Vargová Katarína
30.06.08,22:12
Dobrý večer milí poraďáci,
zase by som vás chcela poprosiť o radu. Manžel založil s.r.o. ku dňu 18.3.08. Platcom DPH je od 1.4. 08 a tu nastava problém. Ako zaúčtovať doklady, ktoré boli vynaložené na overenie podpisov pre vznik s.r.o., keď Notársky úrad je platcom DPH a je tam rozpočítaná?
Ďakujem za odpoveď.
Katka
optimistka
30.06.08,20:28
DPH zo služieb nakúpených pred registráciou za platiteľa DPH sa nedá odpočítať, len z tovarov, zásob, hmotného majetku podľa inventarizácie kz dňu registrácie za platiteľa dph.
Neodpočítaná DPH z obdobia pred registráciou je súčasťou zriaďovacích nákladov.
apsgroup
01.07.08,07:14
Prosim o radu . DPH z nakupeneho majetku do 30 tis. Sk ,napr. zvaracka ,pred registraciou za platcu DPH sa dá odpocitat v prvom zdanovacom obdobi?
evina
01.07.08,07:34
DPH zo služieb nakúpených pred registráciou za platiteľa DPH sa nedá odpočítať, len z tovarov, zásob, hmotného majetku podľa inventarizácie kz dňu registrácie za platiteľa dph.
Neodpočítaná DPH z obdobia pred registráciou je súčasťou zriaďovacích nákladov.

Pred registráciou za platiteľa DPH nemôžeme DPH odpočítať z tovarov.
KEJKA
01.07.08,07:43
Prosim o radu . DPH z nakupeneho majetku do 30 tis. Sk ,napr. zvaracka ,pred registraciou za platcu DPH sa dá odpocitat v prvom zdanovacom obdobi?
áno...urob si inventarizáciu a odpočítaj.
Vladimír Ozimý
01.07.08,08:11
áno...urob si inventarizáciu a odpočítaj.

nie je to také jednoznačné :) budem do toho rýpať...píšem o tom v inom príspevku
evina
01.07.08,08:18
Vladimír Ozimý
01.07.08,08:25
Stále platné
http://www.porada.sk/t25207-uplatnenie-prava-na-odpocitanie-dane-pri-registracii-podla-55-a.html

Evinka ono to je stále platné ale zadefinuj mi majetok a ja potom budem súhlasiť. Z pohľadu účtovníctva ani dani z príjmov ak zahrniem majetok do spotreby nehovorím o majetku ale o zásobách...takže kde je teraz pravda??? To že to píše DRSR v svojom usmernení ma nezaujíma lebo ja nie som povinný súhlasiť s DRSR ani správca dane ... je to len doporučujúce...a proste ak ja chcem povedať že majetok z pohľadu DPH je aj majetok do 30 tis Sk z dobou použiteľnosti dlhšou ako 1 rok tak sa musím o niečo oprieť...a ten zákon sa o nič neopiera hovorí že len nemám narok na odpočet DPH z majetku zahrnuté do daňových výdavkov v predchádzajúcich rokoch pred rokom kedy som sa stal platiteľom. Čo je majetok...ja neviem ale z pohľadu účtovníctva ani dani z príjmov nie je pre mňa majetok to čo zahrniem do spotreby...a teraz buďme múdri hehe...
evina
01.07.08,08:34
Evinka ono to je stále platné ale zadefinuj mi majetok a ja potom budem súhlasiť. Z pohľadu účtovníctva ani dani z príjmov ak zahrniem majetok do spotreby nehovorím o majetku ale o zásobách...takže kde je teraz pravda??? To že to píše DRSR v svojom usmernení ma nezaujíma lebo ja nie som povinný súhlasiť s DRSR ani správca dane ... je to len doporučujúce...a proste ak ja chcem povedať že majetok z pohľadu DPH je aj majetok do 30 tis Sk z dobou použiteľnosti dlhšou ako 1 rok tak sa musím o niečo oprieť...a ten zákon sa o nič neopiera hovorí že len nemám narok na odpočet DPH z majetku zahrnuté do daňových výdavkov v predchádzajúcich rokoch pred rokom kedy som sa stal platiteľom. Čo je majetok...ja neviem ale z pohľadu účtovníctva ani dani z príjmov nie je pre mňa majetok to čo zahrniem do spotreby...a teraz buďme múdri hehe...

