poisonkatka
30.06.08,12:48
Chcela by som si zalozit zivnost ako uctovnicka. Je tato zivnost obmedzena nejakou praxou? A ako sa dostat ku klientom - net, inzercia? Ako ste Vy zacinali so zivnostou uctovnika/-cky? Dakujem za rady...
Zoltán Kovács
30.06.08,10:50
Chcela by som si zalozit zivnost ako uctovnicka. Je tato zivnost obmedzena nejakou praxou? A ako sa dostat ku klientom - net, inzercia? Ako ste Vy zacinali so zivnostou uctovnika/-cky? Dakujem za rady...

Na vedenie účtovníctva ako forma živnosti bohu žial nie sú žiadne obmedzenia. V praxi to znamená, že je možné vykonávať túto činnosť aj s ukončenou základnou školou. :mee:

K získavaniu klientov: sú rôzne spôsoby, aj net aj inzerát. Ale najviac klientov sa získava na základe odporúčaní.
poisonkatka
30.06.08,10:57
dakujem..rozmyslam nad zivnostou...ale nemam este velku prax...v PU mam zatial iba 1 rok, v JU cca 4roky (ale neplatca DPH)...netrufam si ist do toho este, len sa informujem...mozno buduci rok ked sa viac zapraxujem
veronikasad
30.06.08,11:32
dakujem..rozmyslam nad zivnostou...ale nemam este velku prax...v PU mam zatial iba 1 rok, v JU cca 4roky (ale neplatca DPH)...netrufam si ist do toho este, len sa informujem...mozno buduci rok ked sa viac zapraxujem
Nemusíš hneď ísť na živnosť, účtovníctvo - ak ide o menší rozsah, sa dá robiť aj na dohodu o pracovnej činnosti. Musíš byť však prihlásená v tejto firme v sociálnej poisťovni ako dohodár a ak nemá aj iných zamestnancov, posielať mesačné výkazy. Firmu treba registovať aj na DU /štvrťročné prehĽady/ a ako zamestnávateľa v sociálnej poisťovni.
poisonkatka
01.07.08,06:04
Nemusíš hneď ísť na živnosť, účtovníctvo - ak ide o menší rozsah, sa dá robiť aj na dohodu o pracovnej činnosti. Musíš byť však prihlásená v tejto firme v sociálnej poisťovni ako dohodár a ak nemá aj iných zamestnancov, posielať mesačné výkazy. Firmu treba registovať aj na DU /štvrťročné prehĽady/ a ako zamestnávateľa v sociálnej poisťovni.

ja som momentalne zamestnana na plny uvazok. ale chcem si popri tom este privyrobit po veceroch doma.
duri 24
08.07.08,14:44
ahoj no ja prave učtovnicku potrebujem, kedže som začal pracovať ako živnostník. Tak ak by si mala zaujem o klienta napiš mi.
duri 24
12.07.08,10:16
ahoj, kedže nemam nejak tolko času chodiť na Net dam Ti moje čislo. Napís mi sms a dohodneme sa o.k? 0905/331637
poisonkatka
12.07.08,10:19
ahoj, kedže nemam nejak tolko času chodiť na Net dam Ti moje čislo. Napís mi sms a dohodneme sa o.k? 0905/331637

ahoj, si tu teraz?
duri 24
12.07.08,10:21
ahoj som ale letim do prace. musim
poisonkatka
12.07.08,10:22
ok, tak ja ti poslem sms...odchadzam teraz na tyzden prec, ale potom sa mozeme aj stretnut...
m.hladka
12.07.08,11:23
:confused: Hm, to bola rýchlosť?:D:D:D
No vidíš, ako rýchlo sa hľadá klient, alebo kámoš?
poisonkatka
12.07.08,18:33
:confused: Hm, to bola rýchlosť?:D:D:D
No vidíš, ako rýchlo sa hľadá klient, alebo kámoš?

kamos nie, ale je z rovnakeho mesta :-) takze to nebudeme mat daleko...vsak uvidime, co z toho bude...
Monika V.
12.07.08,18:57
Nenájde sa niekto z Trenčína a okolia čo potrebuje účtovníčku - JÚ a mzdy na živnosť. Už dlhšie hľadám nejakú prácu na doma.
JUDDIT
23.07.08,08:11
mám ponuku robiť účto pre sro na ich softprograme, ja som SZČO
a mám kúpený vlastný soft, myslíte, že môžem? neporuším nejaký zákon? ani ja ani konateľ sro,? zákonník práce hovorí o závislej práci a jeden zo znakov záv.činnosti je: pracovať na výrobných prostriedkoch zamestnávateľa- a toto budú aj počítač aj program. Keď si to ošetríme tzv. nepomenovanou zmluvou podľa obč. zákonníka § 51 , dáme do zmluvy presne to, na čom sa dohodneme, čiže pracovať na ich počítači, ich softom ale na v svojom mene, v mojom pracovnom čase , na moju zodpovednosť, za účelom dosiahnutia môjho zisku .....
Tieto podmienky nebudú splneneé pre definíciu závislej práce, niekde som čítala, že pre závislú prácu musia byť splnené všetky podmienky definície závislej práce, čiže ak nie je splnená jedna podmienka už to nie je závislá činnosť.
ČO SI VY O TOM MYSLÍTE?
Zoltán Kovács
23.07.08,09:07
mám ponuku robiť účto pre sro na ich softprograme, ja som SZČO
a mám kúpený vlastný soft, myslíte, že môžem? neporuším nejaký zákon? ani ja ani konateľ sro,? zákonník práce hovorí o závislej práci a jeden zo znakov záv.činnosti je: pracovať na výrobných prostriedkoch zamestnávateľa- a toto budú aj počítač aj program. Keď si to ošetríme tzv. nepomenovanou zmluvou podľa obč. zákonníka § 51 , dáme do zmluvy presne to, na čom sa dohodneme, čiže pracovať na ich počítači, ich softom ale na v svojom mene, v mojom pracovnom čase , na moju zodpovednosť, za účelom dosiahnutia môjho zisku .....
Tieto podmienky nebudú splneneé pre definíciu závislej práce, niekde som čítala, že pre závislú prácu musia byť splnené všetky podmienky definície závislej práce, čiže ak nie je splnená jedna podmienka už to nie je závislá činnosť.
ČO SI VY O TOM MYSLÍTE?

