avelka
30.06.08,16:48
Ahojte,
myslím, že mám veľký prúser. Od roku 2004 som ukladala ročnú závierku len do zbierky listín - na okresný súd do obchodného registra. Teraz som sa dozvedela, že ukladanie do zbierky listín a zverejnenie v obchodnom vestníku sú dve rôzne veci. Ukladanie do zbierky listín je bezplatné /telefonovala som tam/ ale do Obchodného vestníka je to za 3000,- Sk. Čo mám robiť teraz? Môžem to dať do OV aj spätne? Viem, že Dú môže dať za to pokutu až 3 % zo sumy majetku zisteného v súvahe. Myslíte, že to fakt dáva? Máte niekto takú skúsenosť?
A dočítala som sa, že na tých 3000,- SK OR nedáva daňový doklad. Takže budem účtovať z banky 538/345 a potom to dám ako pripočítateľnú položku /nedaňový náklad/?
Tak ešte raz, môžem dať do Obch. vestníka spätne rok 2004,2005,2006 a zaplatiť 9000,- Sk, samozrejme ich pripočítať a nemusím sa až tak báť daňového úradu? Som fakt v koncoch, prosím poraďte mi niekto. Fakt prosíííííím.
Jana Acsová
30.06.08,14:49
Podliehate povinnému auditu a podliehali ste od roku 2004?
avelka
30.06.08,15:08
ano, lenže ja som prebrala účtovníctvo po niekom inom a "poctivo" som to posielala podľa predch. účtovníčky na okresný súd s týmto znením: V prílohe Vám zasielame účtovnú závierku za rok 2004, 05, 06 za účelom zverejnenia v obchodnom vestníku. Som blbá, ale mne sa to "spojilo", obchodný register a obchodný vestník /dve rôzne veci/, teraz to už viem a je mi z toho poriadne zle.
Jana Acsová
30.06.08,15:18
... teraz to už viem a je mi z toho poriadne zle.Kľud. Každý sa môže pomýliť. Aj pracovník DÚ.
avelka
30.06.08,15:30
No fajn, ale čo mám teraz robiť? Mám sa tváriť, že tie 3 roky som fakt prespala a dúfať, že mi neprídu na kontrolu? Naposledy mi kontrolovali rok 2003. Takže mám šancu, že najbližšie mi prídu na kontrolu až na rok 2007,2008 a ten mám v "suchu"? Mám pocit, že by som to mala povedať šéfovi, zavolať na OV, či môžem dať spätne tieto 3 roky, zaplatiť 9 000,-, pripočítať a tíško dúfať, že ak príde daňová kontrola, tak budú zhovievaví, že som na to prišla sama a dajú nám symbolickú pokutu. Som v koncoch. Na samovraždu.
Jana Acsová
30.06.08,15:34
Teraz som sa dozvedela, že ukladanie do zbierky listín a zverejnenie v obchodnom vestníku sú dve rôzne veci. Ukladanie do zbierky listín je bezplatné /telefonovala som tam/ ale do Obchodného vestníka je to za 3000,- Sk. Čo mám robiť teraz?Áno sú to 2 rozdielne veci. Na stránke ministerstva vnútra nájdete info: http://www.justice.gov.sk/wfn.aspx?pg=r2&htm=r2/r23ovozn.htm
Zvážte kroky, ktoré chcete spraviť. Zverejniť ÚZ? OK. Za ktoré roky ... ak 2004, 2005, 2006 ... 2007 tak sa pripravte na úhradu v zmysle uverejnených podmienok. Vopred a zašlite na obchodný vestník účtovnú závierku v rozsahu súvaha a výkaz ziskov a strát. Zároveň sa zverejňuje aj informácia o vyjadrenom názore audítora ... nie úplná správa. Predmetné sa ak sa nemýlim týka ÚZ od roku 2005, kedy bola zmena v zákone o účtovníctve. Odporúčam preto odsledovať aj legislatívne zmeny týkajúce sa zverejňovania. Pred 1.1.2005 platili podmienky pre zverejnenie trochu odchylne.

Môžem to dať do OV aj spätne? Viem, že Dú môže dať za to pokutu až 3 % zo sumy majetku zisteného v súvahe. Myslíte, že to fakt dáva? Máte niekto takú skúsenosť?Dáva dáva ... ale prihliada na závažnosť atď. atď. No a Vy si chcete povinnosť splniť a ak ÚZ zverejníte, tak povinnosť si aj splníte. Síce s oneskorením, ale splníte.



A dočítala som sa, že na tých 3000,- SK OR nedáva daňový doklad. Takže budem účtovať z banky 538/345 a potom to dám ako pripočítateľnú položku /nedaňový náklad/?Na zverejnenie ÚZ sa viaže tvorba rezervy. Áno výdavok nesúvisí s účtovným obdobím. Ale nie v banke 538/345 ... tam nie je žiadny účet 221 :). Urobte predpis poplatku a následne úhradu.



