Zuzanečka
18.04.05,10:48
Firma zakupujem pre zamestnancov obedy. Nie je mi celkom jasne z akej sumy plati zamestnanec DPH.
Hodnota obedu je 55,05 bez DPH
55% zamestnavatel = 30,30 Sk
45% zamestnanec = 24,75
prispevok SF = 6,45 Sk

Teraz neviem? Plati zamestnanec DPH zo 45% /cize z 24,75 Sk/ alebo len z
18,30 Sk co je suma ponizena o prispevok zo SF.
Dik za odpovede. :o
uko
18.04.05,08:58
skús sa pozrieť tu:
www.porada.sk/showthread.php?t=6999&highlight=stravn%E9 (http://www.porada.sk/showthread.php?t=6999&highlight=stravn%E9)
Danielam
18.04.05,18:54
Firma zakupujem pre zamestnancov obedy. Nie je mi celkom jasne z akej sumy plati zamestnanec DPH.
Hodnota obedu je 55,05 bez DPH
55% zamestnavatel = 30,30 Sk
45% zamestnanec = 24,75
prispevok SF = 6,45 Sk

Teraz neviem? Plati zamestnanec DPH zo 45% /cize z 24,75 Sk/ alebo len z
18,30 Sk co je suma ponizena o prispevok zo SF.
Dik za odpovede. :oDnes sme mali školenie zákon o DPH.Stravenky sa počítajú takto.Hodnota stravenky - 55%zamestnávateľ - sociálny fond = základ dane pre zamestnanca
Soc.fond sa na 100%odratáva to tam odznelo hádam 50 krát.
Ale ja som sa doplietla trošku.Hodnota stravenky sa berie bez DPH a z toho sa naratáva 55% a45% lebo už mi z toho začína preskakovať.
Naile
19.04.05,06:40
V ZDP je stanovené 55 % z ceny jedla. Podrobne sa nerozobierá pojem "cena jedla".
Z logiky mechanizmu uplatnenia DPH vyplýva:
dodavateľ jedla je platiteľ DPH (inakšie by sme o tomto probléme nemuseli diskutovať).
Ak odoberáteľ jedla - stravných listkov je platiteľ DPH, tak 55 % sa ratá z ceny jedla bez DPH.
Ak odoberáteľ jedla stravných listkov nie je platiteľ DPH, tak 55 % sa ratá z ceny jedla vrátane DPH.
Danielam
19.04.05,08:31
V ZDP je stanovené 55 % z ceny jedla. Podrobne sa nerozobierá pojem "cena jedla".
Z logiky mechanizmu uplatnenia DPH vyplýva:
dodavateľ jedla je platiteľ DPH (inakšie by sme o tomto probléme nemuseli diskutovať).
Ak odoberáteľ jedla - stravných listkov je platiteľ DPH, tak 55 % sa ratá z ceny jedla bez DPH.
Ak odoberáteľ jedla stravných listkov nie je platiteľ DPH, tak 55 % sa ratá z ceny jedla vrátane DPH.Už som porozmýšľala a je mi to jasné.Platitelia DPH sme obaja.Len vieš niekedy sa tak sama dopletieš že ani nevieš ako sa volaš.To sa stalo včera mne.Ale aj tak ďakujem.
tamara
19.04.05,09:39
a ako je to v prípade, ze dodavateľ jedla nie je platcom DPH?
Naile
19.04.05,09:56
Ak dodávateľ jedla nie je platiteľ DPH, tak jeho cena je uvedená bez DPH. Z tejto ceny - 55 % - SF- prípadný príspevok odborovej organizácie = ZD pre DPH u odoberáteľa platiteľa DPH, ktorý dá túto DPH na úhradu zamestnancom a odvedie štátu. Zamestnanec zaplatí zvýšok ceny a DPH zo zvýšku ceny.
Ak odoberáteľ tiež nie platiteľ DPH, tak DPH v kalkulácii vobec sa nevyskytuje.
kacena
19.04.05,10:08
Ja by som vas taktiež prosila o radu v problematike stravné lístky.moc sa tomu nerozumiem, pretože pracujem s niečím iným. takže by som sa chcela poradiť. je zamestnávateľ povinný hradiť tých 55% z ceny stravenky ? náš šéf si totiž určil cenu , ktorú mu budeme za stravenky platiť ,ktorá prevyšuje o dosť značnú sumu to , čo by sme museli platiť keby to vypočítavame tak ako sa tu uvádza.
vie mi niekto pomôcť ?
vopred ďakujem.
tamara
19.04.05,10:16
Ak dodávateľ jedla nie je platiteľ DPH, tak jeho cena je uvedená bez DPH. Z tejto ceny - 55 % - SF- prípadný príspevok odborovej organizácie = ZD pre DPH u odoberáteľa platiteľa DPH, ktorý dá túto DPH na úhradu zamestnancom a odvedie štátu. Zamestnanec zaplatí zvýšok ceny a DPH zo zvýšku ceny.
Ak odoberáteľ tiež nie platiteľ DPH, tak DPH v kalkulácii vobec sa nevyskytuje.

