aňuša
01.07.08,06:23
Ahojte poraďáci, mám problém s jedným prac.pomerom, ktorý mi berie všetku silu. Skúste mi poradiť. Jedná sa o pracovníka, ktorý sa vzdal funkcie a ústne sa zo zamestnávateľom dohodol o čerpaní dovolenky počas dvojmesačnej výp.doby. 8.4. 2008 už u nás nepracoval nakoľko mal ešte starú nevyčerpanú dovolenku z roku 2007. Vychádzalo mu do 30.6. 2008 presný počet dní dovolenky. Lenže v máji so spätnou platnosťou sa poslal list o nariadení čerpania dovolenky a tu nastal problém. Zamestnanec nám poslal list s tým, že sme mu mali nariadiť podľa zákona dovolenku 14 dní vopred ( čo aj mal pravdu) a pozabudol na ústnu dohodu a žiada čerpanie dovolenky od 15.5. 2008 . Ďalší problém ale nastal v tom, že za apríl a máj sa mu už preplatila dovolenka a výplatné lístky prebral bez komentára. Od 8.4. do 15.5. však v zamestnaní nebol a tým ak on požaduje riadnu dovolenku od toho 15.5. tak má predsa absenciu - nie? Môžem mu dodatočne dať A-čko a žiadať o vrátenie neoprávneného vyplatenia dovolenky a následne krátiť dovolenku a za jún potom nedostane nič. Potrebujem spraviť výplaty a stojím v tomto prípade na mŕtvom bode. Pomôžte mi. :confused:
Zoltán Kovács
01.07.08,04:39
Ahojte poraďáci, mám problém s jedným prac.pomerom, ktorý mi berie všetku silu. Skúste mi poradiť. Jedná sa o pracovníka, ktorý sa vzdal funkcie a ústne sa zo zamestnávateľom dohodol o čerpaní dovolenky počas dvojmesačnej výp.doby. 8.4. 2008 už u nás nepracoval nakoľko mal ešte starú nevyčerpanú dovolenku z roku 2007. Vychádzalo mu do 30.6. 2008 presný počet dní dovolenky. Lenže v máji so spätnou platnosťou sa poslal list o nariadení čerpania dovolenky a tu nastal problém. Zamestnanec nám poslal list s tým, že sme mu mali nariadiť podľa zákona dovolenku 14 dní vopred ( čo aj mal pravdu) a pozabudol na ústnu dohodu a žiada čerpanie dovolenky od 15.5. 2008 . Ďalší problém ale nastal v tom, že za apríl a máj sa mu už preplatila dovolenka a výplatné lístky prebral bez komentára. Od 8.4. do 15.5. však v zamestnaní nebol a tým ak on požaduje riadnu dovolenku od toho 15.5. tak má predsa absenciu - nie? Môžem mu dodatočne dať A-čko a žiadať o vrátenie neoprávneného vyplatenia dovolenky a následne krátiť dovolenku a za jún potom nedostane nič. Potrebujem spraviť výplaty a stojím v tomto prípade na mŕtvom bode. Pomôžte mi. :confused:

Je nejak chaotické. Ak mal dostatočný počet dovolenky aby od 08.04. do 30.06. nemusel pracovať, a aj čerpal, tak ako môže dostať absenciu? A výpoveď bola písomná, alebo len ústne dohodnutá?
Nadena
01.07.08,04:42
Ahojte poraďáci, mám problém s jedným prac.pomerom, ktorý mi berie všetku silu. Skúste mi poradiť. Jedná sa o pracovníka, ktorý sa vzdal funkcie a ústne sa zo zamestnávateľom dohodol o čerpaní dovolenky počas dvojmesačnej výp.doby. 8.4. 2008 už u nás nepracoval nakoľko mal ešte starú nevyčerpanú dovolenku z roku 2007. Vychádzalo mu do 30.6. 2008 presný počet dní dovolenky. Lenže v máji so spätnou platnosťou sa poslal list o nariadení čerpania dovolenky a tu nastal problém. Zamestnanec nám poslal list s tým, že sme mu mali nariadiť podľa zákona dovolenku 14 dní vopred ( čo aj mal pravdu) a pozabudol na ústnu dohodu a žiada čerpanie dovolenky od 15.5. 2008 . Ďalší problém ale nastal v tom, že za apríl a máj sa mu už preplatila dovolenka a výplatné lístky prebral bez komentára. Od 8.4. do 15.5. však v zamestnaní nebol a tým ak on požaduje riadnu dovolenku od toho 15.5. tak má predsa absenciu - nie? Môžem mu dodatočne dať A-čko a žiadať o vrátenie neoprávneného vyplatenia dovolenky a následne krátiť dovolenku a za jún potom nedostane nič. Potrebujem spraviť výplaty a stojím v tomto prípade na mŕtvom bode. Pomôžte mi. :confused:

Som z toho trocha jeleň.
Píšeš že od 8.4. do 30.6. mal nárok na nevyčerpanú dovolenku v rámci dvojmesačnej výpovednej lehoty.
Mal vypísaný dovolenkový lístok vopred? Oznámil to zároveň zamestnávateľovi?
Pokiaľ mám znalosť, zamestnanec nemá nárok na stravné lístky počas dovolenky, v jeho prípade od 8.4. do 30.6. Mal by ich vrátiť.
A či má nárok na absenciu? To neviem, pretože tie dátumy tu nesedia. Pretože ak mal od 8.4.do 30.6.nárok na D, tak ten dátum 15.5. mi tam nie je jasný. Spresni to.
Zoltán Kovács
01.07.08,04:44
Som z toho trocha jeleň.
Píšeš že od 8.4. do 30.6. mal nárok na nevyčerpanú dovolenku v rámci dvojmesačnej výpovednej lehoty.
Mal vypísaný dovolenkový lístok vopred? Oznámil to zároveň zamestnávateľovi?
Pokiaľ mám znalosť, zamestnanec nemá nárok na stravné lístky počas dovolenky, v jeho prípade od 8.4. do 30.6. Mal by ich vrátiť.
A či má nárok na absenciu? To neviem, pretože tie dátumy tu nesedia. Pretože ak mal od 8.4.do 30.6.nárok na D, tak ten dátum 15.5. mi tam nie je jasný. Spresni to.


Kde v zadaní je uvedené, že dostal stravné lístky počas dovolenky?
aňuša
01.07.08,05:30
- o stravných lístkoch nebola reč.
Čo sa týka absencie - on požaduje čerpanie dovolenky od 15.5.2008 aj keď ju čerpe od 8.4.2008, vraj zamestnavateľ mu neskoro nariadil čerpanie. Napriek tomu že ju čerpe od apríla.
Ide o to, že chce preplatenie viac dovolenky ako je možné. A dovolenkový lístok nebol vypísany - bola to ústna dohoda a teraz to chce zmeniť ale vykrytý čas od 8.4. do 15.5. tým pádom nemá.
Karas Milan
01.07.08,05:43
- o stravných lístkoch nebola reč.
Čo sa týka absencie - on požaduje čerpanie dovolenky od 15.5.2008 aj keď ju čerpe od 8.4.2008, vraj zamestnavateľ mu neskoro nariadil čerpanie. Napriek tomu že ju čerpe od apríla.
Ide o to, že chce preplatenie viac dovolenky ako je možné. A dovolenkový lístok nebol vypísany - bola to ústna dohoda a teraz to chce zmeniť ale vykrytý čas od 8.4. do 15.5. tým pádom nemá.

Ahoj Aňuška.

Nejako v tom nevidím problém :
1, má nárok (má aj lístok) na X dní (pri ukončení PP do aa.bb.2008) - vyčerpá si X dní. Zvyšok buď pracuje alebo má A (nezabudnúť na krátenie ?).
2, rozprávať si môže , čo chce.
3, Je to tvoj podriadený ?
a, áno - viď 1, + dohovor
b, nie - ty viď 1, ; ostatné - jeho vedúci.

Ahoj
Ka Mil
Resp. keby pracoval a nestihol si vybrať alikvótnych X dní - nevybrané preplatiť.
Nadena
01.07.08,05:45
Kde v zadaní je uvedené, že dostal stravné lístky počas dovolenky?