Myslím, že Janka to vyjadrila a ja s §ou súhlasím:

"
Zhrnutie:

Právo na odpočítanie dane je možné uplatniť v prvom zdaňovacom období platiteľa a to na riadku 21 daňového priznania nasledovne:

- zo zásob vo výške obsiahnutej v ich obstarávacej cene (stav zásob účtovná jednotka a daňový subjekt preukazuje operatívnou evidenciou a inventúrou),
- z krátkodobého majetku vo výške obsiahnutej v jeho obstaravácej cene ak bol nadobudnutý v roku registrácie platiteľa,
- z majetku odpisovaného v súlade so zákonom o daniach z príjmov vo výške viažúcej sa k jeho zostatkovej cene (okrem výnimiek podľa § 49 napr. osobný automobil s príslušenstvom ak je platiteľ jeho konečným užívateľom),
- zo služieb vo výške obsiahnutej v ich cene ak sa tieto viažu k hnuteľnému a nehnuteľnému majetku a sú súčasťou jeho obstarávacej ceny ako výdavky súvisiace s obstaraním majetku,
- a na doplnenie podľa môjho názoru aj z drobného dlhodobého majetku a to vo výške, ktorá nebola premietnutá do daňových výdavkov v rokoch predchádzajúcich registrácii, čiže zo zostatkovej ceny k 31.12. roka predchádzajúceho registrácii platiteľa.

Drobným dlhodobým majetkom pre účely tohto príspevku rozumieme majetok účtovaný v podvojnom účtovníctve na účtoch účtovej triedy 0, u ktorého sa opotrebenie premieta do nákladov cez odpisy na účte 551 (http://www.porada.sk/t59569-551-odpisy-dlhodobeho-nehmotneho-majetku-a-dlhodobeho-hmotneho-majetku.html).

Predmetné zhrnutie je potrebné chápať aj v súvislosti s predchádzajúcimi odpoveďami."
KEJKA
01.07.08,08:38
máš pravdu, ale ja som preto napísala urob si NVENTARIZÁCIU........ mala som na mysli inventarizáciu zásob.
Ked to teda mám napísať takto polopate. Asi ma zasa niekto upozorní na Etiketu, čo už.
m.hladka
01.07.08,08:38
Ak by bol zaúčtovaný nakúpovaný majetok do 30 tis. zaradený do majetku na účtoch 02.., tak určite si môže odpočítať, ale keď to má v spotrebe tak určite nie. Preto súhlasím s p. V.Ozimým.
Vladimír Ozimý
01.07.08,08:40
nepoznám pojem drobný dlhodobý majetok a
krátkodobý majetok je na účely účtovníctva:
a) zásoby
b) krátkodobý finančný majetok
c) krátkodobé pohľadávky

Zásoby sú považované za krátkodobý majetok ale v § 55 ich mám vyňaté z tejto vety a to na konci vetným spojením okrem zásob. t.j veta sa nevzťahuje na zásoby t.j. ak ja majetok do 30000 Sk zaradím do spotreby ide o zásobu a tým pádom nemôžem na to použiť prvú vetu a nárok na odpočet zo zásob mám len z takých ktoré evidujem posledný deň pred dňom kedy som sa stal platiteľom na zásobách a nie v spotrebe.
Takže nie je to také jednoznačné a píše tam aj Janka v zátvorke že budú vznikať v praxi komplikácie...
Jana Acsová
01.07.08,08:42
Evinka ono to je stále platné ale zadefinuj mi majetok a ja potom budem súhlasiť. Z pohľadu účtovníctva ani dani z príjmov ak zahrniem majetok do spotreby nehovorím o majetku ale o zásobách...takže kde je teraz pravda?

