A.B.
30.06.08,10:20
Ahojte,

máme v majetku stroj - úplne odpísaný. Odpredali sme ho leasingovej spoločnosti, s ktorou sme uzavreli spätne leasingovú zmluvu. Moje otázky:
1. mám tento stroj vyradiť a znova zaradiť?
2. mám tento stroj znova odpisovať???
3. ako to budem účtovať?

Ďakujem ;)
betka
30.06.08,09:46
Priznám sa, že tomuto nerozumiem, máte stroj, kt. ste už obstarali v minulosti. Stroj bol na karte a už ste ho i odpísali.
Teraz chcete robiť spatný leasing stroja, kt. ste odpísali. K čomu je to dobré? Chcete len tak platiť úroky? Veď stroj je už Váš, už nie je cudzím zdrojom, máte ho ako vlastný zdroj krytia majetku. Týto spôsobom chcete získať zrejme nejake disponibilné PP. Nezabúdajte, že leasingová forma j omnoho drahšia ako získanie úveru, či už dlodobého, resp. krátkodobého......

Učtovanie spatný leasing.
http://www.porada.sk/t55586-predaj-ojazdeneho-vozidla.html?highlight=spatn%FD+leasing
A.B.
30.06.08,11:10
To nebol môj nápad takto to riešiť.... ja to mám len naúčtovať... a potrebujem vediet odpovede na moje 3 otázky..
andrej_rv
30.06.08,18:20
Ahojte, máme v majetku stroj - úplne odpísaný. Odpredali sme ho leasingovej spoločnosti, s ktorou sme uzavreli spätne leasingovú zmluvu. Moje otázky: 1. mám tento stroj vyradiť a znova zaradiť?Áno.

2. mám tento stroj znova odpisovať???Áno.

3. ako to budem účtovať?1. vyradenie stroja v súvislosti s odpredajom: 022/082

2. odpredaj plne odpísaného stroja lízingovej spoločnosti:
predajná cena: 315/384
DPH: 315/343
(v náväznosti na znenie § 30a ods.14 Postupov PÚ:
"výnos z predaja majetku, ktorý predávajúci súčasne nadobúda zmluvou o finančnom prenájme, sa v účtovníctve predávajúceho časovo rozlišuje počas dohodnutej doby finančného prenájmu v sume, ktorá je znížená o účtovnú hodnotu tohto majetku, ak sa pri jeho predaji dosiahol zisk"
sa pri úplne odpísanom majetku na 641 neúčtuje nič, celý výnos ide na 384)

3a. obstaranie stroja - (istina+odkupná cena) podľa LZ: 042/474
3b. náklady súvisiace s obstaraním (poplatok za LZ): 042/474 (325, 321 ak nie je súčasťou splátky)
3c. zaradenie stroja 022/042

4. Úhrada kúpnej ceny od LS: 2xx/315

Mesačné účtovanie v priebehu leasingu:
5a. v deň splatnosti lízingovej splátky – leasingový úrok: 562/474
- DPH: 343/474
5b. úhrada splátky: 474/2xx
5c. účtovný odpis: 551/082
5d. rozpúštanie časového rozlíšenia výnosu z predaja: 384/648

Na účtovanie predpisu splátok sa v náväznosti na možnosti resp. požiadavky použitého softu používa aj účtovanie cez niektorý účet krátkodobých záväzkov (325,321,379) - postup je na porade uvádzaný takmer každej téme o účtovaní finančného prenájmu.
A.B.
01.07.08,06:32
Veľmi pekne ďakujem...ešte že vás mám....
hemaja
17.03.09,18:17
5.4.2008 sme zaplatili poslednú leasingovú splátku auta. Zaúčtovali sme ešte 3 mesačné odpisy, a tým bolo úplne odpísané. Zostatková cena = 0. V októbri 2008 sme ho predali na faktúru leasingovke na spätný leasing za 900tis na 36 mes. Príjem nebudem účtovať na 641, ale na 384. Moje otázky - mesačne budem rozpúšťať sumu vo výške 1/36 z 900tis. za každý mesiac? Bude to takto správne? A ďalej riešim odpis, môžem to isté auto znovu odpisovať 36 mes. akoby to bolo úplne nové auto? Ďakujem.
hemaja
22.03.09,16:08
Veľmi prosím o radu. Ďakujem. hemaja
liba2
22.03.09,17:31
Veľmi prosím o radu. Ďakujem. hemaja
V príspevku č. 4 nad tvojim zadaním máš krásne rozpísaný postup - len to nie je o aute ale o stroji, tam nájdeš pre svoj prípad riešenie. :)
DAJANKA 1
31.08.11,08:55
máme v majetku stroj - úplne odpísaný. Odpredali sme ho leasingovej spoločnosti, s ktorou sme uzavreli spätne leasingovú zmluvu. Moje otázky:
1. mám tento stroj vyradiť a znova zaradiť?
2. mám tento stroj znova odpisovať???
3. ako to budem účtovať?

