Jaruš
18.04.05,09:23
Ahojte všetci, prosím Vás o pomoc. Už to tu nejakú tú hodinu lúskam, ale nedopátrala som sa k presnej odpovedi.

a) V našej malej firmičke, kde som už nejaký ten rok, v živote nikto nemal PN. Takže o tom, ako vyzerá celý ten "Papierkram" okolo toho, nemám ani bledomodrý šajn. No a v nedeľu mi kolega oznámil, že je v nemocnici. Takže vás pekne prosím o radu, aký je postup, t. j. kto, ako, kedy a komu oznamuje, že je PN, ktorý diel PN treba kam zaslať, doniesť, ohlásiť, kto PN vydá, keď je v nemocnici atď. Výpočtom PN sa teraz netrápim, to urobí "snáď" program. Najskôr musím vyriešiť problém s ohlasovaním.
b) Je určite jednoduchšie, aby si na ten čas, čo bude PN vzal dovolenku. Výhodnejšie je to pre neho - z finančného hľadiska a z hľadiska tých papierov, menej pracnejšie pre mňa, firma s tým súhlasí, dovolenku má ešte z minulého roka. Aký je váš názor? Nie je nemocnia povinná, to niekde hlásiť aj bez jeho vedomia? (nechcem, aby došlo k duplicite - dovolenka - PN).

Budem vám vďačná za ozaj skorú odpoveď a želám pekný deň.
ZuzanaP
18.04.05,09:48
Milá Jaruš!!!

Firma platí prvých 10 dní PN (kalendárnych), prvé 3 dni 25% z denného vymeriavacieho základu a ďalších 7 dní 55% z denného vymeriavacieho základu. Mal by ti doniesť, teda niekto za neho diel PN II., IIa - tento je pre teba. Ak bude trvať dlhšie ako 10 dní odošleš II. diel na Soc. poisťovňu, kde potvrdíš nárok na nemocenské, ktoré vzniklo u Vás vo firme a na jednom peknom tlačive zo Soc. poisťovne mu vyplníš vymeriavacie základy za rozhodujúce obdobie, kedy u vás pracoval. Aké má byť presne to rozhodujúce obdobie ti poradia aj na soc. poisťovni, keď im povieš od kedy je u vás zamestnaný. Potom je to už starosť Soc. poisťovne.

Dúfam, že som ti aspoň trochu pomohla.
Bionda
18.04.05,10:05
Ak máš možnosť zožeň si múdru knižku DANE-ÚČTOVNÍCTVO vzory a prípady 2/2004 a tam nájdeš všetky dôležité info aj to ako ktoré potvrdenia na živo vyzerajú a nemôžeš sa pomýliť , inak súhlas so ZuzanouP.
Jaruš
18.04.05,14:11
Ďakujem pekne za info, skúsim niekde popátrať aj po tej knižke.
Mirka D
19.05.05,15:57
K tej pracovnej neschopnosti od A-Z:
mám 2 rôzne Potvrdenia o dočasnej PN na 1 zamestnanca, ktoré na seba nadväzujú, spolu 6dní (3+3).
Celých 6 dní platím 25% DVZ? Alebo môžem dať na 3 dni 55%? Diagnóza tá istá.
anto
19.05.05,16:27
Každú PN posudzuješ ako novú t.j. prvé tri dni 25 % vymeriavacieho základu.
vladan
19.05.05,16:30
K tej pracovnej neschopnosti od A-Z:
mám 2 rôzne Potvrdenia o dočasnej PN na 1 zamestnanca, ktoré na seba nadväzujú, spolu 6dní (3+3).
Celých 6 dní platím 25% DVZ? Alebo môžem dať na 3 dni 55%? Diagnóza tá istá.
máš 2x PN, t.j. 2x ukončenie a 2x začiatok? ... tak sú to dve samostatné PN ... aj keď nechápem prečo je to tak :eek:
Jana Motyčková
19.05.05,20:11
No, už od asi takej 7.PN zamestnávateľ určite neušetrí.
ondrejvla
19.05.05,20:50
Každú PN posudzuješ ako novú t.j. prvé tri dni 25 % vymeriavacieho základu.
Anton, ten je krásny! Pošli mi ho, ja si to neviem stiahnuť! Prosím!!!
Slavka
20.05.05,04:38
Tlačivo si nájdeš aj na internete a môžeš doňho aj písať, veľká pomoc.
Mirka D
20.05.05,05:55
Ďakujem vám všetkým za odpovede. Neviem prečo to má zamestnanec tak rozdelené, predpokladám, že vystavili ukončenie prvej PN v piatok s pondelkovým dátumom. Cez víkend zhoršenie stavu, tak vystavili ďalšiu PN...
Mirkaska
27.09.05,09:44
Čo má robiť zamestnávateľ s oddielom IV. Potvrdenia o dočasnej PN v prípade, ak trvala do 10 dní? Podľa môjho názoru to nemám zasielať do SP (keďže som nezasielala ani odd. II), ale chcem si to potvrdiť.

Ďakujem
Prajem dobrú chuť k obedu.
lenkak
27.09.05,09:48
Odlož si ho k ostatným dielom.
stdr
07.10.05,11:18
Zamestnanec u nás skončil pracovný pomer 5.10.2005. Dnes poslal potvrdenie o dočasnej PN od 6.10.2005 - čiže v ochrannej lehote, kde uviedol ako zamestnávateľa našu firmu. Podľa toho čo som sa dočítala, je to teraz len medzi ním a sociálnou poisťovňou v mieste jeho bydliska.
Keď už je PN-ka u nás, mám ju zaslať na jeho sociálku aj s "Potvrdením zamestnávateľa" ? Nemusí PN-ku dať lekárovi prerobiť, keďže už nie je našim zamestnancom?
blondy
07.10.05,12:33
sorry za súhlas, chcela som odpovedať - no to je už tým piatkom poobede.

Aj ja som mala podobný prípad, nemusíš dať prerábať PN, ak ju všade (na zadných stranách) popodpisoval, tak ju spolu s potvrdením a krátkym listom pošli na sociálku, oni si už s tým poradia.
stdr
07.10.05,12:46
Ďakujem za odpoveď.