Čo je majetok...ja neviem ale z pohľadu účtovníctva ani dani z príjmov nie je pre mňa majetok to čo zahrniem do spotreby...a teraz buďme múdri hehe...
Neviem presne Vladimír, v čom vidíte problém. § 55 je písaný ťažko a ťažko sa aj číta :) Svedčia o tom početné diskusie a rozporuplné vysvetlenia. Ale nepostrehla som rozpor v pojmoch.

Zákon o DPH z § 8:

Dodaním tovaru je
a)prevod práva nakladať s hmotným majetkom ako vlastník, ak tento zákon neustanovuje inak; na účely tohto zákona hmotným majetkom sú hnuteľné a nehnuteľné veci, ako aj elektrina, plyn, voda, teplo, chlad a bankovky a mince, ak sa predávajú na zberateľské účely za inú cenu, ako je ich nominálna hodnota, alebo za inú cenu, ako je prepočet ich nominálnej hodnoty na slovenskú menu podľa kurzu vyhlasovaného Národnou bankou Slovenska.

Zákon o účtovníctve z § 2:
a) majetkom sú tie aktíva účtovnej jednotky, ktoré sú výsledkom minulých udalostí, je takmer isté, že v budúcnosti zvýšia ekonomické úžitky účtovnej jednotky a dajú sa spoľahlivo oceniť podľa § 24 až 28; vykazujú sa v účtovnej závierke v súvahe alebo vo výkaze o majetku a záväzkoch.

Čiže majetkom rozumieme z pohľadu časového aj krátkodobý majetok, nielen majetok dlhodobý. Neviem presne v čom vidíte rozpor.
Vladimír Ozimý
01.07.08,08:44
Neviem presne Vladimír, v čom vidíte problém. § 55 je písaný ťažko a ťažko sa aj číta :) Svedčia o tom početné diskusie a rozporuplné vysvetlenia. Ale nepostrehla som rozpor v pojmoch.

Zákon o DPH z § 8:

Dodaním tovaru je
a)prevod práva nakladať s hmotným majetkom ako vlastník, ak tento zákon neustanovuje inak; na účely tohto zákona hmotným majetkom sú hnuteľné a nehnuteľné veci, ako aj elektrina, plyn, voda, teplo, chlad a bankovky a mince, ak sa predávajú na zberateľské účely za inú cenu, ako je ich nominálna hodnota, alebo za inú cenu, ako je prepočet ich nominálnej hodnoty na slovenskú menu podľa kurzu vyhlasovaného Národnou bankou Slovenska.

Zákon o účtovníctve z § 2:
a) majetkom sú tie aktíva účtovnej jednotky, ktoré sú výsledkom minulých udalostí, je takmer isté, že v budúcnosti zvýšia ekonomické úžitky účtovnej jednotky a dajú sa spoľahlivo oceniť podľa § 24 až 28; vykazujú sa v účtovnej závierke v súvahe alebo vo výkaze o majetku a záväzkoch.

Čiže majetkom rozumieme z pohľadu časového aj krátkodobý majetok, nielen majetok dlhodobý. Neviem presne v čom vidíte rozpor.

už som ho uviedol v ďalšom príspevku
jaja99
01.07.08,08:45
Dobrý večer milí poraďáci,
zase by som vás chcela poprosiť o radu. Manžel založil s.r.o. ku dňu 18.3.08. Platcom DPH je od 1.4. 08 a tu nastava problém. Ako zaúčtovať doklady, ktoré boli vynaložené na overenie podpisov pre vznik s.r.o., keď Notársky úrad je platcom DPH a je tam rozpočítaná?

