veronika82
30.06.08,13:48
K 30.6.2008 nám končí leasing os.auta. Leasingova spoločnosť nám poslala faktúru na kúpnu cenu auta vo výške 1 000 Sk. Ako túto faktúru zaúčtujem a ako mi to ovplyvní odpis auta v mesiace jún? faktúru zaúčtujem ako obstaranie na 042 a následne to zaradím do 022 a hned to môžem aj odpísať v tejto hodnote?
Ďakujem
Jana Acsová
30.06.08,11:54
Je možné predpokladať chybné ocenenie predmetu finančného prenájmu pri jeho zaradení do užívania. Do obstarávacej ceny sa premieta istina, ktorej súčasťou by mla byť aj kúpna cena, za ktorú prejde vlastnícke právo z prenajímteľa na nájomcu po skončení leasingu. Kúpna cena sa tak premieta do nákladov formou odpisov. Pristúpte k účtovaniu ako k oprave chyby.
Jana Acsová
30.06.08,11:56
...faktúru zaúčtujem ako obstaranie na 042 a následne to zaradím do 022 a hned to môžem aj odpísať v tejto hodnote?
Nie. Nejedná sa o novoobsstaraný majetok. Automobil už v majetku zaradený máte.
veronika82
30.06.08,12:24
súčasťou obstarávacej ceny vtedy nebola kúpna cena tak preto nám ju až teraz vyfaktúrovali. podľa mňa by sme mali len doúčtovať do odpisov túto cenu jednorázovo tento mesiac.
Jana Acsová
30.06.08,12:29
súčasťou obstarávacej ceny vtedy nebola kúpna cena tak preto nám ju až teraz vyfaktúrovali. podľa mňa by sme mali len doúčtovať do odpisov túto cenu jednorázovo tento mesiac.Ak máte nový leasing, čo predpokladám (vzhľadom na ukončenie v roku 2008) tak čo je istina a čo je v nej obsiahnuté riešia účtovné predpisy. A má tam byť obsiahnutá aj kúpna cena. Istina nie je len to, čo je napísané v zmluve alebo splátkovom kalendári. Niekedy je potrebné si ju dopočítať podľa všetkých podmienok dohodnutého finančného prenájmu. Niekedy je v splátkovom kalendári uvedená istina a pritom sa jedná len o jej časť napríklad bez prvej zvýšenej splátky a takmer vždy bez kúpnej ceny. Netreba sa spoliehať len na údaj - je potrebné si ho aj preveriť. Každá leasingová spoločnosť môže mať iné podmienky pri vyhotovovaní dokumentácie a podkladov k leasingu.
Jana Acsová
30.06.08,12:30
...podľa mňa by sme mali len doúčtovať do odpisov túto cenu jednorázovo tento mesiac.Pri finančnom prenájme takéto riešenie v postupoch nenájdete.
Katka2
23.08.08,04:33
Ahojte. Účtujeme v JÚ. Tento mesiac nám zaslali faktúru k odkúpeniu auta. Je rozdelená na ZD 100,- DPH 19,- Spolu 119,-. Ako to zaúčtovať v JÚ? Ďakujem

Podľa toho, čo som sa dočítala, tak by kúpna cena mala byť súčasťou OC, ktorá sa premietne v odpisoch. Čiže 100,- VNZD a DPH uplatním. Správne?

Doteraz je ale účtované o leasingu v prevádzkovej réžii, to asi nebude správne, čo? Alebo to má niečo spoločné so starým spôsobom účtovania pred 1.1.2004? Vzťahuje sa to aj na jednoduché účtovníctvo? Všetkým ďakujem za odpoveď
Katka2
25.08.08,05:06
Prosím o odpoveď. Ďakujem
Tweety
25.08.08,05:35
Ahojte. Účtujeme v JÚ. Tento mesiac nám zaslali faktúru k odkúpeniu auta. Je rozdelená na ZD 100,- DPH 19,- Spolu 119,-. Ako to zaúčtovať v JÚ? Ďakujem

Podľa toho, čo som sa dočítala, tak by kúpna cena mala byť súčasťou OC, ktorá sa premietne v odpisoch. Čiže 100,- VNZD a DPH uplatním. Správne?

Doteraz je ale účtované o leasingu v prevádzkovej réžii, to asi nebude správne, čo? Alebo to má niečo spoločné so starým spôsobom účtovania pred 1.1.2004? Vzťahuje sa to aj na jednoduché účtovníctvo? Všetkým ďakujem za odpoveď
Áno, ide o starý lízing a teda starý spôsob účtovania pred 1.1.2004. 100.- Sk bude VOZD, a 19% ako odpočet .
Katka2
25.08.08,05:54
Ďakujem veľmi pekne.
Jana Acsová
25.08.08,06:22
V roku 2008 je dosť nepravdepodobné, že sa jedná o starý leasing. Najmä v prípade auta. To by predpokladalo trvanie leasingu dlhšie ako je doba odpisovania (4 roky) a to nie je v podnikateľskej praxi štandardné. V príspevku sa síce neuvádza o aké vozidlo sa jedná, ale či sa jedná o starý leasing alebo nie zistíte zo zmluvy. Odporúčam Vám overiť trvanie nájomného vzťahu.