Podľa mňa medzi dvomi podnikateľskými subjektami by sa nemal aplikovať občianský zákonník, ale obchodný.
Na to aby to bola závislá práca podľa §9 ZP, musia byť splnené všetky znaky súčasne.
katka s.
04.12.08,08:56
Ahojte všetci. Potrebovala by som dosť súrne poradiť. Spracov.účtov. ako živnostník. V jednej firme bola kontrola z inšpek.práce. Smola - práve v deň keď tam chodím. Podotýkam, kontrola bola účelová na zamestnanca, ktorý skončil PP. Pani sa chytila, keďže niektoré doklady som jej dávala ja. Chcela moju prac.zmluvu. Spolu s konateľom sme povedali, že som exter.zamest. - porušenie ZP - závislá činnosť. Máme jej doručiť moju zmluvu, chce poznať formuláciu. Neviete mi niekto poradiť aké náležitosti by mala zmluva mať aby sa ZP neporušil? Vzťah nadradenosti,podriadenosti, práca na prostriedkoch, na náklady spoločnosti atď. Určite je nás tu viac čo sa takto živíme. Ďakujem za všetky rady.
katka s.
05.12.08,09:48
Ahojte všetci. Potrebovala by som dosť súrne poradiť. Spracov.účtov. ako živnostník. V jednej firme bola kontrola z inšpek.práce. Smola - práve v deň keď tam chodím. Podotýkam, kontrola bola účelová na zamestnanca, ktorý skončil PP. Pani sa chytila, keďže niektoré doklady som jej dávala ja. Chcela moju prac.zmluvu. Spolu s konateľom sme povedali, že som exter.zamest. - porušenie ZP - závislá činnosť. Máme jej doručiť moju zmluvu, chce poznať formuláciu. Neviete mi niekto poradiť aké náležitosti by mala zmluva mať aby sa ZP neporušil? Vzťah nadradenosti,podriadenosti, práca na prostriedkoch, na náklady spoločnosti atď. Určite je nás tu viac čo sa takto živíme. Ďakujem za všetky rady.

Nenájde sa žiadna rada?? Prosíím.
Začínam pochybovať či som to dobre zaradila.
veronikasad
05.12.08,09:51
Nenájde sa žiadna rada?? Prosíím.
Začínam pochybovať či som to dobre zaradila.
Máš s danou firmou nejakú zmluvu o spracovaní účtovníctva, na základe ktorej robíš fakturáciu?
Ak nejde o veľký rozsah práce a IBP trvá na pracovnom pomere, môže ťa zamestnávateľ zamestnanť na dohodu o pracovnej činnosti - rozsah práce 10 hod. týždenne.
m.hladka
05.12.08,09:56
Ahojte všetci. Potrebovala by som dosť súrne poradiť. Spracov.účtov. ako živnostník. V jednej firme bola kontrola z inšpek.práce. Smola - práve v deň keď tam chodím. Podotýkam, kontrola bola účelová na zamestnanca, ktorý skončil PP. Pani sa chytila, keďže niektoré doklady som jej dávala ja. Chcela moju prac.zmluvu. Spolu s konateľom sme povedali, že som exter.zamest. - porušenie ZP - závislá činnosť. Máme jej doručiť moju zmluvu, chce poznať formuláciu. Neviete mi niekto poradiť aké náležitosti by mala zmluva mať aby sa ZP neporušil? Vzťah nadradenosti,podriadenosti, práca na prostriedkoch, na náklady spoločnosti atď. Určite je nás tu viac čo sa takto živíme. Ďakujem za všetky rady.
A vlastne ako tam pracuješ, na faktúru?
katka s.
05.12.08,15:58
Mám živnosť. Práve tu zmluvu medzi dvoma subjektami máme dodať na IBP. Pani nechcela konkretizovať čo tam má byť - nerobia školenia. Faktúru vystavujem na konci roka súhrnnu. S majiteľom sme sa dohodli, že však zmluvu dorobíme.
katka s.
08.12.08,08:53
Prosím. Ak máte niekto chvíľku čas, potrebovala by som to dosť súrne. Veľká vďaka.
m.hladka
09.12.08,11:18
Aj ústna zmluva plati.
cazu3
23.12.08,17:26
Ahojte, a ako to je prosim, ak uctovnicke prace vykonava clovek zadarmo. Nie ako zivnostnik, ani na pracovnu zmluvu ci dohodu s firmou. Skratka iba aby pomohol, je tam nejaky problem? Napr. manzelka konatela. (jej podpis na uctovnych dokladoch) Ja viem, ze takito ludia vas oberaju o pracu, ale snad sa nenahnevate za otazku.