katka28
30.06.08,14:12
Dobrý deň,
chcem sa opýtať že ako- do akého veku dieťaťa már nárok zamestnanec na daňový bónus na svoje dieťa ktoré má nepriaznivý zdravotný stav vylučujúci schopnosť sústavne sa pripravovať na povolanie?
Vladimír Ozimý
30.06.08,12:28
§ 3 ods. 2 zákona 600/2003 o prídavku na dieťa hovorí že nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je aj dieťa, ktoré je neschopné sa sústavne pripravovať na povolanie pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav najdlhšie do dovršenia plnoletosti, t.j. 18 rokov
veronikasad
30.06.08,12:31
Dobrý deň,
chcem sa opýtať že ako- do akého veku dieťaťa már nárok zamestnanec na daňový bónus na svoje dieťa ktoré má nepriaznivý zdravotný stav vylučujúci schopnosť sústavne sa pripravovať na povolanie?

V zmysle § 3 odst.2 písm. b/
nezaopatreným dieťaťom je aj dieťa, ktoré je neschopné sústavne sa pripravovať na povolanie alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, najdlhšie do dovršenia plnoletosti

Do tohto dňa má nárok na prídavok na dieťa a ak rodič splní podmienky, aj na daňový bonus
katka28
01.07.08,07:09
vo vyhlásení je písané:

"nemôžu sústavne pripravovať na povolanie štúdiom alebo vykonávať zárobkuvú činnosť
- pre chorobu alebo úraz (do 25 rokov veku)

Tak ako to teda je?
Vladimír Ozimý
01.07.08,07:23
vo vyhlásení je písané:

"nemôžu sústavne pripravovať na povolanie štúdiom alebo vykonávať zárobkuvú činnosť
- pre chorobu alebo úraz (do 25 rokov veku)

Tak ako to teda je?

no do 25 je ak je napríklad študent ale je dlhodobo PN
no a 18 rokov je ak je uznaný za invalida a z toho titulu sa nepripravuje na povolanie alebo neštuduje
HUPKA64
01.07.08,09:31
HUPKA64
01.07.08,09:32
Daňovník má nárok na daňový bonus v prípade, že dieťa žijúce s ním v domácnosti je vyživovaným/nezaopatreným dieťaťom. Vyživovaným dieťaťom žijúcim s daňovníkom v domácnosti je nezaopatrené dieťa, t.j. dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku, ak sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom na strednej škole (okrem štúdia popri zamestnaní, kombinovaného štúdia a štúdia jednotlivých vyučovacích predmetov) resp. vysokej škole (okrem externého štúdia).
Ak je dieťa zdravotne postihnuté a nemôže sa sústavne pripravovať na povolanie štúdiom alebo vykonávať zárobkovú činnosť, tak do dovŕšenia plnoletosti t.j. 18 rokov veku.

Odpoveď zo stránky www.drsr.sk
Katy a R
01.07.08,10:11
no do 25 je ak je napríklad študent ale je dlhodobo PN
no a 18 rokov je ak je uznaný za invalida a z toho titulu sa nepripravuje na povolanie alebo neštuduje

... len na doplnenie ... ak je uznaný za ID, tak aj keď je študentom (môže sa pripravovať na povolanie), nie je už nezaopatreným dieťaťom a nárok na bonus nie je... odo dňa priznania dôchodku.
(aj keď sa to netýka tohto prípadu)
katka28
02.07.08,09:49
Podľa tohto sme uznali daňový bónus zamestnancovi od 9/2007 do 3/2008 omylom.
Ako by sme mohli toto vysporiadať, upraviť podľa Vás?
judyt
03.07.08,05:55
Ahojte,
aj ja mam zamestnanca, ktory ma nezaopatrene ID dieta, uznali jej invalidny dochodok, lebo teraz mala 18. Ale ona studuje a ide aj na vysoku. Ale odkedy sa stala plnoletou nemam im vyplatac BONUS dobre som to pochopila. Dakujem
Katy a R
03.07.08,07:09
Ahojte,
aj ja mam zamestnanca, ktory ma nezaopatrene ID dieta, uznali jej invalidny dochodok, lebo teraz mala 18. Ale ona studuje a ide aj na vysoku. Ale odkedy sa stala plnoletou nemam im vyplatac BONUS dobre som to pochopila. Dakujem

Tiež som sa potrebovala uistiť .. pozri http://www.porada.sk/t67812-nezaopatrene-dieta-a-pnd.html

a ešte:

Pokyn DR SR
na uplatnenie daňového bonusu na vyživované dieťa podľa § 33 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov

1.
Uplatnenie daňového bonusu na vyživované dieťa, ktoré poberá invalidný dôchodok alebo sociálny dôchodok

Podľa § 33 ods. 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“) za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa zákona č. 600/2003 Z. z. o prídavku na dieťa a o zmene a doplnení zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení (ďalej len „zákon o prídavku na dieťa“). Nezaopatreným dieťaťom podľa § 3 zákona o prídavku na dieťa nie je také dieťa, ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok alebo ktoré poberá sociálny dôchodok.
Podľa § 263 ods. 1 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o sociálnom poistení“), invalidný dôchodok a čiastočný invalidný dôchodok, ktoré boli priznané pred 1. januárom 2004 sa považujú po 31. decembri 2003 za invalidný dôchodok.
Na základe uvedeného a v súlade so stanoviskom Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Bratislava, pri uplatnení daňového bonusu daňovníkom podľa § 33 zákona o dani z príjmov, za nezaopatrené dieťa žijúce s ním v domácnosti nemožno považovať dieťa, ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok alebo poberá sociálny dôchodok.

