janacula
30.06.08,11:31
Dobry den,

dostala som sa do zaujimavej situacie. Moj otec pred par dnami zomrel. Som jeho nemanzelske dieta a platil na mna alimenty 600 korun mesacne. V roku 2005 mu sud zvysil vysku alimentov na 1300 korun a vlastne bolo to urcene od 01. 09. 2004, kedy som nastupila do prveho rocnika vysokej skoly. Samozrejme sud urcil aj splatkovy kalendar za dobu, od kedy rozsudok mal byt pravoplatny, teda to vychadzalo, ze otec bude platit 1300 alimenty + 700 splatku. Do jeho smrti sa vsak nic take neudialo. Platil len tych 600 korun. Bol invalidny, a neskor uz aj starobny, dochodca a ked som sa snazila vybavit v socialnej poistovni ja, aby mu strhali vyssiu davku, odbili ma, ze to musi zmenit on. Samozrejme, nezmenil :)
To znamena, ze mi zostal dlzny na alimentoch dost penazi. Mam pred sebou este posledny rocnik vysokej skoly a keby som tie peniaze teraz nepotrebovala, vykaslem sa nato..ale mama zostane koncom oktobra nezamestnana a fakt, ze brigady vsetky naklady nepokryju.. Neviete mi niekto, prosim vas, poradit, ci sa daju ziskat peniaze, ktore mi dlzil, este nejako ziskat ? Ci by mi ich socialna poistovna mala vyplatit po jeho smrti alebo ja neviem. Predpokladam, ze mam narok aj na sirotsky dochodok, len teda neviem, kde a ako ziskam umrtny list a dalsie potrebne dokumenty. Jeho manzelka so mnou spolupracovat nebude urcite a vsetky dokumenty ma ona. Ak by niekto vedel poradit, budem vdacna.

Dakujem
Jara
30.06.08,10:26
Umrtný list by Ti urobili za poplatok myslím 50,- Sk ako duplikát na matrike.
vieroslava
30.06.08,10:31
Určite poznáš posledné trvalé bydlisko otca. Na príslušnom okresnom súde podľa posledného bydliska si zisti, ktorý notár má na pridelené odpojednanie dedičstva po otcovi, skontaktuj sa s ním, si predsa dedič, a uplatni si pohľadávku voči otcovi v rámci dedičského konania.
janacula
11.07.08,11:43
Dakujem Vam velmi pekne za pomoc.
BXLmiami
11.07.08,15:37
Určite poznáš posledné trvalé bydlisko otca. Na príslušnom okresnom súde podľa posledného bydliska si zisti, ktorý notár má na pridelené odpojednanie dedičstva po otcovi, skontaktuj sa s ním, si predsa dedič, a uplatni si pohľadávku voči otcovi v rámci dedičského konania.
A si právoplatný dedič časti všetkého,čo Tvoj otec mal,nielen tých penazí čo Ti dlžil.