Najprv si odlíš dátum založenia, dátum vzniku a dátum regitrácie k DPH.
Náklady, ktoré Ti vznikli odo dńa založenia (podpis spoloč. zmluvy) do dňa vzniku (zápis do OR) a ich výška je nad 50.000 sa považujú za dlhodobý nehmotný majetok = zriaďovacie výdavky. Ak sú súčasťou tohto majetku aj doklady od platiteľa (notársky úrad) náš nárok na odpočítanie pri registrácii.
Ak boli celkové zriaďovacie výdavky nižšie ako 50.000 nie je z nich nárok na odpočet.
evina
01.07.08,08:50
Ak by bol zaúčtovaný nakúpovaný majetok do 30 tis. zaradený do majetku na účtoch 02.., tak určite si môže odpočítať, ale keď to má v spotrebe tak určite nie. Preto súhlasím s p. V.Ozimým.

No ale nikto tu nehovorí podľa mojej mienky, že ten, ktorý je v spotrebe áno.... Nevídím tu rozpor, preto som aj znovu vytiahla von citáciu príspevku od Janky...

"z krátkodobého majetku vo výške obsiahnutej v jeho obstaravácej cene ak bol nadobudnutý v roku registrácie platiteľa,

a na doplnenie podľa môjho názoru aj z drobného dlhodobého majetku a to vo výške, ktorá nebola premietnutá do daňových výdavkov v rokoch predchádzajúcich registrácii, čiže zo zostatkovej ceny k 31.12. roka predchádzajúceho registrácii platiteľa."
Jana Acsová
01.07.08,08:53
už som ho uviedol v ďalšom príspevkuAk máte na mysli to, že by sa nemalo jednať o drobný alebo krátkodobý majetok už zaradený do používania, tak v mojich príspevkoch nenájdete jediný návod tak postupovať :)

Ale viem, že výklady idú aj týmto smerom. Ono zámer predkladateľa bol podľa môjho názoru iný, aké znenie sa nakoniec dostalo do zákona. Preto tie rozdielnosti. Ale nemyslím si, že je to o definícii. Nakoniec nájdete v niektorých výkladoch absurdnosti toho typu, že aj zo spotrebovaných kancelárskych potrieb môžete odpočítať daň (aj s tým som sa stretla). Na druhej strane však hmotný majetok v ocenení neprevyšujúcom 30 tis. Sk predsa len používam na zdaniteľné obchody. Registrácia na tom nič nezmení. Používal som, používam a používať budem.

Celý § 55 je potrebné chápať v podmienkach konkrétneho subjektu, v konkrétnych súvislostiach a možnostiach obhajoby.
Vladimír Ozimý
01.07.08,08:54
No ale nikto tu nehovorí podľa mojej mienky, že ten, ktorý je v spotrebe áno.... Nevídím tu rozpor, preto som aj znovu vytiahla von citáciu príspevku od Janky...

"z krátkodobého majetku vo výške obsiahnutej v jeho obstaravácej cene ak bol nadobudnutý v roku registrácie platiteľa,

a na doplnenie podľa môjho názoru aj z drobného dlhodobého majetku a to vo výške, ktorá nebola premietnutá do daňových výdavkov v rokoch predchádzajúcich registrácii, čiže zo zostatkovej ceny k 31.12. roka predchádzajúceho registrácii platiteľa."




no neviem ale ja hovorím stále o priamej spotrebe a myslím že o tom sa to aj točí. Ak ja evidujem takýto majetok na účte 112 alebo 132 potom nevidím problém si uplatniť DPH z takehoto majetku -zásoby.
Vladimír Ozimý
01.07.08,08:56
Ak máte na mysli to, že by sa nemalo jednať o drobný alebo krátkodobý majetok už zaradený do používania, tak v mojich príspevkoch nenájdete jediný návod tak postupovať :)

Ale viem, že výklady idú aj týmto smerom. Ono zámer predkladateľa bol podľa môjho názoru iný, aké znenie sa nakoniec dostalo do zákona. Preto tie rozdielnosti. Ale nemyslím si, že je to o definícii. Nakoniec nájdete v niektorých výkladoch absurdnosti toho typu, že aj zo spotrebovaných kancelárskych potrieb môžete odpočítať daň (aj s tým som sa stretla). Na druhej strane však hmotný majetok v ocenení neprevyšujúcom 30 tis. Sk predsa len používam na zdaniteľné obchody. Registrácia na tom nič nezmení. Používal som, používam a používať budem.