Ďalší problém ale nastal v tom, že za apríl a máj sa mu už preplatila dovolenka a výplatné lístky prebral bez komentára.
aňuša
01.07.08,06:40
som b/ -
ale čo s tou dovolenkou ktorá sa mu preplatila?
VERONIKA6
01.07.08,06:42
som b/ -
ale čo s tou dovolenkou ktorá sa mu preplatila?
Musí vrátiť.
§ 117 citujem "Zamestnanec je povinný vrátiť vyplatenú náhradu mzdy za dovolenku alebo jej časť, na ktorú stratil nárok alebo na ktorú mu nárok nevznikol".
Hepi
01.07.08,07:20
Mal by vrátiť preplatenú dovolenku aj podľa ZP, ale! Mala som ten istý prípad,písala som ho aj sem na poradu. Stalo sa mi ešte minulý rok v júli, že som omylom preplatila dovolenku, celkom to bolo 5 238,- Sk. Aj keď sa dotyčná osôbka zaviazala túto sumu vrátiť, do dnešného dňa ešte celú sumu nevrátila, spláca to po 500,- Sk aj to len každý druhý mesiac. Takže na tieto peniaze si počkám dosť dlhú dobu. Dodávam, že ja som najviac postihnutá, lebo túto sumu mi zamestnávateľ, u ktorého pracujem na dohodu, zrazil z platu. Takže len toľko k tomuto problému, určite to bude dosť ťažké.
jaja99
01.07.08,07:38
AK by som bola tým zamestnancom, tak by som si rozmyslela čo robím.
Dôležité je zadefinovať jeho čas neprítomnosti v práci od 8.4.2008 do 15.5.2008. Čo to bolo? AK dovolenka, postupovala si dobre a preplatila si mu to, na čo mal nárok. Ak nie, tak čo to bolo? AK máš obavy z absencie, tak ako to nazveš prestoj na strane zamestnávateľa (100% náhrada) - to pochybujem, neplatené voľno (zamestnanec musí požiadať a zamestnávateľ schváliť (tiež pochybujem). Zostáva Ti len absencia - zraz mu za každý deň absencie 1-2 dni dovolenky (§ 109 ods. 2 ZP), odhlás ho spätne zo sociálnej poisťovne a samozrejme mu neoprávnene vyplatenú náhradu zraz z výplaty. SKús to prepočítať, koľko sú náhrady na vrátenie a koľko sú náhrady za dovolenku po jej krátení. Možno mu vyjde, že ešte mal robiť.
Jara
01.07.08,07:43
Bolo chybou dohadovať sa na splátkach. Keď ju tebe stiahol zamestnávateľ, tak si mala aj ty stiahnuť naraz. Peniaze je povinná vrátiť, veď ich vzala neprávom. Je to neseriózne zo strany dotyčnej
Hepi
01.07.08,10:36
No áno, rada by som jej to zrazila, ale bohužiaľ, dovolenka sa jej preplácala pri skončení prac.pomeru a tým pádom, keď sa na to prišlo, nemalo sa z čoho zraziť. Takže takto to bolo a ja čakám a čakám na svoje peniažky.
aňuša
01.07.08,10:42
........takéto veci sú veľmi nepríjemné, ale stávajú sa. Mňa mrzí , že kým sa preplácala dovolenka bolo všetko ok, a zrazu sa porušuje zákon a niekto chce z toho niečo získať a pritom si neuvedomuje možné následky , ktoré z toho plynú. Teraz musím čakať na vyjadrenie zamestnanca, ako si predstavuje pokrytie dní od 8.4.2008 do 15.5.2008. ťahá sa to už dlho a ja nemôžem robiť výplaty. Zvažujem že ho jednoducho z toho zoznamu pracovníkov vynechám a mzdy urobím všetkým ostatným, ale dokedy môžem mať takto otvorený problém neviem.
Barbara
01.07.08,10:51
Ahojte poraďáci, mám problém s jedným prac.pomerom, ktorý mi berie všetku silu. Skúste mi poradiť. Jedná sa o pracovníka, ktorý sa vzdal funkcie a ústne sa zo zamestnávateľom dohodol o čerpaní dovolenky počas dvojmesačnej výp.doby. 8.4. 2008 už u nás nepracoval nakoľko mal ešte starú nevyčerpanú dovolenku z roku 2007. Vychádzalo mu do 30.6. 2008 presný počet dní dovolenky. Lenže v máji so spätnou platnosťou sa poslal list o nariadení čerpania dovolenky a tu nastal problém. nechápem, prečo mu bol doručený list so spätnou platnosťou o nariadení dovolenky, keď mal nárok na dovolenku za rok 2007? a ešte k tomu mal výstup???Zamestnanec nám poslal list s tým, že sme mu mali nariadiť podľa zákona dovolenku 14 dní vopred ( čo aj mal pravdu) a pozabudol na ústnu dohodu a žiada čerpanie dovolenky od 15.5. 2008 . tomuto nerozumiem , veď on čerpá dovolenku od 8.4.08 akú dovolenku chcel čerpať od 15.5.08?.Ďalší problém ale nastal v tom, že za apríl a máj sa mu už preplatila dovolenka a výplatné lístky prebral bez komentára. Od 8.4. do 15.5. však v zamestnaní nebol a prečo mal byť v robote keď od 8.4.08 mal mať dovolenku až do 30.6.08? píšeš že do 30.6.08 mu vychádza dovolenka a si mu aj preplatila za apríl a za máj tým ak on požaduje riadnu dovolenku od toho 15.5. tak má predsa absenciu - nie? Môžem mu dodatočne dať A-čko a žiadať o vrátenie neoprávneného vyplatenia dovolenky a následne krátiť dovolenku a za jún potom nedostane nič. Potrebujem spraviť výplaty a stojím v tomto prípade na mŕtvom bode. Pomôžte mi. :confused:

postrehy v texte fialovým,
aňuša
01.07.08,11:07
.....chcel čerpať dovolenku. A prečo mu bol doručený list s nariadením? Pretože dovolenkový listok nebol vypísaný a aspoň takýmto spôsobom sme to chceli mať kryté. V práci sa neukázal a odmietal akúkoľvek komunikáciu s nami. A teraz vlastne žiada o čerpanie dovolenky až od toho nešťastného 15.5.2008 , ale pozabudol na dni pred pätnástym . A teraz nevieme čo máme robiť, aby sme niečo ešte viac nezbabrali.
aňuša
02.07.08,13:22
:confused:
Zoltán Kovács
02.07.08,14:17
.....chcel čerpať dovolenku. A prečo mu bol doručený list s nariadením? Pretože dovolenkový listok nebol vypísaný a aspoň takýmto spôsobom sme to chceli mať kryté. V práci sa neukázal a odmietal akúkoľvek komunikáciu s nami. A teraz vlastne žiada o čerpanie dovolenky až od toho nešťastného 15.5.2008 , ale pozabudol na dni pred pätnástym . A teraz nevieme čo máme robiť, aby sme niečo ešte viac nezbabrali.

Asi by som mu odpovedal tiež listom v takom znení, že v poriadku, môže čerpať dovolenku od 15.5., ale tým pádom od 8.4. do 14.5. mu budete viesť absenciu v dochádzke s patričným krátením nároku na dovolenku. A vyčíslil by som, že takto aký má nárok. Za každý deň absencie môžte krátiť až 2 dni dovolenky, teda je to viac ako 40 dni dovolenky o čo príde.
aňuša
02.07.08,14:37
Asi by som mu odpovedal tiež listom v takom znení, že v poriadku, môže čerpať dovolenku od 15.5., ale tým pádom od 8.4. do 14.5. mu budete viesť absenciu v dochádzke s patričným krátením nároku na dovolenku. A vyčíslil by som, že takto aký má nárok. Za každý deň absencie môžte krátiť až 2 dni dovolenky, teda je to viac ako 40 dni dovolenky o čo príde.


.....a potom by si žiadal späť vyplatenú dovolenku? Lebo tým pádom mal vyplatenú neoprávnene.
Zoltán Kovács
02.07.08,15:23
.....a potom by si žiadal späť vyplatenú dovolenku? Lebo tým pádom mal vyplatenú neoprávnene.

Jednoznačne. Keď už je ten zamestnanec taký, že vedome chce opakovane to čo už mal. Spýtal by som sa ho, že ak teraz chce dovolenku, potom kde bol v tom inkriminovanom období.
aňuša
04.07.08,03:24
Jednoznačne. Keď už je ten zamestnanec taký, že vedome chce opakovane to čo už mal. Spýtal by som sa ho, že ak teraz chce dovolenku, potom kde bol v tom inkriminovanom období.


.........tá možnosť sa nám naskytla a odpoveď bola takáto : " Ja už to neriešim, bude to riešiť moja právnička." Takže si počkáme na súboj nášho a jeho právnika.