoc , ale já tomu potom nerozumiem čo píšeš , veď aj v predchádzajúcej odpovedi Ti napísala , že PPD Ti DPH neovplyvní . Čo si pod tým PPD účtovala - prijatie úhrady pohľadávky ???
Luna
18.04.05,07:18
Robíš PÚ? V čom si opravovala DPH,aj v odoslaných fa aj v hlavne knihe?
vierkat
18.04.05,09:24
Robíš PÚ? V čom si opravovala DPH,aj v odoslaných fa aj v hlavne knihe?
Áno robím v PÚ. Nejedná sa o doklad uhrádzajúci faktúru, ide o doklad o vykonanej službe, ktorá bola v hotovosti vyplatená. Je tam rozpísaná aj DPH.

Doklad som opravovala v účtovnom denníku, pokladničnú knihu nepoužívam.
Marika x
18.04.05,09:47
Ja účtujem všetky doklady v knihe daňových dokladov a program sa ma spýta sám, či to treba zaúčtovať aj do účtovného denníka. Teda potom, keď idem robiť priznanie DPH, robím ho cez knihu daň dokladov-priznanie DPH. Pre kontrolu si pozriem ale ešte výstupy- účty 34319.. vstup a 343..výstup a musí mi to spolu sedieť. Teda obe knihy.
Prekontroluj si to a možno zistíš, že si to v knihe daň.dokladov mala dobre, len si to zle zaúčtovala.
vierkat
18.04.05,10:05
Ja účtujem všetky doklady v knihe daňových dokladov a program sa ma spýta sám, či to treba zaúčtovať aj do účtovného denníka. Teda potom, keď idem robiť priznanie DPH, robím ho cez knihu daň dokladov-priznanie DPH. Pre kontrolu si pozriem ale ešte výstupy- účty 34319.. vstup a 343..výstup a musí mi to spolu sedieť. Teda obe knihy.
Prekontroluj si to a možno zistíš, že si to v knihe daň.dokladov mala dobre, len si to zle zaúčtovala.
Lenže ty asi robíš v DOS-e, lebo ja žiadnu knihu daňových dokladov nemám, účtujem priamo do účtovného denníka.
Zaúčtované som to mala zle, zistila som to cez "výstupy - hlavná kniha analytickej evidencie".
Luna
18.04.05,10:45
VierkaT už to máš teda OK?
Určite si mala zlý typ DPH však.Lebo inde si podľa mňa nemala mať kde chybu.Pri odpočte musíš dávať typ DPH 40 a pri povinnosti typ DPH 10.
vierkat
18.04.05,10:57
Nie nemám to dobre a dosť ma to štve, lebo nemám ani páru, ako to opraviť. Typ DPH mám dobrý - 10. Tak ja už neviem...
Luna
18.04.05,11:47
1,Daj si výstupy zoznam DPH dokladov typ DPH 10.Je to tvoja DPH na výstupe?
2,Pozri sa keď si to dávala do hlavnej knihy na dátum.Kontroluj aj v hornej aj dolnej časti.
3.Skontroluj v hornej časti okienko ,kde máš základ dane a DPH.

Skús poriadne ešte raz všetko skontrolovať.Teraz už odchádzam,ale zajtra ak sa Ti to nebude dať opraviť ,potom Ti dám kontakt na mňa a zatelefonujeme si ,alebo mi mailom pošleš zostavu kuknem sa Ti nato OK?
Magduš
18.04.05,11:53
Skús pozrieť v účtovnom denníku - oprava aké máš DPH /základ, bez základu,oslobodené/ či náhodou tam nedošlo k omylu a ešte jedno,
dátum pri oprave dokladu aký si dala
ondrejvla
18.04.05,16:59
Ja síce účtujem v MRP DOS, ale zákon o DPH je všade rovnaký, bez rozdielu SW. Skontroluj si účet DPH/ anal. pre vstup aj výstup, a priznanie, resp. doklady k DP DPH a potom priznanie. Neexistuje, aby si tam nemala rozdiely, keď si to mala nesprávne zaúčtované! A patrilo to vôbec do roku 2004, nebola to už faktúra so zdaniteľným plnením pre rok 2005, lebo aj to sa stáva, že ti službu dodali v 12/2004, ale fa je nilen vystavená 15.1.2005, ale ja dátum dodania služby ti dajú 15.1.2005, mala som taký prípad, proste to nechceli mať v roku 2004.
Takže na účte 343/anal.pre vstup musíš mať aj na daň.dokladoch pre vstup a nie opačne, možno sa ti len zdá, že si to urobila nesprávne, pozri sa na to ešte raz, a skús si dať iné okuliare, mne to niekedy pomáha.
Vlasta
lenkak
18.04.05,17:04
vierkat:
máš všetko OK, len malé vysvetlenie k tvojmu problémiku:
Robila si úhradu Vyšlej faktúry alebo si účtovala tržbu???
Lebo MRP Ti berie DPH z Vyšlých faktúr keď ich zadávaš do knihy faktúr, nie keď ich účtuješ do denníka. Ak to bola len úhrada, alebo účtovanie faktúry nič sa Ti nezmení, takto Ti berie DPH z faktúr,
ale ani pri tržbe - PPD nič sa nestalo, lebo správne si zadala hodnotu, keď si zapisuješ hodnotu tržby bez DPH a sám MRP Ti vypočíta DPH aj potom aj cenu spolu: (tie dve okienka pri sebe 19% Základ DPH a pod ním máš okienka dve pod sebou Oslobodené/mimo DPH). Pokiaľ máš toto správne zapísané idú Ti tieto údaje z týcho okienok do DPH - pri tržbách.
Dúfam, že si to ako tak pochopila.
vierkat
19.04.05,05:31
Takže som sa na to skúsila pozrieť ešte raz "inými okuliarmi"...
PPD - jedná sa o tržbu - bol zaúčtovaný takto:602,343/211 - typ DPH 10.
Keď som zistila, že účtovanie je zlé, opravila som to na 211/602,343 - typ DPH 10.
Znamená to, že to účtovanie mi nevplýva na výpočet DPH, pokiaľ som účtovný prípad mala označený typom DPH 10 a tým pádom to mám vlastne dobre?
Dúfam, že áno, lebo som skúsila ešte zmeniť typ DPH z 10 na 40, a potom sa mi to už objavilo ako daň na vstupe, aj keď tam bolo opačné účtovanie...
lenkak
19.04.05,05:53
Máš to OK. pochopila si to. Následná ukážka.
vierkat
19.04.05,06:32
Tak som už spokojná. Ďakujem všetkým, aj Lune za možnosť skontaktovania sa s ňou. Je to super, keď sú ľudia, ktorí sú ochotní pomôcť...
Luna
19.04.05,07:09
Preto sme tu ako prvá pomoc- pohotovosť!!!!