Celý § 55 je potrebné chápať v podmienkach konkrétneho subjektu, v konkrétnych súvislostiach a možnostiach obhajoby.

plne chápem ja som rád že sa rozprúdila diskusia, pretože v usmernení DRSR nerieší účtovanie ale obstaranie majetku do 30 tis. pred registráciou a nárok na odpočet DpH. A je pravda že absurdnosťou by sa to dalo dohnať do takého stavu ako píšeš...ale mne ide len o výklad a myslím že ten jednoznačne vylučuje zásoby z takto chápaného odpočítavania dane ak je zásoba spotrebovaná (cháp majetok do 30000 Sk určený priamo do spotreby). ale ako som uviedol ak ja účtujem o takom majetku na účtoch 112 alebo 132 nevidím problém odpočítať DPH. Ja vidím problém v priamej spotrebe. Ale stále nevidím priestor na uplatnenie si DPH zo spotrebovanej zásoby aj keď je to majetok do 30 tis.
evina
01.07.08,08:58
no neviem ale ja hovorím stále o priamej spotrebe a myslím že o tom sa to aj točí. Ak ja evidujem takýto majetok na účte 112 alebo 132 potom nevidím problém si uplatniť DPH z takehoto majetku -zásoby.

Asi sa nerozumieme, ale ja som návod na odpočet z "priamej spotreby " nepostrehla v žiadnom príspevku.

Možno nedorozumenie nastalo tým, že som pripla link od Janky Acsovej po Tvojom príspevku smerom ku Kejke, ale ja som pripojením linku nereagovala na žiadny príspevok a v linku ani nevidím návod na ulatnenie DPH z majetku uplatneného už v priamej spotrebe ...
Vladimír Ozimý
01.07.08,09:00
jupík som rád že sme sa dohodli :)...dnes mi bude chutiť na obede
KEJKA
01.07.08,09:13
plne chápem ja som rád že sa rozprúdila diskusia, pretože v usmernení DRSR nerieší účtovanie ale obstaranie majetku do 30 tis. pred registráciou a nárok na odpočet DpH. A je pravda že absurdnosťou by sa to dalo dohnať do takého stavu ako píšeš...ale mne ide len o výklad a myslím že ten jednoznačne vylučuje zásoby z takto chápaného odpočítavania dane ak je zásoba spotrebovaná (cháp majetok do 30000 Sk určený priamo do spotreby). ale ako som uviedol ak ja účtujem o takom majetku na účtoch 112 alebo 132 nevidím problém odpočítať DPH. Ja vidím problém v priamej spotrebe. Ale stále nevidím priestor na uplatnenie si DPH zo spotrebovanej zásoby aj keď je to majetok do 30 tis.



Ale viem, že výklady idú aj týmto smerom. Ono zámer predkladateľa bol podľa môjho názoru iný, aké znenie sa nakoniec dostalo do zákona. Preto tie rozdielnosti. Ale nemyslím si, že je to o definícii. Nakoniec nájdete v niektorých výkladoch absurdnosti toho typu, že aj zo spotrebovaných kancelárskych potrieb môžete odpočítať daň (aj s tým som sa stretla). Na druhej strane však hmotný majetok v ocenení neprevyšujúcom 30 tis. Sk predsa len používam na zdaniteľné obchody. Registrácia na tom nič nezmení. Používal som, používam a používať budem.

Celý § 55 je potrebné chápať v podmienkach konkrétneho subjektu, v konkrétnych súvislostiach a možnostiach obhajoby.

