komape
30.06.08,20:59
Zdravim,
zaujimalo by ma, kolko pravdy je na tvrdeni o neplateni dane z prijmu do vysky 8000 Sk za rok za brigadu u obcana, ktory je riadne zamestnany a pravidelne odvadza preddavok dane z prijmu z hlavnej pracovnej cinnosti.
Dakujem
Jozef Mihál
30.06.08,19:08
Nič na tom nie je pravda.
endrju
30.06.08,19:08
Zdravim,
zaujimalo by ma, kolko pravdy je na tvrdeni o neplateni dane z prijmu do vysky 8000 Sk za rok za brigadu u obcana, ktory je riadne zamestnany a pravidelne odvadza preddavok dane z prijmu z hlavnej pracovnej cinnosti.
Dakujem
V niektorych pripadoch taketo tvrdenie moze byt pravdive. Avsak neuvadzas dostatok informacii na to, aby bolo mozne jednoznacne povedat, ci je toto tvrdenie pravdive aj v Tvojom pripade.
KEJKA
01.07.08,07:25
Zdravim,
zaujimalo by ma, kolko pravdy je na tvrdeni o neplateni dane z prijmu do vysky 8000 Sk za rok za brigadu u obcana, ktory je riadne zamestnany a pravidelne odvadza preddavok dane z prijmu z hlavnej pracovnej cinnosti.
Dakujem


V niektorych pripadoch taketo tvrdenie moze byt pravdive. Avsak neuvadzas dostatok informacii na to, aby bolo mozne jednoznacne povedat, ci je toto tvrdenie pravdive aj v Tvojom pripade.

môžeš uviesť príklad?
ak sa nezdaniteľná časť už uplatňuje z HPP, a ide o brigádu - teda niektora forma závislej práce - nie je možńé nezdaňovať.
komape
01.07.08,09:55
dakujem za odpoved
komape
01.07.08,10:00
obcan, zamestnany v TPP, odvadzajuci dan preddavkom by popri hlavnom pracovnom uväzku dostal jednorazovu ponuku prace do vysky 8000 Sk za rok. Vzathuje sa dan aj na tento prijem?
atka4
01.07.08,10:05
obcan, zamestnany v TPP, odvadzajuci dan preddavkom by popri hlavnom pracovnom uväzku dostal jednorazovu ponuku prace do vysky 8000 Sk za rok. Vzathuje sa dan aj na tento prijem?
Áno, a keďže je príjem vyšší ako 5.000,- Sk, tak tento príjem bude zdanený preddavkovou daňou a bude potrebné ho vysporiadať, a to buď u zamestnávateľa v TPP, kt. urobí na základe Potvrdenia o tomto príjme Ročné zúčt. dane, alebo podaním Daňového priznania.
Ak by bol tento príjem vyplatený nie naraz, t.j. do sumy 5.000,- Sk, podľa typu Dohody....a spôsobu vyplatenia, mohol by byť príjem (do 5.000,- Sk) zdanený tzv. zrážkovou daňou, a príjem by nebolo nutné priznávať spolu s ostatnými príjmami, nakoľko daň by mohla byť pokladaná za vysporiadanú.
endrju
02.07.08,17:21
môžeš uviesť príklad?
ak sa nezdaniteľná časť už uplatňuje z HPP, a ide o brigádu - teda niektora forma závislej práce - nie je možńé nezdaňovať.

Najprv niekoľko upresňujúcich poznámok:

1. O uplatňovaní nezdaniteľnej časti v úvodnom príspevku nie je napísané ani slovo.
Preddavky dane sa platia, ak je základ dane vyšší ako 5000 nezávisle na tom, či sa (ne)uplatňuje nezdaniteľná čiastka.
2. V úvodnom príspevku je otázka o neplatení dane z brigády. Otázka nie je o neplatení preddavkov dane z brigády.

No a teraz jeden z možných príkladov:

Hlavné zamestnanie: minimálna mzda, neuplatňuje nezdaniteľnú časť, t.j. platí preddavky zo základu dane zníženého o povinné odvody zamestnanca.
Brigáda (zamestnávateľ nie je totožný so zamestnávateľom v trvalom pracovnom pomere): príjem 8000 za rok (nie je podstatné, či je vyplatený jednorazovo alebo v niekoľkých častiach počas viacerých mesiacov), uplatní si nezdaniteľnú časť, t.j. neplatí ani preddavky a pri ročnom zúčtovaní dane alebo podaní daňového priznania nevznikne ani nedoplatok dane. Samozrejme, musí ísť o zamestnanca, u ktorého nie sú nejakým spôsobom obmedzené možnosti uplatenia nezdaniteľnej časti (napr., poberateľ niektorého z vymenovaných druhov dôchodkov k 1.1. príslušného kalendárneho roka).
Príklad podobného typu sa dá vymyslieť aj v prípade, že brigáda a aj hlavný pracovný pomer sú u jedného zamestnávateľa. V tomto prípade je platenie preddavkov asi nevyhnutné, ale povinnosť zaplatiť daň nemusí vzniknúť.
Verím, že pre mzdárku ovládajúcu základy zdaňovania príjmov zo závislej činnosti vymyslenie podobných príkladov nebude predstavovať problém. ;)

P.S.
Pôvodné zadanie a aj jeho upresnenie v príspevku číslo 6 sú, bohužiaľ, sformulované tak, že je možná iba podmienenčná odpoveď na otázku o neplatení dane.
KEJKA
02.07.08,19:55
vďaka, naozaj si mi rozšíril obzor. Uznávam, že som automaticky brala HPP = nezdan.suma = preddavky.
Bod mi nedovolí dať, tak si aspoň takto sypem popol na hlavu........