Tak ešte raz, môžem dať do Obch. vestníka spätne rok 2004, 2005, 2006 a zaplatiť 9000,- Sk, samozrejme ich pripočítať a nemusím sa až tak báť daňového úradu?Báť sa? Skúste sa nebáť :) Ako som písala, každý sme omylný. Viem, že DÚ vystupuje s pozície kontrolóra. Ale v prípade nepríjemností sa treba brániť. Nemyslím si, že Vaše porušenie by v prípade, že nie ste verejne obchodovateľnou, či inak "sledovanou" spoločnosťou bolo porušením, ktoré by malo byť stíhané likvidačnými pokutami :)
avelka
30.06.08,15:44
Ďakujem, pekne Janka. Tak ja to ešte premyslím, pokecám so šéfom a uvidím čo povie. Fakt ďakujem, trošku som sa ukľudnila, lebo posledné 3 dni som "mŕtva" strachom. Ešte raz ďakujem.
Janinkaaa
16.01.09,07:28
Prosím Vás, platí sa poplatok za zverejnenie účtovnej závierky za r. 2007 v Obchodnom vestníku ?
Tak som vedela, že za túto službu sa už neplatí žiaden poplatok.
Ale došiel mi list z Min. spravodlivosti (Redakcia Obchodného vestníka), že kým nezaplatíme, neuverejnia naše údaje v Obchodnom vestníku. Neuviedli sumu, len odkaz na Prílohu č. 2 nariadenia.

Pozerala som si tú prílohu a mali by sme zaplatiť 99,58 Eur.

http://www.justice.gov.sk/wfn.aspx?pg=r2&htm=r2/r23ovozn.htm

To potom vyzerá, že sa platí, alebo ja som si niečo doplietla ?

Ďakujem.
Bambi23
16.01.09,07:42
Prosím Vás, platí sa poplatok za zverejnenie účtovnej závierky za r. 2007 v Obchodnom vestníku ?
Tak som vedela, že za túto službu sa už neplatí žiaden poplatok.
Ale došiel mi list z Min. spravodlivosti (Redakcia Obchodného vestníka), že kým nezaplatíme, neuverejnia naše údaje v Obchodnom vestníku. Neuviedli sumu, len odkaz na Prílohu č. 2 nariadenia.

Pozerala som si tú prílohu a mali by sme zaplatiť 99,58 Eur.

http://www.justice.gov.sk/wfn.aspx?pg=r2&htm=r2/r23ovozn.htm

To potom vyzerá, že sa platí, alebo ja som si niečo doplietla ?

Ďakujem.

Za zverejnenie sa plati, bolo to 3000 Skk a tento rok zaplatite prepoctom alikvotnu sumu v EUR. Tuto sumu oni nefakturuju, predpises si ju cez interny doklad a sumy a ostatne udaje k uhrade si najdes na ich stranke. Je to takto kazdy rok.
Na konci roka si urobis rezervu a v novom roku uhradis a zasles ... :)
Janinkaaa
16.01.09,07:51
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, Bambi23.
zazuSA
30.06.09,05:55
Dobry den, mohol by mi niekto poradiť kde mám hladať zverejnenie ÚZ v OV???? ĎAKUJEM
KvetkaK
30.06.09,06:08
Dobry den, mohol by mi niekto poradiť kde mám hladať zverejnenie ÚZ v OV???? ĎAKUJEM
Nájdeš to na stránke www.justice.gov.sk (http://www.justice.gov.sk)
Gabi03
27.07.09,08:20
Kto sformuluje informáciu, aký názor správa audítora obsahuje potrebnú k uverejneniu závierky v Obchodnom vestníku? Má to poskytnúť audítor, alebo konateľ,...?

Podľa § 21, ods. 2 zákona o účtovníctve druhá veta: "Účtovná jednotak súčasne uvedie, že zverejňuje neúplnu účtovnú závierku."
... neúplná znamená, že sa tam neuvádzajú Poznámky?

Vopred vďaka za odpovede.
KvetkaK
27.07.09,09:47
Kto sformuluje informáciu, aký názor správa audítora obsahuje potrebnú k uverejneniu závierky v Obchodnom vestníku? Má to poskytnúť audítor, alebo konateľ,...?

Podľa § 21, ods. 2 zákona o účtovníctve druhá veta: "Účtovná jednotak súčasne uvedie, že zverejňuje neúplnu účtovnú závierku."
... neúplná znamená, že sa tam neuvádzajú Poznámky?