§ 55
Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa
(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom,
okrem zásob.
Daň pri uvedenom majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.
===============================
podľa mňa kostrbatá formulácia hovorí práve o tom, že ak majetok do 30000 Sk je v spotrebe, ale v roku regstrácie - tak je možné z neho odpočítať DPH. Práve preto je za tým uvedené OKREM zásob. Lebo zásoby je možné obstarať a evidovať ako zásoby niekoľko rokov. Takže podľa mňa, ak sa kúpi počítač (napr. v apríli) do 30000 Sk, používa sa. je možné z neho uplatniť DPH po registrácii DPH (napr. v máji toho istého roku).
Inak by celé ustanovenie nemalo zmysel (odpisovaný majetok nie je problémom, so zásobami na účtoch triedy 1 NIE JE problém, stačí inventarizácia).
Jana Acsová
01.07.08,10:15
Tento problém už bol rozoberaný napr. v téme:
http://www.porada.sk/t448-p4-registracia-za-platcu-dhp-odpocet-dane-z-majetku.html#post163679

Rozoberalo sa znenie § po úprave a po vzniku polemík k uplatneniu odpočítaniu dane pri registrácii. Bola som účastná debaty v tomto duchu:


§ 55 ods. 1 po úprave:
Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu (Zákon o dani z príjmov) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob...

Vychádzajúc z dôvodovej správy k predmetnému §, cieľom novelizácie bolo umožniť odpočítanie dane pri registrácii z krátkodobého majetku, ktorý nie je odpisovaným majetkom, ktorý bol obstaraný v roku registrácie platiteľa. T.j. výraz "okrem zásob" sa vzťahuje na majetok zahrnutý do daňových výdavkov v predchádzajúcich rokoch a zároveň na spotrebované "zásoby", t.j. položky majetku, ktoré už boli ako materiál spotrebované v roku registrácie platiteľa. Keby tam táto klauzula nebola, mohol by platiteľ odpočítať DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html) aj zo všetkých nákupov v roku registrácie, t.j. aj z dávno spotrebovaného materiálu, ktorý už neeviduje na stave.

Mám za to, že platiteľ pri registrácii má nárok na odpočítanie dane:
- z odpisovaného majetku (z daňovej zostatkovej ceny),
- zo zásob (z obstarávacej ceny nespotrebovaných zásob),
- z krátkodobého majetku účtovaného do daňových výdavkov obstaraného v roku registrácie platiteľa.

Čiže mám za to, že novela doplnila možnosť odpočítania dane u majetku, ktorý účtovná jednotka účtuje na účte 501 (http://www.porada.sk/t57796-501-spotreba-materialu.html) a jedná sa o drobný a krátkodobý majetok (podmienky by mala mať každá účtovná jednotka stanovené v internej smernici), ktorý bol obstaraný v roku registrácie platiteľa.

Môžem však povedať, že teda tento § pekne domotali .-(
apsgroup
21.07.08,18:50
Prosim Vás týka sa paragraf 55 DPH aj majetku do 30 tis., ktorý
bol nakúpený ešte pred začiatkom živnosti?
Zivnost od 1.3.2008, platca DPH od 1.4.2008, majetok zakúpený v 1/2008 napr.zváračka.
Nejako som sa práve pri tom zháčila.Ako doklad má paragon z registracky.
Dakujem za radu.
apsgroup
22.07.08,09:03
[quote=apsgroup;779608]Prosim Vás týka sa paragraf 55 DPH aj majetku do 30 tis., ktorý
bol nakúpený ešte pred začiatkom živnosti?
Zivnost od 1.3.2008, platca DPH od 1.4.2008, majetok zakúpený v 1/2008 napr.zváračka.
Nejako som sa práve pri tom zháčila.Ako doklad má paragon z registracky.
Dakujem za radu.[/quote
Dakujem za kazdú radu.