Príklad:
Dieťa študuje na vysokej škole a poberá invalidný dôchodok z dôvodu miery poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť vo výške 45 % v porovnaní so zdravou fyzickou osobou. Takéto dieťa, ktoré poberá invalidný dôchodok nemožno považovať za nezaopatrené dieťa a daňovník si nemôže podľa § 33 zákona o dani z príjmov uplatniť daňový bonus, aj keď splňuje podmienky sústavnej prípravy na povolanie podľa §4 zákona o prídavku na dieťa.
veronikasad
03.07.08,07:13
Ahojte,
aj ja mam zamestnanca, ktory ma nezaopatrene ID dieta, uznali jej invalidny dochodok, lebo teraz mala 18. Ale ona studuje a ide aj na vysoku. Ale odkedy sa stala plnoletou nemam im vyplatac BONUS dobre som to pochopila. Dakujem
Pozri § 3 odst. 3 písm. a Zákona o prídavku na dieťa:

Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona nie je dieťa,

a/ ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok alebo poberá sociálny dôchodok.

Priznaním ID nemá nárok na prídavok na dieťa ani daňový bonus.
judyt
03.07.08,08:11
DAKUJEM VAM VELMI PEKNE
HUPKA64
06.07.08,18:37
Podľa tohto sme uznali daňový bónus zamestnancovi od 9/2007 do 3/2008 omylom.
Ako by sme mohli toto vysporiadať, upraviť podľa Vás?

V daňovom priznaní, alebo ročnom zúčtovaní.

Za rok 2007 bol termín do 31.3.2008. Ja by som za rok 2007 podala opravné daňové priznanie a rok 2008 môžete opraviť aj teraz v nasledujúcej mzde.
Tweety
06.07.08,18:39
V daňovom priznaní, alebo ročnom zúčtovaní. Za rok 2007 bol termín do 31.3.2008. Ja by som za rok 2007 podala opravné daňové priznanie.
Opravné už nie je možné( iba do termínu podania riadneho DP), do úvahy prichádza Dodatočné DP.:)
HUPKA64
06.07.08,18:52
Pardon. Ja si to stále mýlim. Opravné DP je do lehoty na podanie - každý rok do 31.3. - a dodatočné je vlastne oprava pôvodných informácii. Dúfam, že som to napísala dobre.
AnitaMartinska
30.07.08,17:32
Mna by zaujimalo, z coho sa vypocita ID pre 18 rocne dieta, ktore este nikde nepracovalo.
Pripadne, da sa nejako ovplyvnit vyska ID pre taketo deti? Napr. dobrovolne platit IP?
Ake musia byt splnene podmienky?

Vdaka.
Katy a R
30.07.08,18:09
Mna by zaujimalo, z coho sa vypocita ID pre 18 rocne dieta, ktore este nikde nepracovalo.
Pripadne, da sa nejako ovplyvnit vyska ID pre taketo deti? Napr. dobrovolne platit IP?
Ake musia byt splnene podmienky?

Vdaka.

Pozri § 73.....Toto platí pre invaliditu z mladosti..

3) Suma invalidného dôchodku fyzickej osoby uvedenej v § 70 ods. 2, ktorá má percentuálny pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, sa určí ako súčin osobného mzdového bodu, obdobia dôchodkového poistenia získaného ku dňu vzniku nároku na invalidný dôchodok, ku ktorému sa pripočíta obdobie od vzniku nároku na invalidný dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku a aktuálnej dôchodkovej hodnoty; § 63 ods. 1 tretia veta a štvrtá veta platia rovnako. Osobný mzdový bod sa určuje na hodnotu 0, 67.

(4) Suma invalidného dôchodku fyzickej osoby uvedenej v § 70 ods. 2, ktorá má percentuálny pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť najviac o 70 %, sa určí ako súčin percentuálneho poklesu schopnosti tejto fyzickej osoby vykonávať zárobkovú činnosť, osobného mzdového bodu, obdobia dôchodkového poistenia získaného ku dňu vzniku nároku na invalidný dôchodok, ku ktorému sa pripočíta obdobie od vzniku nároku na invalidný dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku a aktuálnej dôchodkovej hodnoty; § 63 ods. 1 tretia veta a štvrtá veta platia rovnako. Na určenie osobného mzdového bodu platí odsek 3 druhá veta rovnako.
AnitaMartinska
31.07.08,04:18
Takze nema vyznam si platit odvody dobrovolne na ziskanie vyssieho ID?
Dakujem,pekny den.