Vopred vďaka za odpovede.
Poznámky sa nezverejňujú v obch.vestníku. A názor audítora sa dá odpísať zo správy audítora k účtovnej závierky, čiže by si o to mohla požiadať konateľa nech Ti to poskytne.
Gabi03
08.09.09,10:56
No, zaslali sme údaje na zverejnenie, aj sme zaplatili, ale nejak zabudli na samotné zverejnenie. Dá sa niekde jednoducho vyhľadať toto zverejnenie, alebo si musím prejsť každý jeden vestník, až pokým nenatrafím na našu firmu? :)
hanelie
08.09.09,12:00
Dá sa niekde jednoducho vyhľadať toto zverejnenie, alebo si musím prejsť každý jeden vestník, až pokým nenatrafím na našu firmu?
to by aj mňa zaujímalo, lebo každoročne pracne vyhľadávam v obchodnom vestníku zverejnenie použitia podielu dane z prijmu /2% / za o.z.
plavčík
18.03.10,09:36
auditorka chce odo mňa dátum zverejnenia v obch.vestníku.... AKO ho zistím. Závierku za predch rok sme posielali, ale kedy bola zverejnená? Odkiaľ to mám zobrať?
bui
25.06.10,10:41
Chcela by som sa spytat ci sa nieco menilo v zverejnovani a ukladani uct. zavierky. Minuly rok sme ulozili zavierku do obchod. registra a aj pozlali do redakcie obch. vestnika na zverejnenie. Clankov k tomu je milion no jeden vylucuje druhy. Nasla som aj take info ze uz sa uklada len do och. registra , kde sa zaplati poplatok a register posle zavierku elektronicky do vestnika. je to pravda?
KEJKA
06.01.11,07:31
pridám do tejto témy svoju otázku
Dá sa oznámenie o vstupe do likvidácie poslať tiež elektronicky a s menším poplatkom podobne ako sa podávajú návrhy na zápis do OR?
Kde to nájdem?
Ďakujem.
Talabova
02.02.12,07:46
Prosím Vás, platí sa poplatok za zverejnenie účtovnej závierky za r. 2007 v Obchodnom vestníku ?
Tak som vedela, že za túto službu sa už neplatí žiaden poplatok.
Ale došiel mi list z Min. spravodlivosti (Redakcia Obchodného vestníka), že kým nezaplatíme, neuverejnia naše údaje v Obchodnom vestníku. Neuviedli sumu, len odkaz na Prílohu č. 2 nariadenia.

Pozerala som si tú prílohu a mali by sme zaplatiť 99,58 Eur.

http://www.justice.gov.sk/wfn.aspx?pg=r2&htm=r2/r23ovozn.htm

To potom vyzerá, že sa platí, alebo ja som si niečo doplietla ?

Ďakujem.

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať skúsených - keď viem, že poplatok za zverejnenie ÚZ je 99,58 €, prečo vytváram rezervu? Lebo to zákon stanovuje? Nemôže to byť len výdavok budúcich období? Veď viem, že koľko to je, aj viem, že to zaplatím budúci rok a súvisí to s účtovným obdobím, za ktoré sa ÚZ zostavuje... taktiež aj rezerva na jej zostavenie - ak mi ju zostavujú podľa zmluvy, tak viem, koľko je tá suma, keďže je to zmluvne dohodnuté
Tweety
02.02.12,07:56
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať skúsených - keď viem, že poplatok za zverejnenie ÚZ je 99,58 €, prečo vytváram rezervu? Lebo to zákon stanovuje? Nemôže to byť len výdavok budúcich období? Veď viem, že koľko to je, aj viem, že to zaplatím budúci rok a súvisí to s účtovným obdobím, za ktoré sa ÚZ zostavuje... taktiež aj rezerva na jej zostavenie - ak mi ju zostavujú podľa zmluvy, tak viem, koľko je tá suma, keďže je to zmluvne dohodnuté VBO by bol, ak by si mala faktúru v roku 2011, ale ty ju nemáš., preto rezerva. Účtovať o rezervách prikazuje Zákon o účtovníctve.
KEJKA
02.02.12,15:29
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať skúsených - keď viem, že poplatok za zverejnenie ÚZ je 99,58 €, prečo vytváram rezervu? Lebo to zákon stanovuje? Nemôže to byť len výdavok budúcich období? Veď viem, že koľko to je, aj viem, že to zaplatím budúci rok a súvisí to s účtovným obdobím, za ktoré sa ÚZ zostavuje... taktiež aj rezerva na jej zostavenie - ak mi ju zostavujú podľa zmluvy, tak viem, koľko je tá suma, keďže je to zmluvne dohodnuté
podľa mňa môže byť aj VBO -vieš účel aj presnú sumu, rezerva je, ked síce vieš účel, ale presnú sumu len odhaduješ.