Naile, môžeš mi to ukazať na príklade, kde cena lístka je 65.- Sk z toho 45.- plati zamestnavateľ a 20.- zamestnanec....dakujem
H.B.
19.04.05,10:31
Ja sa len chcem opýtať, že od ktorého mesiaca rátate po novom DPH zo stravných lístkov?
Naile
19.04.05,13:17
TO Kacena:
mantinely pre daňový výdavok zamestnávateľa na stravovanie zamestnacov: 55 % z ceny jedla (stravného listku), najviac zo stravného pri tuzemských pracovných cestách od 5 do 8 hod. podľa Opatrenia MPSVaR SR č...v nadväznosti na zákon o cestovných náhradach. V súčasnosti toto stravné je 80 Sk, teda 55 % zo stravného je 44 Sk. Teda zamestnávateľ môže príspevať na stravovanie v rozpätí od 55 % z ceny jedla do 44 Sk na jeden stravný listok. Presnú sumu v tomto rozpäti upraví kolektívna zmluva alebo iný interný predpis. Výška stravného periodicky sa valorizuje, teda sa zvýšuje, nasledne sa zvýšuje aj strop pre zamestnávateľa.
Ak príspevate do 44 Sk vrátane je to O'K.
Pre ostatných: táto téma s príkladmi bola rozoberaná Porade v rozdiele DPH, okrem prípadu z akej sumy sa ratá 55 %%, preto som tu poradila.
Teraz som došla z ťažkého rokovania, možno zajtra napíšem príklady.
mimuška
21.04.05,08:28
môže sa niekto vyjadriť k tomu či je nárok na odpočet DPH a či DPH platená zamestnancom sa uvádza vo výkaze DPH ?

prikladám príspevok ktorý to uvádza

príspevok ESTER k téme:Prepočet stravných lístkov

A čo hovoríte na to, že od 1.1.2005 je príspevok najmenej 55 % z ceny jedla, maximálne však vo výške 55% stravného stanoveného pri pracovnej ceste v trvaní 5 - 12 hod., ktorý sa vypočíta z ceny stravného lístka vrátane DPH, pretože zamestnávateľ ani zamestnanec nemá nárok na odpočet DPH.

Hodnota hl.jedla 56,00
DPH 19 % 10,60
Cena jedla 66,60
55 % z ceny
hl.jedla 36,60
prípevok zo SF 5,00
úhrada zamest-
nanca 25,00

Nárok na odpočet nevzniká, nakoľko podľa §22 ods. 1 zákona 222/2F004 o DPH je základom dane pri dodaní tovaru a služby všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň. Do zákl.dane sa zahŕňa aj dotácia alebo príspevok, ktorý je priamo spojený s cenou tovaru alebo služby.



Naile
21.04.05,10:58
IMHO, ESTER to má popletené.
Jej výpočet platí vtedy ak dodávateľ stravných listkov je platiteľ DPH, ale odoberáteľ stravných listkov = zamestnávateľ nie je platiteľ DPH. V tomto uvedenom príklade odpočet DPH nemá čo trapiť zamestnávateľa.
Pozríte sa do položky "DPH" v Porade.