Chcela by som poradit, ci treba uctovat inac, ak ten stroj nie je zaradeny v majetku, bol kupeny na dalsi predaj (tovar na sklade)
Dakujem
KEJKA
31.08.11,19:53
tak neviem, čo riešiš - nákup DM, tovar, predaj DM?
čo cituješ a čo je tvoja otázka?
DAJANKA 1
02.09.11,07:59
Prepáč, skúsim zrozumiteľnešie.
Majiteľ chce na spätný leasing odpredať stroj, ktorý nie je zaradený v majetku firmy, bol obstaraný na ďalší predaj- tovar.
Mne ide hlavne o to, či možem po odpredaji leasingovej spoločnosti tento stroj zaradiť do majetku a odpisovať.
Tamila
02.09.11,08:33
Podľa môjho názoru zaúčtuješ predaj stroja ako predaj tovaru.
Spätný leasing berieš ako normálnu leasingovú zmluvu a účtuješ ako iný bežný leasing, teda zaradíš do majetku a účtuješ aj odpisy.
DAJANKA 1
02.09.11,09:14
Aj v prípade, že ten stroj vlastne nevyužívame, neslúži na dosahovanie načich príjmov
Zita5
02.09.11,09:18
Aj v prípade, že ten stroj vlastnenevyužívame, neslúži na dosahovanie načich príjmov

K čomu je teda ten stroj ?
DAJANKA 1
02.09.11,09:42
Je určený na predaj.
KEJKA
02.09.11,09:44
Prepáč, skúsim zrozumiteľnešie.
Majiteľ chce na spätný leasing odpredať stroj, ktorý nie je zaradený v majetku firmy, bol obstaraný na ďalší predaj- tovar.
Mne ide hlavne o to, či možem po odpredaji leasingovej spoločnosti tento stroj zaradiť do majetku a odpisovať.
takže LZ predáš stroj, ktorý máš na sklade
a od LZ ho kúpiš ako predmet LZ a budeš splácať.
tak ako je príspevok od Tamily:

Podľa môjho názoru zaúčtuješ predaj stroja ako predaj tovaru.
Spätný leasing berieš ako normálnu leasingovú zmluvu a účtuješ ako iný bežný leasing, teda zaradíš do majetku a účtuješ aj odpisy.
Predpokladom odpisovania pre daňové účely je, že bude zaradený do používania a teda budeš dosahovať príjmy.
Ak je to len forma, ako získať peniaze, tak nech ho predá a už naspäť nekupuje, ved ho podľa tvojich info vôbec nepotrebuje.
KEJKA
02.09.11,09:45
Je určený na predaj.
je určený na predaj, tak ho teda predaj.:D
zrejme nie LZ spoločnosti, alebo ak jej, tak ona nech ho lízuje voči inému odberateľovi.
to je čo za špekulácia?
Bud máš tovar na predaj alebo máš majetok, ktorý potrebuješ k podnikaniu.
DAJANKA 1
02.09.11,09:53
Je to tovar určený na predaj- radi by sme predali a bolo by po probléme, zatiaľ sa nedarí. Spätný leasing chce majiteľ využiť z dôvodu získania hotovosti.
KEJKA
02.09.11,10:05
no nebudeš si môcť uplatniť odpisy. Budeš splácať a si všetko nedaňové. ved ten stroj nevyužiješ skôr, kým ho nepredáš.
Iba sa ti to predraží o úroky.
Nech skúsi cez banku vybaviť úver, alebo zvýšiť kontokorent a ten stroj nech ponúkne ako zábezpeku. ked sa ho podarí predať, prednostne z tržby za predaj vyrovná dlh voči banke.
DAJANKA 1
02.09.11,10:44
Dakujem, potvrdili ste moj predpoklad. Sef stale tvrdi, ze v leasingovke mu povedali, ze vsetko je OK, ze vsetci to tak robia,...
Ved viete, uctovnicka je posledna, ktorej nazor zavazi.
Zita5
02.09.11,11:14
Dakujem, potvrdili ste moj predpoklad. Sef stale tvrdi, ze v leasingovke mu povedali, ze vsetko je OK, ze vsetci to tak robia,...
Ved viete, uctovnicka je posledna, ktorej nazor zavazi.

Všetci ? Ale možno lízingovka nevie, že on zmýšľa o tovare a nie o stroji , na ktorom bude pracovať jeho firma a budú dosahovať príjem .
Ak potrebuje hotovosť , nech si vybaví preklenovací úver.
DAJANKA 1
02.09.11,11:19
Áno, je to možné, že to nedostatočne vysvetlil, prípadne im unikol rozdiel medzi majetkom a tovarom.
Hlavne, že ste mi potvrdili moju úvahu, lebo niekedy už nevládzem argumentovať.
Pekný deň Vám všetkým.
anetkabaletka
22.06.12,10:57
Ahojte,
Auto sme riadne doleasovali a teraz ho chceme predať späť Leas.spol., ktorá nám naň poskytne tentokrát úver.
Mám aj v tomto prípade účtovať cez 384?
anetkabaletka
26.06.12,10:35
Ahojte,
Auto sme riadne doleasovali a teraz ho chceme predať späť Leas.spol., ktorá nám naň poskytne tentokrát úver.
Mám aj v tomto prípade účtovať cez 384?

§30 ods.14 postupov účtovania rieši výnos z predaja majetku, ktorý predávajúci súčasne nadobúda zmluvou o finančnom prenájme.
Ja mám zaúčtovať výnos z predaja majetku, ktorý následne nadobudnem späť, ale na úver. Čiže nemusím účtovať ten výnos cez 384?
anetkabaletka
27.06.12,08:22
Prosím Vás, potvrdíte alebo vyvrátite mi niekto moju úvahu?
Ďakujem.[
QUOTE=anetkabaletka;2092524]§30 ods.14 postupov účtovania rieši výnos z predaja majetku, ktorý predávajúci súčasne nadobúda zmluvou o finančnom prenájme.
Ja mám zaúčtovať výnos z predaja majetku, ktorý následne nadobudnem späť, ale na úver. Čiže nemusím účtovať ten výnos cez 384?[/QUOTE]